Pomysły na planowanie domu wiejskiego o wielkości 10 na 10 m

Marzeniem każdej osoby jest posiadanie przytulnego i pięknego domu w kraju. Ten rodzaj mieszkania nie tylko w pełni cieszyć się komfortem, ale także stać się oryginalnym miejscem do życia i rekreacji. Ostatnio popularne są jednopiętrowe budynki o powierzchni 10x10 metrów. Ich projekty są zaprojektowane w taki sposób, że „rodzinne gniazdo” z łatwością mieści kilka stref ekonomicznych i 3-4 pokoje. Dlatego też dla wszystkich członków rodziny przewidziana jest prywatna przestrzeń, a przestronne pokoje dzienne będą doskonałym miejscem spotkań dla gości.

Funkcje

Domy wiejskie o wymiarach 10 na 10 metrów są średniej wielkości, są idealne dla małych rodzin. Przy planowaniu budowy należy wziąć pod uwagę lokalizację budynku na działce, liczbę mieszkańców, rodzaj zaopatrzenia w wodę, rodzaj systemu grzewczego, a także możliwość rozbudowy werandy i garażu. Taka obudowa jest dobrym wyborem dla miłośników dużych pomieszczeń, jak parametry prywatnej struktury umożliwiają zaprojektowanie przestronnych pomieszczeń o prostokątnych kształtach.

Wewnętrzny układ domu o wymiarach 10 na 10 kwadratów jest wykonany zgodnie z osobistymi preferencjami właścicieli, ale przy jego projektowaniu należy wziąć pod uwagę funkcjonalny cel pomieszczeń, które byłyby najbardziej odpowiednie dla mieszkań w kraju.

Z reguły dom powinien składać się z takich pomieszczeń:

 • Pokój dzienny. Ona potrzebuje dużo miejsca, ponieważ służy jako główna sala do gromadzenia rodziny.
 • Sypialnia. Liczba tych pokoi zależy od liczby osób mieszkających w domu. Dla młodych rodzin, które planują „rozwinąć”, najlepszym rozwiązaniem byłyby dwie sypialnie.
 • Kuchnia Jeśli pozwala na to miejsce w pokoju, z tego pomieszczenia możesz jednocześnie stworzyć jadalnię, dzieląc wnętrze kuchni i jadalni.
 • Łazienka i toaleta.
 • Szafa Pod nim wyróżnia się osobny pokój lub duża szafa.
 • Spiżarnia. Pozwoli to na przechowywanie nie tylko produktów, ale także różnych rzeczy, poza tym „pracę domową” można ukryć w przybudówkach przylegających do podwórza.
 • Taras. Służy jako doskonałe miejsce do picia herbaty i uprawy roślin doniczkowych.
 • Kotłownia. Jest instalowany tylko wtedy, gdy budynek ma ogrzewanie parowe i piec.

Ponadto Funkcjonalność tego domu można rozszerzyć. Na przykład powierzchnia mieszkalna wzrośnie, jeśli łazienka i łazienka zostaną połączone lub kilka pokoi zostanie oddzielonych od siebie.

Plusy i minusy

Dom wiejski o wymiarach 10x10 metrów z jednym piętrem, choć zajmuje więcej miejsca niż dwupiętrowy budynek o tej samej powierzchni, ale zapewnia doskonałe warunki do życia rodzinom z dziećmi i starszymi krewnymi. Jego układ jest wygodny i bezpieczny. Główne zalety takiego mieszkania to:

 • Obecność przestronnych pokoi. Dom swobodnie pomieści 4-5 osób.
 • Brak schodów. Pomoże to uniknąć obrażeń.
 • Łatwy do czyszczenia.
 • Możliwość zaprojektowania ogólnego projektu. Wszystkie pokoje mogą być wykonane w tym samym stylu.
 • Oszczędzanie ciepła i energii. Pokoje nagrzewają się szybciej i zatrzymują ciepło przez długi czas.
 • Dobry układ. Przestrzeń w kształcie kwadratu otwiera ogromne możliwości w tworzeniu wnętrza. Nie należy zapominać, że całkowita i mieszkalna powierzchnia domu będzie nieco inna, około 20 metrów kwadratowych. m weźmie pod siebie ścianki działowe i ściany.
 • Trwała podstawa. Nie wymaga dodatkowego podgrzewania i wzmacniania, ponieważ jest przeznaczony tylko na jedno piętro.

Domy tego typu, pomimo pozytywnych cech, mają wady, a mianowicie:

 • Złożoność projektu. W jednopiętrowym domu o dużej powierzchni będziesz musiał kompetentnie zorganizować rozmieszczenie pokoi, zwłaszcza dla dzieci, pokoi gościnnych i sypialni. Konieczne jest zmniejszenie liczby pomieszczeń przejściowych, ponieważ od tego zależy komfort.
 • Koszty montażu na dachu. Dach będzie duży, więc potrzebujesz dużo materiału budowlanego.

Rodzaje projektów

Dom o powierzchni 10x10 metrów może być świetnym miejscem do życia, jeśli ma się dobrze zaplanować i zaprojektować nowoczesny design. Obecnie istnieje wiele projektów, dzięki którym prosty budynek zamieni się w „elegancki zamek”. Na przykład dobrym rozwiązaniem jest dom z salonem i trzema sypialniami. Salon w tym przypadku może być przejściem, jeśli dwie sypialnie nie są potrzebne, pokoje te są dość realistyczne, aby można je było przekształcić w przedszkole i salę. Przy przydzielaniu miejsca zawsze będzie wolny obszar, który zostanie wykorzystany na kuchnię, łazienkę i kotłownię. W razie potrzeby pokoje dzienne można zabrać ze sobą pod opiekę gościa i gabinetu.

Jeśli w domu zainstalowany jest podwójny kocioł, nie ma potrzeby stosowania kotłowni, co stanowi doskonały zamiennik dla niego będzie szafa, suszarka lub spiżarnia.

Oryginalny dom wyposażony w kuchnię-studio. Takie planowanie z reguły wybierane jest przez małe rodziny, które nie muszą mieć wielu salonów, jeśli goście nagle zejdą, mogą być wygodnie zakwaterowani na noc w przestronnym salonie. Korytarz w takiej strukturze może płynnie przejść do hali, na końcu której miejsce jest często przeznaczone na potrzeby biznesowe. Aby zaoszczędzić miejsce w domu, łazienka i łazienka są połączone i podzielone na strefy jako salon. Okazuje się więc, że wygodna obudowa, której główną zaletą jest brana pod uwagę brak przejezdnych pokoi.

Popularny dom wiejski z salonem i dwiema sypialniami. Układ pokoi w nim jest zaplanowany w taki sposób, aby wszystkie pokoje były przestronne i dobrze oświetlone. Jedynym wyjątkiem jest spiżarnia, kuchnia i łazienka, ale tutaj brak światła można zastąpić jasnymi lampami. Wejście z ulicy można wykonać bezpośrednio do hali lub można zainstalować dodatkowe drzwi z przegrodą z płyty gipsowo-kartonowej.

Powierzchnia 100 m2 pozwala nie tylko na łatwą dystrybucję części mieszkalnej, ale także otwiera możliwość dodatkowego wyposażenia domu w budynki gospodarcze, budowle z poddaszem i garaż. Ze względu na wolną przestrzeń, tutaj można również umieścić otwarty taras. Praktyczny i wygodny jest dom z trzema sypialniami, salonem i kuchnią, który służy również jako jadalnia. Toaleta w tym układzie będzie dobrze wyglądać przy wejściu do mieszkania.

Aby światło w salonie było jasne, musisz zainstalować drzwi przesuwne i cztery okna.

Wszystkie powyższe typy projektów mają zatem charakter doradczy możliwe jest dokonywanie indywidualnych korekt według własnego uznania w domu. Na przykład przesuń ściany i rozwiń przestrzeń, usuń dzielące partycje, połącz kilka pomieszczeń w jeden lub podziel je na obszary funkcjonalne.

Opcje wewnętrzne

Widok wnętrza mieszkania jest odzwierciedleniem stylu życia i charakteru właścicieli. Dlatego projekt należy poświęcić dużo uwagi. Aby nowoczesny dom wypełnił się ciepłem i harmonią, warto w jego wnętrzu użyć naturalnych materiałów, takich jak tekstylia, drewno i kamień. Dzisiaj projektanci zalecają dekorowanie domów wiejskich w stylu etnicznym i klasycznym. Energiczni właściciele dobrze się nadają nowoczesny.

Oryginalna obudowa wychodzi poza miasto, co przypomina dzieciństwo i „komfort babci”. W swoim wystroju z reguły powinno być dużo leżaków, krzeseł, przedmiotów kutych, a także mebli z naturalnego drewna.Aby nadać pomieszczeniom nieco rustykalnego charakteru, powinieneś w swoich projektach umieścić haftowane produkty (poduszki, ręczniki), panele ścienne, tkane gąsienice, obrazy i różne malowane ceramiki. Stoły można ozdobić wazonami ze świeżymi kwiatami. Jeśli chodzi o gamę kolorów, naturalne kolory są odpowiednie dla muzyki country.

Klasyczny styl jest uważany za jeden z głównych kierunków projektowania. Zazwyczaj wybiera się go do dużych domów. Do projektowania takich mieszkań zakupiono ciemne meble na zakrzywionych nogach, kolumnach. Ogromne sofy i sztukaterie sprawią, że kraj stanie się prawdziwym pałacem. Do ścian, sufitów i podłóg musisz wybrać bogate kolory. Dekoracyjne tynki, drewniany sufit i płytki ceramiczne z naturalnym kamieniem wyglądają pięknie w takich pokojach.

Nie zapominaj o tak ważnych atrybutach jak duży zegar, kominek i malowanie w drogich pozłacanych ramach. Aby zakończyć kuchnię w tym przypadku, możesz użyć mozaiki lub płytki z kamienia naturalnego.

Dom 10x10 m2 może być fantastyczny i elegancki. W tym celu zaleca się wybranie antycznych mebli, dodanie złoconych elementów do dekoracji i zawieszenie kryształowych żyrandoli. Aby pokoje wyglądały na bogate, podłogi najlepiej stosować z drogich lasów. Układ pomieszczeń powinien być z wysokimi sufitami i dużymi oknami, ściany w tym przypadku są ozdobione drewnianymi panelami. Jeśli chodzi o meble, będzie odgrywać główną rolę w takim wnętrzu, więc skórzane sofy i fotele należy umieścić w pomieszczeniach.

Dla miłośników wszystkiego, co nowoczesne i nowe, zaleca się wyposażenie domu wiejskiego w panele ścienne, tapety winylowe i linoleum. Materiały syntetyczne w wystroju pozwolą podkreślić zyskowne proste linie przestrzeni i uczynić pokoje przestronne. Żaluzje można zawiesić na oknach. W dekoracji ścian i sufitu nie wolno używać wzorów i sztukaterii, wszystko powinno wyglądać prosto i oryginalnie. Jako dekoracja sufitu mogą być listwy i gzymsy. Aby wypełnić obudowę nutami nowoczesności, w pokojach zainstalowano struktury napinające.

Schemat kolorów w takim domu może być inny: od czarnego, białego do zielonego, niebieskiego. Wystrój powinien starać się używać wielu wyrobów ceramicznych i metalowych. Zasłony wykonane z lekkich tkanin doskonale nadają się do dekoracji okien. Jeśli chodzi o podłogi, mogą być one niezależnym elementem projektu i pokryte dywanami.

Przejście między pokojami najlepiej jest układać łuki, wyglądają znacznie bardziej komfortowo. W niektórych pokojach domu, w razie potrzeby, można dokonać podziału na strefy i podzielić na dwa obszary funkcjonalne. Na przykład jadalnia i kuchnia lub biuro i salon.

Aby wygładzić przejścia między strefami, zaleca się stosowanie różnych wstawek w dekoracji ścian.

W następnym filmie można zobaczyć ciekawy projekt jednopiętrowego domu o powierzchni 10 na 10 metrów kwadratowych. m

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia