Projekty domów z piwnicą i poddaszem

Własny dom to prawdziwe marzenie wielu ludzi. Jeśli jest na drodze do jego wdrożenia i budowy powinno nastąpić wkrótce, to warto podjąć odpowiedzialne podejście do wyboru planu budynku. Budynek z mansardą i piwnicą to oryginalne rozwiązanie, dość popularna opcja, która staje się coraz bardziej popularna w budownictwie podmiejskim.

Funkcje specjalne

Konstrukcja takich konstrukcji musi być wykonywana przez profesjonalistów. Ale wybór struktury domu zależy tylko od przyszłego właściciela. Niektóre wskazówki, które biorą pod uwagę specyfikę tego projektu, pomogą jak najskuteczniej rozdzielić przestrzeń w domu.

Podłoga na poddaszu jest najbardziej logiczna, aby pomieścić sypialnię. Ta przestrzeń będzie najlżejsza w budynku, oprócz całego kompleksu pomieszczeń jest najskuteczniej wentylowana. Ważny punkt ułożenia: nie zaleca się umieszczania ciężkich przedmiotów na najwyższym piętrze.

Piwnica będzie doskonałym miejscem na lokalizację technicznych pomieszczeń użytkowych lub pomieszczeń rozrywkowych, aktywną rozrywkę. Dobre opcje: garaż, sauna, siłownia. Niepożądane jest organizowanie salonów w piwnicy, ponieważ niezbędna ilość naturalnego światła nie jest dostępna w piwnicy. Jednak w dolnej części domu można wyposażyć kuchnię, aby wyznaczyć obszary gotowania i jedzenia. Jeśli pozwalają na to możliwości finansowe, wyposażają basen, ogród zimowy lub salę bilardową.

Na pierwszym piętrze budynku (jeśli planowane jest zbudowanie dwóch pięter) idealne jest zakwaterowanie salonu i jadalni. Ułatwi to dostęp do pomieszczeń i uwolni właścicieli i ich gości od konieczności korzystania ze schodów.

Nawet przed rozpoczęciem budowy ważne jest uwzględnienie takich czynników:

 • Budynek nie powinien mieć zbyt dużego obszaru, ponieważ po budowie utrzymanie dużej przestrzeni będzie wymagało znacznych wydatków.
 • Dom nie powinien mieć zbyt małego obszaru. Piwnicę można postawić tylko przy planowaniu ponad 150 m2.
 • Przed przystąpieniem do budowy należy sprawdzić poziom wód gruntowych: jeśli są zbyt wysokie, plany muszą zostać porzucone.
 • Przy aranżacji strychu należy pamiętać o potrzebie ulepszonej izolacji pomieszczenia, ponieważ w rzeczywistości jest to strych.
 • Mała sztuczka w konstrukcji strychu: zwiększenie powierzchni użytkowej poprzez wykorzystanie miejsc pod stokami dachu do rozmieszczenia pomieszczeń magazynowych.
 • Przestrzeń piwnicy wymaga dodatkowego oświetlenia, hydroizolacji, wentylacji i ogrzewania.
 • Baza jest zalecana do planowania w przypadkach, gdy miejsce ma nachylenie powierzchni.
 • W domach z piwnicą koniecznie buduj wewnętrzne schody. Planując jego budowę, rozważ parametry przy obliczaniu szerokości płótna i wysokości stopni.

Zalety projektu

Projekty domów z mansardą i cokołem dają możliwość dużego powiększenia pomieszczeń. Takie budynki mają wiele zalet w stosunku do standardowych technologii budowlanych.

Warto zwrócić uwagę na najważniejsze z ich zalet:

 • Każde kolejne piętro zwiększa ciężar domu, a to z kolei pociąga za sobą konieczność zagęszczenia ścian i fundamentów. Konieczne jest wzmocnienie, aby zwiększyć wytrzymałość konstrukcji i wydłużyć jej żywotność. Poddasze nie jest pełnoprawną podłogą, ale strychem mieszkalnym, dlatego obciążenie fundamentu znacznie spada.
 • Piwnica jest na niższej głębokości niż standardowa piwnica.Zmniejsza to potrzebę prac budowlanych na dużą skalę. Ponadto promienie słoneczne wnikają do piwnicy w naturalny sposób, podczas gdy w piwnicy konieczne jest zorganizowanie sztucznego oświetlenia.
 • Koszt budowy tej technologii jest znacznie obniżony. Dzieje się tak ze względu na fakt, że schemat projektowy jest tak prosty, jak to tylko możliwe: strych jest zbudowany na podstawie poddasza, a dolna podłoga powstaje podczas budowy w postaci wysokiej piwnicy domu.

Ponadto piwnica i poddasze zwiększają całkowitą powierzchnię o ponad 50%, co oznacza, że ​​pozwalają zaoszczędzić na budowie dodatkowych przedłużeń, powiedzmy, tego samego garażu lub warsztatu. I wreszcie piwnica jest źródłem naturalnego przyrostu ciepła, co pozwala zaoszczędzić także na urządzeniach grzewczych. Powietrze w domu zawsze będzie ciepłe i świeże dzięki naturalnej wentylacji i ogrzewaniu.

 • Brak dodatkowych rozszerzeń budynku zmniejsza nie tylko koszt budowy, ale również oszczędza miejsce na budowie, co jest ważne, jeśli wokół budynku znajduje się ograniczony obszar.
 • Ze względu na niewielką wagę konstrukcji, konieczność częstych napraw, a tym samym koszt eksploatacji jest zmniejszony.

Wady

Niektóre wady domów z piwnicą i strychem wynikają z cech projektu:

 • Poddasze ma strop w kształcie złamanego, ponieważ podąża za liniami dachu. Nie można naprawić tego minusa.
 • Wysoka piwnica budynku podnosi go, więc wymagane wejście na schody jest wymagane przy wchodzeniu do domu.

Projekty

Dobrze zaprojektowany projekt gwarantuje maksymalną zgodność ostatecznego wyniku z indywidualnymi życzeniami przyszłych właścicieli. Możesz wybrać jednopiętrowy lub dwupiętrowy układ budynku, obie opcje mają swoje własne cechy:

Jednopiętrowy

Taki budynek łączy wszystkie udogodnienia jednopiętrowego budynku, podczas gdy rzeczywista powierzchnia użytkowa będzie równa dwupiętrowemu domowi z dodatkową przestrzenią w piwnicy. Ale obszar nie powinien być zbyt duży, w przeciwnym razie konieczne będzie zbudowanie wielu korytarzy. To nie jest racjonalne, ponieważ przestrzeń jest spożywana bez wykonywania przydatnych funkcji.

Obecność poddasza zmniejsza straty ciepła, co w przypadku budowy konwencjonalnego domu jednopiętrowego będzie znaczące. Ponadto wyposażony strych obniża również koszty budowy drugiego piętra. Możesz ozdobić jednopiętrowy budynek za pomocą wielu różnych rozwiązań projektowych.

Projekt jednopiętrowego domu z poddaszem i piwnicą można znaleźć na poniższym filmie.

Double Decker

Dwupiętrowe budynki będą idealnie pasować nawet w najwęższej sekcji, ponieważ mają mniejsze wymiary, a ponadto pozwalają na skrócenie czasu komunikacji. Obecność strychu sprawia, że ​​dwupiętrowy dom jest trzypiętrowy, co pozwala na ominięcie prawa zakazującego budowy więcej niż 2 pięter na prywatnej działce.

Dwupiętrowy dom dobrze się nagrzewa dzięki naturalnemu źródłu ciepła. z piwnicy i strychu, który zatrzymuje ciepło. W budynku jednopiętrowym wymagane są wysokie koszty energii elektrycznej, ponieważ konieczne jest oświetlenie wielu korytarzy.

Piękne przykłady

Istnieje wiele wspaniałych projektów, które będą optymalnym rozwiązaniem dla realizacji praktycznie wszystkich pomysłów architektonicznych lub pomogą zainspirować Cię do stworzenia unikalnego arcydzieła. Szczegółowe przykłady takich budynków można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

  Ważne jest jednak, aby pamiętać, że po wybraniu odpowiedniego projektu konieczne jest uzyskanie profesjonalnej pomocy od budowniczych. Ludzie specjalnie do tego wyszkoleni, kochający swoją pracę, posiadający doświadczenie, we współpracy ze swoimi klientami, są zawsze niezbędni w aranżowaniu przyszłego domu, cokolwiek by to było. Mogą doprowadzić do perfekcji swoje intencje, nawet te najbardziej skromne.

  Komentarze
   Autor
  Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

  Hol wejściowy

  Pokój dzienny

  Sypialnia