Rysunki i schematy budowy domów parterowych z drewna

Niezależnie od tego, jak prosta może się wydawać ta lub inna opcja budowy domu, istnieje wiele potencjalnych problemów i subtelności, które należy wziąć pod uwagę. W budowie budynków o wysokości jednego piętra ma wiele funkcji. Podczas używania paska dodaje się inną specyfikę, której nie można zignorować.

Funkcje specjalne

Jednopiętrowe domy z baru mają jedną niezwykle ważną cechę - wykonane są z elementów o ściśle określonej długości, które zasadniczo nie mogą być dowolnie zmieniane. Tylko racjonalny schemat cięcia i ostrożne podejście do układu części pozwalają nam nieco poprawić sytuację. Ważne jest, aby pamiętać, że standardowa długość drewna przywiezionego z tartaku będzie musiała zostać odjęta od części wydatkowanej na obręb.

Jeśli jedna ze ścian zostanie zmniejszona, pozostała tarcica będzie musiała zostać użyta podczas budowy innych samolotów, aby uniknąć marnotrawstwa kosztów. Dlatego zwykłe podejście, zgodnie z którym ogólny wzrost powierzchni ułatwia umieszczenie wszystkich niezbędnych obiektów, nie działa tutaj.

Drewniane budynki z drewna, jeśli nadmiernie powiększają swoją całkowitą powierzchnię, zaczynają przypominać ul. Kupując bardzo długie drewno, nadal musisz go przeciąć i starannie pracować z resztkami. Racjonalna długość belek stosowanych w suficie wynosi od 450 do 550 cm, a dokładna liczba zależy od głębokości ramy i rodzaju użytego materiału. W związku z tym przed rozpoczęciem pracy należy wykonać szczegółowy program, aby nawet najdrobniejsza jego część nie uległa później zmianie.

Rozpocznij pracę z tworzeniem modelu w skali domu, bez uwzględnienia zużycia materiału na wycięcie. Znacznie łatwiej jest znaleźć właściwy układ, przechodząc przez różne opcje.

Później model jest przenoszony na papier, a na rysunku powinien być już pomalowany:

 • całkowita grubość ściany;
 • wyprodukowane obszycia;
 • planowane pozostałości materiału;
 • całkowity wyświetlacz;
 • zużycie surowców leśnych.

  Reakcja przegród na zmiany wilgotności i ogrzewania powietrza powinna być zsynchronizowana z resztą budynku. Drewniana belka o minimalnej grubości 5 cm optymalnie spełnia ten wymóg.Aby prawidłowo zainstalować bloki drzwi, grubość ścianek musi wynosić co najmniej 10 cm, wartość ta nie obejmuje warstwy wykończeniowej.

  Jak zawsze, okna prowadzą do najjaśniejszej strony (prawie zawsze na wschód lub południe).

  Koniecznie zastanów się, jaka jest lokalizacja istniejących i proponowanych w przyszłych budynkach, nawet tymczasowo lub sezonowo. Mapowanie konstrukcji wymaga pozostawienia rezerwy na tworzenie ścieżek ogrodowych. Zazwyczaj fasady domów i sąsiednich budynków są umieszczone na tej samej linii, wyjątki są niezwykle rzadkie. Należy dołożyć starań, aby zapewnić proporcjonalność wielkości wszystkich budowanych struktur. Dopiero gdy wszystkie te momenty zostaną wypracowane, czy ma sens określenie docelowej tożsamości poszczególnych pomieszczeń.

  Projekty

  Domy drewniane w kształcie baru są teraz znacznie bardziej popularne niż klasyczne produkty w postaci domków z bali. Nawet dobra jakość i ciepło są tak samo dobre, jeśli nowoczesne technologie są stosowane prawidłowo. Jednak wiele uwagi należy poświęcić wyborowi odpowiedniego materiału. W większości przypadków dom mieszkalny na pobyt stały zbudowany jest z drewna iglastego.

  Większość projektów wymaga użycia sosny, która jest lepsza niż:

  • świerk - na piękno wizualne;
  • jodła na siłę;
  • modrzew - dzięki łatwości przetwarzania i załadunku na fundament;
  • cedr z Syberii - przy całkowitym koszcie drewna.

  Projektowanie rozpoczyna się od rysunku ogólnego lub fotografii modelowej, którą lubisz. (można podać wyjaśnienie). Szkic domu, zarówno domku letniskowego, jak i miejskiego lub położonego w osadzie domków letniskowych, powinien być jak najbardziej szczegółowy, co uprości pracę projektantów, a następnie budowniczych. W dużym budynku (10 na 10 lub 9 na 12) można umieścić dwie sypialnie naraz, dodatkowe pomieszczenie do przechowywania i podzielić jednostkę sanitarną bez ściskania jej części. Należy zwrócić uwagę na lokalizację kotłowni i pralni domowej; w domu nowoczesnych odpowiedzialnych ludzi prawie zawsze zapewnia miejsce na siłownię.

  Projekt domu 10x10
  Projekt domu 9x12

  Nawet w domach o wymiarach od 6 do 4 można wyodrębnić odpowiedni narożnik, jeśli bardzo skrupulatnie podchodzimy do organizacji przestrzeni lub wyobrażamy sobie utworzenie strychu. Aby ułatwić Ci pracę, po wybraniu lokalizacji i funkcjonalności pokoi musisz narysować korytarze, które pozwolą każdemu uczynić swoje życie wygodniejszym. Oddzielne części rysunków są połączone, dzięki czemu uzyskuje się wstępny schemat. Jeśli wymagany materiał filmowy jest zbyt duży i nie mieści się w małym domu 6 x 4, należy aktywnie korzystać z przestrzeni drugiego lub parteru.

  W mniejszych strukturach najczęściej tworzą schody spiralne.

  Projekt domu 6x4
  Projekt domu 6x4 z ​​poddaszem

  Klasyczny 1-piętrowy dom może być wyposażony w nieogrzewany strych. W przypadku budownictwa wiejskiego, wykorzystywanego tylko sezonowo, opcja ta okazuje się w pełni uzasadniona ekonomicznie. Na rysunkach każde piętro jest wprowadzane osobno, to znaczy wraz z planem ogólnym powinien być rysunek piętra.

  Jeśli deweloper nie dostarczy takiej dokumentacji, jest to dobry powód, aby sprawdzić jego pracę przynajmniej bardziej dokładnie. Weranda w domku z bali 10 x 10 może obejmować jedną lub kilka fasad. Biorąc pod uwagę specyfikę rosyjskiego klimatu, rozwiązania z dużymi panoramicznymi oknami na całym obwodzie są wszędzie nie do przyjęcia.

  Projekt domu 6x4 z ​​poddaszem
  Projekt domu 10x10 z tarasem

   Na otwartym tarasie używają balustrad dekoracyjnych, których wysokość waha się od 100 do 150 cm nad podłogą. Alternatywnie można zastosować podobny wyciąg pręta, z którego wzór jest ostrożnie cięty. Otwarte przedłużenia w domu od 7 do 8 mogą mieć przeszklenia, co pomaga chronić pomieszczenie przed opadami atmosferycznymi. Rodzaj dachu dobierany jest indywidualnie, z uwzględnieniem specyfiki terytorium i niuansów projektowych. W większości przypadków dwuspadowy dach konstrukcji szczytowej jest instalowany powyżej konstrukcji 9 x 9 i 10 na 10 m.

   Poręcz 100 cm
   Projekt domu 7x8
   Plan zadaszenia domu
   Plan dachu 9x9
   Plan dachu 10x10

   Zaleta jest oczywista: Instalacja odbywa się bez specjalistycznych narzędzi, a materiał jest stosunkowo tani i niezawodny przez długi czas. Dach biodrowy jest wykorzystywany stosunkowo rzadko, ponieważ jego wyposażenie jest trudne i kosztowne, czasami wymaga zaangażowania specjalistów. Ale jeśli chodzi o niezawodność i stabilność po instalacji, taki schemat nie ma sobie równych. Ponadto jest uważany za najbardziej atrakcyjny pod względem „wyglądu” i wytrzymuje nawet silne podmuchy wiatru.

   Domy w kształcie baru z garażem są zaplanowane w taki sposób, że wbudowany lub wbudowany parking chroni najzimniejszą część domu na zewnątrz.

   Ważne: konstrukcje dachowe powinny być lekkie, ponieważ nośność ścian jest stosunkowo słaba. Nadmierne obciążenie prawie nieuchronnie prowadzi do deformacji zarówno opóźnień, jak i krokwi. Pamiętaj, aby obliczyć prawdopodobne przeciążenia struktury. System krokwi jest montowany dzięki wcześniej przygotowanym rowkom i występom. Następnie zamontuj pręty boczne w górnym rzędzie, ponieważ ich więzadła mają przekrój belki 15 x 10 cm.

   Budowa

   Zbuduj swój własny jednopiętrowy dom z baru może być całkiem łatwy. Większość profesjonalistów sugeruje użycie 150 x 150 mm w tym celu, jednak jeśli celem jest oszczędzanie i odmowa zatrudnienia pracowników, można zmniejszyć jedną twarz do 100 mm. Przy wyborze odpowiedniej bazy dla domu w kształcie baru należy skoncentrować się na instrukcjach literatury specjalistycznej. Ale to nie znaczy, że możesz zignorować informacje otrzymane od sąsiadów i poprzednich właścicieli witryny. Jeśli ryzyko falowania jest małe, a woda leży głęboko pod drewnianą, nawet podparcia świetlne można umieścić w domu.

   150x150mm
   100x150 mm

   Ugniatanie betonu ręcznie pochłania zbyt wiele czasu, znacznie łatwiej jest użyć niedrogiej betoniarki. Kupowanie ich więcej niż raz będzie uzasadnione po pewnym czasie. Podczas nalewania części powierzchni taśmy wymagane jest użycie roztworu o zwiększonej grubości i zamontowanie ramy wzmacniającej. Korona z drewna jest związana drewnianymi szpilkami, aby zaoszczędzić pieniądze, można nawet wziąć dla nich przycinanie desek pozostałych z poprzedniej konstrukcji (ale prawdopodobnie z bardziej wytrzymałego drewna). Wszystkie odstępy koron są wypełnione specjalną izolacją.

   Tutaj musisz wybrać albo droższe i praktyczne rozwiązania (gotowe rolki), albo oszczędny i czasochłonny mech torfowiec. Do tworzenia ościeżnic wymagane jest stosowanie tylko parzystych prętów, najlepiej bez pojedynczego węzła. Podczas wykonywania tej pracy warto skupić się na najprostszej technologii, ponieważ nie każdy specjalista w dziedzinie obróbki drewna może sobie pozwolić na kompletny przepis. Aby ułatwić obróbkę drewna, użyj stołu warsztatowego.

   Pierwotna korona jest wykonana „w pół-drzewie”, do pracy wymagane jest użycie pił tarczowych. Jeśli głębokość nie wystarczy, użyj pił do metalu. Pozostawienie luk między elementami jest całkiem rozsądne, pozwoli ci to organizować produkcje. Umieszczenie ich na pewnej wysokości nad ziemią zwiększa wydajność wentylacji. Zestaw okładzin, ponieważ po gniciu desek wymiana będzie łatwiejsza niż w przypadku dolnych obręczy drewnianych.

   Porady i wskazówki

   Niezależnie od rodzaju wybranego drewna należy używać tylko materiału o najniższej możliwej wilgotności. Drewno klejone jest o wiele bardziej opłacalne i bardziej praktyczne niż wersja nieprzygotowana. To, co jest bardzo dobre, jest nie tylko łatwiejsze do zbudowania, ale także wykluczone są opady. Przy zwykłym nieprzygotowanym drewnie pudełka drzwi i okien są wyposażone w specjalne rowki, co zapewnia jednolity ciąg.

   Przy zamawianiu komercyjnych usług budowlanych i inżynieryjnych należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowaną dokumentację.

   Piękne opcje

   Styl domu z bali nie musi być w duchu domku. Oto jeden z dobrych projektów świetlnych. Beżowe ściany korzystnie ocieniają wspaniały czerwony dach. Ganek i korytarz za nim dzielą mieszkanie na dwie w przybliżeniu równe części. Jedna z nich jest zarezerwowana na mieszkania, druga na potrzeby techniczne, co widać przynajmniej przez wielkość okien.

   Bliżej do kolorowania części projektowych przedstawionych na tym zdjęciu. Jasnoszary dach o fantazyjnym kształcie odpowiada fasadzie, ozdobionej eleganckimi niestandardowymi elementami. Raid dachu nad zewnętrznym konturem domu pozwala stworzyć improwizowany taras. Weranda jest niska, a kolor ścian celowo niska. Tutaj podejście jest nieco inne: zamiast złożonego przeplatania elementów elewacji, stosuje się element nośny w kształcie krzyża.

   Spokojne białe drewno w głównej części konstrukcji uzupełnia elegancka wizualnie poręcz wzdłuż krawędzi improwizowanego tarasu. Głęboki niebieski materiał dachowy na dwóch stokach jest głównym akcentem kolorystycznym w tej decyzji. A tutaj ściany i dach są wykonane w jednym kolorze. Ale elewacja, chociaż jest ponownie pokryta pod wysuniętą konstrukcją dachu, jest bardziej elegancka.Nawet rura spustowa przyciąga uwagę; ciemne ramy okien harmonizują wizualnie z jeszcze ciemniejszą dekoracją piwnicy, kolor stopni na obu werandach jest taki sam.

   Aby dowiedzieć się, jak zbudować dom z baru, zobacz następny film.

   Komentarze
    Autor
   Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

   Hol wejściowy

   Pokój dzienny

   Sypialnia