Jak pozbyć się wody w piwnicy?

 Jak pozbyć się wody w piwnicy?

Mieszkańcy prywatnych domów zastanawiają się czasem, co wiąże się z wilgocią w piwnicy. Takie apele są szczególnie częste dla budowniczych wiosną - wraz z pojawieniem się powodzi z powodu powodzi rzecznych. Niektórzy właściciele po prostu przestają wykorzystywać tę część domu, obwiniając naturę za wszystko i myśląc, że uszczelnianie piwnicy jest trudnym i kosztownym biznesem. Jednak wraz z rozwojem technologii, aby zrobić izolację piwnicy własnymi rękami, nie będzie trudne.

Jak uniknąć?

Nie warto w ogóle zaprzęgać - łatwiej (i często o wiele bardziej ekonomicznie) budować dobrą piwnicę przy pierwszej próbie niż modyfikować i przerabiać ją bez końca. Z tego powodu konieczne jest dokładne uszczelnienie ścian podstawy domu i natychmiastowe usunięcie z niej wody. Jeśli woda nadal wkradła się do piwnicy, spróbuj się jej pozbyć jak najszybciej, aby uratować piwnicę przed nadmierną wilgocią.

Wizjonerski właściciel już w okresie budowy budynku z pewnością martwi się o celową organizację struktury odwodnienia i bezbłędną hydroizolację pomieszczeń piwnic. System drenażowy niewątpliwie pomoże głębokiej wilgoci przedostać się do gleby i nie mieć kontaktu z piwnicą, a wilgoć w piwnicy nie będzie znaczącym problemem.

Zgodnie z obwodem piwnicy uprzednio zbudowanego budynku dozwolone jest tworzenie kanałów odwadniających. A jeśli istnieje szansa, dostosuj je z wnętrza piwnicy. Aby to zrobić, z reguły stosuj fałszywy parkiet.

Jeśli piwnica jest zalana lub tylko powodzie, pilna potrzeba rozwiązania problemu. Jeśli zostanie zalany z wód gruntowych, należy je usunąć i osuszyć konstrukcję, aby chronić piwnicę.

Zerowe ściany piwnicy zero

Impregnując glebę w pobliżu podstawy domu, woda tworzy efekt hydrostatyczny, który kieruje ją przez wszystkie uszkodzenia i połączenia podstawy domu. Pierwszą cechą ochronną będzie izolacja powłoki.

Wśród wyspecjalizowanych w tej akcji kompozycji najbardziej popularne są materiały o zawartości bitumu, które nakłada się na podstawę domu na zewnątrz. Bitum zmniejsza porowatość betonu, ale później traci elastyczność i staje się bardziej kruchy, co prowadzi do powstawania pęknięć. Różnorodne plastyfikatory poprawiają sytuację, ale ich ochrona będzie krótka.

Wielu deweloperów preferuje takie pokrycie ze względu na niską cenę, ale kupujący muszą być ostrożni: okres ważności takich kompozycji wynosi około 5-6 lat.

Spieniony polistyren jest skuteczny w celu zachowania integralności powłoki podczas zasypywania podstawy domu. Ten materiał jest stabilny, bardzo trwały i odporny na bakterie żyjące w glebie. Płytka polistyrenowa spieniona przyczynia się do szczeliny termicznej między podstawą domu (fundamentem) a gruntem pokrytym glebą. Mimo to producenci twierdzą, że dzisiejsze wysoce elastyczne powłoki nie wymagają ochrony, ale nie muszą odrzucać innej izolacji ścian fundamentowych w budynku mieszkalnym.

Przed nałożeniem powłoki na beton należy oczyścić samolot. Ponadto konieczne jest ustalenie prawidłowej wysokości poziomu gruntu na końcu robót ziemnych, a czynnik ten należy wziąć pod uwagę przy nakładaniu powłoki.Nieprawidłowo zdefiniowany poziom doprowadzi do tego, że pod zasypką znajdzie się część ściany bez odpowiedniej (lub nie) hydroizolacji. Nieuniknione pęknięcia spowodowane kurczeniem się fundamentu z czasem doprowadzą do przecieków i skurczu, więc trzeba obsługiwać cały fundament z marginesem.

Wymiana wodoodpornej powłoki będzie geokompozytowa (składająca się z podstawy drenażowej, specjalnego filtra i przepony) maty drenażoweprzymocowane do ścian podstawy domu.

Problem stosowania podobnych materiałów polimerowych jest odpowiedni: w przypadku braku skutecznego drenażu gleby u podstawy domu, hydrostatyczne ciśnienie wody będzie wypychało wodę między ściany i maty. W tym przykładzie wykonania woda zacznie przenikać przez różne pęknięcia w ścianie podstawowej.

Piasek i żwir - czyste rury odpływowe

Aby piwnica była sucha, ważne jest odprowadzanie wody z budynku. Głównym składnikiem struktury drenażowej może być zwykła rura z PCW 100 mm. Dzieje się tak, ponieważ w rzeczywistości trudno jest umieścić specjalną rurę z perforowanymi szczelinami bezpośrednio, a każdy błąd instalacji inicjuje zablokowanie struktur i słabe rozładowanie. Ponadto gniazda są szybko zapchane. W zwykłej rurze nie jest trudno wywiercić kilka rzędów otworów o średnicy 12 mm. Szereg warstw materiału filtracyjnego owiniętych wokół rury zapobiegnie zawaleniu się rury.

Praca nad częścią drenażu wody pochodzi z kopania rowu do dna podstawy domu. Następnie materiał filtru jest rozwijany i umieszczany wzdłuż krawędzi w ziemi zgodnie z bocznymi ścianami wykopu.

Gravelite jest wylewany na materię, jest wypoziomowany, a następnie rurka z polichlorku winylu jest umieszczana z nieznaczną kierunkowością na krawędzi rury wylotowej. W tym kroku należy połączyć naczynia wlotowe z pionowymi rurami drenażowymi podeszwy fundamentowej ze stromymi pionami. W przyszłości kraty wlotowe wody są wypełnione żwirem, dzięki czemu śmieci nie zatykają ich.

Żwir przelewa się na rurę. Jego poziom nie powinien sięgać około 20 cm do górnej krawędzi podeszwy, jest pokryty materiałem filtracyjnym z góry. Aby go zatrzymać, kładzie się na nim pewną liczbę żwiru lub kilka łopat piasku.

Celem bardziej swobodnego prowadzenia materiału filtracyjnego na jej wierzchu jest wyrzucenie około 15 cm piasku. W rezultacie - stabilna i produktywna praca struktury drenażowej (piasek chroni materiał, a materiał - kamień).

Przy podobnym układzie wilgoć w piwnicy raczej nie stanie się problemem. Zewnętrzny drenaż podeszwy fundamentowej należy wykonać z kierunkowością 2-3 cm na 1 m długości rury (lub więcej). Jeśli całkowita długość struktur odwadniających przekracza 60 m, należy rozważyć dodatkowe kryteria, na przykład dotyczące zwiększenia średnicy rury wylotowej.

Jeśli nie ma znaczącego zwoju na miejscu lub nie ma kanału kanalizacji burzowej w pobliżu, wymagane będzie odprowadzenie dna podstawy domu do pompy. W tym przypadku rura, która łączy zewnętrzny kontur konstrukcji odwadniającej z pompą, jest prowadzona do zlewni zgodnie z najkrótszą drogą.

Należy zauważyć, że wewnętrzny kontur konstrukcji odwadniającej nie powinien być łączony z jej sektorem zewnętrznym.

Wynika to z faktu, że zagrożenie pojawieniem się problemów w zewnętrznym komponencie jest znacznie większe niż w wewnętrznym: naruszenie zewnętrznego konturu połączonych struktur doprowadzi do zalania piwnicy, ponieważ woda będzie podążać za rezydencją.

Przyczyną ogromnej części problemów związanych z wodą pod mieszkaniem jest uwilgotnienie zasypki. Powłoka nałożona na beton pokrywa dostęp wody przez różne wady podstawy domu. Perforowana rura z PVC wypełniona u dołu podstawy domu odprowadza nadmiar wody z budynku.Specjalny filtr ze żwiru, piasku i specjalnej tkaniny chroni konstrukcję drenażową przed zalaniem.

Jeśli nie martwisz się o odprowadzanie wody deszczowej z dachu, znajduje się w piwnicy.

Organizacja odwodnienia

Ponadto problem wody w piwnicy pomoże rozwiązać właściwy system odwadniania. Zabierz wodę z rynien z dala od budynku - to rozwiązanie może wydawać się na pierwszy rzut oka prawdziwe. Jednak nie wszystkie budynki mają skuteczne odprowadzanie wody deszczowej. Inna metoda odwracania wody deszczowej - połączenie rur spustowych z wieloma, posiadającymi silne odchylenie od budynku.

Ze względu na gromadzenie się śmieci w rynnach, średnica rur spustowych powinna przyczyniać się do niezawodnego usuwania wilgoci, także w przypadku deszczu, - nie mniej niż 100 mm. W tym przypadku najlepszą rurą wylotową dla konstrukcji jest 150 mm.

W kanale odpływowym nie są mile widziane wszelkiego rodzaju zwroty akcji, ponieważ z pewnością będą one zatkane rozmaitymi śmieciami i innymi elementami życia. Jeśli długość rynny przekracza 5 m, powinieneś pomyśleć o kilku kanałach wylotowych.

I jeszcze jedna rzecz: rura spustowa wody deszczowej nie powinna być przymocowana do systemu drenażowego podstawy domu. Maksymalna możliwa blokada struktury drenażowej może przerodzić się w blokadę całej struktury drenażowej.

Co robić i jak usunąć?

Wewnętrzny obwód drenażowy (koncentruje wodę ze ścian podstawy domu), izolując wokół betonowej płyty (w żaden sposób nie daje pary i wody do góry), mocna pompująca pompa elektryczna - to trzy, które tworzą skuteczną strukturę drenażu w piwnicy.

Pod płytą betonową umieszcza się warstwę żwiru o szerokości 20-25 cm. Takie wypełnienie jest trwałą poduszką do betonu, która zapewnia drenaż pod płytą. Już po ułożeniu żwiru zainstalowano barierę paroszczelną celofanu o dużej gęstości. Ostrza zachodzą na siebie, najmniejszy ma 40–50 cm, a przy pomocy taśmy klejącej połączenia są uszczelnione.

Ta izolacja nie jest wspierana przez specjalistów zajmujących się betonem, ponieważ nie może ona dostarczyć wilgoci z roztworu do ziemi, a to wydłuża cykl technologiczny. Zadanie to rozwiązuje jednak wypełniona izolacją warstwa pośrednia o szerokości 70–80 mm.

Drugą opcją jest izolacja pod żwirem. W każdym przypadku krótkoterminowe zalety nienaruszonej izolacji pod budynkiem są ulotnymi niedogodnościami montażowymi.

Połączenie podłogi piwnicy i ściany podstawy domu - najlepsza przestrzeń do zbierania i odprowadzania wody do piwnicy. Profil z tworzywa sztucznego umieszczony pod płytą betonową jest uważany za dość skuteczną metodę chwytania wody. Ten rodzaj fartucha zatrzymuje wodę przesączającą się przez ściany. Otwory w profilu umożliwiają przenikanie wilgoci do żwiru w pobliżu płyty, skąd pompa pompuje wodę.

Jak wybrać?

Dobrze funkcjonująca pompa elektryczna jest podstawą konstrukcji odwadniających. Jakość usuwania nadmiernej wilgoci zależy od tego, jak działa prawidłowo i prawidłowo. Istnieje szereg kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia.

  • Przede wszystkim projekt powinien mieć metalowy korpus żeliwny.
  • Potrzebna jest również możliwość pompowania brudnej wody za pomocą twardych połączeń o średnicy 10–12 mm.
  • I ważniejsza jest obecność automatycznego wyłącznika pływakowego pompy, który jest bardzo bezpretensjonalny i prosty z technicznego punktu widzenia.

Pompa znajduje się w środku plastikowego syfonu, który filtruje wodę i zbiera ją. Taki perforowany pojemnik jest instalowany w warstwie rdzeniowej. Woda wchodzi do zlewni z wewnętrznego konturu struktur drenażowych przez ścianę boczną.Zbiornik musi mieć szczelną pokrywę: zapobiegnie procesowi parowania wilgoci, który może dostać się do pomieszczenia w piwnicy, a także chronić kolektor przed wnikaniem różnych przedmiotów, które mogłyby zakłócić działanie przełącznika.

Ale bardzo niebezpieczne jest zaufanie do suchej piwnicy tylko do pompy. W warunkach zaciemnienia budynku z powodu burzy piwnica bardzo szybko wypełni wodę. W celu zabezpieczenia, konstrukcja jest wyposażona w zapasową pompę na bateriach, zamontowaną w misce, w której znajduje się główna pompa. Przewód powietrza wylotowego może być zastosowany tak samo.

W bardzo wydajnych systemach stosowane są pompy wyposażone w baterie i urządzenia do napełniania w celu ciągłego dodatkowego użytkowania. Ładowarka jest niezwykle ważna, ponieważ późne ładowanie może doprowadzić do zalania piwnicy.

Pompowana woda, z reguły, jest dostarczana rurociągiem do odpływu, jeśli występuje, lub sprowadzana na zewnątrz, jak najdalej od budynku. Konieczne jest zainstalowanie przewodu powietrza wylotowego w taki sposób, aby zimą nie ulegał zamarznięciu.

Zaufanie instalacji takich systemów jest tylko dla profesjonalistów. Jeśli wykonasz pracę samodzielnie, istnieje ogromne ryzyko zaszkodzenia zarówno fundacji, jak i całemu budynkowi.

Nasze zalecenia pomogą Ci wyeliminować wycieki i usunąć resztki wody.

Jak zrobić suchą piwnicę, zobacz poniższy film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia