Projekt domu: cechy projektowe i układowe

Prywatny dom to nie tylko dobra opcja na mieszkania, ale w przeciwieństwie do małych mieszkań, otwiera ogromne możliwości tworzenia projektów. Dzięki nowoczesnym technikom dekoracyjnym z każdego domu możesz stworzyć piękne, przytulne i praktyczne „gniazdo” dla rodziny. Duża powierzchnia takiej obudowy pozwoli Ci urządzić pokoje o różnych celach funkcjonalnych, a odpowiednio dobrany styl w szczególny sposób podkreśli smak i preferencje właścicieli.

Aby inteligentna własność uzyskała estetyczny wygląd, będziesz musiał ciężko pracować, aby je przekształcić., dokładnie rozważ wszystkie szczegóły projektu i zrób własne indywidualne życzenia do projektu.

Funkcje

Głównym zadaniem przy projektowaniu wiejskiego domu jest racjonalne wykorzystanie przestrzeni, ponieważ w przyszłości będzie to zależało od komfortu życia. Dlatego planowanie na pierwszym etapie projektowania powinno obejmować nie tylko takie standardowe pokoje jak hol wejściowy, kuchnia, sypialnia, pokój dziecięcy, ale także dodatkowe pokoje do odpoczynku.

W tym celu zaleca się wyposażenie prywatnego domu, sauny, basenu i sali bilardowej, a sala sportowa ze sprzętem do ćwiczeń również nie będzie przeszkadzać.

Z reguły wszystkie nowe budynki charakteryzują się dużą powierzchnią, wysokimi sufitami i przestronnymi oknami, jest to ich główna cecha, ale czasami istnieje potrzeba wizualnej rozbudowy pomieszczeń.

Aby to naprawić i dostosować wygląd domu do nowoczesnych standardów projektowania, należy zastosować następujące kroki:

 • Wybierz jasną paletę do wnętrza. Dotyczy to przede wszystkim ścian i sufitu. Podłoga może być wykonana w ciemniejszych i bardziej kontrastowych odcieniach.
 • Wypełnij pokój błyszczącą i gładką powierzchnią. Dobrze prezentuje się w dużych pokojach z przezroczystych mebli. Na przykład moduły wykonane z tworzywa sztucznego lub akrylu są pięknie rozpuszczone w całym projekcie.
 • Użyj liniowego lub punktowego systemu oświetlenia. Takie oświetlenie nie tylko równomiernie rozprowadzi światło w pomieszczeniu, ale także pomoże w zagospodarowaniu pewnych części przestrzeni.
 • Dołącz do projektu otwarty układ. W ten sposób pokój staje się bardziej przestronny i spełnia znacznie więcej funkcji.

Charakterystyczną cechą w projektowaniu domów jest maksymalne wykorzystanie naturalnych motywów. Jednocześnie we wnętrzach pomieszczeń należy znaleźć naturalne materiały nie tylko w meblach i dekoracji, ale także w formie dekoracji tekstylnych.

Naturalne odcienie pozwolą Ci stworzyć przytulne i relaksujące otoczenie w pokojach, które pozwolą Ci się zrelaksować i spędzić czas z gośćmi.

Ponadto projekt domu musi zostać zaprojektowany w taki sposób, aby jedno pomieszczenie mogło jednocześnie łączyć kilka stref funkcjonalnych.

Najczęściej robią to w ten sposób:

 • Połącz jadalnię, kuchnię i salon. Taka organizacja pozwala na dobre wykorzystanie obszaru i harmonijnie dzieli pokój na strefy. Pięknie wygląda kuchnia-studio lub korytarz, płynnie zamieniając się w jadalnię.
 • Umieszczony w domowej bibliotece domu i miejscu pracy.
 • W domach z konstrukcją drabinkową wyposażyć mini-biura.

Tworzenie projektu

Zanim zaczniesz budować prywatny dom i zaprojektować jego projekt, musisz go zaprojektować. W takim przypadku możesz kupić gotowe projekty lub zrobić je samodzielnie.Warto zauważyć, że dla dużych domków i małych domków ważne jest przede wszystkim stworzenie planu na papierze, ponieważ dzięki precyzyjnym rysunkom i rozmiarom możliwe będzie obliczenie dokładnego kosztu pracy i materiału.

Rozwój projektu zależy od następujących wskaźników:

 • Cel mieszkania. Powinieneś zdecydować, jakie funkcje będzie pełnić budynek. Jeśli jest to domek letni, to jego planowanie nie będzie szczególnie trudne. Jeśli chodzi o dom, w którym rodzina będzie mieszkać przez cały rok, jego projekt musi być wzięty odpowiedzialnie: należy dołączyć dodatkowe budynki na miejscu, zbudować garaż, zapewnić studnię i przeprowadzić niezbędną komunikację.
 • Liczba członków rodziny będących rezydentami. Liczba pokoi zależy od ich liczby, a także od potrzeby aranżacji pokoi dla gości.
 • Położenie terenu. Proste, lakoniczne konstrukcje nadają się na zaciszny teren, jeśli dom znajduje się na początku wsi, wówczas architektura powinna wyglądać odpowiednio: oryginalna fasada, piękny krajobraz.

Wszystkie dokumenty dotyczące planowania mieszkania zaczynają się od opracowania szkicu, który zawiera „zarys” rozmieszczenia pomieszczeń i styl przestrzeni. Również w planie są określone wszystkie dane dotyczące planów budynku, liczby pięter, zewnętrznej elewacji, dachu.

Na szkicu powinien być wyświetlany przekrój poprzeczny i podłużny domu.

Następnie możesz rozpocząć projektowanie planu architektonicznego, określa dokładną lokalizację drzwi, okien, nachylenie dachu, a także wygląd fundamentu. Efektem jest trójwymiarowy rysunek z projektowaniem ścian, gdzie narysowane są belki, nadproża, schody międzywarstwowe i systemy dachowe.

Żadna konstrukcja nie rozpocznie się bez technicznego wniosku. Oznacza to, że systemy zaopatrzenia w wodę, systemy wentylacyjne i kanalizacyjne, jak również okablowanie elektryczne i ogrzewanie są dodawane do wcześniej przygotowanego planu przyszłego domu. Oddzielnie w planie sprawiają, że instalacja systemu ochrony mieszkań. Ostatecznym akcentem w tak trudnym procesie będzie wybór projektu. W tym celu wybierz kolor i materiał do dekoracji wewnątrz i na zewnątrz budynku, styl pomieszczeń, położenie mebli.

Styl

Niezależnie od wielkości domu na wsi, jego właściciele powinni zawsze mieć komfortowe warunki do życia i wypoczynku. Po tym wszystkim, co może być piękniejszego niż weekend w atmosferze domowego komfortu przy kominku lub ciesząc się rozgwieżdżonym niebem w altanie. Aby prywatne apartamenty stały się prawdziwym rajem dla rodziny, muszą być zaprojektowane pierwotnie.

Obecnie bardzo popularny jest design w nowoczesnym, etnicznym i klasycznym stylu., dla każdego z powyższych obszarów charakteryzuje się różnorodnością i cechami w dekoracji, wystroju. Dlatego w klasycznym wnętrzu można używać antyku, baroku, klasycyzmu, we współczesnym - minimalizmie, hi-tech, nowoczesnym i w stylu etnicznym - Prowansji lub kraju.

 • W przypadku mieszkań jednokondygnacyjnych najczęściej wybiera się kierunek muzyka country. W takich pomieszczeniach należy umieścić piękne meble z kutego i drewnianego drewna, dużo krzeseł. Jako wystrój wykorzystuje się tkane ścieżki, haftowane poduszki, malowaną ceramikę i kompozycje kwiatowe. Ściany mogą być ozdobione różnymi martwymi naturami, panelami i umieszczane na stołach gliniane wazony. W dekoracji ścian pożądane jest wybranie naturalnych kolorów i wykonanie oddzielnych wkładek z kamienia lub drewna.
 • Jeśli dom poza miastem ma powierzchnię 200 metrów kwadratowych. m i więcej, doskonałym rozwiązaniem dla jego projektu będzie klasyczny styl. Ale ten rodzaj dekoracji powinien być wybrany tylko wtedy, gdy właściciel domu może czuć się komfortowo otoczony ogromnymi kolumnami, sztukateriami i masywnymi meblami. Jeśli chodzi o paletę kolorów, zaleca się wykonywanie lekkich ścian w pomieszczeniach i stosowanie tapet z tkanin lub dekoracyjnego tynku do ich wykończenia.Sufit może być ozdobiony drewnianymi panelami, a podłoga jest układana z płytek ceramicznych „pod kamieniem naturalnym”. Ponadto w domu należy umieścić kominek i duży zegar ze złotym liściem.
7 zdjęcie
 • Kierunek nowoczesny dobrze nadaje się do wszystkich typów budynków, począwszy od małego domku wiejskiego, a skończywszy na eleganckich domkach. Główną cechą tego projektu jest minimalne obciążenie wnętrza, to znaczy w pokojach wszystko powinno być proste i wygodne. Dlatego w wystroju nie można używać drogich lasów, kryształowych żyrandoli i dużej ilości złota. Aby napełnić pomieszczenia komfortem i uczynić ich przestrzeń „lekką”, konieczne jest użycie matowych i lustrzanych powierzchni.
7 zdjęcie

Kolorowe rozwiązania i wydruki

Głównym elementem każdego projektu jest właściwy dobór kolorów, dotyczy to zarówno wykończenia mieszkania, jak i budynku z zewnątrz, a każdy pokój ma swój własny kolor. Na przykład w salonie najlepiej jest wybrać kolor niebieski lub jego odcienie, dobrze wygląda w pomieszczeniu i można go łatwo uzupełnić dowolnymi kompozycjami.

Zielony jest uważany za najlepszą opcję dla sypialni i przedszkola, nie tylko harmonizuje z jasnymi odcieniami, ale także pięknie podkreśla meble na tle ogólnego wnętrza.

9 zdjęcie

Nieźle będzie wyglądać w domu i żółte tło, które można łączyć z brązem i bielą. Czerwony, z reguły, jest preferowany przez osoby aktywne, ponieważ nie pozwala na całkowity relaks i odpoczynek w pokoju. Dlatego zaleca się stosowanie czerwonego odcienia w projekcie tylko w formie oddzielnych wkładek. Najczęstszą opcją w dekoracji pomieszczeń jest biel i cała paleta odcieni. Nie tylko pasuje do innych tonów, ale także pozwala wizualnie rozszerzyć pomieszczenie, tworząc uspokajającą atmosferę.

8 zdjęcie

Jeśli planowane jest wykończenie ścian tapetą, to przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę fakturę powłoki. Na przykład tłoczone płótna można łączyć z dwoma lub trzema kolorami, a gładkie tapety wyglądają lepiej w monochromatycznych kolorach. Kontrastowa tapeta z drobnym drukiem będzie oryginalnym wyborem dla wiejskiego domu. W przypadku strefowych sypialni do pracy i łóżek projektanci często używają tapet bordeaux.

7 zdjęcie

Pokój dziecięcy zajmuje osobne miejsce w wystroju, ponieważ musi być wyposażony nie tylko w gust, ale także, aby zadowolić dziecko. W tym pokoju zastosowano jasne kolory, ściany są urządzone w kolorze niebieskim lub zielonym. W tym przypadku pożądane jest zakup tapety monochromatycznej, ponieważ pokój i tak mają wystarczająco dużo jasnych elementów w postaci miękkich zabawek. Jeśli chłopiec mieszka w domu, jego przestrzeń powinna być zaaranżowana na niebiesko, niebiesko lub fioletowo. Jeśli chodzi o dziewczęta, nadaje się dla nich jasnozielony, żółty i różowy ton.

Nowoczesny design zapewnia połączenie różnych odcieni. Wygląda nietypowo na szary, beżowy i brązowy na białym tle. W salonie, gdzie znajduje się miejsce do czytania książek, zaleca się pomalowanie ścian na zielono lub żółto.

Cóż, w łazience połączenie bieli i czerni jest uważane za wygrane.

Piękne przykłady i opcje

Dom na wsi powinien być idealnym miejscem do zamieszkania dla rodziny, dlatego jego wnętrze powinno być zbliżone do naturalnego stylu. Spróbuj jak najlepiej wykorzystać drewno, szkło i metal. Aby to zrobić, ściany powinny być pokryte dekoracyjnym tynkiem lub panelami drewnianymi, a podłoga powinna być wybrana z tablicy. Poniższy projekt domu może służyć jako piękny przykład:

 • Pokój dzienny. Ściany powinny być pokryte białym tynkiem, pokryte drewnem i zamontowanym sufitem o matowej powierzchni. Głównym meblem w tym pokoju będzie kominek. Meble w pokoju muszą być rozmieszczone asymetrycznie, wybierając tę ​​niską konstrukcję z naturalnego drewna.Wewnątrz, w ten sposób powstanie domowa atmosfera, która pozwoli na dobre rodzinne wieczory i powitanie gości.
 • Kuchnia Masywny drewniany stół, małe krzesła i stary bufet doskonale wpasują się w jego wnętrze. Oryginalnymi dodatkami do wystroju będą samowar, zasłony z perkalu na oknach, wiklinowe dywany, haftowane ręczniki i malowane talerze. Jednocześnie meble powinny być nabywane w prostej formie i jasnych odcieniach. Ściany można wkleić tapetą w pastelowych kolorach, a na podłodze leżą płytki ceramiczne z imitacją granitu.
 • Sypialnia. Projekt tego pomieszczenia musi być tak zorganizowany, aby panowała w nim atmosfera romansu. Dlatego duże łóżko z dębu zajmie centralne miejsce w pokoju, szafki nocne z lampami będą dobrze umieszczone na bokach. Oprócz dekoracji sypialni pomoże wiklinowy wystrój drewna. Nad łóżkiem będą wyglądały oryginalne wiszące półki, które będą elegancko pomieścić wazony z lawendą, świecami i małymi koszami. W tym przypadku podłoga i sufit sypialni najlepiej jest ozdobić drewnem.

Jeśli salon z klatką schodową jest włączony do projektu domu, należy go uzupełnić o odpowiednie szczegóły stylu. Na przykład po bokach wzoru można umieścić duże wazony z kwiatami. Aby wnętrze było harmonijne, zaleca się zawieszanie drewnianych kompozycji na ścianach nad schodami.

O tym, jak stworzyć projekt w domu, zobacz poniższy film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia