Projekty domów z baru z mansardą

 Projekty domów z baru z mansardą

Bardzo popularne są domy szkieletowe z baru z mansardą według standardowych wzorów. Takie standardowe rozwiązania umożliwiają tworzenie pełnowartościowych mieszkań z czystego materiału szybko i ekonomicznie na terenie kraju. Dlatego warto więcej rozważyć różne projekty takich budynków.

Funkcje

Domy wiejskie różnej wielkości, zbudowane na gotowych projektach, są budowane szybko i przy minimalnych kosztach. W nich wszystkie elementy, wymiary, wykorzystanie przestrzeni magazynowej, obliczenia techniczne są przemyślane tak efektywnie i ergonomicznie, jak to możliwe. Szczególnie godne uwagi jest to, że nie ma potrzeby subtilizacji z opracowaniem własnego indywidualnego planu, tworzenia rysunków i tworzenia złożonych obliczeń. Domy z baru na gotowych projektach wymagają tylko prac budowlanych.

Domy z baru z mansardą umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej w pomieszczeniach, praktycznie nie ma niewykorzystanego obszaru w obudowie. Istnieje możliwość stworzenia ładnego i przytulnego pokoju na poddaszu z balkonem.

Poddasze samo w sobie oznacza przestrzeń mieszkalną pod dachem budynku, takie techniki architektoniczne są stosowane od średniowiecza. Istnieje możliwość zorganizowania pokoju na poddaszu w skromnych domkach wiejskich z drewna, wykonanych na gotowych projektach. I będzie wyglądać dość oryginalnie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Plusy i minusy

Dom szkieletowy z baru z mansardą ma następujące zalety:

 • ponieważ nie kurczy się, można go rozwiązać natychmiast po zakończeniu budowy;
 • drewno jest materiałem przyjaznym dla środowiska, nieszkodliwym i bezpiecznym, w takim pomieszczeniu utrzymywana jest optymalna wilgotność bez powstawania grzybów i pleśni;
 • trwałość - dzięki odpowiedniej budowie i działaniu domu barów może wytrzymać do 100 lat;
 • minimalny czas budowy - na gotowym fundamencie taśmowym można zbudować ścianę i dachy w ciągu 3-4 dni;
 • niski koszt materiału, ponadto, gdy obróbka belki prawie nie daje odpadów;
 • dzięki naturalnemu pięknu tekstury i wysokiej izolacji termicznej drewno oszczędza na materiałach wykończeniowych i izolacyjnych.

Główną wadą takich budynków jest zagrożenie pożarowe. Nawet pomimo stosowania impregnatów ogniotrwałych i mas uszczelniających, drewniany pręt będzie zawsze miał wysokie właściwości palne, w tym przypadku jest znacznie gorszy od cegieł, betonu, bloków krzemianu gazowego i innych materiałów innych niż drewno. Jest to chyba jedyna znacząca wada, w przeciwnym razie budowanie takich domów jest bardzo opłacalne, zwłaszcza, że ​​istnieje wiele gotowych, oryginalnych projektów.

Wzory

W profilu projekcje takich domów są zwykle kwadratowe (6x6, 8x8 m2) lub prostokątne (6x8, 6x9 m2), rzadziej są to opcje z wystającą werandą, wykuszem i tarasem. Takie projekty są bardziej złożone, w tym układanie fundamentów, ale zwiększają przestrzeń wewnętrzną, pozwalają na posiadanie dodatkowych obiektów biurowych lub rekreacyjnych w budynku. W zależności od lokalizacji pomieszczeń, powierzchnia użytkowa może wynosić od 30 do 80 metrów kwadratowych. m

Pierwsze piętro w najprostszych wersjach podzielone jest partycją na 2 pokoje., w bardziej złożonych projektach może być sala lub korytarz, 2 sypialnie, a także łazienka, wanna lub pomieszczenie do przechowywania.Klatka schodowa między pierwszym a drugim piętrem może być jednoprzęsłowa - oszczędza użyteczną przestrzeń mieszkalną, ale utrudnia wspinanie i schodzenie, wymaga zainstalowania bardziej stromych stopni.

Dla wygody można zbudować dwuprzęsłową drabinę z rozpiętościami równoległymi do siebie, ta metoda jest najbardziej ergonomiczna.

Przestrzeń poddasza może być z jednym pokojem lub dwoma, wszystko zależy od obszaru podstawy i projektu domu. Poddasze może być całkowicie wyposażone w mały balkon lub loggię z ramą z tej samej wyprofilowanej belki. Zazwyczaj pomieszczenie znajduje się pod samym dachem, w którym rama krokwi jest osłonięta sklejką, arkuszami z tworzywa sztucznego lub płytą. Nisze między dekoracją strychu a samym dachem mogą być również skutecznie wykorzystane, na przykład, poprzez tworzenie tam małych pomieszczeń magazynowych, wydawanie w nich komunikatów lub umieszczanie w nich urządzeń domowych.

Dom na poddaszu wymaga dodatkowej izolacji termicznej dachu. Jeśli jest trwale mieszkalny, warto go chronić przed wilgocią. Jako materiał izolacyjny skutecznie stosuje się piankę poliuretanową, penofol, wełnę mineralną z warstwą folii polimerowej.

Jeśli rura grzewcza pieca przechodzi przez przestrzeń poddasza mieszkalnego, która często występuje w takich projektach, musi być również izolowana i czysto wykończona.

Materiały

Dom z drewna może być zbudowany z kilku materiałów.

 • Masywne drewno - Są to solidne pnie naturalnego drewna, suszone, o wyrównanych powierzchniach. Przekrój poprzeczny może być kwadratowy lub prostokątny. Ten materiał jest bardzo trwały i ma imponujący wygląd.
 • Drewno profilowane najczęściej używany. Wykonana jest z masywnego drewna, rowków i występów wykonanych po bokach, dzięki czemu jest montowana w niezawodną stabilną konstrukcję.
 • Drewno klejone warstwowo Jest to kilka desek, połączonych ze sobą pod dużym naciskiem. Aby zapobiec skrzywieniu koron na płycie murowanej, ułóż włókna w różnych kierunkach. Zaletami laminowanego drewna fornirowego jest to, że nie pęka i nie kurczy się.
 • Panele CIP są wykonane przez sklejenie kilku płyt wiórowych z warstwą izolacji cieplnej między nimi. Z tego powodu ten rodzaj materiału budowlanego jest bardzo ciepły i ma wysoką wytrzymałość.
 • Batony z imitacją naturalnych kłód, nadając ścianom domu bardzo spektakularny i imponujący widok.

Jeśli chodzi o samo drewno, sosna jest najczęściej wykorzystywana jako najtańszy, ale praktyczny materiał. Drewno sosnowe jest miękkie, łatwe w obróbce, ma niską gęstość i dobrą izolację termiczną. Ale to drewno mocno kurczy się, z czasem pęka i nie jest odporne na pleśń. Sztabki cedru i modrzewia są znacznie bardziej gęste i odporne, ale mają gorszą izolację termiczną.

Każda wersja domu z baru z mansardą musi być zbudowana na gotowej podstawie.który stwardniał i skurczył się normalnie. Wykonany jest z betonu zbrojonego na bazie cementu i piasku. Fundamentem może być płyta, kolumna lub taśma. Ten ostatni jest najbardziej powszechny, ponieważ jest solidnym fundamentem w dowolnym punkcie ściany domu i zapewnia największą stabilność budynku na dwóch lub więcej piętrach.

Aranżacja

Chociaż drewno ma dobre właściwości izolacyjne, ale domy z baru wymagają dodatkowego ocieplenia. Dotyczy to zwłaszcza strychu, który jest mniejszy niż dolna podłoga jest chroniona przed wiatrem i silnymi mrozami. Właściwym rozwiązaniem jest ogrzanie podłóg na obu poziomach przestrzeni życiowej za pomocą ecowoolu lub poliuretanu, które są wszyte w system dachowy. Okna pierwszego i drugiego piętra, drzwi balkonowe muszą być również bezpiecznie zaizolowane silikonem lub pianką.

Przy aranżacji poddasza należy zadbać o naturalną wentylację.Będzie to szczególnie istotne w upalne dni, kiedy dach jest bardzo gorący, a na strychu nie ma otworów wentylacyjnych ani balkonów.

Podczas przewodzenia elektryczności w domu z bali z poddaszem najlepiej jest ułożyć kable elektryczne w plastikowych pudełkach lub falistych tubach. Są wykonane z niepalnych materiałów i będą służyć jako dodatkowa ochrona suchego drewnianego drążka, który łatwo ulega pożarowi. Systemy wodno-kanalizacyjne najlepiej układać za pomocą elastycznych i trwałych rur polipropylenowych.

Przykłady projektów

Wśród popularnych projektów 8x8 i 6x8 kwadratowych. m można zauważyć najprostsze rozwiązanie z zadaszonym tarasem, dwoma pokojami, małym holem i łazienką na pierwszym piętrze oraz jedną przestronną sypialnią na drugim piętrze. Minimalna liczba elementów, prosty rysunek, łatwy montaż sprawiają, że ten projekt jest bardzo przystępny. Przy wielkości 8 na 6 m, ten dom będzie wygodny i przestronny dla 3-4 osobowej rodziny, można tam mieszkać bez problemów przez cały rok.

Dom z profilowanego drewna 200x200 mm o wymiarach 6x6 metrów kwadratowych. m zawiera mały, ale przytulny strych na drugim piętrze. Jest to najbardziej ekonomiczna opcja.

Domy z drewna 6x9 i 9x9 kwadratowych. m mam również gotowe standardowe projekty. Jest to bardziej przestronna obudowa, w której można zrobić kuchnię, saunę, a na drugim piętrze podzielić partycję na dwa pełne pokoje dzienne.

W przypadku błędów przy wyborze projektu domu z paska, zobacz poniższy film

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia