Standardowa wysokość sufitu w prywatnym domu

 Standardowa wysokość sufitu w prywatnym domu

Budując prywatny dom, decydując się na wysokość sufitu, wielu intuicyjnie dokonuje wyboru na korzyść standardu.

Zrozum, jak ta decyzja jest odpowiednia, będzie możliwa dopiero po wybudowaniu domu i zamieszkiwaniu w nim. Ale możesz zrozumieć pewne niuanse, ocenić wady i zalety nawet na etapie planowania.

Akceptowane standardy

Przede wszystkim należy rozważyć niektóre istniejące przepisy i normy. Oprócz norm czysto praktycznych, w zależności od złożoności pracy i kosztów, istnieje prawnie ustanowiony zestaw przepisów budowlanych (przepisy budowlane i przepisy). Dokument ten określa minimalną dopuszczalną wysokość mieszkania, w oparciu o bezpieczeństwo pożarowe i bezpieczeństwo struktury konstrukcji.

Według niego:

 • wysokość pomieszczeń i pomieszczeń kuchennych nie powinna być mniejsza niż 2,5 m;
 • wysokość korytarzy i hal - 2,1 m;
 • wysokość poddasza zależy od kąta nachylenia i wynosi 1,3 m pod kątem 30 ° i nie jest znormalizowana pod kątem 45 ° i więcej.

Zmniejszenie wysokości będzie nie tylko niewygodne, ale także niebezpieczne.

Minimalna wysokość, znormalizowana przez reguły, nie zawsze jest optymalna. Wśród budowniczych obowiązują własne standardy, poparte doświadczeniem i wiedzą. Oczywiście wszystko zależy od każdego przypadku.

Na przykład w luksusowej kamiennej rezydencji nie powinieneś robić sufitów o takiej samej wysokości jak w przypadku skromnego drewnianego domu we wsi, ale Jeśli postępujemy ze średniej wielkości domku z cegły lub drewna, standardowa wysokość wynosi 2,7-2,9 m.

Ta liczba pozwala znaleźć równowagę między wyciskaniem niskich sufitów a wysokimi kosztami. Większość domów wiejskich jest zbudowana zgodnie z tym standardem. I nie bez powodu: Standardowa wysokość ma ogromne zalety, których wielu nie zauważa.

Zalety i wady standardowej wysokości

Średnia wartość budowy prywatnej rezydencji wiejskiej jest często najlepsza. Gdy celem jest zbudowanie wygodnego mieszkania bez dodatkowych kosztów i dodatków, najlepszym rozwiązaniem byłoby przestrzeganie standardów.

Wady wysokich sufitów

 • Budowanie pomieszczeń z wysokimi sufitami jest znacznie droższe, zabierają więcej materiału. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku domów dwupiętrowych, więc sufity na drugim piętrze są zwykle niższe niż na pierwszym.
 • Zwiększając objętość pomieszczenia, zwiększa się również koszt ogrzewania.
 • Bardzo często nie ma to sensu: kilkadziesiąt górnych centymetrów pozostaje niewykorzystanych, wiszących w niepotrzebnej przestrzeni.

Wady niskich sufitów

 • Psychologiczne poczucie ucisku i dyskomfortu.
 • Złożoność wyboru mebli i akcesoriów. Należy wybrać meble w taki sposób, aby nie kompresowały przestrzeni i nie powodowały niedogodności.

Wybór standardowej wysokości pozwoli ominąć wszystkie te wady i sprawi, że pobyt w domu będzie jak najbardziej przyjemny.

Funkcje specjalne

Istnieją różne niuanse, a standardowa wysokość nie zawsze jest najlepsza. Aby zbudować prosty, tani, ale jednocześnie wygodny i przytulny dom - z pewnością, ale w przypadkach, w których ważne jest, aby dom był również niezwykły, wyróżniający się, wyrafinowany, lepiej jest działać inaczej.

Wysokość standardowa jest optymalna, średnia dla wszystkich wskaźników, ale jest to również jego główna wada, jeśli celem jest zbudowanie czegoś wyjątkowego. Ponadto dla różnych szczególnych przypadków istnieją szczególne podejścia.

W przypadku konstrukcji domu szkieletowego wysokość jest zwykle mniejsza, co zmniejsza stropy do 2,3-2,5 m.

Na przykład w Finlandii większość domów jest budowana w ten sposób. Tłumaczy się to szybkością budowy i oszczędnościami. Niemniej jednak życie w takich domach jest nie mniej przyjemne: gdy zbliża się, mieszkanie nabiera większego komfortu.

Ceglane domy do budowy i powiększenia o kilka dziesiątków centymetrów są całkiem łatwe dzięki odpowiedniej izolacji są one łatwe do ogrzania, więc sufity w takich domach mogą być wyższe. Podnosząc wysokość do 3-3,2 m, możesz przyciągnąć ciekawe rozwiązania projektowe i uzyskać nowoczesną, piękną dekorację wnętrz.

W domach z bali wzrost wysokości może kosztować całkiem sporo zarówno pod względem budowy, jak i konserwacji.. Dlatego dla takich domów standardowa opcja wysokości sufitu będzie najbardziej ergonomiczna. Drewno nie jest łatwym materiałem, dlatego należy zachować ostrożność, dlatego ważne jest uwzględnienie jego cech podczas budowy.

Dla domów mansardowych i dwupiętrowych, jak wspomniano wcześniej, istnieją inne standardy. Aby zaoszczędzić na budowie i ogrzewaniu, sufity na drugim piętrze są zwykle wykonywane o 10-20 centymetrów niżej niż na pierwszym piętrze. Jeśli istnieje strych, wszystko zależy od kąta nachylenia. Najważniejsze jest to, że podstawa sufitów nie powoduje dyskomfortu.a wszystko inne jest kwestią ceny. Rozważ obszar pokoju i funkcjonalność przestrzeni. W przypadku dużych pomieszczeń mieszkalnych należy wykonać wyższe sufity, a w łazienkach i korytarzach - niskie.

Przy indywidualnych projektach prawa są zupełnie inne i zależą od osobistego pragnienia klienta i projektanta.

Wskazówki

Aby przestrzeń mieszkalna prywatnego domu była bardziej estetyczna, istnieje wiele rozwiązań wewnętrznych, których większość ludzi po prostu nie zna. Osoby, które wybrały sufity o standardowej wysokości, mogą dodać następujące zalecenia, aby dodać wizualne piękno i objętość do pokoju:

 • powinieneś używać błyszczących sufitów naciąganych - ciągną przestrzeń, nasycając ją odbijającym światłem;
 • w dekoracji ścian trzeba dodać więcej pionowych linii i luster - dzięki temu przestrzeń będzie głębsza i wizualnie wyższa;
 • Wskazane jest pomalowanie ścian i sufitu jednym tonem, a podłoga - tonem niższym, czyli ciemniejszym;
 • sufit lepiej zrobić światło;
 • Okna powinny być umieszczone bliżej sufitu, aby uzyskać więcej światła niż na podłodze.

Projekt

Wybór sufitów o standardowej wysokości otwiera perspektywy zróżnicowanego i niedrogiego projektu: od banalnych tapet (lepiej jest preferować tapetę z paskami, ponieważ sprawiają, że wygląd jest bardziej subtelny), a wyrafinowane wzory autorskie mogą wprowadzić ciekawe pomysły do ​​wnętrza pokoju. Za pomocą małej drabinki możesz samodzielnie dotrzeć do najwyższych części ścian i udekorować je.

Pokój o standardowej wysokości sufitu można porównać ze standardowym arkuszem papieru, tak dobrze znanym z kreatywności. Istnieją oczywiście zarówno duże formaty, jak i małe, ale jest to standardowy format, który jest tak znajomy i wygodny do tworzenia własnych.

Psychologia

Domy są zbudowane tak, aby ludzie i ludzie mogli w nich mieszkać, a ich uczucia i wrażenia z życia w tym czy tamtym domu są najważniejszą rzeczą, którą należy kierować. Normalny wzrost to taki, który nie powoduje nieprzyjemnych emocji: nie naciska, nie powoduje dyskomfortu, ale jednocześnie nie stwarza poczucia przebywania w miejscu publicznym.

Dom to miejsce, w którym musisz się zrelaksować, poczuć się jak u siebie, odpocząć. Choć może się to wydawać dziwne, wiele zależy od wysokości sufitu.

Należy pamiętać, że pokoje mogą być bardzo uniwersalne. Do hałaśliwych stron potrzebujesz jednej rzeczy, dla cichych bibliotek innej. Plus standardowa wysokość dzięki temu, że można go dostosować do wszystkiego. Ponadto jest to zdecydowanie opcja wygrana-wygrana w przypadku, gdy dokładny cel pomieszczenia jest nieznany. Uczucie, które sprawia, że ​​pokój sprawia, że ​​czujesz, jest główną rzeczą, jaką pokój może dać osobie.

Planowanie wiejskiego domku jest ważnym procesem i powinieneś podejść do niego ze wszystkich stron, ale przede wszystkim z własnych uczuć. Wykonać sufity o standardowej wysokości lub nie - wybór budowniczego, do którego należy podejść odpowiedzialnie i poważnie, ponieważ najprawdopodobniej nie będzie możliwości ponownego wykonania. Konieczne jest przeanalizowanie wszystkiego w sposób kompetentny, ocena perspektyw, tak aby po zakończeniu budowy i rozliczenia były tylko najbardziej przyjemne wrażenia.

Trochę więcej informacji na temat wyboru wysokości pomieszczeń domu można znaleźć w poniższym filmie.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia