Subtelności w projektowaniu domów szkieletowych

Obecnie istnieje wiele programów komputerowych do niezależnego projektowania domów szkieletowych. Są biura projektowe i specjaliści od projektowania, którzy przygotują całą dokumentację projektową dla wybranej przez ciebie konstrukcji ramowej. W każdym razie przed przystąpieniem do procesu projektowania należy odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących przyszłego domu. Od tego zależy twoja pociecha i twoja krewna, która będzie w niej mieszkać przez wiele lat.

Funkcje

Cały proces projektowania można podzielić na trzy etapy: prace przygotowawcze (opracowanie specyfikacji technicznych), sam proces projektowania i zatwierdzenie projektu. Rozważmy szczegółowo każdy etap i zajmijmy się funkcjami w każdym z nich.

Praca przedprojektowa (zadanie techniczne)

Najpierw musisz zebrać ogólne informacje i przestudiować szczegóły przyszłego projektu domu szkieletowego.

Konieczne jest skoordynowanie ze wszystkimi przyszłymi mieszkańcami domu wymagań i życzeń dotyczących przyszłej struktury. (liczba pięter, liczba i przeznaczenie pokoi, lokalizacja pomieszczeń, podział przestrzeni na strefy, liczba okien, obecność balkonu, tarasu, werandy itp. 20 m kw. Dla stref ekonomicznych (korytarze, hale, klatki schodowe) + łazienka 5-10 m kw. + Kotłownia (na życzenie usług gazowych) 5-6 m kw.

Odwiedź działkę, na której znajduje się budynek. Zobacz jego topografię i studium geologii. Konieczne jest poznanie obecności zbiorników wodnych, wąwozów i lasów wokół. Dowiedz się, gdzie przechodzą główne połączenia (gaz, woda, energia elektryczna), czy istnieją drogi dojazdowe, jaka jest ich jakość. Zobacz, gdzie i gdzie znajdują się budynki. Jeśli nie wszystkie działki są zabudowane, zapytaj sąsiadów, jakie domy będą budować, jaka będzie ich lokalizacja. Wszystko to pozwoli ci odpowiednio zaplanować dostawę łączności do przyszłego domu, wygodniej zorganizować okna i drzwi, podjazdy.

Przy projektowaniu domu szkieletowego ważne jest, aby rozważyć, gdzie zostaną wysłane okna różnych pomieszczeń. Na przykład lepiej jest kierować okna sypialni na wschód, ponieważ o zachodzie słońca słońce nie przeszkadza w zasypianiu.

Aby uniknąć grzywien i rozbiórki przyszłej struktury w związku z naruszeniami, powinieneś znać zbiór zasadktóre regulują wymagania dotyczące rozwoju (odległość między ogrodzeniem a budynkiem, odległość między sąsiednimi budynkami itp.). W zależności od sezonowości użytkowania przyszłej struktury, musisz zdecydować, co to będzie: na życie letnie lub całoroczne. Jest to ważne przy obliczaniu pracy na izolacji samego domu, konstrukcji ogrzewania. Jeśli ma dwa lub więcej pięter, możliwe jest, że ogrzewanie będzie potrzebne tylko na pierwszym piętrze, a drugie będzie używane tylko w ciepłym sezonie.

Budowa jednopiętrowego, ale dużego domu będzie kosztować więcej niż jeden, który będzie dwoma piętrami tego samego obszaru o około 25%, ponieważ jednopiętrowy dom wymaga większej piwnicy i powierzchni dachu, a długość komunikacji wzrasta.

Niezbędne jest natychmiastowe podjęcie decyzji, czy ganek lub taras przylegają do budynku, określają rodzaj fundamentu i czy będzie piwnica. Budowa domu z piwnicą wymaga dodatkowych badań terenu pod kątem dopasowania wód gruntowych. Zbyt blisko ich dopasowania może absolutnie wykluczyć możliwość budowy domu z piwnicą.A bez piwnicy można zbudować budynek za pomocą fundamentu ze śrubą do pali, który w niektórych przypadkach zmniejszy koszty budowy. Koszt wyposażenia piwnicy wynosi około 30% kosztu budowy całego budynku.

Zdecyduj, jaki materiał ma być rama domu: drewno, metal, żelbet itp. Obecnie na rynku istnieje wiele opcji budowy domów z drewnianą ramą, ale w niektórych regionach jest to dość drogie, więc bardziej opłaca się budować domy, na przykład z bloków piankowych.

Zdecyduj się na rodzaj ramki - zwykle będzie ona podwójna lub wolumetryczna. Zależy to od regionu budowy, średnich temperatur zimowych, a także od tego, czy dom będzie przeznaczony na pobyt stały czy użytkowanie sezonowe. Na koniec musisz wybrać, jak będzie wyglądał Twój przyszły dom.

Wszystkie te punkty są bardzo ważne dla wysokiej jakości projektu budynku. Jasne i przemyślane decyzje pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i czas. W wyniku budowy domu okaże się ciepła, wygodna i trwała.

Projektowanie

Jak już wspomniano, istnieje wiele programów komputerowych do projektowania domów, na przykład Google SketchUp, SweetHome. Ale ten proces można również wykonać na zwykłym arkuszu szkolnym w komórce lub arkuszu papieru milimetrowego, używając ołówka i linijki do skali 1: 1000, tj. 1 mm na planie odpowiada 1 m na powierzchni / ziemi. Każde piętro przyszłego domu (piwnica, pierwsze piętro itp.) Jest wykonywane na oddzielnej kartce papieru.

Etapy projektu.

 1. Narysuj granice witryny. Zgodnie ze skalą umieszczamy na planie wszystkie obiekty obiektu, które pozostaną po budowie budynku ze względu na niemożliwość lub niechęć do przeniesienia (drzewa, studnie, budynki gospodarcze itp.). Określ lokalizację zgodnie z punktami kardynalnymi, lokalizacją drogi dojazdowej do przyszłej struktury.
 2. Narysuj kontur domu. Podczas budowy mieszkań należy pamiętać o aktualnych dokumentach prawnych, normach urbanistycznych, SNiP.
 3. Jeśli w konturze domu znajduje się przyszła struktura piwnicy, szkicujemy położenie piwnic, okien wentylacyjnych, drzwi i schodów. Eksperci zalecają zaprojektowanie dwóch wyjść z piwnicy: jednej na ulicę, drugiej na pierwsze piętro domu. Jest to również wymóg bezpieczeństwa.
 4. Rozpoczynamy projekt pierwszego piętra. Mamy w środku szkic pokoju, łazienki, łazienki, kuchni i innych pomieszczeń gospodarczych. Jeśli planowana jest budowa drugiego piętra, konieczne jest umieszczenie otworu w klatce schodowej na szkicu. Lepiej jest mieć łazienkę i kuchnię w pobliżu, aby ułatwić komunikację.
 5. Narysuj otwory drzwiowe z obowiązkowym wskazaniem, gdzie drzwi się otworzą (wewnątrz lub na zewnątrz).
 6. Mamy otwory okienne, wskazujące wymiary, z uwzględnieniem życzeń oświetlenia lokalu.

Zaleca się unikać przechodzenia przez pokoje, ponieważ zmniejsza to komfort. Nie należy zapominać, że konieczne będzie wniesienie mebli do już wybudowanego domu. Wąskie kręte korytarze lub strome schody mogą skomplikować ten proces. Podobnie rysuj plany dla wszystkich pięter przyszłego domu. Łazienki i instalacje wodno-kanalizacyjne są bardziej racjonalne do zlokalizowania pod sobą, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z hodowlą komunikacji, a także problemów podczas eksploatacji i naprawy w już gotowym domu.

  Przy projektowaniu strychu i dachu podstawową zasadą jest prostota. Wszelkiego rodzaju połamane dachy w trakcie życia w gotowej konstrukcji przyniosą wiele problemów (opóźnienie śniegu, aw rezultacie wyciek dachu itp.). Prosty dach, a nie egzotyczne zagięcia - gwarancja niezawodności, spokoju i komfortu dla Ciebie i Twojej rodziny.

  Przy projektowaniu swojego przyszłego domu musisz pamiętać, że wszystkie pomieszczenia techniczne powinny być budowane po północnej stronie budynku. Pozwoli to znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu przestrzeni.Zaleca się również pozostawienie całkowicie jednej ściany budynku bez okien lub zainstalowanie wąskich okien dla naturalnego oświetlenia schodów łączących podłogi - pozwoli to na regulację wymiany ciepła w pokojach. Często zaleca się to w regionach o silnym wietrze zimą lub przy budowie domu na otwartych terenach (stepy, pola itp.).

  Zatwierdzenie

  Po koordynacji projektu domu ze wszystkimi lokatorami konieczne jest pokazanie go ekspertom. Sam budynek może być zaprojektowany z uwzględnieniem percepcji estetycznej i komfortu, ale planowanie i właściwa komunikacja może być wykonana tylko przez wykwalifikowanego specjalistę.

  Istnieją przepisy dotyczące projektów, w których podane są wszystkie wymagania dotyczące układania komunikatów w budynkach mieszkalnych. Schematy dostaw i lokalizacji systemów wodociągowych, gazowych, wentylacyjnych, elektrycznych i kanalizacyjnych należy również uwzględnić w dokumentacji projektowej.

  Należy poświęcić szczególną uwagę kwestii wentylacji. Źle zaprojektowana wentylacja w okresach zmian temperatury prowadzi do pojawienia się grzyba i pleśni, co jest szkodliwe dla zdrowia ludzi mieszkających w domu.

  Koordynując projekt ze specjalistą, zapewnisz komfortowy pobyt w już wybudowanym domu. A co najważniejsze, podczas rejestracji budynku w komorze katastralnej, musisz dostarczyć pakiet dokumentów, który zawiera projekt domu. Jeśli dokumentacja projektowa nie jest zgodna z dokumentami regulacyjnymi, rejestracja domu będzie niezwykle trudna, być może nawet przebudowa lub zmiana lokalizacji komunikacji, co spowoduje niepotrzebne problemy i dodatkowe koszty.

  Drewniane mini „tusze” z sauną lub garażem mogą być wykonane w różnych rozmiarach:

  • 6x8 m;
  • 5x8 m;
  • 7x7 m;
  • 5x7 m;
  • 6x7 m;
  • 9x9 m;
  • 3x6 m;
  • 4x6 m;
  • 7x9 m;
  • 8x10 m;
  • 5x6 m;
  • 3 na 9 metrów itp.

  Piękne przykłady

  Przytulny dwupiętrowy dom z małą werandą nadaje się dla trzyosobowej rodziny. Projekt ma trzy sypialnie, dwie łazienki z instalacją wodno-kanalizacyjną. Na pierwszym piętrze nie ma przegród między salonem a kuchnią, co sprawia, że ​​przestrzeń jest szersza i bardziej przestronna.

  Przestronny dom nadaje się dla rodziny 2-3 osób. Z zewnątrz atrakcyjny wygląd domu nie zawodzi i lokalizacja pokoi.

  Niezwykły piękny dom. Z fasady wydaje się, że są trzy, ale jest to jeden przestronny dom pod dachem dwuspadowym.

  Półokrągła przeszklona weranda i duże otwory okien na parterze - najważniejszy element tego domu.

  Wskazówki

  Niezależnie od tego, czy sam zaprojektujesz swój przyszły dom, czy skontaktujesz się z ekspertami, konieczne jest zbadanie wszystkich możliwych niedociągnięć w gotowej strukturze i błędów projektowych. Jest to dość pracochłonny proces, który wymaga czasu, aby zebrać informacje, przestudiować wszystkie opcje i skoordynować wybraną opcję z krewnymi.

  Wybierz gotowy projekt domu, który Twoim zdaniem jest najbardziej podobny do Twoich pomysłów dotyczących przyszłego domu, a który jest już zbudowany. Dobrze, że ten dom działa od roku, a ludzie w nim mieszkają.

  Poproś właściciela domu, aby opowiedział o zaletach i wadach życia w domu. Czy liczba okien, pasujących do niego, jest wygodna, czy wygodnie jest żyć w takim układzie i co musiał powtórzyć w pierwszym roku życia i jakie błędy musiał zaakceptować. Odpowiedzi na te pytania ułatwią Ci pracę.

  Nie spiesz się, aby wykonać projekt i zbudować własne ręce. Po pierwsze, zwiedzaj plac budowy w różnych porach roku. Zobacz, jak długo woda płynie po stopieniu śniegu i po ulewnych deszczach.

   Jeśli widzisz ten dom, użyj go. Dowiedz się, jak układane są meble, czy wygodnie jest poruszać się wewnątrz, czy jest przestronny w takim domu, czy sufit jest wystarczająco wysoki, czy schody są wygodne. Często zdarza się, że idea wygodnego domu na papierze wcale nie pokrywa się z istotnymi ideami komfortu.

   Nowoczesne technologie budowlane umożliwiają budowanie budynków przez cały rok. Nie należy się spieszyć, a po zrobieniu projektu natychmiast przystąpić do budowy. Możesz przegapić ważny punkt, którego nie można zmienić w przyszłości bez radykalnej interwencji. W końcu dom zbudowany jest z nadzieją, że będzie żył przez co najmniej 30 lat i bardzo ważne jest, aby był wygodny i niezawodny.

   Jeśli nadal zdecydujesz się powierzyć projekt domu szkieletowego specjalistom, wybierz firmę, która go zbuduje zgodnie z Twoim rysunkiem. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, ponieważ koszt projektu jest potrącany z kosztów budowy domu przy zawieraniu umowy o budowę. Ponadto na wszystkich etapach projektowania poznasz koszt prac budowlanych firmy i będziesz w stanie dostosować projekt w trakcie procesu, uwzględniając swoje możliwości finansowe.

   Dowiesz się więcej o projektach domów klatek w następnym filmie.

   Komentarze
    Autor
   Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

   Hol wejściowy

   Pokój dzienny

   Sypialnia