Dom z płaskim dachem: cechy konstrukcyjne, zalety i wady

Istnieje wiele możliwości zaprojektowania dachu dla prywatnego domu. Dzisiaj, wraz ze strukturami namiotów, nowoczesne technologie i materiały umożliwiają tworzenie płaskich wariantów. Warto zastanowić się bardziej szczegółowo, co dom z płaskim dachem, osobliwości jego projektu, zalety i wady.

Opis

Tradycyjnie w umiarkowanych i północnych szerokościach geograficznych wzniesiono dach biodrowy o nachylonych zboczach, który zapobiegał gromadzeniu się śniegu na powierzchni pokrywy śnieżnej i pozwalał na obfite opady deszczu spływające do systemu wody deszczowej. Domy z płaskim dachem były powszechne w południowych regionach, gdzie nie było ulewnego deszczu, a śnieg w ogóle nie wypadał. Jednak rozwój technologii budowlanych i pojawienie się nowoczesnych materiałów, zwłaszcza hydroizolacji, umożliwiło bez problemu stworzenie poziomego dachu w dowolnych regionach, nawet w warunkach Dalekiej Północy.

Dach płaski - jest to zakładka, która znajduje się poziomo bezpośrednio nad piętrami mieszkalnymi prywatnego domu. Kilka warstw materiałów izolacyjnych, które chronią przed wilgocią, zimnem i parą, a także system drenażu, umożliwiają stworzenie niezawodnej ochrony górnej w prywatnym domu jedno-, dwu- lub trzypiętrowym.

Nie bój się, że na suficie ostatniego piętra będą nieszczelności, ponieważ przy odpowiednim podejściu i wysokiej jakości materiałach są one całkowicie wykluczone. Najważniejsze jest prawidłowe działanie takiego dachu i terminowa zmiana zasięgu zgodnie z okresem gwarancji.

W przypadku budynków o prostym dachu funkcjonalność wzrasta, ponieważ można wykorzystać powierzchnię dachu. Pod wieloma względami instalacja takich konstrukcji jest uproszczona w porównaniu z opcjami namiotu, w których należy wznieść system kratownicowy. Mają wiele innych zalet.

Zasada i rodzaje konstrukcji

Na początek warto zauważyć, że płaski dach w prywatnym domu nie jest ściśle poziomy, aby uniknąć gromadzenia się wody i jej drenażu, zapewniono nachylenie powierzchni około 5-7 °. Zasada jest taka sama, jak w przypadku pochyłych dachów - są one umieszczone przy niewielkim nachyleniu, które jest niedostrzegalne z ziemi, ale pozwala całej nagromadzonej wilgoci spłynąć do rury spustowej. Również na płaskim dachu: woda jest zbierana w określonym miejscu z powodu nierówności powierzchni, ale platforma wygląda poziomo, można bezpiecznie rozbić na niej trawnik lub wyposażyć teren do rekreacji.

System odwadniający na podobnym dachu zawiera specjalne lejki.w którym woda deszczowa przepływa pod działaniem grawitacji, a następnie za pomocą systemu węży spływa do kanalizacji lub pod ziemią. Urządzenia te są wykonane z tworzywa sztucznego, które nie jest narażone na wilgoć i gnicie, jest zamontowane w warstwach izolacyjnych na dachu i jest wyposażone w siatkę ochronną na górze, dzięki czemu szyjka i system odpływowy nie zatykają się. Jeden taki lejek do poboru wody przeznaczony jest na około 100-150 metrów kwadratowych. m powierzchni dachu, stąd możesz obliczyć ich całkowitą liczbę. Zazwyczaj dla małego wiejskiego domu wystarczy 1-2 sztuk.

Dach płaski może być wykorzystany i niewykorzystany. Jeśli praktycznie nie jest używany, to znaczy jest podnoszony kilka razy w roku w celu sprawdzenia integralności i konserwacji, powłoka zawiera następujące warstwy od dołu: izolację termiczną, paroizolację i hydroizolację. Technologia podłóg jest prawie taka sama jak w mieszkaniach i budynkach przemysłowych.

Istnieją następujące popularne typy nieeksploatowanych dachów płaskich: faliste i monolityczne.

 • Pierwsza opcja - ramka. Po pierwsze, osłona metalowych profili lub drewnianych prętów jest zamontowana na betonowej podstawie, w której umieszcza się materiały izolacyjne. Następnie do ramy mocowane są blachy. Jest to stosunkowo tania opcja, łatwa w instalacji, konstrukcja jest lekka. Ale chodzenie po takim dachu jest prawie niemożliwe, ponieważ profile zwisają i odkształcają się.
  • Powłoka monolityczna dla płaskiego dachu zawiera kilka warstw. Folia paroizolacyjna gorącego bitumu jest układana bezpośrednio na płycie betonowej, a następnie nakładana jest wełna mineralna i hydroizolacja, a od góry wylewana jest cementowa podkładka wzmocniona wzmocnioną siatką. Taki niewykorzystany dach będzie miał dużą wagę, ale niezawodnie chroni dom przed opadami i zimnem.

  Inną opcją, jeśli dach jest stale zaangażowany, ludzie chodzą po nim, są pewne przedmioty. Następnie warstwa izolacyjna zmienia się w kolejności: najpierw chodzi o hydroizolację, na której zainstalowano izolację. Dlatego ten dach nazywa się inwersją.

  Kolejność materiałów podłogowych jest następująca: Najpierw umieszcza się na płycie membranę bitumiczno-polimerową, następnie umieszcza się warstwę izolacji termicznej z penofoli, pianki polistyrenowej lub spienionego polistyrenu. Jeśli istnieje potrzeba stworzenia zielonego trawnika na dachu domu, wówczas na tych izolatorach zostanie położona warstwa oddzielająca i filtrująca geotekstyliów, a następnie żyzna warstwa, na której będzie rosła naturalna trawa.

  Taki dach z żyzną warstwą może być swobodnie używany w całym okresie ciepłym, dzięki odpowiednio zainstalowanemu systemowi odwadniającemu nie boi się deszczu. Na dachu można umieścić boisko dziecięce lub sportowe, umieścić leżaki lub ławki, rozbić kwietniki, a nawet urządzić piknik. Obsługiwane dziś zielone dachy są powszechne nie tylko w domkach letniskowych, ale także w domach miejskich.

  Układ płaskiego dachu nie kończy się wraz z układaniem i zalewaniem warstw izolacyjnych i układaniem systemów odwadniających. Dla prawidłowego działania konieczne jest stworzenie wentylacji. Wilgoć i jej opary mogą gromadzić się między warstwami izolacji, później podczas mrozów ciasto izolacyjne może pęknąć, pojawią się na nim pęcherzyki, nastąpi oderwanie. Aby tego uniknąć, użyj aeratorów - plastikowych lub metalowych rur z nasadkami w postaci parasola, które są zamontowane wewnątrz pokrycia dachu. Powietrze wchodzące przez nie z powodu różnicy ciśnień osusza parę wodną z warstw izolacyjnych, pozostają one całkowicie suche.

  Innym ważnym punktem po dachach płaskich jest konstrukcja ochrony odgromowej. Nie należy go lekceważyć, ponieważ pomimo niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia burza z piorunami może prowadzić do najbardziej katastrofalnych skutków w wiejskim domu. Siatka odgromowa jest instalowana wewnątrz warstw izolacyjnych, jeśli nie są one palne lub jeśli są palne, na nich na specjalnych uchwytach na wysokości 10-12 cm od powierzchni. Wszystkie węzły tej siatki są połączone w jeden piorunochron o grubym przewodzącym przewodzie, który przechodzi do ziemi.

  Mocne i słabe strony

  Niskie budynki z płaskim dachem, zbudowane według różnych projektów, są używane w naszym kraju od ponad roku. Opinie właścicieli, którzy mieszkają w takich domach od kilku lat, pomogą podkreślić wszystkie zalety i wady takich struktur.

  Mają następujące zalety:

  • oszczędność materiałów - nie ma potrzeby budowania skomplikowanego systemu dachowego, a prace dekarskie są uproszczone;
  • szybkość budowy w porównaniu do dachów z podwójnym nachyleniem, a zwłaszcza dachów biodrowych;
   • wygoda naprawy i wymiany pokryć dachowych;
   • urządzenie płaskiego dachu pozwala stworzyć na nim platformę dla różnych potrzeb: trawnik, teren rekreacyjny z altaną, siłownię, kącik dla dzieci itp.d.;
   • możliwe jest zainstalowanie okien w suficie, jest to bardzo oryginalny wystrój wnętrz oraz dodatkowe źródło naturalnego światła na suficie;
   • prace dekarskie będą znacznie bezpieczniejsze niż w przypadku dachu czterospadowego;
   • w przypadku silnych podmuchów wiatru nie ma ryzyka zakłócenia masywnych kratownic i bocznicy.

   Według opinii właścicieli takich domów można również wskazać płaskie dachy:

   • w przeciwieństwie do konstrukcji namiotów, na takich dachach zimą śnieg gromadzi się w dużych ilościach, które muszą być regularnie czyszczone ręcznie;
   • wymagana jest instalacja systemu odwadniającego;
   • będziesz musiał stale monitorować integralność dachu, bez przecieków;
   • pomimo widocznej łatwości instalacji, płaskie pokrycie dachu ma wiele niuansów, warstwy izolacyjne i rynny muszą być wykonane tak poprawnie, jak to możliwe, w przeciwnym razie nie można uniknąć wycieku.

   Wiele projektów prywatnych domów z poziomym dachem pochodziło z Europy, gdzie klimat jest łagodniejszy. Dlatego takie decyzje muszą zostać dostosowane zgodnie z bardziej surowymi warunkami pogodowymi.

   Co robić

   Dach płaski może być wykonany z różnych materiałów, ich wybór zależy od samej konstrukcji budynku.

   • Jeśli dom jest ceglany, krzemian gazowy lub bloczki betonowe, wówczas płyta z betonu zbrojonego może zostać użyta jako pokrycie dachu. W tym przypadku dach będzie tak mocny, jak to możliwe, można na nim umieszczać duże i ciężkie przedmioty. Ten materiał nie zapewnia ochrony przed wilgocią, więc w każdym przypadku trzeba wykonać warstwę wodoodpornego bitumu rolkowego lub jastrychu za pomocą dolnej membrany bitumiczno-polimerowej.
   • Drewniane podłogi dachowe o podobnej konstrukcji będą kosztować mniej niż beton, mogą być wykonane na terenie kraju. Rama z belkami jest instalowana na ścianach, możliwe jest wykonanie 10x4 cm lub innych płaskowników tak, jak inne, o ile są one w stanie wytrzymać ciężar przyszłej izolacji i innych obiektów znajdujących się na dachu. Drewno jest traktowane roztworem antyseptycznym i ognioodpornym. Dach z drewna może być pokryty płytami drewnopochodnymi, płytą lub blachą.
   • Jako hydroizolacja dla domów z płaskim dachem, bitum jest tradycyjnie stosowany. Ten materiał organiczny oparty na węglowodorze, który powstaje podczas destylacji ropy naftowej. Ma doskonałe właściwości hydroizolacyjne, nie ulega wilgoci, gniciu, nie boi się mrozu. Główną wadą asfaltu jest jego przyjazność dla środowiska - zawiera on szkodliwe składniki, a po podgrzaniu wydziela silny zapach. Niemniej jednak, izolacja bitumiczna jest nadal pożądana, w tym przy budowie domów z płaskim dachem.

   Bitum może być walcowany i płynny. Zwykle w celu uzyskania maksymalnej wydajności stosuje się kombinację tych dwóch typów. Najpierw gorący roztwór wylewa się na przygotowaną oczyszczoną powierzchnię, a następnie zwija się rolki stałego bitumu. Ta kombinacja pozwala na zamknięcie mikroskopijnych pęknięć i pęknięć oraz niezawodnie chroni dach przed wilgocią.

   • Istnieją inne nowoczesne materiały hydroizolacyjne, które są czystsze i bardziej nieszkodliwe niż bitum. Należą do nich na przykład euroruberoid. Jest on również wytwarzany na bazie bitumicznej, ale dzięki syntetycznym tkaninom i polimerom w składzie emituje mniej szkodliwych substancji i zapachów. Euroruberoid jest dostępny w rolkach, dla wzmocnienia jest posypywany specjalnymi wiórami mineralnymi.
   • Dach jest natryskiwany hydroizolacyjnie w postaci proszków i aerozoli. Nakłada się na powierzchnię za pomocą specjalnego sprzętu. Takie mieszaniny są wytwarzane z plastyfikatorów, cementu, żywic syntetycznych i utwardzaczy. Ich zaletą jest to, że nie tylko chronią przed wilgocią, ale także odbijają promienie słoneczne, nie wpuszczają pary.
   • W celu ochrony przed opadami atmosferycznymi powszechnie stosuje się hydroizolację powłok. Ona, podobnie jak płynne pokrycie dachowe, jest nakładana na powierzchnię dachu za pomocą wałka lub pędzla.Wśród takich materiałów szczególnie popularne są emulsje, gumy, mastyki polimerowe i podkłady.
   • Istnieją opcje masowego hydroizolacji w postaci granulek, które dobrze pochłaniają wilgoć i nie pozwalają na wyciek do salonu. Przykładami są ekspandowane gliny i tłuczeń kamienny. Ich zaletą jest to, że nie wymaga skomplikowanej instalacji - granulki po prostu wznoszą się na poziom dachu, kruszą się i równomiernie wygładzają po powierzchni.
   • Jako paroizolacja zwykle stosowana jest folia polietylenowa o grubości 0,1–0,5 mm, która jest układana na całej szerokości dachu pod warstwą izolacyjną. W celu ochrony przed zimnem stosuje się wiele skutecznych materiałów: wełna mineralna, pianka, penopleks, pianka polistyrenowa i inne.
   • Bardzo efektowne i efektowne są solidne szklane dachy. Przezroczysty sufit w domu wizualnie zwiększa przestrzeń, tworzy niepowtarzalną atmosferę powietrza, jest zawsze tak lekki, jak to możliwe w pokojach. Montowanie takich podłóg nie jest zbyt trudne, wystarczy stworzyć ramę z metalowych profili lub drewnianych ram i glazurować ją. Jednak działanie szklanego dachu jest skomplikowane, zimą konieczne jest ciągłe czyszczenie go z pokrywy śnieżnej. Dlatego najlepiej jest wykonać solidny sufit z małymi świetlikami.

   Opcje projektowe

   Płaski dach można zainstalować w jednopiętrowym domu o małej powierzchni oraz w przestronnym domku. W dużym budynku można łączyć spadzisty dach biodrowy z poziomym, na przykład wykorzystując go do budynku gospodarczego lub werandy. Kształt dachu może być również inny: kwadratowy, prostokątny i bardziej złożony. Najważniejsze w niestandardowym projekcie jest prawidłowe obliczenie nachyleń i systemu jazów, aby wilgoć nie gromadziła się na powierzchni.

   Na odwróconym dachu płaskim można umieścić klimatyzatory, systemy wentylacyjne, anteny telewizyjne, skrzynki komunikacyjne i inny sprzęt. Jeśli dach zostanie wykorzystany jako platforma rekreacyjna lub inna aktywna rozrywka, konieczne jest zainstalowanie ogrodzenia wzdłuż jego krawędzi.

   Również przy montażu podobnego dachu naraz warto zadbać o wygodne podniesienie poręczy do góry. Istnieje wiele projektów wykorzystujących dach inwersyjny z rysunkami, które można kierować przy budowie ich domu.

   Instrukcje instalacji

   Przed budową i aranżacją płaskiego dachu warto łamać krok po kroku plan wszystkich prac.

   • Zaczyna się od wyboru formy, rodzaju i materiałów na podłogę. Należy pamiętać, że obciążenie takiego projektu jest zawsze bardziej intensywne niż w przypadku opcji namiotu. Na tej podstawie należy wykonać rysunek systemu ramowego z belkami i sufitami. Szkic wskazuje geometryczne kształty, rozmiary, kolory, materiały, niezbędne komunikaty. Najlepiej natychmiast mieć wizualizację, jak będzie wyglądał przyszły dach dla twojego domu.
   • Następnie musisz dokonać wyboru przyszłej powłoki izolacyjnej. Należy kierować się istniejącym klimatem, charakterystyką nakładania się górnego piętra, wyznaczeniem dachu - będzie on używany lub nie. Preferencje powinny dotyczyć nowoczesnych materiałów polimerowych, walcowanych lub natryskiwanych. Muszą mieć wysokie właściwości izolacyjne, ale także być nieszkodliwe.
   • Jeśli musisz wykonać dach z ramą, montaż listwy rozpoczyna się od przygotowania szyn, ich piłowania. Wszystkie prace przygotowawcze: polerowanie, pokrywanie lakierami ochronnymi, znakowanie i cięcie powinny być wykonywane na ziemi, w specjalnie wyposażonym obszarze. Do podnoszenia fragmentów ramy i montażu na dachu konieczne jest użycie mocnego i zabezpieczonego rusztowania z szerokimi platformami. Prace należy wykonywać przy czystej i suchej pogodzie.
   • Następnie na zestawie ramek nakładamy i montujemy ciasto izolacyjne.Przed pokryciem warstwami izolacyjnymi konieczne jest zainstalowanie systemu drenażowego z lejami i wężami odprowadzającymi, zapewnienie otworów wentylacyjnych i aeratorów oraz systemu odgromowego. Aby osiągnąć maksymalną ochronę dachu przed wilgocią, konieczne jest zapewnienie szczelności wszystkich połączeń i połączeń. Muszą być poddane dalszej obróbce za pomocą masy uszczelniającej, uszczelniacza lub taśmy elektrycznej.

    Po zainstalowaniu wszystkich warstw ochronnych dach można wyposażyć zgodnie z jego projektem: wykonujcie ogrodzenia i balustrady, nalewajcie żyzną warstwę i sadzić zielone przestrzenie, wkładajcie meble i inne przedmioty.

    Montaż płaskiego dachu jest całkiem możliwy, samemu, mając rusztowanie, niezbędne materiały i zestaw dostępnych narzędzi: piłę do metalu, młotek, wiertarkę, taśmę mierniczą, poziomicę i nóż montażowy.

    Przykłady spektakularnego projektu

    Płaski dach w prywatnym domu może być reprezentowany na różne sposoby. Niektóre przykłady, stworzone przez ciebie na stronie internetowej, powinny być rozważone bardziej szczegółowo.

    Płaski dach nie jest wykorzystywany w jednopiętrowym aneksie prywatnego domu. Efektywne materiały izolacyjne pozwoliły nam stworzyć prosty i elegancki design o nieregularnym kształcie. Błyszcząca powierzchnia dobrze odbija promienie słoneczne, a gdy pada deszcz, wilgoć nie gromadzi się na dachu.

    Dach nowoczesnego budynku jest bardzo przestronny i ma nietypowy kształt. Teren nie jest wykorzystywany na teren rekreacyjny, na którym znajdują się tylko panele słoneczne. W razie potrzeby możesz umieścić na nim i inne urządzenia i komunikację.

    Taras na płaskim dachu nad garażem. Projekt jest interesujący, ponieważ można wejść na górną platformę bezpośrednio z salonu na drugim piętrze wiejskiego domu.

    Nowoczesne technologie umożliwiają nawet stworzenie basenu na dachu wiejskiego domu jedno- lub dwupiętrowego. To nie jest tak trudne, jak się wydaje: wystarczy zebrać skuteczne materiały hydroizolacyjne, zamontować podłogę, która wytrzyma ciężar miski wodą i zbudować system systemów odwadniających. Ale taki projekt będzie naprawdę imponujący.

    Wiejski dom z płaskim dachem stanie się o wiele bardziej komfortowy, jeśli połamie się na nim pełen trawnik. Materiały izolacyjne i żyzna warstwa nie są zbyt drogie, a rezultatem będzie wspaniały teren rekreacyjny.

    Jak zamontować płaski dach, zobacz poniższy film.

    Komentarze
     Autor
    Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

    Hol wejściowy

    Pokój dzienny

    Sypialnia