Cechy procesu projektowania domów z ramami wiejskimi

 Cechy procesu projektowania domów z ramami wiejskimi

Jednopiętrowy dom ramowy jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią odpoczywać poza miastem w komfortowych warunkach. Aby zorganizować ciepłe i piękne mieszkanie własnymi rękami i tanio może każdy.

Zalety i wady

Karkasnik jest bardzo popularny we wszystkich częściach planety.

Ma ogromną liczbę zalet.

 • Bezpieczeństwo ekologiczne - do budowy wykorzystywane są tylko wysokiej jakości materiały, które są poddawane dokładnym testom i testom, a dopiero potem trafiają do sprzedaży.
 • Niedrogie koszty - materiały do ​​budowy domów w technologii ramowej są tańsze niż cegły i bloki. Ale warto również zauważyć oszczędności w ogrzewaniu budynku.
 • Szybka i łatwa instalacja - nawet jedna osoba może samodzielnie zbudować dom bez pomocy profesjonalistów i specjalnego sprzętu. Konstruktorzy twierdzą, że budowa domów szkieletowych to tylko zbiór domów od projektanta. Dzięki wszystkim materiałom możesz zbudować budynek w ciągu sześciu miesięcy.
 • Doskonała izolacja termiczna - w domu długo utrzymują ciepło w pomieszczeniu i nie wpuszczają zimna. Oszczędność energii zależy bezpośrednio od odpowiednio wykonanej wentylacji, ocieplenia domu i jego wykończenia.
 • Odporność biologiczna i ogniowa - drewno jest starannie pokryte specjalnymi środkami, które czynią materiał odpornym na pasożyty, owady i ogień.
 • Trwałość - domy szkieletowe mogą przetrwać ponad 50 lat.
 • Piękny wygląd - takie wzory świetnie wyglądają na stronie, a nawet po kilku latach zachowują swoją estetykę.

Oprócz zalet budynki wznoszone za pomocą technologii ram mają kilka poważnych wad.

 • Jeśli drewno nie jest traktowane specjalnym środkiem, ryzyko zapłonu materiału natychmiast wzrasta. Dlatego przy zakupie drewna należy uważnie monitorować wszystkie etapy jego suszenia i przetwarzania.
 • W porównaniu do domów z cegły i bloków, domy szkieletowe nie są tak silne. Ale jeśli przestrzegasz wszystkich zasad budowy i instrukcji krok po kroku, nie możesz się martwić faktem, że huragan zniszczy dom.
 • Podczas budowy należy zwrócić szczególną uwagę na system wentylacji, ponieważ drewno impregnowane różnymi substancjami nie pozwala na przepływ powietrza. Nie zapomnij o instalacji dodatkowej izolacji akustycznej, zwiększy to poziom komfortu w pomieszczeniu.

Instalacja fundamentów

Wśród trzech rodzajów fundamentów - kolumnowy, pasowy, rusztowy - konieczne jest wybranie najlepszego. Wybór zależy od charakterystyki gleby, wysokości budynku, klimatu i możliwości finansowych. Opcja budżetu to podstawa pala. Kolumnowy fundament zapewnia trwałość konstrukcji - na tej podstawie dom może stać ponad 100 lat.

Bary mogą być z:

 • cegły;
 • gotowe bloki betonowe;
 • rury z cementu azbestowego.
rury z cementu azbestowego
cegła
betonowy blok

Rury z cementu azbestowego mogą również służyć jako szalunki, które są następnie wylewane na beton. Głębokość, na której wstawiane są rury, zależy od właściwości gleby.

Instalacja ramy

Na już istniejącej podstawie dla dodatkowej stabilności budynku ustawiona jest podłoga ciągu i dolna korona taśmy. Dopiero po tym można rozpocząć instalację samej ramy, która może być zarówno metalowa, jak i drewniana.Eksperci zalecają stosowanie pustych belek, w tym przypadku znacznie zmniejsza obciążenie fundamentu i oszczędza pieniądze. Pionowe belki konstrukcyjne montowane są w narożach domu, pomieszczeń, otworów drzwiowych i okiennych w odległości nie większej niż 2-3 metry. Pamiętaj, aby zainstalować poprzeczne belki i sznurki. Jeśli dom ma dwa piętra, rama musi być dodatkowo wzmocniona w obszarze, w którym będą schody. Otwory okienne są również zamontowane belkami poprzecznymi.

Pokrycia dachowe

Szkielet dachu powinien być wykonany z lekkich materiałów, ponieważ zbyt masywny spowoduje duże obciążenie fundamentu, co niekorzystnie wpłynie na stabilność i trwałość domu. Dach domu do dawania może być pojedynczym nachyleniem i podwójnym nachyleniem. Drugi typ jest odpowiedni, gdy strych będzie wykorzystywany jako mieszkalny. Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne niż budowa drugiego piętra. W zależności od tego, czy strych jest mieszkalny, określa się wysokość grzbietu kalenicy. Optymalna wysokość wynosi do 2,5 metra.

Płyty na stoku są instalowane w odległości 0,5 do 1 metra. Aby wzmocnić konstrukcję zamontowano dodatkową belkę poprzeczną. Dopiero po zakończeniu procesu instalacji dachu można rozpocząć okładzinę wewnętrzną i zewnętrzną. Jeśli na poddaszu zaplanowano przestrzeń życiową, zaleca się dodatkowo zaizolować połacie dachu i strop podłogowy. Do okładzin zewnętrznych można wybrać dowolny materiał: jako metal, a więc arkusze żelaza i łupki.

Funkcje sufitu

Po zamontowaniu ramy przejdź do wyłożenia wewnętrznego, a także do montażu ścian i sufitu. Jeśli dom ma dwie kondygnacje, do belek stropowych wybierany jest mocny materiał o dużym przekroju poprzecznym i wykonywana jest dodatkowa izolacja stropu. Często do poszycia sufitowego używanego suchego tynku, który charakteryzuje się niską wagą i niskim kosztem.

Jeśli planujesz budowę domu jednopiętrowego, sufit będzie wymagał:

 • krawędzie desek, na przykład podszewka lub materiał na pióro i wpust, o grubości około 25 mm, podczas gdy najlepiej wybrać deski z drewna iglastego;
 • materiały odporne na wilgoć i ciepło;
 • pianka do montażu różnych elementów;
 • izolacja;
 • arkusze płyt pilśniowych, płyt wiórowych lub płyt kartonowo-gipsowych;
 • inne niezbędne materiały i narzędzia budowlane.

Podczas instalowania sufitu w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności należy używać płyt kartonowo-gipsowych odpornych na wilgoć. Jeśli projekt będzie miał dwa piętra, grubość płyty musi wynosić co najmniej 30 mm.

Konstrukcja ścienna

Z reguły ściany są wykonane z płyty wiórowej, płyty pilśniowej, płyty gipsowo-kartonowej lub stałego poprzecznego drewna lub płyt, które są izolowane i przygotowane do wykończenia. Nowoczesny rynek oferuje gotowe panele ścienne, w których znajduje się materiał ocieplający z wyprzedzeniem, a także elementy wykończeniowe, otwory do okien i drzwi. Koszt takiego bloku ściennego jest znacznie wyższy, ale zasługują tylko na pozytywne recenzje, a także przyspieszają proces budowy. Ale trudno jest zainstalować takie bloki samodzielnie, ponieważ dużo ważą.

Izolacja budynku

Montaż izolacji jest wymagany na prawie wszystkich etapach budowy, z wyjątkiem pierwszego - układu fundamentu.

Doświadczeni specjaliści zalecają stosowanie następujących materiałów jako grzejnika:

 • polistyren ekspandowany - różne przystępne koszty, ale ten materiał nie jest przyjazny dla środowiska i łatwopalny;
 • wełna mineralna lub kamienna w rolkach lub warstwach - jest bardzo popularna, ponieważ ma dobre właściwości;
 • Ecowool z impregnacją od gryzoni i łatwopalność jest bardziej technologiczny, ale kosztuje więcej niż inne materiały.
pianka polistyrenowa
wełna mineralna
ecowool

Nawet jeśli używasz najdroższej i wysokiej jakości izolacji, nie zapomnij o materiałach chroniących przed wilgocią i parą, które zatrzymują ciepło w pomieszczeniu i zwiększają żywotność domu.

Projekty

Duży wybór różnych projektów pozwala każdemu wybrać najlepszy.Wymagane rozmiary domów to 6x6, 6x8 m, ale są też mniejsze konstrukcje - 4x4, 3x4 m. Często wybierany jest standardowy projekt na daczy - mały dom z dwoma pokojami i małym tarasem. Oprócz standardowych projektów istnieją również pojedyncze projekty. Są one zamawiane w specjalnej firmie lub możesz je narysować samodzielnie. Dla małej powierzchni wybierz kompaktową konstrukcję. W domach, w których nikt nie będzie mieszkał zimą, nie ma potrzeby instalowania kotła lub pieca. Ale nadal musisz dbać o izolację, która ochroni dom przed zamarzaniem w zimie.

Wybór projektu zależy nie tylko od preferencji właścicieli, ale także od cech witryny. Możesz wybrać dom wydłużony lub w kształcie litery U. Jeśli masz samochód, nie zapomnij zostawić miejsca na działce dla garażu lub wiaty. Często właściciele chcą urządzić łaźnię na działce ogrodowej. Można go zbudować niezależnie za pomocą technologii ramowej lub można go zamówić pod klucz. Jeśli dysponujesz wszystkimi niezbędnymi narzędziami, a także gotowym projektem i masz co najmniej minimalną ideę technologii ramowej, możesz łatwo poradzić sobie z budową domu wakacyjnego na własną rękę.

Zobacz na filmie, jakie poważne błędy popełnił mistrz w budowie domu szkieletowego.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia