Dwupiętrowe domy szkieletowe: rysunki i schematy projektowe

 Dwupiętrowe domy szkieletowe: rysunki i schematy projektowe

Problem mieszkaniowy nie traci na znaczeniu w naszym kraju. Dla wielu rodzin jest to pierwsze. Alternatywą dla drogiego mieszkania może być budowa drewnianego domu na przedmieściach. Najbardziej popularne są domy szkieletowe. Podczas instalacji podobnych obiektów wykorzystywane są nowe technologie i materiały jakościowe.

Funkcje

Istnieje ogromna liczba projektów budynków mieszkalnych opartych na drewnianej ramie. Szerokie uznanie otrzymały dwupiętrowe domy szkieletowe. W Rosji na większości terytorium występują mroźne zimy, dwupiętrowe domy w pełni spełniają wymagania i standardy i mogą być w pełni wykorzystane w najzimniejsze pory roku. Rama jest podstawą takich domów.

Istnieją dwa rodzaje ram:

 • Platforma. Ten widok obejmuje etapową budowę obiektu. Zalety obejmują łatwość instalacji i minimalną liczbę elementów prefabrykowanych.

Algorytm działania jest następujący:

 • zakładki są montowane u podstawy domu, są to prowadnice, które utrzymają całą ramę domu;
 • następnie zabezpieczone stojaki na pierwszym piętrze;
 • nakładanie się pierwszego piętra, które będzie podstawą drugiego;
 • kładzione są stojaki na drugim piętrze, montowane są nakładki, które będą również podłogą strychu.
 • Przez. Aby wdrożyć metodę przechodzenia przez ramkę, wymagany jest znacznie większy wysiłek. Regały przelotowe są mocowane w określonych odstępach z innymi węzłami w taki sposób, że nie ma deformacji. Same stojaki są umieszczone bez przerwy przez całą ramę do dachu.

Bardzo często preferowane są domy szkieletowe przez ludzi, którzy są pod wrażeniem klasycznego stylu, gdy konstrukcje wsporcze są podstawą wnętrza. Rama wykonana jest z drewna, które jest sztywno przymocowane stalowymi kotwami lub śrubami. Ściany budynku są osłonięte specjalnymi płytami (DSP). Wszystkie elementy drewniane są zabezpieczone środkami antyseptycznymi i podkładami, które gwarantują odporność ogniową i ochronę przed owadami. Firmy, profesjonalnie zajmujące się budową takich obiektów, dają gwarancję 40-50 lat.

Dwupiętrowe domy szkieletowe mają takie zalety jak:

 • Budowa dwupiętrowego domu szkieletowego ma zalety, których nie mają budynki kamienne. Takie obiekty wymagają znacznie mniej zasobów ciepła i wentylacji;
 • z punktu widzenia ekologii dom szkieletowy można nazwać punktem odniesienia, ponieważ jest wykonany z materiału, który nie zawiera toksyn;
 • kwestie bezpieczeństwa przeciwpożarowego zostały rozwiązane na odpowiednim poziomie: drewno jest traktowane specjalnym podkładem, z powodzeniem wytrzymuje wysokie temperatury;
 • wydajność w budowie obiektu (3-4 miesiące);
 • niski koszt

Lista nie jest kompletna, ponieważ istnieje wiele cech technicznych, które sprawiają, że takie obiekty są atrakcyjne dla wielu właścicieli.

Czynniki wpływające na działanie obiektu ramki są następujące:

 • jakość materiałów użytych na ściany;
 • zastosowana izolacja cieplna;
 • rodzaj technologii budowlanej.

Wady domów szkieletowych powinny obejmować:

 • system wentylacji musi być dobrze przemyślany w konstruktywny sposób;
 • w celu zmniejszenia ryzyka zwarcia do zera należy prawidłowo prowadzić okablowanie;
 • Ważnym czynnikiem jest również izolacja akustyczna, dlatego podczas budowy należy zwrócić szczególną uwagę na ten czynnik;
 • w przestrzeniach międzyfazowych należy umieścić lekarstwo na myszy i karaluchy, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Projekty

Dwupiętrowe domy typu ramowego są w Rosji bardzo poszukiwane, zwłaszcza takie formaty:

 • 10x10 m;
 • 9x9 m;
 • 7x9 m;
 • 6x8 m;
 • 8x10 m;
 • 8x8 m
10x10
9x9
6x8
8x10

Dla nich są typowe rysunki, które łatwo znaleźć w Internecie. Często ćwiczył opcje przy podejmowaniu głównego projektu i finalizował go właściciel domu na ich potrzeby. Projektowanie jest często zamawiane w firmie budowlanej, która zajmuje się budową domów szkieletowych. Całkowita powierzchnia takich mieszkań wynosi od 50 do 120 m² lub nawet 150 metrów kwadratowych. Dach jest najczęściej wykonany z materiałów takich jak metal, łupek lub ondulina.

Dom szkieletowy na dwóch piętrach zapewnia wystarczającą ilość miejsca. Jeśli chcesz, możesz zrobić przedłużenie domu głównego: taras lub weranda o wymiarach 6 x 8 m lub 6 x 12 m. Często w domach szkieletowych na drugim piętrze można znaleźć okna wykuszowe, które prowadzą do fasady. Te lekkie konstrukcje są używane jako weranda, zarówno w wersji letniej, jak i zimowej. Podstawą okna wykuszowego może być kanał metalowy lub belka drewniana. Warto rozważyć niektóre projekty bardziej szczegółowo.

Dom dwupiętrowy w ramie 8x8 m

Istnieje wiele modyfikacji domów szkieletowych tego formatu. Całkowita powierzchnia budynku wynosi około stu metrów kwadratowych, z czego powierzchnia użytkowa wynosi 68 metrów kwadratowych. metrów, co wystarcza dla 4-osobowej rodziny. Podstawą może być taśma lub bloczki betonowe. Niedawno często można znaleźć również fundament, który nie jest gorszy pod względem wytrzymałości i trwałości od betonowej podstawy.

Zalety fundamentu są następujące:

 • nie trzeba czekać pół roku, dopóki materiał się nie skurczy, tak jak w przypadku podstawy z paskiem;
 • Instalacja pali trwa 1-2 tygodnie, ich koszt jest niższy niż odlew fundamentu z betonu.

Tradycyjnie na pierwszym piętrze mieści się kuchnia i pomieszczenia gospodarcze, na drugim piętrze są zwykle pokoje wypoczynkowe i salon. Wykończenie zewnętrzne jest dozwolone.

Dom dwupiętrowy 6x6 m

Taki obiekt ma powierzchnię 65 metrów kwadratowych. m

Można przedstawić takie przesłanki:

 • ekonomiczny;
 • garderoba;
 • dzieci.

Powierzchnia domu 6x4 m

Powierzchnia 6x4 m ma minimum pomieszczeń. Użyteczny obszar wewnątrz obiektu wynosi około czterdziestu metrów kwadratowych. Na parterze mogą znajdować się pomieszczenia gospodarcze, kuchnia i salon. Drugie piętro jest zwykle zarezerwowane dla takich pomieszczeń jak sypialnia, pokój dziecięcy i salon. Fundament jest zwykle wykonany ze zbrojonego betonu.

Ramy wykonane są z drewna o wymiarach 10 x 10 cm. Zachodzą na siebie belki o wymiarach 12 x 15 cm, a poza tym dom jest osłonięty płytą OSB. Izolacja ścian zewnętrznych pierwszego i drugiego piętra wykonana jest z płyt bazaltowych Isobox o grubości 20 cm Budynek jest wykończony na zewnątrz z bocznicą, a wewnątrz ścian i ścianek działowych otulona jest płytą gipsową i płytą gipsową.

DIY budowlane

Instrukcje krok po kroku dotyczące budowy domu mają sens rozróżniać na kilka etapów.

 • Prace przygotowawcze i projektowe. Miejsce powinno być oczyszczone i zidentyfikowane stoki. Po przygotowaniu poziomu terenu znaczniki zaczynają się zgodnie z wcześniej zatwierdzonym planem. Dokładność musi być zachowana, aby w przyszłości obiekt nie obserwował deformacji i zniekształceń ścian.
 • Fundacja. Waga domu szkieletowego jest stosunkowo mała, a obciążenie gleby jest znikome. Jeśli dom znajduje się w dolinie, w której występuje nadmierny poziom wilgoci, rozsądniej jest zbudować fundament ze śrubą palową. Często tworzą fundamenty z płyt żelbetowych, ponieważ są niedrogie, charakteryzują się wszechstronnością, trwałością i trwałością.Czasami płyty są używane jako podstawa betonowej podłogi, co oszczędza dodatkowe zasoby na instalację podłogi. Jeśli obiekt znajduje się na wzgórzu, możesz również wykonać wstążkę z lekko zanurzonym fundamentem.
 • Paul Podłogi mogą być zarówno betonowe, jak i wykonane z desek i desek. Jeśli fundament jest taśmą, betonowa podłoga jest tworzona z lekkiej gliny ekspandowanej, która jest niedroga. Jeśli podłoga jest całkowicie drewniana, konieczne jest utworzenie uprzęży z drewna 10x15 lub 15x15 cm. Wybór rozmiaru drewna zależy od grubości ściany i wielkości przestrzeni między palami. Im większa odległość między nimi, tym grubsze powinno być drewno. Często używane drewno 150x150 mm lub 150x200 mm. Wiązanie drewna umożliwia równomierne rozłożenie obciążenia na całej płaszczyźnie podłogi, wzmocnienie jej sztywności i wzmocnienie dodatkowej ramy obiektu. Najprostszym krokiem jest naprawienie dziennika. Odległość między nimi zależy od ich parametrów. Istnieją specjalne tabele, w których wszystkie standardy są szczegółowo opisane. Pomiędzy prowadnicami ułożono izolację, którą należy owinąć folią paroizolacyjną.
 • Ściany. Najpierw musisz określić, jaka będzie wysokość ścian. Jeśli ich wysokość wynosi 3 metry, pionowe stojaki mają wymiary 285 cm, a odległość między stojakami jest podyktowana parametrami arkusza izolacyjnego. Jeśli izolacja składa się z technicznej waty, to uzyskuje się ją o 1,8 cm mniej, aby instalacja odbywała się za pomocą próżni. Regały są montowane za pomocą metalowych narożników, które są przykręcane śrubami. Pomiędzy regałami obowiązkowe są zworki. Wiele zależy od różnych parametrów. Ile skoczków do postawienia należy ustalić w stanie sprawnym. W procesie montażu konstrukcji konieczne jest użycie pionu i dobrego dwumetrowego poziomu. Narzędzia te są proste i skuteczne, nie pozwalają na odchylenie pionowych prowadnic. Po zainstalowaniu regałów wykonywana jest górna listwa, używana jest ta sama płyta, co w przypadku podłogi. Rurociąg górny jest obowiązkowy, ponieważ tworzy niezbędną sztywność, która nie pozwala pionowym prowadnicom „chodzić” w różnych kierunkach, jeśli są poddawane obciążeniom. Pokrycie domu poza arkuszami OSB nadaje całej ramie dodatkową sztywność. Prowadnice wewnętrznych przegród są używane jako dodatkowe żebra usztywniające.
 • Pokrycia dachowe Jeśli rama jest wykonana prawidłowo, montaż dachu nie wymaga dużego wysiłku. Wybór dachu zależy od cech każdego projektu i indywidualnych preferencji klienta. Płaskie dachy nie są zbyt popularne w Rosji, ponieważ zimą gromadzi się na nich dużo śniegu, co powoduje nadmierne obciążenie. Najbardziej popularne są dachy dwuspadowe lub jednospadowe. Kąty nachylenia w nich mogą wynosić od 10 do 47 stopni.

Należy pamiętać, że obecność dodatkowych nachyleń komplikuje instalację.

Optymalny kąt nachylenia dachu zależy od materiału, z którego jest wykonany:

 • profesjonalne podłogi - od 11 stopni;
 • łupek - od 12 do 58 stopni;
 • łupek euro (ondulina) - od 7 stopni i powyżej;
 • płytki ceramiczne - 12–58 stopni;
 • płytki z piasku polimerowego - 17–62 stopni;
 • gonty - od 11 stopni bez ograniczania maksymalnego nachylenia;
 • metalowa płytka - od 17 stopni.

Ocieplenie

Płyty bazaltowe są bardzo skuteczną i niedrogą izolacją. Służy do przetwarzania ścian i ścian, podłogi, dachu i przestrzeni między podłogami.

Piękne przykłady

     Typowy 2-piętrowy montaż w fabryce szkieletowej to klasyczna opcja.

     Dom o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych z balkonem wygląda stylowo i elegancko.

     Uroczy jest dwupiętrowy dom z kominkiem.

     Jak zbudować dom z baru, dowiesz się w następnym filmie.

     Komentarze
      Autor
     Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

     Hol wejściowy

     Pokój dzienny

     Sypialnia