Naprawa zamków do drzwi

 Naprawa zamków do drzwi

Zamki spełniają funkcję blokowania i niezawodnie chronią obudowę przed wnikaniem złodziei. Z różnych powodów mogą ulec awarii podczas pracy, co wymaga częściowej naprawy lub wymiany. Aby rozwiązać ten nieoczekiwany problem, większość właścicieli mieszkań i domów, woląc oszczędzać budżet rodzinny, samodzielnie przeprowadza instalację i konserwację części. Ponieważ ta procedura jest odpowiedzialna, a bezpieczeństwo mieszkania zależy od niej w przyszłości, prace muszą być wykonywane prawidłowo.

Rodzaje zamków

Obecnie rynek jest reprezentowany przez ogromny asortyment zamków, z których każdy różni się nie tylko wyglądem zewnętrznym, wagą, materiałem produkcyjnym, ale również poziomem ochrony. Dlatego przed zakupem takiego produktu i samodzielnym wykonaniem naprawy powinieneś znać charakterystykę urządzeń. Na płótnach wejściowych często instaluje się tego typu zamki.

 • Na zawiasach. Należą do najtańszego i najłatwiejszego sposobu ochrony pomieszczeń. Zazwyczaj są one instalowane na drzwiach wejściowych w piwnicach, budynkach gospodarczych i małych domkach. W domach i mieszkaniach miejskich nie są one odpowiednie, ponieważ nie zapewniają dobrego bezpieczeństwa i nie mają wysokiego stopnia tajemnicy.
 • Wpuszczany. Urządzenia te są najpowszechniejsze, są montowane wewnątrz skrzydła drzwi. Aby zakończyć instalację tego produktu, musisz posiadać pewne umiejętności, doświadczenie i specjalne narzędzia. Dodatkowe zastosowanie elementów antywłamaniowych pomaga zwiększyć funkcje ochronne zamków wpuszczanych.
 • Nad głową. Zazwyczaj są one umieszczane na drzwiach wewnątrz pomieszczenia, jak w przypadku mechanizmu ochronnego, jest on montowany bezpośrednio wewnątrz płótna. Takie modele charakteryzują się długą żywotnością i trwałością, ponieważ mają dwa tryby pracy - automatyczny i mechaniczny. W przypadku nieprawidłowego działania zamek można łatwo naprawić samodzielnie.

  W zależności od cech konstrukcyjnych mechanizmu wewnętrznego wyróżnia się następujące typy zamków.

  • Cylinder. Drzwi otwierają się, gdy śruba jest obracana za pomocą klucza. Element ochronny znajduje się wewnątrz cylindra i jest zestawem składającym się z „kołków”. Każdy bot wymaga własnego klucza. Pomimo faktu, że do otwarcia takiego modelu można użyć kombinacji miliona lub więcej, czarodzieje nadal zalecają uzupełnienie takich urządzeń płytami pancernymi lub mechanizmami dźwigniowymi. Zamki te są łatwe w naprawie i dobrze nadają się do drzwi wejściowych i wewnętrznych.
  • Suvaldnye. Są najbardziej niezawodnym produktem blokującym, którego opakowanie zawiera blachy i części kodu. Pod wieloma względami zamki poziomu mają podobieństwo do zamków bębenkowych, ale w przeciwieństwie do pierwszego mają dźwignie sprężynowe wykonane z wysokiej jakości stali do otwierania i zamykania drzwi. Zewnętrznie urządzenie wygląda masywnie, ma znaczną wagę i gwarantuje doskonałą ochronę. Im większa liczba dźwigni, tym wyższy poziom bezpieczeństwa zamka.
  • Przypnij Ten typ jest zalecany do montażu na drzwiach z metalowym skrzydłem. Podczas działania na śruby za pomocą ruchów klawiszy dostęp do pomieszczenia jest zablokowany. Dlatego niemożliwe jest otwarcie takiego zamka drzwi bez klucza.W przypadku stłuczenia należy wyciąć śruby umieszczone między ramą a drzwiami, a następnie wymienić części.
  • Dysk. Są uniwersalne, ponieważ mogą być instalowane na każdym typie drzwi. Blokada jest odblokowana za pomocą dekodowania dziurki od klucza, w tym celu użyj dysku do sterowania dyskami. Poza wysoką trwałością mechanizmy te nie mogą być otwierane, nawet podczas próby wywiercenia dysków larwy pozostaną na miejscu i obracają się wraz z wiertłem.
  • Elektromechaniczny. Należą do jednego z nowoczesnych typów zamków, w których oddziaływanie na układ wydzielniczy odbywa się za pomocą impulsów elektrycznych. Po otrzymaniu przez mechanizm sygnału o prawidłowym kodzie drzwi otwierają się. W tym przypadku kombinacja klawiszy z zewnątrz to kombinacja kodu, breloczek do kluczy lub karta, a od wewnątrz - przycisk. Jedyną wadą tego urządzenia jest to, że przestaje działać i wyłącza się w przypadku awarii zasilania.

   Oprócz powyższych urządzeń blokujących istnieją również pewne typy przeznaczone do drzwi wewnętrznych.

   • Nobs. Charakteryzuje się specjalnym zintegrowanym systemem blokowania. Blokada zaczyna działać po przekręceniu uchwytu. Takie modele mogą składać się zarówno z ręcznego zatrzasku, jak i mogą być uzupełnione zamkiem kluczowym. Główną wadą produktów jest to, że często pękają, a system podczas długiej operacji może się zaciąć.
   • Typy push. Znajduje szerokie zastosowanie w instalacjach w drzwiach wewnętrznych. W opakowaniu znajduje się języczek i klamka, po naciśnięciu mechanizm zostaje zdjęty i drzwi się otwierają. Jeśli przekręcisz uchwyt do poprzedniego położenia, zatrzask znajdzie się w oryginalnym miejscu. W przypadku awarii urządzenia można je łatwo naprawić. Ponadto ten typ zamka jest niedrogi.
   • Gniazda. Takie mechanizmy są najbardziej trwałe i niezawodne. Składają się z dysku, uchwytu, otworu montażowego i systemu blokującego. Za pomocą tego zamka możesz w każdej chwili zablokować drzwi i wycofać się. Zaletą urządzenia jest to, że nie ma potrzeby wycinania dużego otworu w drzwiach w celu jego instalacji.

   W oparciu o powyższe warto zauważyć, że ostatnio łatwo jest wybrać odpowiedni model zamka. Mogą to być urządzenia blokujące o różnych wzorach, kolorach, a także wykonane w postaci połączenia metalu z tworzywem sztucznym, MDF i powłoką powierzchniową. Przy zakupie zaleca się zwracanie uwagi nie tylko na atrakcyjność produktu, ale także na jego poziom ochrony.

   Wspólne uszkodzenia

   Prędzej czy później, gdy użyjesz zamka drzwi, możesz napotkać tak nieoczekiwaną sytuację jak jego awaria. Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zamek się zepsuł, musisz znać przyczynę niepowodzenia. Najczęstsze problemy z urządzeniem blokującym są następujące.

   • Przestał trzaskać językiem. Z reguły może to wynikać z niewystarczającej średnicy otworu, który został wycięty pod mechanizmem. Przecięcie otworu i przesunięcie metalowej płytki pomoże naprawić pęknięcie. Ponadto zniekształcenie lub kurczenie się skrzydła drzwi może również spowodować zablokowanie części. Język jest również często na dłuższą metę może po prostu się zużyć lub poluzować.
   • Skomplikowane otwarcie drzwi. W takim przypadku nie należy od razu myśleć o uszkodzeniu urządzenia blokującego, ponieważ problem może być spowodowany zniekształceniem samego płótna. Najpierw musisz wyregulować ościeżnicę, a następnie dostosować położenie zamka.
   • Mechanizm zagłuszania i nie przekręcania klucza. Taka uciążliwość wynika z przemieszczenia poszczególnych ruchomych elementów wewnątrz urządzenia. Aby dowiedzieć się wszystkiego dokładnie, musisz całkowicie zdemontować zamek, oczyścić i nasmarować części.
   • Blokada blokady Taka awaria może leżeć w larwie.Powinien być wymieniony lub naprawiony.
   • Złamanie zewnętrznej obudowy. Naprawa w tym przypadku jest niemożliwa, ponieważ zewnętrzna część urządzenia będzie musiała zostać wymieniona na nową. Jeśli obudowa ulegnie awarii w zamku wpuszczanym, należy zdemontować wszystkie części urządzenia, dokładnie je wyczyścić i zamocować w nowym produkcie.
   • Kluczowe przędzenie. Awaria systemu powoduje awarię elementu pomocniczego, który nazywa się odpowiednikiem. Jeśli klucz włożony do otworu nie wprawia śruby w ruch i przewija się, należy zmienić płytę powrotną. Taka procedura wymaga precyzyjnego marnowania zamku, tylko doświadczony specjalista może sobie z tym poradzić.

   Wymagane narzędzia

   Niezależnie od tego, czy planujesz naprawę, wymianę lub instalację zamka drzwi, należy wcześniej przygotować wszystkie narzędzia. Oczywiście, jeśli praca będzie wykonywana przez tajnych mistrzów, zaoszczędzi ci to niepotrzebnego zamieszania. Ale w przypadku, gdy proces jest przeprowadzany niezależnie, musisz przygotować minimalny zestaw składający się z następujących narzędzi.

   • Ręczny router. Służy do gwintowania zamków, ponieważ narzędzie to zapewnia wysokiej jakości wycięcia i dokładne pobieranie próbek. Ponadto zamrażarka nie uszkadza dekoracyjnego pokrycia skrzydła drzwi.
   • Młot Najlepiej nadaje się do nieprofesjonalnego paska bocznego, ale czasami może być przydatny.
   • Dłuta. Dzięki niej przyspieszy proces wycinania otworów na zamek.
   • Śrubokręt lub wiertarka. Narzędzia te są potrzebne do wiercenia głębszych siedzeń i otworów na długopisy.
   • Śrubokręt. W przypadku przepływu pracy potrzebne będą zarówno śrubokręty o kształcie krzyżowym, jak i płaskie, o różnych średnicach, z ich pomocą możliwe będzie zamocowanie śrub i zamocowanie wewnętrznych części urządzenia.
   • Wiertarka do obróbki drewna.
   • Ruletka.

   Naprawa DIY

   Możesz przymocować zamek do drzwi w mieszkaniu lub prywatnym domu bez pomocy doświadczonych rzemieślników. Aby to zrobić, musisz mieć pod ręką odpowiednie narzędzia i podstawowe umiejętności w kanalizacji. Należy zauważyć, że przed naprawą urządzenia blokującego należy znaleźć przyczynę awarii i wziąć pod uwagę rodzaj rdzenia, ponieważ zasadniczo ten element mechanizmu jest głównym źródłem wszystkich problemów. Przy drzwiach wejściowych z reguły instalują suvaldnye i cylinder sekretki.

    Jeśli zamki cylindra pękną, najpierw zdejmij płytę pancerza, a następnie usuń śrubę, która znajduje się na końcu drzwi. Następnie należy wyciągnąć sam cylinder i zastąpić go nowym. Jeśli chodzi o urządzenia suvaldnyh, gdy się zepsują, zaleca się nie tylko wymianę larw, ale także naprawę uchwytów, ponieważ te ostatnie mogą powodować powtarzające się awarie, wtedy język zacznie tonąć. Dużo trudniej jest poradzić sobie z naprawą mechanizmów dystansowych na taflach szklanych i plastikowych drzwiach balkonowych. Nieodpowiedni zamek będzie musiał odkręcić, po zdjęciu zawiasów z drzwi i demontażu płótna.

     Ponadto zamki drzwi wejściowych i wewnętrznych domu lub mieszkania powinny być okresowo czyszczone i smarowane. Zaleca się stosowanie oleju silnikowego do smarowania, a czyszczenie części odbywa się w następujący sposób.

     • W pierwszym etapie urządzenie blokujące jest rozwijane, a następnie wszystkie elementy mechanizmu są usuwane i są ostrożnie czyszczone. Jeśli wewnątrz zamku znajduje się wiele cząstek brudu i kurzu, części należy oczyścić szczotką. Większe przedmioty wyciera się suchą szmatką.
     • W drugim etapie smar jest nakładany na bawełniany wacik, a każdy składnik urządzenia jest traktowany oddzielnie. Następnie wykonaj montaż i instalację w tym samym miejscu, sprawdzając działanie zamka.

      Dość często wymagają blokad w drzwiach wewnętrznych. Pod wpływem dużego obciążenia rączka zaczyna się zacinać, język opada lub zatrzask blokuje się.Często podczas działania drzwi wewnętrznych nie larwa zawodzi, ale sam budynek. W takim przypadku usterkę można wyeliminować za pomocą śrubokręta. Najpierw wyjmij uchwyt, a następnie ostrożnie wyjmij skrzynię biegów. Naprawa kończy się wraz z instalacją nowego budynku i jego zamocowaniem. Podobne prace nadają się tylko do zamków nałożonych i zawiasowych. W przypadku urządzeń wpuszczanych sytuacja jest inna:

      • najpierw wyłącz śruby;
      • następnie usuń wszystkie części i usuń zamek z siedzenia;
      • pudełko jest umieszczone na płaskiej powierzchni i śruby są usuwane;
      • uszkodzona obudowa jest usuwana, zastępując ją nową, a pudełko jest ponownie montowane w kieszeni drzwi.

      Warto zwrócić uwagę na fakt, że drzwi wewnętrzne są najczęściej wyposażone w blokadę klamki, dlatego jej awaria jest przyczyną awarii całego urządzenia blokującego. Z reguły rączka może się złamać, gdy stanie się zardzewiała, gdy mechanizm jest pylący lub z powodu zniekształceń i deformacji skrzydła drzwi. Dlatego też, jeśli język zamka zostanie właśnie zapalony w zamku, wówczas sprężyna umieszczona w tylnej ścianie zostanie wymieniona. Luźny uchwyt powinien po prostu powrócić do poprzedniej pozycji poprzez skręcenie łączników. Podczas zakleszczania elementów zatrzaskowych należy je sprawdzić pod kątem pęknięć, deformacji i przemieszczenia. Jeśli są jakieś, musisz wymienić uszkodzoną część na nową.

      Jeśli chodzi o zamki magnetyczne, ich naprawa jest dość prosta. Ponieważ w tych urządzeniach znajduje się naturalny magnes, który z czasem może utracić swoją właściwość przyciągania, jest on wymieniany lub przemagnesowywany. Ponadto konieczne jest okresowe sprawdzanie szczelności zamka do drzwi, ponieważ najmniejsze odchylenia mogą osłabić działanie mechanizmu.

      Wyeliminuj nieprawidłowe działanie zamków elektromagnetycznych tylko przez profesjonalistów, ponieważ niedoświadczonym rzemieślnikom trudno jest otworzyć grupę wejściową. To urządzenie jest sterowane przez jednostkę elektroniczną, więc często jest uważane za wspólną przyczynę uszkodzeń. Naprawa w tym przypadku może obejmować zarówno wymianę przewodów elektrycznych, jak i modułów z płytami. Dlatego też, jeśli taki zamek nie działa, przede wszystkim należy upewnić się, czy system jest podłączony do sieci elektrycznej, czy w okablowaniu występują jakiekolwiek usterki lub czy energia elektryczna jest zasilana napięciem. Zasilacz może zawieść, będzie musiał zostać zmieniony na nowy.

      Pomimo, że naprawa zamków drzwiowych wydaje się prosta, zanim zaczniesz robić to sam, musisz naprawdę ocenić swoje możliwości, ponieważ wiele rodzajów zamków ma złożoną strukturę, a naprawa ich własnymi rękami może im zaszkodzić. Ponadto, aby zapewnić niezawodną ochronę obudowy, eksperci zalecają instalowanie jednocześnie kilku różnych typów urządzeń blokujących. Tak więc, jeśli jeden z nich zawiedzie, dom lub mieszkanie będą bezpieczne do czasu wykonania napraw.

      Wskazówki

      Dzisiaj każdy może spróbować swoich sił jako mistrz i samodzielnie naprawiać lub instalować zamki do drzwi. To nie tylko oszczędza budżet rodziny, ale także zyskuje dobre doświadczenia. Aby przepływ pracy przebiegał szybko i poprawnie, początkujący specjaliści powinni rozważyć następujące zalecenia.

      • Jeśli zamek pęknie, nie należy natychmiast demontować obudowy, najpierw należy upewnić się, że w otworze blokady nie ma żadnych ciał obcych i zanieczyszczeń. Jeśli są, konieczne jest usunięcie ciał obcych za pomocą szydełka lub pęsety.
      • W przypadku, gdy klucz jest zablokowany lub złamany, nie panikuj. Najpierw musisz go usunąć, a następnie przystąpić do naprawy. Jeśli próba się nie powiedzie, najlepiej zaprosić mistrza.
      • Podczas zakleszczania zatrzasku i rygla wystarczy, aby wykonać ustawienie skrzydła.Dodatkowo można dodatkowo sprawdzić położenie szop i skrzydła drzwi pod kątem ugięcia i deformacji. Aby wyeliminować ten problem, wystarczy rozszerzyć dziurkę od klucza o kilka milimetrów, a następnie zatrzask i śruba wejdą swobodnie.
      • Aby wyeliminować błędy w mechanizmie ochronnym powodującym zakleszczenie, należy całkowicie zdemontować urządzenie i wyjaśnić, czy wszystkie elementy są na miejscu, czy są zużyte części. Najtrudniejszym w przypadku złamania może być wymiana rdzenia.

      Jak naprawić zamek własnymi rękami, zobacz film.

      Komentarze
       Autor
      Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

      Hol wejściowy

      Pokój dzienny

      Sypialnia