Zatrzaski: typy i ich parametry, opcje projektowania i warsztat instalacyjny

Oczywiście wysokiej jakości zamki są zwykle potrzebne tylko do drzwi wejściowych. Jednak w przypadku drzwi wewnętrznych często potrzebne są zatrzaski, które pomagają utrzymać je w pozycji zamkniętej. Dotyczy to w szczególności pomieszczeń mieszkalnych: łazienek, toalet. W takich sytuacjach pomaga w tym proste urządzenie przesuwne.

Co to jest?

Śruba drzwiowa jest urządzeniem blokującym w postaci zaworu, tak zwanej małej śruby.

Zgodnie z GOST mechanizmy te są wykonane z różnych metali i ich stopów, wśród których najpowszechniejsze to aluminium, stal, mosiądz i miedź. Również obecnie produkuje plastikowe zatrzaski.

Istnieje kilka modeli tych prostych zatrzasków i możesz łatwo wybrać najbardziej odpowiednią opcję dla swoich drzwi.

Widoki

Zasuwy drzwiowe można podzielić na kilka typów, czytaj więcej o nich.

 • Zatrzaski wpuszczane. Najpopularniejszy typ urządzeń przesuwnych. Jest on instalowany wewnątrz korpusu drzwi podczas instalacji. Nie psuje wyglądu wzorów drzwi, zwykle jest stosowany do drzwi z dwoma skrzydłami. Jedyną wadą jest to, że w przypadku awarii będziesz musiał wykonać dość pracochłonny proces wymiany.
 • Wbudowany. Zamontowane na wysokości płótna, możliwe jest otwarcie zarówno górnej jak i dolnej części drzwi. Aby je zainstalować, musisz przygotować rowek w skrzydle drzwi. Ponadto produkty są prawie niewidoczne z boku.
 • Nad głową. Mocowane do powierzchni korpusu drzwi i futryny drzwiowej za pomocą śrub. Bardzo zauważalne, dlatego zaleca się wybranie takich urządzeń w harmonii z kolorem materiału drzwi i reszty mebli. Są niezwykle łatwe w instalacji, tanie i różnorodne modele odpowiednie do każdego materiału drzwi.

Również śruby są produkowane jako dodatkowe elementy dla zawiasowych mechanizmów blokujących.

Zgodnie z zasadą działania zaworu produkty można podzielić na mechaniczne i automatyczne; według rodzaju konstrukcji - otwarta i zamknięta. Mechaniczne modele wpuszczane są wyposażone w obrotowy uchwyt do zamykania i otwierania śruby. Automatyczne zatrzaski często są sprężynowe, z przyciskiem do ustalania położenia śruby. W otwartych mechanizmach, w dowolnej pozycji, widoczne są wszystkie szczegóły konstrukcji, w tym pręt blokujący, podczas gdy w zamkniętych, widoczna jest tylko część.

Elektromechaniczne zawory, zwłaszcza sterowane radiowo, zyskują na popularności. Urządzenia tego typu są montowane wpuszczane w korpus drzwi. Dla procedury otwierania i zamykania takiego piekła będziesz miał specjalny klucz w postaci pilota z przyciskiem. Jeśli pilot zostanie zgubiony, stare kody zostaną usunięte z systemu i wprowadzone zostaną nowe. Aby utrzymać funkcjonowanie takiego urządzenia przesuwnego, nawet przy braku zasilania wbudowana jest mała bateria.

Materiały

Zgodnie z materiałem produkcyjnym wyróżnia się tylko dwa rodzaje zatrzasków: plastik i metal. Oczywiście żywotność i trwałość wyrobów metalowych jest znacznie wyższa niż modeli plastikowych.

Aby zwiększyć atrakcyjność, wiele modeli zatrzasków pokryto aluminium, miedzią, mosiądzem, imitują złoto i srebrzenie. Podstawa urządzenia jest zwykle wykonana ze stali nierdzewnej.

Jeśli chcesz stworzyć niepowtarzalny styl w pokoju, nawet w małych rzeczach, nie skąpy, narysuj szkic i zamów sobie kute zawory.

Wymiary

Rozmiary produktów wahają się od małych - do drzwi szaf, szaf i innych mebli, do dużych zatrzasków zainstalowanych na bramie wejściowej.

Przy wyborze zaworów należy zwrócić uwagę na wielkość skrzydła drzwi, w szczególności jego grubość. Jeśli drzwi są cienkie, pasujesz tylko do zamków typu faktura. W przypadku grubych litych drzwi drewnianych lub metalowych zalecane są urządzenia wbudowane lub wbudowane, są bardziej niezawodne i trwałe niż nad głową.

Projekt

Projekt zatrzasku jest bardzo zróżnicowany - od ozdobnych zatrzasków w stylu retro po proste metalowe zamki. Wybierając zatrzaski do drzwi, rozważ ogólną konstrukcję pomieszczenia - jeśli imituje stary dom, zgodzisz się, że zwykłe fałszywe zatrzaski nie będą pasować do wnętrza. W takim przypadku można użyć ukrytych mechanizmów - wpuszczanych lub wpuszczonych, lub, po konsultacji z projektantem, zamówić ekskluzywne zawory.

Jak wybrać?

Przy wyborze zaworów do konstrukcji drzwi należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej materiał, grubość skrzydła drzwi. Następnie wybierz sposób sterowania mechanizmem - mechaniczny lub automatyczny, materiał, z którego wykonane jest urządzenie, model i wymiary produktu. Następnie, biorąc pod uwagę schemat kolorów, wybierz model, którego potrzebujesz.

Zatrzaski do drzwi plastikowych mają swoje własne cechy. Najczęściej korzystają z mechanizmu faktury typu zamkniętego. Każda konstrukcja drzwi jest wyposażona we własne urządzenie blokujące. W celu zapewnienia niezawodności zaleca się jego duplikowanie, na przykład ustawienie go na górze i na dole skrzydła drzwi. Ważnym punktem jest pełna harmonia kolorów z materiałem drzwi.

W przypadku drzwi z PVC można wybrać następujące typy zacisków.

 • Roller. Są kulą w wydrążonym cylindrze / pudełku, podtrzymywanym przez sprężynę. Takie zaciski nie wymagają dużego wysiłku, aby otworzyć lub zamknąć drzwi.
 • Magnetyczny. Podobne zatrzaski mocujące działają kosztem namagnesowanych elementów. Charakteryzują się trwałością i niezawodnością. Działają normalnie nawet przy lekkim zniekształceniu korpusu drzwi.
 • Falevy. Takie urządzenia są zaprojektowane ze sprężynową śrubą. Po wejściu do przygotowanej wnęki język jest zamocowany, a konstrukcja drzwi jest zamknięta. Aby go otworzyć, należy obrócić uchwyt.

W przypadku konstrukcji z metalowymi drzwiami nie zaleca się wybierania górnych zatrzasków. Wszakże takie drzwi są najczęściej montowane jako drzwi wejściowe, a najlepiej nadają się do nich produkty wpuszczane lub wbudowane. Również dla takich drzwi coraz częściej stosuje się tak zwane zawory nocne - do dodatkowego mocowania zamkniętej pozycji skrzydła drzwi.

Wszelkie rodzaje zatrzasków nadają się do drzwi drewnianych, tutaj wybór zależy od przeznaczenia konstrukcji drzwi: czy drzwi są wejściem, pomieszczeniem wewnętrznym czy pomieszczeniem gospodarczym.

Do drzwi szklanych używaj tylko górnych mechanizmów przesuwnych. Najczęściej konstrukcja takich urządzeń jest niezwykle prosta - haczykowaty zatrzask rygla lub zaciski magnetyczne. Najpopularniejszym miejscem do instalowania tych zatrzasków jest spód szklanych drzwi.

Jak umieścić?

Bardzo łatwo jest zainstalować fałszywe zatrzaski na drewnianych drzwiach własnymi rękami.

Proces krok po kroku:

 1. dokładnie oznacz miejsce zamocowania głównej części i płytki uderzeniowej;
 2. przygotuj wnęki na elementy złączne;
 3. przymocuj główną część mechanizmu i sprawdź jego działanie - jeśli zatrzask idzie gładko, przejdź do następnego kroku;
 4. przymocować płytkę strajkową;
 5. zamknij drzwi i sprawdź ponownie zatrzask.

Aby zainstalować zatrzask napowietrzny na metalowych drzwiach, musisz użyć specjalnych szpilek z tego samego materiału. Możesz je kupić w tym samym miejscu (sklep, centrum handlowe), gdzie kupiłeś sam zawór.

   Dwa drzwi są zwykle instalowane na drzwiach podwójnych: na górze i na dole skrzydła drzwi.

   Zaleca się montaż pionowych modeli wpuszczanych do konstrukcji dwudrzwiowych (w tym przesuwnych) przed zawieszeniem drzwi na zawiasach.

   Jest produkowany w następujący sposób:

   1. należy przymocować zatrzask boczny od krawędzi korpusu drzwi (od góry - dla górnego zatrzasku, od dołu - dla dołu) ściśle pośrodku powierzchni czołowej i przyciąć wokół kontur kredą, ołówkiem lub długopisem;
   2. wyciąć rowek za pomocą routera lub dłuta;
   3. włóż zatrzask do wnęki;
   4. zamocuj jego położenie za pomocą śrub.

   Odpowiednik zatrzasku jest zalecany do zainstalowania po zainstalowaniu drzwi na zawiasach. Przykryj drzwi, zaznacz położenie rowka dla pręta śruby. Wywierć wymaganą głębokość otworu nieco szerszą niż średnica pręta.

   Zamknij drzwi, sprawdź działanie zatrzasku. Jeśli zatrzask zamyka się płynnie i bez wysiłku, wkręć dopasowaną część mechanizmu za pomocą wkrętów samogwintujących.

   Jak zrobić zatrzask własnymi rękami, zobacz następny film.

   Komentarze
    Autor
   Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

   Hol wejściowy

   Pokój dzienny

   Sypialnia