Pralnia w domu: układ i projekt

Każda gospodyni stara się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. W nowoczesnym rytmie życia nie każdy może korzystać z usług publicznych pralni. Dlatego wiele kobiet wyposażyło „kącik czystości” w swoje mieszkanie lub prywatny dom.

Co powinno być zawarte w pokoju?

Większość ludzi odpowie na to pytanie w ten sam sposób - potrzebna jest tutaj pralka. Ale oprócz niej możesz potrzebować suszarki (lub suszarki). Pojemniki, kosze na pranie, chemia gospodarcza - także integralne części prania. Oprócz tego możesz prasować rzeczy. Niekoniecznie jest to profesjonalne żelazko do pionowego gotowania na parze, odpowiedni jest również zwykły model. Ale w tym przypadku potrzebna będzie również deska do prasowania.

Półki do przechowywania pranych rzeczy pomogą zaoszczędzić miejsce w szafie. Nie zapomnij o umywalce. Jest również istotnym atrybutem takiego pokoju.

Od czego zacząć?

Wybór miejsca na pranie jest często trudniejszy niż zorganizowanie go. Mieszkając w domu, wielu organizuje pranie w piwnicy lub kotłowni. Jeśli w budynku jest dużo miejsca, najlepszym rozwiązaniem będzie oddzielne pomieszczenie. Preferencje dają kwadratowe pokoje. Są bardziej funkcjonalne. Umieszczając wszystkie niezbędne w takim pomieszczeniu, możesz zaoszczędzić maksimum wolnego miejsca.

W domach parterowych bez piwnicy i strychu, a także w apartamentach z jedną sypialnią liczy się każdy centymetr. W tym przypadku właściciele chcą, aby pranie było niedrogie, ale dźwięk urządzeń roboczych nie przeszkadzałby w codziennym życiu.

W tych przypadkach najbardziej popularne są takie miejsca do rozmieszczenia sprzętu:

 • łazienka;
 • łazienka;
 • kuchnia.

Jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca w domu

Bardzo łatwo jest wyposażyć pralnię w ściśle określony obszar. Wielkość takiej strefy może wynosić od 2 metrów kwadratowych. m do 6 metrów kwadratowych. m. Nawet mini-pralnia może być zorganizowana tak funkcjonalnie, jak to możliwe.

Dwa metry kwadratowe są w stanie pomieścić pralki i suszarki, a także kosz na bieliznę.

Opcja 1

Oba samochody znajdują się w odległości 5 cm od siebie, a nad nimi lub z boku znajduje się kosz na bieliznę. Odległość jest konieczna, aby wibracje z pracy urządzeń nie skróciły czasu ich działania. Wyposażony obszar można „ukryć” przed wzrokiem ciekawskich za pomocą drzwi i paneli meblowych. Można go nawet utworzyć w korytarzu, zamykając drzwi coupe lub akordeon.

Opcja 2

Możesz zorganizować samochody jeden na drugim. Do realizacji takiego projektu potrzebne będzie pudełko paneli meblowych. Będziesz także potrzebował mocowań, które nie pozwolą im wibrować i spadać podczas pracy. Ta mini pralnia może być również ozdobiona drzwiami. Kosze na bieliznę można umieścić z boku, na półkach.

Urządzenia do prania, znajdujące się w łazience, łazience lub w kuchni, zwykle chowane pod blatami. Często są ukryte za drzwiami, aby nadać pomieszczeniu bardziej estetyczny wygląd.

Układ

Warto zastanowić się nad ilością i wielkością sprzętu na etapie wyboru miejsca na pranie. Ważne jest również prowadzenie działań przygotowawczych.

Podłoga powinna być gładka, pożądane jest, aby miała właściwości antypoślizgowe. W przeciwnym razie sprzęt, który wibruje podczas pracy, może niekorzystnie wpłynąć na jego jakość. Materiał na podłogę powinien być odporny na wilgoć, o chropowatej powierzchni. Może to być:

 • płytki ceramiczne;
 • granit ceramiczny;
 • linoleum.

Przed ułożeniem podłogi warto wyrównać powierzchnię, odizolować i ogrzać podłogę. Ponadto, aby zmniejszyć wibracje i zapobiec poślizgowi, należy zakupić podkładki antywibracyjne.

Wykończenie sąsiednich ścian powinno być również wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, które można ze sobą łączyć. Odpowiedni do tego celu:

 • tynk;
 • malować;
 • tapeta odporna na wilgoć;
 • płytki ceramiczne różnych rozmiarów i typów.

Ściany przed malowaniem, układaniem płytek lub naklejkami na tapety powinny być wyrównane.

Do sufitu użyj tapety, tynku dekoracyjnego, odpornego na wilgoć kartonu lub sufitu napinanego z polichlorku winylu. Ten ostatni może być nie tylko doskonałą powłoką hydrofobową, ale także prawdziwą ozdobą pokoju, ponieważ na rynku prezentowany jest ogromny wybór odcieni i faktur.

System odpływu i zasilania wodą musi być zindywidualizowany dla każdego urządzenia. Należy zauważyć, że niezależnie od tego, czy woda pochodzi z sieci wodociągowej, studni czy studni, warto dodatkowo zainstalować sprzęt pompujący i filtrujący przy wejściu do pomieszczenia. Jest to niezbędne do normalnego działania prania. Po tym następuje dystrybucja. Do dostarczania i odprowadzania wody za pomocą plastikowych rur o średnicy odpowiednio 5-6 i 10-15 cm.

Wymagana jest również wentylacja. Pomaga uniknąć nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu.

Ważne jest, aby myśleć o systemie grzewczym. Sprzęt nie powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła, ale pomieszczenie musi być utrzymywane w stałej temperaturze niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

System ogrzewania może być inny:

 • centralne ogrzewanie;
 • ogrzewanie konwektorami;
 • ciepła podłoga.

Wybierając ostatnią opcję, warto zdecydować, gdzie będą zlokalizowane urządzenia, i wycofać się z tego miejsca 10 cm Nie zaleca się montowania ciepłej podłogi na przydzielonym obszarze. Również na jego powierzchni nie zaleca się umieszczania rury w celu odprowadzenia wody.

Jeśli pomieszczenie będzie używane jako suszarka, warto wykonać śliwki na powierzchni podłogi. Pomogą uniknąć nieprzyjemnego zapachu wody destylowanej i zniszczenia wykładziny podłogowej.

Okablowanie i oświetlenie należy wykonać na podstawie już przygotowanego planu. Wskazane jest umieszczenie go pod pokryciem ściennym, z dobrą izolacją. Istnieją specjalne przełączniki, gniazda i lampy sufitowe, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do środka.

Projekt

Powierzchnia pralni może się różnić. Może to być mała pralnia, mieszcząca się w kuchni (łazienka, łazienka, przedpokój lub pokój) lub pełnowymiarowa pralnia ze wszystkimi udogodnieniami, zajmująca cały pokój.

W każdym razie warto pomyśleć o dekoracyjnym projekcie tego obszaru, ponieważ nie jest to tylko obiekt gospodarczy, ale także część domu.

Możesz opracować swój własny oryginalny projekt lub harmonijnie dopasować ten obszar do ogólnego wnętrza domu.

Najbardziej odpowiednie style:

 • minimalizm;
 • retro;
 • styl rustykalny;
 • nowoczesny

     Piękno tkwi w szczegółach. Możesz zastąpić plastikowe wiklinowe kosze, kupić pojemniki do przechowywania chemii gospodarczej w tym samym stylu. Jeśli pomieszczenie znajduje się w piwnicy, brak światła słonecznego można uzupełnić malowanymi powierzchniami szafek. Trzeba tylko pokazać trochę wyobraźni, a można stworzyć przytulny i niepowtarzalny projekt pomieszczenia, w którym będzie miło.

     Poniższy film opowiada o organizacji pralni w domu

     Komentarze
      Autor
     Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

     Hol wejściowy

     Pokój dzienny

     Sypialnia