Subtelności projektu i konstrukcji piwnicy

 Subtelności projektu i konstrukcji piwnicy

Przechowywanie różnych przedmiotów i rzeczy w piwnicach jest uważane za bardzo praktyczne i wygodne. Ale aby takie pragnienie mogło zostać zrealizowane w rzeczywistości, konieczne jest staranne zaprojektowanie struktury i wykonanie wszystkich prac prawidłowo. I na początek, jasno zrozumieć, czym jest piwnica i jaka jest jej specyfika.

Funkcje

Zdecydowana większość ludzi uważa, że ​​piwnica jest takim miejscem, pod ziemią, gdzie coś jest przechowywane. A z piwnicy różnica jest tylko w tytule i niektórych szczegółach projektu. W rzeczywistości jest różnica i znaczna. Tak więc w piwnicach często przechowywanych:

 • Domowe preparaty konserwowe;
 • warzywa;
 • owoce;
 • wina domowe;
 • wszystko, co powinno być przechowywane w temperaturze od 10 do 14 stopni.

Jest inny rodzaj piwnicy - o temperaturze od 8 do 10 stopni. Nie jest przeznaczony do długoterminowego przechowywania zbiorów warzyw, ale jako magazyn ziemniaków jest idealny. Co ważne, jeśli piwnica jest zawsze umieszczona pod jakąkolwiek konstrukcją gruntową, to piwnica może być również autonomicznie usytuowaną strukturą. Ponadto nie zawsze jest całkowicie pochowany, są nawet powierzchowne wersje. W związku z tym zapewniona jest pełna ochrona przed gromadzeniem się wód gruntowych.

Piwnica należy wyłącznie do liczby komór chłodniczych, ale piwnice są dość ciepłe.

Największa wysokość ścian piwnic jest ograniczona do 190 cm, w piwnicach taka wysokość rozpoczyna się tylko od listy rozmiarów i jest dopuszczalna tylko dla sklepów warzywnych. Przy organizacji podłogi technicznej budynek powinien osiągnąć co najmniej 220 cm, a pełnoprawna piwnica mieszkalna na ogół wymaga co najmniej 2,5 m, aby odległość między podłogą a sufitem była wystarczająca.

Aby ostatecznie określić cel budynku jest konieczny przed rozpoczęciem pracy, tylko wtedy okaże się, że zrobi wszystko, jak powinien. W zależności od celu lokalu określa się listę niezbędnych środków do impregnacji i izolacji. Ponadto, po określeniu ilości miejsca, łatwo jest dowiedzieć się, co dokładnie znajdzie się w strukturze podziemnej. Piwnica różni się od piwnicy i funkcji ścian, ponieważ ich kluczowe zadanie - ogrodzenie. Dzięki tym ścianom wykop nie kruszy się i do wnętrza nie wnika żadna szkodliwa wilgoć.

Cel

Piwnice mogą przechowywać różne produkty, dlatego podejście do ich organizacji nie może być uniwersalne. Najczęściej w warunkach rosyjskich takie napędy służą do przechowywania warzyw i preparatów na zimę. Nawet największe lodówki domowe nie mogą zapewnić takiej samej pojemności. Ponadto podziemny rezerwat przyrody z natury jest utrzymywany w odpowiednim stanie, nie zużywa energii elektrycznej i prawie nie wymaga opieki.

Zdaniem ekspertów piwnica, oddzielona od domów i innych budynków, najlepiej radzi sobie ze swoim zadaniem.

W autonomicznej strukturze najłatwiej jest uzyskać wystarczającą ilość miejsca i stworzyć wysokiej jakości wentylację. Równie ważne w rozwoju nowej strony jest fakt, że oddzielna piwnica może być wykorzystana jako dekoracja otaczającej przestrzeni. Jednostka podziemna jest często podzielona na sektory, w których rozmieszczone są niektóre warzywa. Wyposażony również w półki ścienne. Tak zwana piwnica (część budynku nad ziemią) obejmuje drzwi prowadzące w dół luku, dachu, ścian i przedziału żaluzji.

Wraz z warzywami można również przechowywać domowe konserwy i napoje alkoholowe. Mikroklimat dobrze zbudowanej piwnicy umożliwia to. Częściej jednak piwnica na wino wyróżnia się, ponieważ ma swoją specyfikę. Ogólnie rzecz biorąc, takie konstrukcje powstają w domach, czasem nawet w miejskich mieszkaniach. Jest to całkiem zrozumiałe: niewielu ludzi chce iść, a nawet iść daleko na jedną lub dwie szklanki wina.

Biorąc pod uwagę cel takiej piwnicy, odbywa się to głównie przy pomocy profesjonalnych projektantów. Harmonijne i komfortowe działanie pozwala osiągnąć optymalną atmosferę wewnątrz. Jednocześnie eksperci mogą wydawać zalecenia dotyczące sposobów przechowywania szlachetnych napojów. Domowe piwnice na wino starają się podzielić na sektory według funkcji:

 • powierzchnia magazynowa;
 • jednostka degustacyjna;
 • miejsce do odpoczynku.

Masywne meble z drewna stają się najlepszym rozwiązaniem. Wyjątkowe ciemne kolory najczęściej dominują w otoczeniu. Szafy i półki starają się nadać niezwykły kształt zewnętrzny, aby stworzyć wrażenie oryginalnej i starannie przemyślanej przestrzeni.

Aby zaakcentować poszczególne miejsca, często używano neonów. Powszechny styl kraju wydaje się poruszać właścicieli piwnic kilka wieków temu. Dość często pojawia się projekt w nowoczesnym stylu, zdominowany przez powierzchnie szklane i metalowe.

Wracając do bardziej zwyczajowego magazynu warzyw, warto zaznaczyć, że wybór wariantu gruntu lub metra zależy przede wszystkim od wysokości wód gruntowych.

Skały gliniane są uważane za najlepszy typ gleby, są bardzo gęste i przepuszczają minimum wilgoci. Piaszczyste gleby muszą być zagęszczone, idealnie pokrywając się warstwą betonu. Kiedy istnieją pewne środki materialne, bardziej właściwe będzie zbudowanie piwnicy na warzywa z cegły lub kamienia naturalnego. Jest trwały i lepszy dla produktów w zależności od tworzonego mikroklimatu.

Aby zmniejszyć przepływ ciepłego powietrza w lecie, możesz wyposażyć wejście od północnej ściany. Ogrzewanie ścian i dachów jest bezwzględnie konieczne. Objętość pokoju jest obliczana z góry, a trzy kwestie są brane pod uwagę jednocześnie:

 • umieszczenie wszystkiego, co potrzebne do przechowywania;
 • bezpłatne umieszczanie warzyw i innych produktów spożywczych;
 • rezerwacja wolnego miejsca na pasaż i różne prace.

Ponieważ piwnica z przechowywanymi warzywami staje się niezwykle atrakcyjna dla gryzoni, przy wyborze metod izolacji i hydroizolacji należy wybrać rozwiązania odporne na ataki tych zwierząt. Przetwarzanie jest wymagane w celu ochrony przed mikroskopijnymi grzybami. Jeśli przy pomocy izolacji ścian i dachu nie można osiągnąć optymalnej temperatury wewnątrz, zaleca się również ogrzać podłogę. Aby ułatwić przechowywanie warzyw, roślin okopowych, możesz użyć pudełek. Nie ma potrzeby kupowania ich w gotowej formie, dokładnie te same produkty można łatwo wykonać ręcznie.

Pojemniki i inne pojemniki powinny być umieszczone z przerwą między nimi. Zwiększy to cyrkulację powietrza i zapobiegnie gniciu produktów.

Ważne: konstrukcja dolnej półki w taki sposób, aby można było przywrócić porządek bez przesuwania pudeł.

Pomieszczenia warzyw i owoców, jeśli to możliwe, będą wyposażone oddzielnie od siebie. Ale najczęściej nie ma takiej szansy i dlatego są one po prostu usuwane w jak największym stopniu w ramach jednej piwnicy.

Gatunki

Kształt piwnicy odgrywa ważną rolę, ponieważ wpływa bezpośrednio na jej praktyczne właściwości. Entuzjaści często używają okrągłego typu pokoju, począwszy od definicji parametrów z:

 • niezbędne obszary i wielkości;
 • wytrzymałość strukturalna;
 • warunki temperatury i wilgotności;
 • żywotność.

Zgodnie z tradycją większość budowniczych preferuje prostokąt lub jego wariacje nad kwadratem.Druga opcja jest co najmniej o 5% bardziej ekonomiczna niż prostokątna wersja zużycia materiałów. Ale w piwnicy, zaprojektowanej jako prostokąt, łatwiej jest zamontować półki, umieścić stojaki i nieaktywne pojemniki. Opcje okrągłe są w rzeczywistości nie mniej tradycyjne. Zostały zbudowane w przeszłości od stuleci, ponieważ istnieje kilka zalet jednocześnie:

 • zdolność do tolerowania silniejszej presji mas naziemnych;
 • zmniejszenie zapotrzebowania na materiał o 10–12% w porównaniu z równym kwadratem;
 • eliminacja narożników ułatwia utrzymanie wymaganej temperatury i wilgotności;
 • uproszczona konstrukcja jest łatwiejsza i szybsza.

Schemat po wybraniu kształtu geometrycznego powinien charakteryzować średnicę wewnętrzną, cechę wyjścia i wysokość budynku. Preferowane są budynki z bocznym wejściem, ponieważ umożliwiają wygodniejsze wykonywanie znacznych zapasów.

Wbudowana drabina o starannie dobranym kącie nachylenia umożliwia codzienne korzystanie z piwnicy bez żadnych problemów. Optymalna jakość i długa żywotność w pełni uzasadniają zwiększone koszty budowy magazynu z bocznym wejściem. Taka konstrukcja może stać zarówno pod domem, jak i bezpośrednio obok mieszkania, pod osłoną schronu.

Projekt z wejściem na bok można umieścić na całkowicie otwartym miejscu, łatwo jest zamienić go w jeden z obiektów projektowania krajobrazu.

Zaleca się wyposażenie każdej piwnicy w lecie, aby zmniejszyć zużycie wody gruntowej podczas budowy.

Uwaga przy wyborze dowolnej formy powinna być zwrócona na funkcjonalność dekoracji wnętrz. Górne wejście jest wybierane w większości zgodnie z tradycją, aby dostać się do piwnicy bezpośrednio z domu. Jednak nikt nie może zabronić wyposażyć magazynu w dwa rodzaje przejść w tym samym czasie.

Materiały

Piwnica betonowa używana bardzo często. I to rozwiązanie musi być odważnie preferowane w stosunku do wszelkich dołów warzywnych. Ważne: przechowywanie plonów najlepiej zorganizować w oddzielnym pomieszczeniu. Monolityczna konstrukcja znacznie poprawia izolację wodoszczelną. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej spróbować wybrać rozwiązanie o minimalnej liczbie szwów. Magazynowanie betonu jest bardziej opłacalne niż inne opcje, nawet przy zamawianiu dostawy gotowego rozwiązania.

Na obszarach ściany nasyconych wodą lub poddawanych aktywnemu falowaniu należy utworzyć minimum 250 mm betonu. Jeśli gleba jest sucha, a GWL jest stosunkowo niska, wskaźnik ten można zmniejszyć o 30-40%. Nie zaleca się robić jeszcze mniej, ponieważ obniży to nośność. W większości przypadków podłoga zbiornika betonowego znajduje się 3 m poniżej powierzchni gleby.

Podczas pracy można użyć bloków (FBS, ręcznie wykonane konstrukcje) lub wylewać zaprawę do wcześniej ułożonych szalunków.

W pierwszym przypadku stosuje się zbrojenie kompozytowe, w drugim - stal. To rozwiązanie jest optymalne dla gleb o znacznym wzroście i dużej koncentracji masy gliniastej. Podłogi są wykończone z ochroną przed wodą i urządzeniami drenażowymi. Wypełnienie poniżej odbywa się przy 200-250 mm. Zaleca się ułożenie podłogi jako wzmocnionej płyty, co znacznie zwiększa wytrzymałość całej konstrukcji.

Wersja prefabrykowana jest niezmiennie droższa niż wykonanie monolityczne, a dodatkowo zatrzymuje się wilgoć. Mur może pęknąć z powodu nierównego nacisku na glebę. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, jakie są rodzaje komunikacji (woda, gaz, kabel, ścieki), gdzie się znajdują. Bardzo trudno jest wykopać dość głębokie wykopy, zwłaszcza na kamienistej glebie, bez użycia maszyn.

Konieczne jest dokładne przemyślenie konturów opanowanego terenu i prawidłowe oznaczenie ich na ziemi. Weryfikacja polega na wierceniu odwiertu do pełnej planowanej głębokości. Ta struktura pozwala sprawdzić, czy jest woda gruntowa i jak głęboko.

Jeśli w pobliżu znajdują się studnie, odwierty lub piwnice, nadal warto skorzystać z kontroli instrumentalnej.Następnie możesz wyeliminować wszelkie niespodzianki. Ostatnia jedna trzecia wykopu nie jest kopana, ale ręcznie - pozwoli to uniknąć wielu błędów.

Keson metalowy to raczej wybór technologiczny. Niezawodnie chroni wszystko, co jest przechowywane wewnątrz, przed przenikaniem wód gruntowych. Ten projekt będzie bardzo przydatny do instalacji na nizinach. Gwarantuje wykluczenie pojawienia się gniazd mikroskopijnych grzybów, gdy spełniają wymogi prawne. Możesz umieścić keson w dowolnym dowolnie wybranym miejscu. Można również z zadowoleniem przyjąć niezawodność konstrukcji, jej właściwości przeciwwandalowe i odporność na kradzież. Keson metalowy ma słabe strony - to dotkliwość i podatność na korozję. Wytrzymać nacisk wywierany przez glebę i glebę, może jedynie ściany 1-1,6 cm grubości.

Obowiązkowa obróbka antykorozyjna zainstalowanej jednostki.

Aby poprawić dokładność dzienników pomocy instalacji, działając jako ograniczniki. Najczęściej keson jest opuszczany do dołu za pomocą dźwigu, tylko w pojedynczych przypadkach pojemność wciągarki jest wystarczająca.

Aby stosunkowo cienkie blachy stalowe były wystarczająco mocne, są wzmocnione żebrami usztywniającymi. Typowa wysokość konstrukcji metalowej wynosi 2 m (trochę więcej lub trochę mniej), dzięki czemu każdy dorosły może swobodnie korzystać z piwnicy. W dużych piwnicach montowane są dwa przejścia, z których jeden przeznaczony jest do załadunku produktów.

Kupując gotowy keson, pożądane jest dokładne monitorowanie jakości spoin. Ostrożnie oczyść wszystkie nierówności i zadziory, które mogą spowodować wiele problemów. Konieczne jest pomalowanie metalowej struktury w kilku warstwach, z których pierwsza jest mastyksem na bazie bitumicznej.

Aby uniknąć występowania kondensatu, konieczne jest wykonanie izolacji cieplnej dna i ścian konstrukcji. Izolacja zewnętrzna jest najlepsza i gwarantuje zapobieganie zamarzaniu ścian. Ale metalowy materiał izolacyjny musi być izolowany od wewnątrz. Dobór i montaż materiału termoizolacyjnego odbywa się tak, aby zmniejszyć ryzyko gnicia.

Dość szerokie piwnice z cegły. Różnorodność ceramiki tego materiału wyróżnia się:

 • odporność na ciepło i zimno;
 • forteca;
 • długi serwis;
 • doskonała ochrona akustyczna;
 • neutralność środowiskowa;
 • łatwość instalacji.

W ramach piwnicy powstają piwnice z cegieł marki M-150, a izolowane konstrukcje wykonane są z materiału kategorii M-100. Wysoki koszt czerwonych cegieł czasami zmusza do dokonania wyboru na korzyść jego krzemianowej odmiany. Wytrzymałość mechaniczna i odporność na mróz są optymalne, ale sucha ziemia jest niezbędna. Nadmierna wilgotność prowadzi do szybkiego zniszczenia. Przy obliczaniu zapotrzebowania na cegły warto pozostawić margines 2 cu. m przynajmniej.

Dno wykopu pod ceglaną konstrukcją musi być starannie wyrównane, wolne od gruzu i nierównej gleby. Za wszelką cenę rozłożono 0,2 m dużego pokruszonego kamienia, który staje się bazą drenażową. Następnie powstaje mieszanina tłustej gliny i wody, podłoga jest wylewana betonem. W dużych piwnicach warto rozważyć lokalizację ceglanych kolumn podtrzymujących sufity. Suszenie podłoża betonowego trwa od 14 dni, a najlepiej od 28 dni od momentu ułożenia.

Po wymieszaniu cementu z piaskiem suchą masę należy przesiać, aby uzyskać jednolity materiał.

Wlać wodę powinny być ostrożne porcje, tak aby nie zakłócać proporcji. Podobnie jak w przypadku budowania domów, rzędy murów prowadzą z narożników lub z drzwi. Metoda układania jest najłatwiejsza - odbywa się w sposób naprzemienny, przy ścisłym nacisku. Zmiana jest dokonywana zgodnie z systemem „cała - połowa - całość” do samego końca.

Zewnętrzna ściana, patrząc w kierunku ziemnego zbocza dołu, jest ułożona z tłustej gliny. Jeśli luka jest duża, bitwa z cegły zostaje zmieszana z glinianym roztworem.Wszystkie wiersze są koniecznie sprawdzane według poziomów konstrukcji. Najmniejsze błędy i odchylenia są kategorycznie niedopuszczalne. Tylko w przypadku suchego i utwardzonego muru można przejść do kolejnych etapów pracy.

Nowoczesne piwnice są czasami wykonane z materiałów polimerowych. Są kompatybilne z każdym rodzajem gleby i prawie nie cierpią z powodu wód gruntowych. Budowniczowie są zwolnieni z konieczności starannej koordynacji poziomu wód gruntowych i głębokości penetracji mrozu. Prace można wykonywać nawet pod już wybudowanymi domami, stodołami lub garażami. Konstrukcja z tworzywa sztucznego domyślnie nie wymaga dodatkowego wykończenia, jej właściwości dekoracyjne są tak wysokie.

Szarpnięcia wilgotności i temperatury praktycznie nie mają szkodliwego wpływu na produkty przechowywane w środku. Od tego zależy silna rezerwacja, wentylacja jest dobrze wykonana. Gryzonie i owady są niezwykle trudne do pokonania warstwy plastiku.

Nie ma mowy o dezynfekcji, znacznie trudniej jest oczyścić cegły i betonowe ściany. Wchłanianie zapachów w ścianach, w przeciwieństwie do materiałów porowatych, jest wykluczone. Należy pamiętać, że plastikowe piwnice są o 50% lub droższe niż zwykłe przechowywanie. W tej cenie nie uwzględnia się transportu i instalacji walizki. Standaryzowane wymiary ograniczają wybór i zaostrzają wymagania dotyczące dokładności projektu, konstrukcji studzienki.

Takie braki są prywatne i są w pełni uzasadnione optymalnymi cechami struktury. Należy pamiętać, że bez specjalnych maszyn prawie niemożliwe jest wykonanie pracy.

Gdzie umieścić?

Wyobraź sobie domki, a nawet domki bez piwnic są prawie niemożliwe. Ale wielkie znaczenie ma układ przechowywania w okolicy. Rozważ krajobraz, względy komfortu i stylu. W zależności od osobistych preferencji, piwnice są umieszczone ukryte (pozornie niepozorne) lub o wyrazistym wyrazie. Aby zbudować obiekt w duchu „hobbitonu”, to znaczy dołu, należy użyć wzgórz i innych form terenu, aby zajmować dużo miejsca.

Ta piwnica pozwala wytrzymać temperatury od 3 do 8 stopni przez cały rok. Ale podziemne magazyny nie będą mogły powstać, jeśli na tym obszarze znajdują się wody gruntowe lub obszar jest podmokły. Zaleca się doprowadzenie wejścia na północ, aby radykalnie zmniejszyć nagrzewanie wewnętrznej objętości przez promienie słoneczne.

Aby zamaskować zbiornik, można użyć:

 • Czeskie wałki do ciasta;
 • zjeżdżalnie alpejskie;
 • ogrody żwirowe;
 • gabiony;
 • klomby.

Piwnice winne znajdują się głównie w budynkach mieszkalnych. To nie tylko ułatwia rozgrzewanie, ale także zmniejsza zajmowaną przestrzeń i umożliwia łatwiejszy dostęp. Gdy dom jest już zbudowany, pożądane jest korzystanie z piwnicy w oddzielnym miejscu. Piwnica w domu powinna być idealnie sucha i umiarkowanie ciepła. Wady w jego stosowaniu są związane z błędami w projektowaniu i konstrukcji, a nie z obiektywną słabością.

Konstrukcja piwnic w pobliżu fundamentów jest niedopuszczalna. Może to prowadzić do wstrząsów temperaturowych i pogorszyć bezpieczeństwo tworzonych zapasów. Gdy tylko jest to możliwe, warto umieścić magazyn pod nieogrzewaną częścią domu. Poprawi to uformowany mikroklimat.

Znaczna głębokość łóżka prowadzi do nadmiernego wydawania pieniędzy i wysiłku. Znacznie dokładniej obliczyć głębokość wymierną i zastosować niezawodną ochronę cieplną. Jeśli potrzebujesz przechowywać bardzo małe ilości produktów, możesz użyć przedmiotów podstawowych - lodowca, ramienia. Składy warzyw gruntowych nadają się do gromadzenia roślin okopowych i innych warzyw o masie powyżej 3 ton. Podziemia pod domami są zakopane co najmniej o 150 cm (w drewnianych domach).

Piwnica o mniejszej głębokości szybko nagrzewa się do 8 stopni, zmniejsza się jakość przechowywania żywności. Podczas obliczania parametrów termicznych są one zorientowane na korytarz 0-5 stopni.Oprócz budowy piwnic, w domu lub w okolicy, sporo osób buduje je w garażu. Taki układ pozwala na zwiększenie efektywności wykorzystania zajętej przestrzeni. Typowe piwnice garażowe zajmują głębokość 170-190 cm, szerokość - 200-250 cm.

Nawet w tych przypadkach, gdy jest wystarczająco dużo miejsca, niepożądane jest zwiększanie szerokości piwnicy w rozsądnych granicach. Obowiązkowym etapem pracy jest utworzenie rysunku i dokładne obliczenie zapotrzebowania na materiały.

Aby ułatwić montaż bocznego zabezpieczenia hydraulicznego, odległość od ścian powinna wynosić co najmniej 50 cm. Podłoga wewnętrznej piwnicy jest podniesiona o 30 cm nad podłożem paska. Ta technika jest akceptowalna tylko wtedy, gdy fundament jest stabilny po zakończeniu wszystkich prac.

Częściowo zakopany dół jest zwykle zbudowany w taki sam sposób jak studzienka inspekcyjna. Jednak niektórzy właściciele „domu samochodowego” osiągają dobre wyniki, używając zbiornika zakopanego w ziemi. Niekompletny pochówek jest uzasadniony nawet w mokrych obszarach, ponieważ dno znajduje się na głębokości 70-100 cm.

Do wykończenia ścian stosuje się beton zwykły lub żużel. Alternatywą dla nich jest cegła; Jako zabezpieczenie hydrauliczne pożądane są zarówno gliniane zamki, jak i struktury powłok i powłok.

Większość właścicieli garażów preferuje opcje pogłębione w 100%. Prawie zawsze otrzymują 150-300 cm: mniejsze wartości są niepraktyczne, a duże dodają pracy. W każdym razie nie zapomnij o obowiązkowej odległości od warstwy wodonośnej co najmniej 500 mm. Przed rozpoczęciem budowy, oprócz eksploracji wód gruntowych, zawsze zapoznają się z dokumentami i wykopują otwór na 2-3 metry, co pozwoli na precyzyjne uniknięcie problemów z publicznymi systemami inżynieryjnymi.

W garażach gotowych nie warto wyposażać zagłębionych piwnic. Jeśli nie ma alternatywy, konieczne jest wzmocnienie zapobiegania niszczeniu przez podziemny płyn. Należy pamiętać, że nie ma możliwości całkowitego zablokowania zalania piwnicy po zakończeniu budowy. Dlatego na etapie wstępnym budowany jest okrągły drenaż. Wybór materiału do piwnicy garażowej zależy przede wszystkim od kosztu produktów.

Szybkość budowy przy użyciu żelbetowych płyt jest bardzo wysoka, ale płyta jest również bardzo znacząca. O wiele bardziej opłaca się używać litego betonu lub „dzikich” kamieni. Nie wszystkie cegły ceramiczne nadają się do tego celu, dlatego należy wybrać bloki o wysokiej jakości wypalania. Bloki żużlowe i cegły krzemianowe są niedopuszczalne. Podczas montażu szalunku należy wziąć solidną deskę. Aby obniżyć koszty hydroizolacji, można użyć stopionej żywicy lub innej powłoki rolkowej.

Dno dołu zasypia 30 mm gruzu lub fragmentów cegieł. Z ponad 40-50 mm betonu wylewa się roztwór. Całkowicie zamarznięty kamień pozwala przystąpić do hydroizolacji. Wzdłuż obwodu wałków ochronnych rozciąga się 100-150 mm dla konturu ściany. Po zakończeniu hydroizolacji należy uformować szalunek i wypełnić go roztworem.

Kiedy piwnica pod garażem jest wykonana z cegieł, układanie odbywa się przy użyciu najprostszej technologii. Upewnij się, że ściany były całkowicie pionowe. Każdy szew należy dokładnie przetrzeć zarówno na zewnętrznym, jak i wewnętrznym konturze. Zaleca się pokrycie wewnętrznych ścian wapnem. W przypadku płyt żelbetowych należy je ogrzać wełną szklaną lub mieszanką cementu i trocin.

Hydroizolacja piwnicy garażowej często produkowana przez smary bitumiczne. Jest to korzystne pod względem materiału i planu produkcji. Smarowanie zaleca się układać w dwóch warstwach, oddzielonych szczeliną pokrycia dachowego. Szlifowanie grubej frakcji wykonuje się powyżej.

Zaleca się, aby ściany wewnętrzne traktować związkami hydroizolacyjnymi wnikającymi w materiał. Taka ochrona nie może zostać zniszczona, przynajmniej tak długo, jak sama ściana jest nienaruszona.Przed rozpoczęciem pracy dokładnie zwilż podstawę, aby zapewnić optymalne rezultaty. Grubość warstwy dochodzi do 0,2 cm, penetrująca hydroizolacja może przenikać do naczyń włosowatych ściany do 90 cm, w środku pojawiają się nierozpuszczalne w wodzie kryształy.

Podłoga w piwnicy garażowej jest najczęściej układana z płyt żelbetowych. Samozlewanie powinno być wykonane przy użyciu siatki wzmacniającej na specjalnych prętach. Preferowaną izolacją jest pianka polistyrenowa, łatwo ją zainstalować nawet na zewnątrz. W większości przypadków ściany piwnic są izolowane za pomocą PSB-S-25 o łącznej grubości 0,05 m. Zaleca się pokrycie ściany od wewnątrz i na zewnątrz; ograniczając obróbkę wewnętrzną, można wywołać kondensat.

Piwnica balkonowa jest wyposażona na pierwszych piętrach budynków mieszkalnych. Oczywiście nie da się wykopać dziury na samym balkonie. Jednak nie jest trudno to zrobić na ziemi. Wymagane jest jedynie, aby podstawa terenu znajdująca się za linią frontu domu znajdowała się na niewielkiej wysokości nad ślepym obszarem. Najczęściej wymagania te spełniają budynki mieszkalne na 9 piętrach, wzniesione w latach 70. i 80. XX wieku.

Pod loggią nie można zorganizować piwnicy nawet w takim domu, ponieważ podstawa tego elementu jest nierozerwalnie związana z fundamentem. Ponieważ mieszkanie zostanie przebudowane, wszystkie prace i ich cechy powinny być z wyprzedzeniem skoordynowane z urzędowymi władzami i zarejestrowane w określony sposób.

Nie wolno nam zapominać, że zwiększenie całkowitej powierzchni mieszkania będzie musiało zapłacić więcej za utrzymanie mieszkania. Kopanie wykopu odbywa się na głębokość, na której można bezpiecznie stać bez zginania.

Przydatne jest wcześniejsze przeanalizowanie wszystkich norm bezpieczeństwa, struktury gleby i komunikacji. Dostrzegając ryzyko zawalenia się ścian, należy natychmiast wzmocnić je dowolnym trwałym materiałem. Ta decyzja jest tymczasowa, aż do usunięcia prawdziwej przyczyny. Zaleca się ułożenie podstawy papy na podłożu glebowym. Aby piasek ułożony na nim był wystarczająco mocny, przed zasypaniem jest ubijany gruzem.

Końcowy obszar powłoki jest wykonany z asfaltu lub z cementu. Różnica między nimi pod względem siły jest bardzo mała, ale aby uzyskać masę asfaltową i bitum w gorącej formie, szybkie ich ułożenie jest dość trudne. Ale asfalt nadaje się do pełnej eksploatacji natychmiast po schłodzeniu. Cementowy wylew na poduszki żwiru i piasku. Aby wykonać warstwę nawet, stosuje się podłogę samopoziomującą.

Podobnie jak w innych piwnicach, w wersji balkonowej należy zadbać o niezawodną wentylację. Robi się go ciągnąc rury, zniszczony ślepy obszar wokół miejsc ich wprowadzenia będzie musiał zostać przywrócony. Najlepszymi okapami są rurociągi o przekroju 10 cm z cementu metalowego lub azbestowego, które wyposażone są w parasol na bazie stali ocynkowanej. Zapobiega przenikaniu wody, różnego brudu i kurzu.

Piwnica w prywatnym domu na ulicy może być również wyposażona. Najtrudniejsza rzecz do wykonania tej pracy na płaskim terenie, jeśli nie kupujesz gotowych konstrukcji. Rozpoznaj wysokie położenie wód podziemnych może być spowodowane letnim wzrostem roślin kochających wilgoć. Jednocześnie nie ma w pobliżu zbiornika, nikt ich nie podlewa, ale nawet przy długiej suszy więdną później niż w innych miejscach. Ważne: usunięcie warstwy darni i wykopanie otworu pod piwnicą na działce ogrodowej należy wykonać bez wyposażenia.

Ściany piwnicy nie mogą być formowane z materiałów, które wytwarzają substancje toksyczne. Kiedy kopalnia jest wykopana w luźnym miejscu, jej wierzchołek jest oznaczony o 300–500 mm więcej wzdłuż całego obwodu niż dno. Wentylacja prywatnej piwnicy jest zapewniona przez róg naprzeciwko drzwi wejściowych. Tam, w ziemi od góry do dołu, wycinają wnękę, w której zamontowana jest rura z zagięciami narożnymi. Do hydroizolacji w warstwie podłogi kładzie się folię polietylenową.

Jak to zrobić sam?

Zgodnie z nowoczesnymi wymaganiami uważa się, że wentylacja powinna być wykonana z dwóch rur. Na 1 kwadracie. metrów przestrzeni podziemnej powinno stanowić 26 cm2 kanału powietrza. Ale naturalne oczyszczenie nie zawsze jest wystarczające. Kanał wlotu powietrza jest zawsze umieszczony tak, aby wykluczyć napełnianie śniegiem i lodem. Otwarty fragment znajduje się 400-600 mm nad podłogą. Przeciwny koniec, gdy rura przechodzi przez wszystkie sufity, wznosi się 0,8 m ponad dach piwnicy.

Zastosowanie zaworów (bram) pozwala chronić osłonę przed zamarzaniem i przeciągami. Najczęściej wentylatory są zamontowane w kanale wylotowym, zapewnia on sztuczną próżnię. Jeśli piwnica jest bardzo złożona, zaleca się wyposażenie kanału wejściowego w wentylator. Gdy używany jest tylko dopływ, a kaptur jest dostarczany przez właz, średnica wejścia jest dodatkowo zwiększana. Aby pracować krok po kroku, uzyskano dobry wynik, nie należy umieszczać wejścia i wyjścia powietrza obok siebie, to po prostu nie pozwoli na osiągnięcie dobrej wentylacji.

Aranżacja

Ale nawet solidnie wentylowana piwnica, zaprojektowana tak, jak powinna, musi być dodatkowo wyposażona. Podczas umieszczania półek i innych konstrukcji zaleca się wyróżnienie trzech kluczowych obszarów:

 • owocowy;
 • ziemniak;
 • warzywo.

Wybierając wysokość półek do użycia, należy skupić się na wymaganych wymiarach puszek lub innych pojemników. Kiedy piwnica ma szerokość co najmniej 200 cm, możesz umieścić stojaki na jednej i drugiej stronie. Jednocześnie należy pozostawić przejście o długości co najmniej 90 cm. Aby uniknąć ugięcia półek pod obciążeniem, każdy z nich nie jest dłuższy niż 70 cm. Regały są najczęściej o wysokości 190 cm, ale w każdym przypadku są zorientowane na wysokości konstrukcji.

Ten stojak, który jest kładziony na długiej ścianie, zwykle nie jest składany. Ale jeśli pokój jest usatysfakcjonowany na surowo, lepiej jest zaprojektować dobrze. Ich części są znacznie łatwiejsze do powietrza i suche. Zaleca się wykonanie półek z betonu lub blachy z tworzywa sztucznego. Obie opcje są odporne na wilgoć, a tworzywo sztuczne jest również stosunkowo tanie.

Jeśli istnieje pewność, że piwnica zawsze będzie sucha, możesz bezpiecznie użyć drewnianego drążka na półki. Typowy przekrój wynosi 10 x 10 cm, poziome linie komunikacyjne w szafach są wykonane z desek o grubości 30-40 mm. Połączenia wzdłużne są wykonane z prętów o szerokości 80-100 mm, ich długość jest równa całkowitej długości zębatki lub długości sekcji jednostkowej. Podobnie jak w innych wilgotnych miejscach, części drewniane muszą być dokładnie traktowane preparatami antyseptycznymi.

Narożnik stalowy o szerokości półki 50 mm. Możesz z nim pracować i wiązać ze sobą tylko przez spawanie. Ramy często zaleca się przynieść na sufit. Jeśli chcesz obniżyć koszty, możesz ograniczyć ich połączenie z górną półką. Dozwolone jest montowanie stalowych ram za pomocą prętów o wymiarach 80x20 mm.

Czasami nie wykonuje się paroizolacji w piwnicy, zamiast niej instaluje się urządzenie do suszenia powietrza. Pudełka do gotowania na warzywa oznaczają również użycie drewna i desek. Nie jest konieczne, aby pojemnik na owoce był zbyt duży, maksymalnie - 600x400x300 mm. Niemożliwe jest, aby powierzchnie drewniane i betonowe stykały się ze sobą. Istotną cechą dobrej piwnicy jest wysokiej jakości oświetlenie. Maksymalne napięcie w sieci elektrycznej jest dozwolone do 42 V. Dozwolone jest instalowanie okablowania w wersji otwartej bez rolek i izolatorów. W przypadku ukrytych instalacji niepraktyczne jest stosowanie rur stalowych cieńszych niż 0,2 cm.

Każde urządzenie świetlne i inne urządzenia elektryczne są montowane ściśle w wersji zamkniętej. Zabrania się zostawiania przełącznika, nawet zapasowego, bezpośrednio w piwnicy.

Wskazówki

Aby gotowa piwnica nie zawiodła swoich właścicieli, trzeba dokładnie wiedzieć, jaka powinna być temperatura i jak utrzymać ją w określonym zakresie.Niezależnie od warunków temperaturowych „na ulicy” iw ogrzewanych pomieszczeniach temperatura powietrza od +2 do +4 musi być utrzymywana przez cały rok w magazynie. Dopiero w najgorętszych momentach dozwolony jest wyjątek od tej reguły, ale nawet wtedy wzrost temperatury nie powinien przekraczać +5 - +7. Zaleca się uwzględnienie wielu czynników:

 • przewodność cieplna gleby;
 • oprzyrządowanie do piwnic;
 • poziom wilgotności;
 • jakość wentylacji;
 • głębia;
 • materiał ścian i ich grubość.

Wygoda korzystania z piwnicy zależy w dużej mierze od schodów. Konstrukcja stacjonarna jest o wiele wygodniejsza niż dołączona, a tylko przy sporadycznym korzystaniu z magazynu można zainstalować samodzielnie wykonane konstrukcje drewniane. Szerokość 0,5-0,6 m jest znacznie bardziej praktyczna niż 0,3-0,4 m; Wejście i zejście są łatwiejsze. Kiedy trzeba obniżać i podnosić duże rzeczy, ciężkie ładunki, nie należy schodzić mniej niż 800 mm. Zalecane wysokości stopni to 150-200, a szerokość 250-300 mm.

Tynkowanie ścian z cegły z zewnątrz wykonuje się zaprawami cementowymi. Następnie posmaruj powłokę mastyksem na bazie bitumu, klejem na ruberoid. Dopiero potem możesz wypełnić ziemię. W przypadku niedostatecznej wentylacji konieczne jest umieszczenie skrzynek z pochłaniającą wilgoć z powietrza. Eksperci ostrzegają, że niedopuszczalne jest gromadzenie w piwnicach paliwa, farb i innych substancji o silnym zapachu.

Zanim umieścisz produkty w piwnicy w miesiącach letnich, zawsze są suszone i przewiewane. Tylko wtedy można uniknąć nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Jeśli musisz zorganizować „okno” w celu organizacji przechowywania i wzmocnić nakładanie się ze względu na ogromne kanały, lepiej skonsultować się z ekspertami. Wysokiej jakości zmiany obejmują tworzenie struktur z podwójną rezerwą wytrzymałości. Podczas usuwania desek podłogowych przed przygotowaniem piwnicy, pozostałe opóźnienia powinny być wzmocnione poprzecznym prętem, nie pozwoli to na rozpadnięcie się konstrukcji.

Dane wejściowe są zwykle wykonane w formie kwadratu lub prostokąta, a jego rozmiar wynosi 60 lub 70 cm. Podczas kopania ziemi należy dokładnie kontrolować, czy istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia czegoś. Wzmocnienie dolnej części konstrukcji i zwiększenie jej odporności na wodę zapewnia wykładzina tkanin geologicznych. W większości przypadków sufity i ściany piwnic są uformowane z jednorodnych materiałów.

Jak zbudować piwnicę własnymi rękami, zobacz następny film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia