Dom dwurodzinny z dwoma oddzielnymi wejściami: przykłady projektów

 Dom dwurodzinny z dwoma oddzielnymi wejściami: przykłady projektów

Każda dzisiejsza konstrukcja wyróżnia się oryginalnością i wyjątkowością. Jednak oprócz zwykłych domów z jednym wejściem znajdują się również domy przy dwóch wejściach, w których wygodnie mieszkają dwie rodziny. Dla wielu osób podział ziemi i prywatnego domu na dwie części jest palącą kwestią, ponieważ nie każdemu udaje się nabyć oddzielny dom lub podzielić istniejącą nieruchomość.

Funkcje

Dom dla dwóch właścicieli z dwoma wejściami i podwójną liczbą pokoi musi zostać zbudowany i przebudowany z wielu powodów. Najczęściej w takich pomieszczeniach mieszka kilka pokoleń tej samej rodziny. Jest to wygodne, ponieważ seniorzy mogą pomóc młodym ludziom w opiece nad dziećmi i organizowaniu życia. Ponadto w niektórych przypadkach rodziny nie mają możliwości udostępniania nieruchomości. Albo okazuje się zbyt kosztowne z finansowego punktu widzenia. Dlatego musimy wybrać takie struktury.

Rodziny stojące w obliczu modernizacji domu przy pomocy kilku wyjść powinny zwracać uwagę na fakt, że muszą zajmować się nie tylko fizyczną stroną naprawy, ale także prawną.

Zatem nie wystarczy wymyślić projekt i zacząć łamać lub budować ściany. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę i zarejestrowanie nowego projektu. Takie podejście pozwala zaoszczędzić Twój czas i pieniądze, ponieważ wtedy nie będziesz musiał stawić czoła dodatkowym problemom i karom.

Jeśli nie ma doświadczenia w tych sprawach, warto skontaktować się z prawnikami specjalizującymi się w takich sprawach. Najczęściej dzieje się tak, gdy nieruchomość jest dzielona przez spadkobierców. Z reguły, w przypadku braku testamentu, nieruchomość jest dzielona między wszystkich jednakowo. I każdy może wykorzystać swoją połowę. Aby wszystko było oficjalne, konieczne jest wydanie wszystkich niezbędnych dokumentów, wybranie części każdego właściciela i wydanie projektu przebudowy domu, który odtąd będzie zaprojektowany dla dwóch wejść.

Jednocześnie, aby podzielić ziemię, na której znajduje się dom, jest to niemożliwe. Fabuła jest podzielona według tych samych zasad, co dom.

Bardzo często podział domów na dwie pełne części następuje po rozwodzie małżonków. Tak więc własność nabyta w małżeństwie jest podzielona. I tak dom pojawia się natychmiast dwóch właścicieli. Zgodnie z zasadami kodeksu rodzinnego mąż i żona mają dokładnie połowę majątku, chyba że istnieje inna umowa małżeńska. A to oznacza, że ​​do każdego z nich odchodzi połowa domu i połowa działki położonej pod nim. W tym przypadku adres i numer katastralny pozostają takie same.

Robiąc dupleks w domu, każdy nowy właściciel otrzymuje świadectwo własności domu i osobno mu prawo do własności gruntu pod nim. Umożliwia to każdemu ze współwłaścicieli pozbycie się części nieruchomości dostępnej dla nich według własnego uznania.

Często współwłaściciele, aby uniknąć konfliktów między sobą, starają się zorganizować swoją część nieruchomości jako oddzielne pomieszczenie. W tym celu konieczne jest zawarcie umowy, w której zostanie wskazane, że dom mieszkalny i grunty znajdujące się pod nim są w eksploatacji.

Wiele prywatnych domów, które stoją osobno na działce, może mieć tylko jedno wejście według projektu. A podzielenie ich na dwie pełne części jest po prostu niemożliwe. Dlatego w takich przypadkach należy przeprowadzić przebudowę domu.

Zatwierdzenie planu odbywa się w różnych przypadkach. To bardzo trudna i długa procedura.A nawet po otrzymaniu wszystkich pisemnych zezwoleń i zakończeniu przebudowy konieczne jest złożenie dodatkowego wniosku do władz lokalnych. Odbywa się to w celu zebrania prowizji, która odwiedza dom i sprawdza, czy wszystko jest zgodne z normami i przepisami. Następnie właściciel otrzymuje pozwolenie na prowadzenie odnowionego domu.

Rodzaje wzorów

Projekt domu dla 2 rodzin może być inny. W końcu budynki znajdują się zarówno piętrowe, jak i jednokondygnacyjne. Ale w takich domach jest nie więcej niż dwa piętra. A także pokój można uzupełnić o różne rozszerzenia, na przykład garaż lub wannę. I wreszcie, projekty różnią się funkcjonalnością - jedna rodzina i dwie mogą w nich mieszkać.

Jeśli w domu mieszkają dwie rodziny naraz, powinny mieć osobne wejście z gankiem, oddzielną komunikację i oddzielne pokoje. Są takie budynki, w których pokoje są oddzielone, ale kuchnie i łazienki są połączone.

Jednopiętrowy

Jeśli weźmiemy pod uwagę jednopiętrowe budynki, wówczas najczęściej używanym projektem będzie dom dla dwóch właścicieli, gdzie pokoje znajdują się w lustrzanym odbiciu. Oznacza to, że są dokładną kopią siebie. Każda rodzina może mieć dwie sypialnie, salon, kuchnię lub jadalnię, łazienkę i oddzielne wyjście z werandą.

Łączenie się w takim pokoju to tylko jedna wspólna ściana, która ma dobrą izolację akustyczną. To dzięki niej współistniejące rodziny nie będą odczuwać dyskomfortu, w przeciwieństwie do wysokich budynków o bardzo silnej przepuszczalności dźwięku. Ściany tego budynku wykonane są z cegły lub betonu komórkowego. Jeśli wybierzesz drugą opcję, będziesz musiał dodatkowo wykonać okładzinę z bocznicą, aby dom wyglądał atrakcyjniej.

Zwykle w takich domach fasada jest wykonana w tym samym stylu, aby nie zepsuć ogólnego wrażenia z domu. Ale w każdym właścicielu tworzy wnętrze, które mu się spodoba.

Double Decker

Obecność dwóch pięter na wiele sposobów ułatwia pracę nad projektem. Może to być pełnoprawny dwupiętrowy budynek lub dom z podłogą na poddaszu. Druga opcja jest tańsza, ale nie będzie miała żadnych istotnych wad.

7 zdjęcie

Jeśli wybór zostanie dokonany na korzyść budowy z poddaszem, przeznaczonym dla dwóch rodzin, można zorganizować tam sypialnie, pokoje dziecięce lub funkcjonalne. Na przykład, jeśli chcesz, możesz tam umieścić grę lub biuro. Pierwsze piętro przeznaczone jest na główne pomieszczenia - salon, kuchnię i tak dalej. Jest to wygodne także w przypadku, gdy jedna rodzina mieszka w domu i jest ich kilka.

Pełnoprawny dwupiętrowy dom jest droższy, a realizacja kreatywnych pomysłów w rzeczywistości kosztuje więcej. Ale dla dużych rodzin ta opcja jest bardzo dobra.

Z garażem

Bardzo wygodne, jeśli dom dla dwóch rodzin, ma garaż. Może znajdować się na pierwszym piętrze. Jest to bardzo wygodne, ponieważ przy złej pogodzie nie musisz iść do innego pokoju w deszczu lub śniegu. Wystarczy, aby zejść na pierwsze piętro i bezpiecznie opuścić garaż. Oprócz samodzielnego wyboru takiego projektu możesz zaoszczędzić na budowie oddzielnego garażu. Garaż może być umieszczony po obu stronach. Z reguły jest instalowany w części stoczni, gdzie jest więcej wolnego miejsca. W tym samym czasie możesz zorganizować pełnowartościowy garaż, a nie muszlę lub wiata.

Materiały budowlane

Dom z dwoma wejściami jest raczej fundamentalnym budynkiem, który powinien być jak najtrwalszy. Tworząc projekt takiego domu, należy wziąć pod uwagę wszystkie cechy techniczne konstrukcji wsporczych i policzyć, jak silne powinny być materiały do ​​budowy ścian i ścianek działowych.

Nowoczesna chata na dwa wyjścia może być zbudowana z następujących materiałów:

  • drewno;
  • bloki piankowe;
  • gazobeton;
  • muszla;
  • cegły;
  • drewniana rama.

Możesz wybrać dowolną z opcji.Wszystkie są równie dobre i mają wielką wytrzymałość i trwałość. Za ich pomocą możesz zbudować dom, który ma dowolną liczbę pięter. Jednocześnie każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Cegła

Jednym z najdroższych materiałów jest cegła. Ale mimo to budynki z cegły są znacznie bardziej powszechne. Faktem jest, że są one tak silne, jak to możliwe, trwałe i nie podlegają negatywnym warunkom pogodowym. Ściany nośne umieszcza się w dwóch cegłach, a dla przegród wewnętrznych wystarcza pół cegły. Ale zanim to nastąpi, konieczne jest, aby układ budynku był taki, aby ściany i ścianki działowe były dość mocne.

Skorupiaki

Ekonomiczną opcją jest budowa domu szkieletowego. W końcu ten materiał ma bloki o dużych rozmiarach, więc składają się bardzo szybko i łatwo. Ponadto, skała skorupowa jest przyjazna dla środowiska, więc budynek nie szkodzi naturze. Jedyny minus - ten materiał jest szybko niszczony przez wilgoć. Dlatego też, jeśli klimat jest zbyt wilgotny i często pada, lepiej nie budować domu w okolicy skał skorupowych.

Domy prefabrykowane

Ale można również spotkać projekt monolitycznej konstrukcji. Jego układ musi zostać określony przed rozpoczęciem budowy. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie ściany, zarówno nośne, jak i wewnętrzne, są wykonane przy użyciu specjalnej technologii, a następnie nic nie może zostać zmienione.

Ramy szalunkowe zbudowane są z naturalnego drewna. Dalej jest roztwór betonu, który zawiera cement portlandzki. Następnie dodaj do niego glinę i pokruszony kamień. A także w szalunku umieszczona jest siatka wzmacniająca, która służy jako wiązanie i wzmocnienie. Taka konstrukcja jest tańsza niż cegła, a wytrzyma nawet trudne warunki pogodowe i próbę czasu.

Bloki

Ale możesz także zbudować dom z bloku żużlowego lub pianki. Ale w tym przypadku specjaliści nie zalecają budowy dwupiętrowych domów tego materiału. W końcu mogą się zdeformować nawet pod ciężarem. W domu jednorodzinnym ta opcja jest bardzo odpowiednia. Budowa będzie niedroga i zakończy się w krótkim czasie.

Drewno

Te rzeczy są również bardzo dobre. Budynki z drewna wyglądają pięknie i mają wysoką wytrzymałość. Drzewo jest naturalne, przyjazne dla środowiska i pozwala stworzyć przytulną atmosferę w domu. Zapach naturalnego drewna ma pozytywny wpływ na zdrowie i po prostu uspokaja.

Wybierając materiał, taki jak drewno, zbuduj dom dla dwóch rodzin należy wiedzieć, że przed rozpoczęciem pracy konieczne jest jej dokładne osuszenie i wykonanie obróbki za pomocą specjalnych kompozycji. Zabieg ma na celu ochronę przed pleśnią i różnymi owadami. Pozwala to przedłużyć żywotność materiału na kilka dziesięcioleci. A cała powierzchnia budynku musi być pokryta grubą warstwą podkładu.

Odpowiednio przetworzone drewno i trwa dłużej i wygląda atrakcyjnie. W razie potrzeby podstawę domów w barze można dodatkowo udekorować. Na przykład przykryj rzeźbami. Dobrze wygląda w wielu kierunkach stylistycznych.

Układ

Największą zaletą domów bliźniaczych jest to, że chociaż wszyscy krewni znajdują się pod jednym dachem, każdy z nich ma własną przestrzeń.

Projekt domu dla dwóch właścicieli z oddzielnymi wejściami jest bardzo wygodny dla dużych rodzin. Poza tym ten układ pozwala zaoszczędzić na budowie. Wynika to z faktu, że domy mają wspólny fundament i wspólną komunikację, co oznacza, że ​​nie muszą wydawać dodatkowych pieniędzy i czasu. Nawiasem mówiąc, odnosi się to do budynków gospodarczych, które mogą znajdować się w jednej części domu, oraz w dwóch na raz.

Układ lustrzany

Najczęściej programiści wybierają taką opcję jako układ lustrzany. W tym przypadku wejścia znajdują się po różnych stronach budynku dokładnie naprzeciwko siebie.Układ pomieszczeń w jednej części domu całkowicie powtarza układ pomieszczeń w drugiej połowie. To samo dotyczy wielkości pokoi i lokalizacji okien.

Jedno wyjście

Niektórzy uważają, że jest to wygodniejsza opcja, w której drzwi wychodzą na jedną stronę. Wygląda to niezbyt dobrze dla naszych miast i miasteczek. Drzwi znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Każdy z nich uzupełnia ganek. Jeśli chcesz, możesz spróbować połączyć dwa ganki w jeden duży lub przekonwertować go na werandę.

Dla jednej rodziny

Inna popularna opcja układu jest odpowiednia zarówno dla dużej rodziny, jak i dla tych, którzy nie mają nic przeciwko dzieleniu się wolną przestrzenią z sąsiadami w domu. W tym przypadku jedno z wejść staje się głównym, a drugie zapasowym. Jest wygodny i praktyczny.

Wybór planowania zależy ostatecznie od wspólnej decyzji dwóch rodzin, które będą dzielić dom.

Piękne przykłady

Dom dwurodzinny jest dobry, ponieważ jest bardzo duży, co oznacza, że ​​jest miejsce do wędrowania. W tym budynku można umieścić wszystkie niezbędne urządzenia i wygodnie mieszkać nawet z bardzo dużą rodziną. Bardzo ważne jest, aby budynek był jak najbardziej odpowiedni dla rodziny, czyli wygodny i zaprojektowany dla potrzebnej liczby osób. Na szczęście stworzenie przemyślanego i idealnie odpowiedniego projektu nie jest takie trudne, ponieważ istnieje wiele gotowych budynków, do których można się poruszać.

Klasyczny dom parterowy

Pierwsza opcja - jest to budynek, który najlepiej nadaje się do komfortowego współistnienia dwóch rodzin w tym samym domu. Wygląda na to, że taki dom jest dość zwyczajny, a jedyne, co go wyróżnia, to dwa wejścia, położone obok siebie. Każdemu z nich towarzyszy mały ganek z kilkoma krokami.

Aby nie zakłócać harmonii, właściciele pomalowali dom na jasny kolor, nie dzieląc go na dwie części. Możesz również pokazać indywidualność w domu, eksperymentując z projektowaniem pomieszczeń.

Dach budynku ma kontrastujący ciemny odcień, a także fundament. Klasyczne połączenie kolorów wygląda prosto iw domu.

W domu jest miejsce na wszystkie niezbędne rzeczy i nikt nie poczuje się uszczypnięty. Musisz tylko upewnić się, że przegroda była i trwała, i ma wystarczający poziom izolacji akustycznej. Tak więc życie osobiste jednej rodziny nie będzie przeszkadzać sąsiadom. W takim domu idealnie nadaje się układ lustra. Okazuje się, że każda rodzina będzie miała własną kuchnię, jadalnię, salon i odpowiednią liczbę sypialni i łazienek. Dlatego nikt nie poczuje się pozbawiony.

Dodatkowo można ozdobić okolicę rabatami kwiatowymi lub inną zielenią, która pomoże ożywić obiekt.

Dwupiętrowy budynek

Ale możliwe jest również zbudowanie domu dwurodzinnego z podłogą na poddaszu, który będzie miał dwa pełnoprawne wejścia. Na parterze można umieścić dość duży salon z dwoma oknami. W każdej połowie domu łatwo jest wyposażyć kuchnię w obecność dwóch okien.

Schody prowadzące na drugie piętro zazwyczaj znajdują się w salonie. Jest to najwygodniejsze. W tym przypadku nikomu to nie przeszkadza i nie zajmuje wolnego miejsca. A także nie zapomnij o małej łazience, którą można umieścić na pierwszym piętrze. Chociaż nie będzie się to różnić pod względem dużych rozmiarów, okno nadal będzie można w nim zrobić. Aby zaoszczędzić miejsce, możesz połączyć wannę z toaletą lub nawet zastąpić ją kompaktowym prysznicem.

Z zewnątrz dom wygląda bardzo dobrze. Budynek, podobnie jak poprzedni, wykonany jest w klasycznych odcieniach beżu i brązu. Masywny dach jest połączony z dodatkowymi kolumnami podtrzymującymi balkon na drugim piętrze i ciemnym ogrodzeniem. Każde wejście ma oddzielny ganek z wizjerem, który chroni przed deszczem i pełnymi schodkami. Dom jest duży i dobrze wykonany. Jest w nim wystarczająco dużo miejsca dla każdego, a zadbana okolica zachwyci oczy wszystkich, którzy tam mieszkają.

Ogólnie rzecz biorąc, dom przeznaczony dla dwóch rodzin do zamieszkania jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą dzielić się nieruchomościami i dla tych, którzy nie chcą wychodzić daleko od rodziców po ślubie. Jeśli prawidłowo podzielisz przestrzeń, w takim domu jest wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich i nikt nie będzie się czuł ciasno.

W następnym filmie przejrzyj dom dla dwóch rodzin.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia