Kesony do piwnicy: rodzaje i technologia instalacji

 Kesony do piwnicy: rodzaje i technologia instalacji

Właściciele dworków i ogrodników każdej jesieni mają doskonałą okazję, aby zebrać owoce swojej pracy w postaci bogatych zbiorów. Ale oprócz poczucia dumy ze swojego sukcesu, oprócz zapewnienia rodzinie pikli i świeżych witamin, dodaje się główny problem wszystkich ogrodników bez wyjątku. Zastanawiają się, gdzie przechowują zapasy owoców i warzyw. W tym celu potrzebny jest pewien klimat - stała temperatura, brak wilgoci, bezpieczeństwo przed gryzoniami i owadami, pleśnią i grzybami.

Do niedawna takie miejsce składowania służyło jako piwnica pod domem lub piwnicą. Jednak ta sprawdzona metoda od wieków nie zawsze się usprawiedliwia, zwłaszcza jeśli wody gruntowe są wysoko na ziemi. Na forach ogrodniczych, prawie każdej porze roku, temat zalewania piwnicy, zamrażania lub, odwrotnie, zwiększania temperatury i wilgotności, środków zwalczania grzybów i gryzoni, dodatkowej wentylacji, izolacji, wzrostu odpływu wody. Ludzie muszą decydować o tych ważnych kwestiach, kiedy zobaczą, jak rośliny uprawiane z miłością zaczynają pleśnieć, gnić lub być niszczone przez szkodniki.

Funkcje

Wyjście zostało niespodziewanie znalezione w dziedzinie budowy statków. Aby zapobiec przedostawaniu się wody do piwnicy i utrzymywaniu tam stałej temperatury, musi ona być absolutnie hermetyczna. Oznacza to, że keson piwnicy - ta hermetycznie zamknięta kapsuła, która może znajdować się całkowicie w wodzie. Taka piwnica może być wykonana z pierścieni betonowych, pod warunkiem, że połączenia są całkowicie uszczelnione. Ale współcześni producenci oferują alternatywną i bardziej opłacalną opcję - plastikowe lub metalowe kesony do piwnicy.

W rzeczywistości keson jest całkowicie szczelnym pojemnikiem z włazem wlotowym umieszczonym na wierzchu konstrukcji. Pojemność może się różnić w zależności od potrzeb i życzeń właściciela. W formie standardowe kesony mają kształt kwadratu, równoległościanu lub okręgu. Minimalny rozmiar to 1,5 x 2 metry kwadratowe. m

Kesony produkowane z produkcji są z reguły wyposażone we wszystkie niezbędne elementy: właz, drabina, a także niektóre modele mają półki i pudełka do przechowywania warzyw.

Ściany kesonu osiągają 16 mm, wartość ta jest uważana za optymalną, aby wytrzymać obciążenie zewnętrznej warstwy gleby.

Kesony są wyposażone w wentylację wyciągową, która zapewnia cyrkulację powietrza, tworzy klimat w kapsule i chroni przed kondensacją, pleśnią i grzybami.

Gatunki

Kesony oferowane przez producentów różnią się rodzajem materiału, wypełnienie wewnętrzne z reguły jest standardowe. Keson może być wykonany niezależnie od betonu zbrojonego.

Konstrukcja kesonu żelbetowego polega na zastosowaniu pierścieni betonowych, zgodnie z technologią budowy studni lub szamba. Ta opcja ma wiele istotnych zalet:

  • jego waga jest tak ciężka, że ​​eliminuje ryzyko ściśnięcia zbiornika na zewnątrz pod wpływem wód gruntowych i falującej gleby;
  • żelbetowe pierścienie są w stanie wytrzymać obciążenia boczne i dolne gleby.

Jeśli chodzi o resztę, aby odpowiednio wyposażyć magazyn żelbetowy, będziemy musieli zmierzyć się z pewnymi wadami, aby poświęcić dużo wysiłku i finansów:

  • Konstrukcje betonowe wymagają wysokiej jakości uszczelnienia, wszystkie połączenia między pierścieniami powinny być idealnie wyrównane i uszczelnione.Jednak nawet to nie gwarantuje, że materiał wiążący nie zostanie z czasem zniszczony przez wodę lub gryzonie. Hydro i izolacja termiczna będą wymagane poza konstrukcją.
  • Aby zainstalować betonowy magazyn, będziesz potrzebować sprzętu do podnoszenia, ponieważ nawet kilka osób nie będzie w stanie podnosić i opuszczać betonowych pierścieni do dołu.
  • Pod betonowymi pierścieniami należy położyć solidny fundament, aby ciężka struktura nie opadła.

Keson metalowy jest bardziej popularny ze względu na stosunkowo niewielką wagęi co najważniejsze, całkowita szczelność produktu. Magazyny metalowe oferowane przez producentów są całkowicie gotowe do instalacji. Modele wykonane są z litych blach stalowych o minimalnej szerokości 20 mm, co znacznie poprawia jakość produktu i zapobiega ryzyku deformacji pod ziemią. Arkusze są spawane w szczelnej kostce, wyposażonej w drabinę i właz.

Możemy powiedzieć, że metalowa skrzynia jest małą wersją łodzi podwodnej, która nie boi się wód gruntowych. Metal jest koniecznie przetwarzany za pomocą specjalnych związków antykorozyjnych, a także wyposażony w zawór nadmiarowy, w przypadku przedostania się wody do szczelnego przedziału.

Dzięki umiejętnościom wystarczającym do pracy z metalem możesz sam spawać blachy. Ważne jest, aby nie zapomnieć o obróbce antykorozyjnej materiału.

Wzory wykonane z tworzywa sztucznego mają wszystkie zalety materiałów polimerowych i reprezentują najnowocześniejszy sposób aranżacji piwnicy na rynku. Tworzywo sztuczne jest odporne na wilgoć, nie wymaga obróbki antykorozyjnej. Gotowe produkty są nalewane z litych arkuszy, więc nie ma potrzeby impregnacji. Modele polimerowe są niezwykle lekkie w porównaniu z ich odpowiednikami, a ich instalacja nie wymaga zaangażowania urządzeń podnoszących. Nowoczesne kasety z tworzywa sztucznego są wyposażone we wszystkie niezbędne elementy w piwnicy, a żywotność sięga pół wieku.

Spośród wszystkich opcji zaprezentowano najpopularniejsze produkty z tworzyw sztucznych. Łatwość, ekonomiczna cena i absolutna szczelność powodują, że ten rodzaj kasetonów jest liderem sprzedaży. Kesony metalowe nie pozostają w tyle pod względem popularności i mają pozytywne opinie od kupujących.

Modele metalowe są sukcesem dla tych mieszkańców lata, którzy nie są jeszcze gotowi powierzyć przechowywania materiału nowoczesnymi konstrukcjami z tworzyw sztucznych i chcą wyposażyć miejsce do piwnicy dokładnie i tak bezpiecznie, jak to możliwe. Wzmocniony beton w tym wyścigu traci na wadze i dość wysoką cenę, a takie konstrukcje mają swoich zwolenników.

Jak zainstalować?

Większość produktów jest gotowa do użycia natychmiast po zakupie. Jedynym wyjątkiem jest keson z pierścieni betonowych. Z reguły zakład produkcyjny lub firma handlowa oferuje instalację swoich produktów pod klucz. Nabywca może wybrać tylko miejsce do instalacji, wszystko inne zostanie ukończone przez wykwalifikowanych mistrzów szybko i sprawnie. Ale jeśli nie planujesz wydawać dodatkowych środków i posiadać pewne umiejętności i doświadczenie, instalację kesonu można wykonać niezależnie.

Instalacja gotowego produktu z tworzywa sztucznego, metalu lub betonu odbywa się w kilku etapach i ma własne niuanse.

Najważniejszym krokiem w określeniu wszystkich dalszych działań jest określenie miejsca kasety.

Wybór miejsca

Oczywiście najwygodniejszą lokalizacją sklepu warzywnego będzie piwnica pod domem lub garaż w domu. Pozwoli to zejść z zapasów bez wychodzenia na zewnątrz, co jest szczególnie ważne w sezonie zimowym. Ponadto rozmieszczenie kesonu pod domem ułatwi instalację systemu wentylacji.

Zainstalować keson pod domem może być tylko na etapie budowy budynku, a raczej bezpośrednio po położeniu fundamentu.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby włączenie kesonu w projekcie budowlanym, aby przewidzieć wszystkie szczegóły z wyprzedzeniem i wyeliminować błędy, stratę czasu i dodatkowe wydatki. Jeśli planujesz budowę domu, nadszedł czas, aby pomyśleć o przechowywaniu przyszłych zbiorów.

Ale w większości przypadków doświadczeni ogrodnicy myślą o przechowywaniu zapasów, gdy dom jest budowany przez długi czas, a zbiory są wspaniałe dzięki doświadczeniu i wysokiej jakości opiece. W istniejącej piwnicy nie byłoby możliwe zbudowanie monolitycznego kesonu z metalu lub tworzywa sztucznego, w tym celu należałoby zdemontować część domu. To samo dotyczy instalacji pierścieni betonowych.

Dlatego, aby zainstalować keson, należy wybrać dowolne dogodne miejsce na miejscu, odpowiednie dla wielkości przyszłego projektu. W tym momencie możliwe będzie później zbudowanie budynku gospodarczego, który pozwoli ci być pod dachem podczas schodzenia do piwnicy, a jednocześnie dodasz miejsce na narzędzia rolnicze.

Przygotowanie dołka

Najprostszym sposobem wykopania dołu jest koparka, ale dziurę, która nie przekracza 3 metrów głębokości, można wykopać za pomocą łopat. Aby to zrobić, sznur i kołki wyznaczają granice przyszłego dołu. Szerokość studzienki jest obliczana na podstawie wielkości zbiornika i dodawania do nich kolejnych 0,5 metra wzdłuż całego obwodu. Dodatkowa przestrzeń pozwoli na przeprowadzenie prac instalacyjnych, a także służyć jako miejsce do układania materiału izolacyjnego.

Jeśli woda gruntowa jest zbyt blisko powierzchni, to w trakcie pracy nie należy unikać stopniowego zalewania wyrobiska. W takich przypadkach w środku dołu znajduje się zlewnia - mały otwór wielkości bagnetu łopaty, w którym gromadzona jest woda. Dziura jest pogłębiona podczas wykopywania wykopu.

Gdy zbiornik jest gotowy, „poduszka” do impregnacji jest wyłożona na dole - mieszanina grubej gliny, która zatrzyma wodę. Od góry podłoga jest posypana piaskiem i jest dobrze zagęszczona. Piasek i glina będą również służyć jako izolacja dna.

Aby wzmocnić konstrukcję i powstrzymać ją przed pchaniem w grząskie gleby, często stosuje się płytę kotwiącą. Taka platforma może być wylewana z betonu bezpośrednio do dołu, przy użyciu zaprawy i kształtek. W tym przykładzie wykonania beton zajmie kilka tygodni. Łatwiej i szybciej można użyć fabrycznych płyt żelbetowych. Keson do płyty jest przymocowany za pomocą uchwytów lub linek stalowych.

Z reguły występy do mocowania są już na gotowych produktach, a podczas samodzielnego zalewania płyty należy je wbudować w beton.

Montaż

Przed zanurzeniem urządzenia w studzience należy zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne i miejsca, w których są one zabierane na zewnątrz. Nie zapominaj, że w przypadku niezależnej produkcji otworów wentylacyjnych wszystkie połączenia i szwy muszą być hermetycznie zamknięte.

Do instalacji produktu potrzeba kilku asystentów, pary okrągłych kłód i wciągarki. Wzdłuż krawędzi dzienników obniżających dół będą służyć jako prowadnice i ograniczniki.

Za pomocą wyciągarki i kłód produkt jest opuszczany na dno studzienki. Jest wyrównywany i dostosowywany o poziom przez kołysanie konstrukcji. W następnym etapie studzienka fundamentowa z zainstalowaną strukturą jest wypełniana ze wszystkich stron tłustą gliną i piaskiem. Będą służyć jako doskonałe materiały termoizolacyjne. Każda warstwa jest starannie ułożona, aż do pokrywy włazu.

Ostatnim etapem instalacji jest praca wewnętrzna, najbardziej przyjemna. Zainstalowano drabinę, wentylacja jest regulowana, regały i palety są przechowywane do przechowywania roślin i kęsów.

Wskazówki dotyczące układania i obsługi

Aby keson piwniczny był jak najbardziej wygodny do przechowywania produktów, jest wyposażony w różne urządzenia. Liczba półek i szuflad, a także ich lokalizacja może być określona przez producenta i dołączona do produktu. Jeśli keson jest wykonany niezależnie lub nie zawiera dodatkowego wyposażenia, konieczne elementy muszą być wykonane ręcznie.

  • Najlepiej dDrewno można wykorzystać do produkcji stojaków - drewno i zwykłe polerowane deski. Drewniane skrzynie ze słomą lub trocinami są również doskonałym miejscem do przechowywania niektórych warzyw.
  • Drabina jest najczęściej wykonana z tego samego drewna lub metalu. Głównym warunkiem instalacji drabiny jest jej niezawodność i bezpieczeństwo. Im głębszy keson, tym większą uwagę należy zwrócić na siłę materiału na schody i stabilność na nim podczas zejścia, ponieważ wpadnięcie do piwnicy może spowodować poważne obrażenia. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli keson znajduje się poza domem i nie będzie możliwe natychmiastowe uzyskanie pomocy.
  • Innym ważnym punktem w układzie kesonu jest oświetlenie. Zwykle standardowe kasetony nie zapewniają okablowania, więc można używać przenośnych świateł lub latarni. Ale najlepszą opcją byłoby zainstalowanie lamp na bateriach. Rzadkie pojawienie się kasety nieznacznie wpłynie na działanie baterii i nie spowoduje ich szybkiego obniżenia.
  • Jeśli piwnica kesonowa znajduje się poza domem, następnie po każdym zamknięciu włazu powinien być pokryty materiałem izolacyjnym. Może to być glina ekspandowana, mech, trociny lub torf. Aby jednak nie skomplikować procesu przy użyciu naturalnych materiałów, można użyć dowolnego syntetycznego arkusza pokrycia lub kawałka izolacji.
  • Piwnica-keson, jak każda zamknięta przestrzeń, potrzebuje okresowego wietrzenia. Najlepiej przeprowadzać wietrzenie latem, przygotowując przechowywanie na następny sezon zbiorów. Ciepłe powietrze wysuszy pomieszczenie i wyeliminuje nagromadzone cząsteczki trujących gazów. W tym samym czasie piwnica jest sprawdzana, pęknięcia i wady są wykrywane i eliminowane, jeśli keson jest betonowy. Sprawdzane jest funkcjonowanie wentylacji i cały pokój jest czyszczony.

Aby uzyskać informacje na temat instalowania plastikowej kasety, zobacz poniższy film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia