Dom na tarasie: piękne opcje budynku

Projekty domów z tarasami stają się coraz bardziej popularne, ponieważ dziś domek letni przestał być miejscem, w którym trzeba było uprawiać rośliny. Nowoczesna chata - miejsce odpoczynku od zgiełku miasta, miejsce spotkań przyjaznych firm i spotkań rodzinnych, a także różnorodne tarasy pasują do tej nowej koncepcji jak najlepiej.

Zanim zaczniesz wybierać odpowiedni projekt, zdecyduj, jakiego rodzaju rozszerzenie domu potrzebujesz. Zgodnie z SNiP 2.08.01. -89 taras jest otwarty lub zadaszony, ogrodzony lub niestrzeżony przedłużenie domu w postaci placu zabaw. Witryna może znajdować się bezpośrednio na ziemi lub na podporach. Ale weranda jest oszklona i nieogrzewana (wbudowana lub przymocowana). Unikaj nieporozumień w terminologii przy projektowaniu i doborze materiałów, co pozwoli uniknąć trudności i zamieszania w przyszłych pracach.

  Funkcje specjalne

  Taras, dołączony do domku letniskowego lub pierwotnie z nim zaprojektowany, zyskuje popularność wśród ludzi, którzy wolą spędzać weekendy we własnym domu w kraju. Taras to wyjątkowa przestrzeń, która pozwala spędzić tam czas nie tylko w ciepłym sezonie, ponieważ dzisiaj stawiają specjalne urządzenia grzewcze, a nawet budują prawdziwe piece i kominki.

  Projektanci uważają, że dom z tarasem jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala na zwiększenie ogólnej powierzchni domu i daje skromnemu domkowi wyjątkowy urok i komfort. Najczęściej taras znajduje się pod dachem, ale istnieją opcje bez dachu, składające się wyłącznie z podłogi i ogrodzenia wykonanego z drewna lub kamienia.

  Taras może mieć inny obszar i mieć jedną lub więcej wspólnych ścian z domem. Są zbudowane z różnych materiałów, łącząc drewno i metal, metal i plastik. Wbudowane tarasy w domach z baru wyglądają bardzo stylowo. Pomimo tego, że przestrzeń ta będzie otwarta na śnieg i deszcz, drewno i elementy drewniane zachowają swój spektakularny wygląd przez długi czas, ponieważ są impregnowane specjalnymi środkami.

  Jeśli martwisz się wpływem warunków pogodowych na swój taras, eksperci zalecają pozostanie na wersji cegły. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na fundament rozszerzenia, ponieważ musi być wykonane na głębokości i szerokości, tak samo jak fundament pod całym domem. Tylko w ten sposób będziesz w stanie uniknąć dalszych zniekształceń, przerw i pęknięć. Jeśli w konstrukcji domu użyto cegły tego samego koloru, to dla nowego rozszerzenia najlepiej użyć tego samego. Ale jeśli twój dom jest drewniany, cegły o różnych kolorach, na przykład beżowym i brązowym, pomogą uczynić taras oryginalnym.

  Dom z tarasem ma pewne kryteria, których przestrzeganie uczyni twój dom pięknym i wygodnym:

  • najlepszy wygląd tarasu z elewacji lub końca domu;
  • na tarasie musi być bezpośrednie wyjście z domu, nawet jeśli będzie ono wykorzystywane wyłącznie do odpoczynku;
  • optymalna szerokość tarasu - 2,5 metra;
  • styl tarasu powinien być zgodny ze stylem całego domu;
  • jeśli taras ma własny dach, wówczas jego dach powinien odpowiadać stylowi architektonicznemu dachu całego domu i najlepiej być wykonany z podobnych materiałów.

  Projekty

  Żadna konstrukcja nie jest możliwa bez projektu. Projekt uwzględnia życzenia przyszłego właściciela domu, możliwości finansowe, geografię i lokalizację budynku, cechy reliefu i gleby.

  Coraz częściej przyszli właściciele wybierają projekty domów z tarasem, poddaszem, balkonem i garażem.

  Najprostszy taras to drewniana prostokątna podłoga pod dachem, sąsiadująca z domem. Proste wzornictwo i brak specjalnej dekoracji nie będą kolidować z pięknym widokiem na taras, ponieważ latem będzie ozdobiony kompozycjami kwiatowymi, pnączami i wygodnymi meblami. Wyjście na taki taras jest zwykle połączone z wyjściem z domu.

  Czasami taras ma wygląd w kształcie litery L i może zajmować dość duży obszar., znajdujący się na obwodzie dwóch stron twojego domu. Taka decyzja jest rozsądna, jeśli chcesz zobaczyć piękny widok przed sobą, ale jest tylko po jednej stronie domu. Przejście przez drugie wejście do domku letniskowego nie jest najbardziej racjonalną decyzją, ale całkiem możliwe jest przedłużenie werandy na drugą stronę, gdzie będziesz cieszyć się spędzaniem czasu i cieszyć się przyrodą. Jeśli powierzchnia domu jest wystarczająco duża (ponad 100 metrów kwadratowych. M), konieczne może być wyjście na taras z różnych pomieszczeń domu. W tym przypadku taras w kształcie litery L pozwoli zaoszczędzić czas, jeśli na przykład trzeba wyjąć coś z pokoju kuchennego.

  W małym prywatnym parterowym domu najlepiej nadaje się taras zaprojektowany jako „przedłużenie” głównego budynku, czyli „wbudowany”. Można go nie tylko umieścić pod tym samym dachem z domem, ale także zbudować z tych samych materiałów, co sam dom. Taka „sztuczka” nada małej strukturze bardziej imponujący wygląd, a taki taras powinien być zaprojektowany nawet przed wybudowaniem domu, przy założeniu, że istnieje wspólna podstawa. Taki projekt często pozwala umieścić letnią kuchnię pod tarasem na dachu.

  Projekty dwupiętrowych domów z tarasami są bardzo zróżnicowane. Najczęściej właściciele domku starają się, aby sąsiednie pomieszczenia harmonizowały z ogólnym wyglądem domu i używali materiałów podobnych do tych, z których zbudowany jest sam dom. Nie jest to wcale konieczne - jest wiele przykładów, gdy tarasy, ozdobione kamieniem, doskonale połączone z domami z cegły i włókna szklanego, doskonale uzupełniały drewnianą konstrukcję.

  Dwukondygnacyjny domek często wiąże się z łączeniem pomieszczeń mieszkalnych z garażem.który znajduje się w piwnicy. W tym przypadku taras najlepiej umieścić nad garażem znajdującym się poniżej, a wyjście do niego będzie zlokalizowane na drugim piętrze. Dach garażu jest płaski, a jednocześnie dodatkowa zewnętrzna klatka schodowa (z ulicy) na taras sprawi, że przestrzeń będzie ergonomiczna. Jeśli taras nad garażem nie rozpocznie się pod dachem, a następnie wybierzesz podobny projekt, powinieneś zrozumieć, że zła pogoda i śnieżna zima mogą spowodować nieodwracalne szkody w przestrzeni do odpoczynku.

  Istnieje również kilka projektów z dachem nad tarasem położonym nad garażem.

  Wspólnym wariantem małego domku ogrodowego jest dom z poddaszem i tarasem o powierzchni nie większej niż 36 metrów kwadratowych. W rzeczywistości ta opcja jest odpowiednia dla tych właścicieli, którzy przy stosunkowo niskich kosztach chcą otrzymywać z domu wiejskiego wszystkie tradycyjne udogodnienia do rekreacji na świeżym powietrzu. Najczęściej zarówno strych, jak i taras pojawiają się w podobnym projekcie pod tym samym dachem, co ułatwia zarówno projektowanie, jak i dalszą konserwację budynku jako całości.

  W ostatnich latach pojawiło się wiele opcji dla projektów małych wiejskich domków z czterospadowym dachem.związane ze stylem „angielskim”. W rzeczywistości taki dach nie jest nowoczesnym wynalazkiem i nie ma nic wspólnego z Wielką Brytanią. Na początku i w połowie ubiegłego wieku domy z dachem czterospadowym można było znaleźć wśród bogatych ludzi w centralnej Rosji i na całym Syberii. Był to jeden z głównych rodzajów pokryć dachowych, dopiero po rozprzestrzenianiu się spółdzielni ogrodniczych na szczyt.

  Obecnie domy z czterospadowymi dachami są często uzupełniane stylowymi, przytulnymi tarasami.

  Taras, połączony z wanną lub sauną, jest doskonałym rozwiązaniem na relaks lub picie herbaty po relaksujących zabiegach. Z przyjemnością zrobisz sobie przerwę na świeżym powietrzu z ciepła łaźni parowej lub po prostu usiądziesz wieczorem na herbatę. Nawet jeśli taka platforma nie znajduje się obok domu, nadal będzie nie tylko funkcjonalna, ale również spełnia funkcję estetyczną - zwykle będzie nieokreśloną łaźnią prawdziwą ozdobą daczy.

  Budowa domu na stoku oferuje wspaniałe możliwości aranżacji tarasu. Zazwyczaj umieszcza się go na specjalnych stojakach, podnosząc tym samym podłogę do zera domu. Platforma wzniesie się na filarach nad ogrodem, ukazując piękny widok i zachwycając Cię możliwością zobaczenia otaczającego krajobrazu w pełnym widoku. Przestrzeń pod podniesionym tarasem można wykorzystać do przechowywania narzędzi ogrodowych, a żeby nie wyglądać nieostrożnie, zaleca się sadzić wokół obwodu pnących roślin lub po prostu schować dolną część tarasu za pomocą odpowiednich materiałów.

  Pomysły dużego i pięknego domu doskonale korespondują z projektami domów wiejskich z tarasem i balkonem. Drugie piętro z widokiem na piękny balkon to marzenie prawie każdego właściciela wiejskiego domu. Oczywiście takie domy nie są tanie, ale istnieje możliwość wyboru opcji ekonomicznej - domu szkieletowego. Balkon w takich projektach najczęściej znajduje się bezpośrednio nad tarasem, rozszerzając przestrzenne granice domu. Podczas budowy domu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby weranda i taras były niezawodnie chronione przed stojącą wodą, a także wybór materiałów wysokiej jakości do impregnacji wodoodpornej. Pamiętaj, że topnienie i woda deszczowa powinny trafić do kanalizacji.

  Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej rodziny, duży dom z tarasem jest dla Ciebie najlepszy. Stworzenie projektu domu o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych. Lepiej powierzyć profesjonalistom, a szczegółowe plany na każdym piętrze pozwolą z wyprzedzeniem zastanowić się nad położeniem pokoi i zagospodarowaniem przestrzeni dużych pomieszczeń. Tak więc kuchnię można połączyć z jadalnią lub salonem, a przestrzeń hali można połączyć z przytulną częścią wypoczynkową i kominkiem. Drugie piętro tego domu jest zwykle zajmowane przez dwie lub trzy sypialnie. Cóż, jeśli z drugiego piętra jest wyjście na taras lub balkon.

  Możesz wybrać odpowiedni projekt dla siebie. Koszt ukończonego projektu jest bardzo zróżnicowany (od 3 do 20 tysięcy rubli) i zależy od rozwoju i jakości wszystkich dostarczonych planów.

  Czasami niemożliwe jest przedłużenie dodatkowego pokoju bezpośrednio do domu., a ty nadal chcesz mieć piękne miejsce na działce. W tym przypadku taras jest wolnostojącą konstrukcją mającą fundament (podstawę), kolumny nośne i dach lub tkaninę z poliwęglanu. Taras ten wygląda wspaniale w zacienionym miejscu w ogrodzie lub na brzegu zbiornika.

  Materiały

  Wygląd zewnętrzny tarasu powinien pasować do stylu architektonicznego całego domu.

  Należy również pamiętać, że każda konstrukcja, która zmienia układ domu, powinna być skoordynowana z odpowiednimi władzami. Jednak koordynacja jest wymagana tylko wtedy, gdy nowy budynek zostanie wzniesiony na fundamencie. Jeśli nie ma podstaw, nie jest potrzebna koordynacja.

  Twój taras może być zbudowany z różnych materiałów - drewna, cegły, bloków z gazobetonu lub bloków piankowych - wybór zależy od Twoich potrzeb i budżetu.

  Jeśli twój dom jest drewniany, przedłużenie powinno być zbudowane z drewna. Drewno to ekologiczny i piękny materiał. W upalne dni drewniany taras będzie chłodny, aw chłodne wieczory będzie ciepły i przytulny. W ostatnich latach popularne stały się drewniane tarasy laminowane, wyglądające solidnie i pięknie. Taki taras ozdobi każdy drewniany dom, a nie tylko drewno.Aby drewniany taras służył Ci przez wiele lat, ważne jest, aby pamiętać o prewencyjnym traktowaniu drewna specjalnymi środkami, które chronią naturalny materiał budowlany przed wilgocią i pleśnią.

  Niezawodnym materiałem do budowy otwartej przestrzeni jest cegła i kamień. Tak więc podłoga może być wyłożona naturalnym lub sztucznym kamieniem, w tym przypadku deszcz i śnieg nie będą obawiać się nowego budynku. Zaletą tego piętra będzie fakt, że będzie on jednocześnie fundamentem budynku. Ogrodzenie ceglanej lub kamiennej platformy może być drewniane, takie opcje są często stosowane w projektach domów szkieletowych i wyglądają bardzo harmonijnie.

  Wygląda na nowoczesny taras ze szklanym dachem, jednak ta opcja jest bardziej odpowiednia dla zacienionej strony. Ponadto, najlepszy kształt przedłużenia ze szklanym dachem nie jest prostokątny, ale „wykusz”, który pozwala, aby dach nie był poziomy, ale ze spadkiem.

  Styl i design

  Styl tarasu może być bardzo różny, o ile jest zgodny z ogólnym stylem całego domu. Ważną rolę odgrywa otaczający krajobraz, dlatego drewniany dom wśród sosen nad jeziorem skutecznie uzupełni teren rekreacyjny w stylu skandynawskim. Ale budynek w stylu Prowansji będzie świetnie wyglądał w zielonym ogrodzie wśród krzewów różanych i drzew owocowych.

  Porozmawiajmy trochę więcej o detalach wnętrza, które sprawiają, że styl Twojego domu jest rozpoznawalny.

  • Skandynawski styl. Prostota i zwięzłość projektu fińskich domków jest popularna daleko poza granicami Finlandii. Taras w stylu skandynawskim jest najczęściej drewniany, podłoga jest pomalowana na jasnoszary, jasnobrązowy lub niepomalowany. Styl jest eklektyczny i pozwala na mieszanie mebli z szafy babci i nowoczesnych rzeczy, dzięki czemu szklany blat może być umieszczony na szkle z najbliższego lasu, a rogi łosia doskonale zastąpią tradycyjny wieszak. Wszystkie te odmienne obiekty łączą jeden schemat kolorów i wspólna idea harmonii człowieka i natury. Połączenie bieli i brązu wypełnia każde pomieszczenie światłem, a naturalne elementy sprawiają, że wnętrze jest przytulne.
  • Styl alpejskiego domku rzadko spotykany w naszym kraju, choć zasługuje na wielką uwagę. Idealnie nadaje się do wiejskiego domu, a dziś zyskuje coraz więcej fanów. Integralną częścią każdego domku jest przestronny taras. Na tarasie znajdują się drewniane surowe meble z niedbale wyrzuconymi dywanami i skórami zwierzęcymi (futro może być sztuczne). Wszystko, co może przypominać o polowaniu lub długich podróżach, byłoby odpowiednie dla wnętrza. Prawdziwą ozdobą domku będzie roślina górska posadzona w drewnianej wannie.
  • Do rejestracji teren rekreacyjny na zewnątrz jest idealny styl francuskiej wioski - prowansja. Zabytkowe meble, fotele i krzesła rattanowe (sztuczne są znacznie tańsze i nie boją się wilgoci), mnóstwo jasnych kolorów, białe doniczki z ładnymi kwiatami, kwiatowy ornament na tkaninach - wszystko to wiąże się z cichym odpoczynkiem w południowej Francji.
  • Dla nowoczesnego stylu Domki wiejskie charakteryzują się przestronnymi tarasami o nietypowym układzie - wielopoziomowym, półkolistym, połączonym z salonem lub salonem z dużymi panoramicznymi oknami. W dekoracji nowoczesnych tarasów jest powszechnie stosowany kamień naturalny i płytki ceramiczne. Pamiętaj, aby umieścić na tarasie różnorodne rośliny, ale nie za dużo - nie powinny one zakrywać widoków z tarasu.
  • Dom ma wyjątkowy urok z tarasem. w nowoczesnym stylu - To spektakularne połączenie nowoczesnego minimalizmu i jasnych pomysłów projektowych. Nawiasem mówiąc, nazwa „nowoczesny” jest używana tylko w Rosji, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym stylu, skup się na takich nazwach jak „Tiffany”, „Liberty”, „Jugendstil”. Budowniczowie i projektanci dzisiaj omawiają główne cechy tego obszaru.

  Niemniej jednak istnieje jeden ważny szczegół - nowoczesny styl ma tendencję do utrzymywania maksymalnej ilości wolnego miejsca, maksimum światła. Doskonale pasują do tego stylu powlekania litego drewna, naturalnych kojących kolorów, eleganckich form, panoramicznych okien i drzwi. Okna, drzwi, a nawet meble są często ozdobione wstawkami ze szkła witrażowego lub elementami z kutego żelaza.

  Wskazówki

  Do kompetentnej budowy tarasu skorzystaj z porad profesjonalistów:

  • Ważnym szczegółem każdej otwartej podłogi jest powierzchnia antypoślizgowa, w związku z tym podłoga tarasu jest wykonana z 2-procentowym nachyleniem, czyli na każdy metr długości nachylenie będzie równe 2 cm;
  • jeśli powierzchnia obszaru rekreacyjnego znajduje się bezpośrednio na ziemi, nie ma potrzeby instalowania ogrodzenia;
  • optymalna wysokość ogrodzenia - około metra lub trochę więcej;
  • nachylenie dachu zależy od właściwości pokrycia dachowego;
  • szerokość przedłużenia musi być taka, aby pasował do niego wygodny stół i krzesła;
  • jeśli chcesz, aby aneks i dom miały wspólny dach, należy to uwzględnić przed wybudowaniem domu, w oryginalnym projekcie;
  • jeśli lubisz nieregularne kształty, lepiej jest użyć techniki „nawierzchni na ziemi” w celu przygotowania podłogi przedłużającej;
  • wbudowany pokój zawsze będzie cieplejszy niż „dołączony”;
  • jeśli rozszerzenie nie było pierwotnie przewidziane w projekcie, to warto rozważyć opcję jego „kątowego” lub „okrągłego” rozmieszczenia - pozwoli to znaleźć miejsce w cieniu o każdej porze dnia;
  • Taras jest strefą przejściową między domem a ogrodem, więc nie należy go przeciążać niepotrzebnymi meblami lub narzędziami ogrodowymi.

  Piękne przykłady

  Różnorodne opcje domów z tarasami można obejrzeć w galerii zdjęć:

  • zgrabna i ekonomiczna wersja małego murowanego obszaru rekreacyjnego z poliwęglanowym dachem. Tutaj spędzicie miło czas zarówno w słoneczny dzień, jak i spokojny wieczór;
  • Taras pokryty bluszczem, ozdobiony sztucznym kamieniem i płytkami ceramicznymi, wygląda bardzo ładnie. Meble wykonane ze sztucznego rattanu to prawdziwa dekoracja wnętrza, a poza tym nie boi się zmian temperatury i wilgotności;
  • Nowoczesny taras to dobre miejsce dla reszty dużej firmy. Aby mieć pod ręką wszystkie udogodnienia, w pobliżu znajduje się letnia kuchnia i kominek;
  • nawet jeśli dom znajduje się na nierównym terenie - nie jest to powód, aby odmówić wybudowania pięknego tarasu. Zwłaszcza, że ​​otworzy piękny widok na ogród lub las;
  • piękne wnętrze w stylu domku budzi myśli o spokojnym i miarowym odpoczynku, podczas gdy nie jest przeładowane drobiazgami wewnętrznymi, wręcz przeciwnie, każdy szczegół jest przemyślany, a nie na miejscu.

  W następnym filmie czekają na wskazówki dotyczące budowy domu na tarasie.

  Komentarze
   Autor
  Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

  Hol wejściowy

  Pokój dzienny

  Sypialnia