Wybór i montaż czapek na słupach z cegły

Kolumny z kamienia lub cegły wykonują funkcję podparcia-separacji między sekcjami ogrodzenia. Pod koniec prac budowlanych montowane są na nich czapki, które nadają konstrukcji estetyczny wygląd i chronią przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Różnorodność materiałów, z których wykonane są konstrukcje napowietrzne, pozwala na ich wybranie do dowolnego ogrodzenia, biorąc pod uwagę styl i strukturę konstrukcji.

Funkcje

Czapki na podpórkach do ogrodzeń pełnią funkcje ochronne i dekoracyjne. Jeśli nie zostaną zainstalowane, następujące procesy będą miały miejsce pod wpływem środowiska z cegłami:

 • wpływ wilgoci na cegłę prowadzi do jej zniszczenia, zaczyna się kruszyć;
 • rozwiązanie jest stopniowo wypłukiwane;
 • bezpośrednie uderzenie opadów w górną część niezabezpieczonego muru może zmienić kolor i zdeformować strukturę;
 • szczególnie narażone są wydrążone słupy, które zapychają się błotem i wodą;
 • zimą woda, zamarzając, rozszerza się i prowadzi do pękania materiału budowlanego lub jego całkowitego zniszczenia.

Polacy, którzy nie są chronieni przez czapki, nie przetrwają długo i będą wymagać ciągłej naprawy.

Slipy posiadają wszystkie niezbędne specyfikacje techniczne i rozwiązują następujące zadania:

 • są ciasno osadzone na słupach, chroniąc je przed wpływem zewnętrznym;
 • wytrzymałość materiału powlekającego sprawia, że ​​układanie jest trwałe, przedłużając warunki jego działania;
 • niepozorne i niezawodne mocowania nie psują wyglądu czapek;
 • nachylenie i rowki konstrukcji chronią ceglane kolumny przed opadami atmosferycznymi;
  • materiał na okładziny jest odporny na korozję i efekty fizyczne;
  • ogrodzenie nabiera nieskazitelnego wyglądu;
  • duży wybór materiałów i konfiguracji podszewka stylizacyjna pod dowolnym rodzajem ogrodzenia;
  • czapki są ładunkiem dekoracyjnym, można je ozdobić na życzenie właściciela lub wykorzystać jako miejsce na dodatkowe oświetlenie.

  Widoki

  Kapelusze ogrodzeniowe są różnorodne, można je klasyfikować według metod produkcji, konfiguracji i materiału, z którego są wykonane.

  Formularz jest wybierany w zależności od stylu ogrodzenia i preferencji właściciela. Może być kopulasty, z czterema stokami, stożkowy, w formie piramidy lub wschodniej pagody.

  Czapki wytwarzają różne konfiguracje, ale kształty stożkowe i trójkątne są uważane za bardziej racjonalne, co umożliwia opadanie opadów bez zatrzymywania się.

  Czasami zdobią je iglica, lampa, figury rzeźbiarskie. Wszystkie te elementy muszą być wykonane z trwałych materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne.

  Konstrukcja przesyłki składa się z części górnej i dolnej. Zapięcie stanowi spód czapki (spód), jest dość mocno przebite na słupie i staje się prawie niezauważalne pod górną częścią. Sama czapka jest szczelnie zamknięta, ma atrakcyjny wygląd, a jej konstrukcja od dołu kończy się nachyleniami i rowkami, aby usunąć wilgoć.

  Jeśli podszewka wykonana jest z elementów oświetleniowych, w jej najwyższym punkcie powstaje platforma dekoracyjnej lampy ulicznej. Czapkę można ozdobić dowolną dekoracją zewnętrzną spełniającą plan projektanta lub właściciela. Pokrycie podłogi i wygląda dobrze i nieskazitelnie bez wystroju.

  Technicznie, czapki są produkowane na różne sposoby - przez odlewanie, tłoczenie, mogą być wykonane przez spawanie, zginanie na różne sposoby lub tworzenie produktów kutych.

  Bardziej zróżnicowana podszewka składu materiału, z którego są wykonane.

  Metaliczny

  Niektórzy właściciele tworzą własne czapki z cyny. Czapki produkowane z udziałem kucia wyglądają spektakularnie. Przemysł produkuje dysze ze stali nierdzewnej, miedzi, mosiądzu, ocynkowane. Aby uniknąć korozji, na nasadki nakłada się powłoki polimerowe, mogą to być plastizol lub poliester. Produkty z miedzi i mosiądzu mogą przetrwać ponad wiek bez wymiany.

  Metalowe blachy tworzą figurę, stają się rodzajem dekoracji ogrodzenia.

  Powinny być okresowo sprawdzane i traktowane specjalnymi preparatami, unikając smug i korozji, a pielęgnacja jest taka sama jak w przypadku profesjonalnych arkuszy.

  Blacha jest często lekka, takich produktów nie należy instalować na obszarach o silnym wietrze. Konieczne jest uwzględnienie dźwięków, które metal powoduje uderzenie kroplami deszczu lub gradem i nie umieszcza się ich w pobliżu okien budynku mieszkalnego.

  Beton

  Ważą do 20 kg, nawet silny wiatr ich nie wydmuchuje, ale jego stały wpływ na beton będzie miał z czasem negatywny wpływ, co należy wziąć pod uwagę podczas instalowania takich produktów w wietrznych miejscach. Podkładki betonowe są formowane w dowolnym kształcie i dobrze uszczelnione zaprawą. Są one instalowane na ceglanych słupach, jeśli ogrodzenie jest wykonane z kamienia, betonu lub cegły. Podobne czapki do innych rodzajów ogrodzeń nie są odpowiednie.

  Podkładki betonowe działają w kolorze, który powtarza odcień słupka z cegły lub kontrastuje z nim. Ten produkt wygląda na niezawodny, prezentacyjny, a jeśli jest wysokiej jakości, to jest. Substandardowe czapki betonowe, według właścicieli, po roku nabierają formy bezkształtnej bryły.

  Kamień

  Produkty pochodzą z kamienia naturalnego i sztucznego. Kamień naturalny wygląda świetnie, ma szczególną wytrzymałość i trwałość, ale waży dużo i jest drogi dla właściciela. Produkt sztucznego wytwarzania jest znacznie tańszy, nie może konkurować jakością z kamieniem naturalnym, ale zapewni solidny, majestatyczny wygląd konstrukcji.

  Ceramiczne

  To jest piękna mozaika podszewek, wygląda elegancko i drogo. To naprawdę sporo. Ostrożnie obchodź się z takim materiałem ze względu na delikatną strukturę.

  Piasek polimerowy (kompozytowy)

  Najnowszy projekt, który konsumenci już ocenili i wybrali ze względu na jego trwałość, przystępną cenę i nienaganny wygląd. Marka piasku, polimerów i różnych modyfikatorów. Mają szeroką gamę kolorów, imitują kamień naturalny, płytki, są przezroczyste, aby stworzyć oświetlenie wewnętrzne.

  Dzięki materiałowi kompozytowemu możliwe jest nie tylko pokrycie filarów, ale także samego ogrodzenia z cegły.

  Tworzywo sztuczne (PVC)

  Tani lekki materiał, nie trwały. Służy do tymczasowej ochrony filarów.

  Drewno

  Takie czapki są łatwe do zrobienia własnymi rękami, są dobrze dopasowane do krajobrazu ogrodu. Może mieć różne formy, aż do rzeźbiarskich. Spełniają specjalne style i pomysły projektanta.

  Jest to najbardziej krótkotrwały materiał, który wymaga specjalnej impregnacji i stałej opieki.

  Bitumiczny

  Stworzony z miękkich płytek. Do formowania czapek odpowiednie przycinanie materiału budowlanego po zadaszeniu. Hydroizolator jest płynną gumą.

  Włókno szklane

  Dzięki innowacyjnej produkcji pojawiły się piękne, lekkie i trwałe czapki, które są odporne na wahania temperatury od minus czterdzieści do plus dziewięćdziesiąt stopni. Gęstość produktu zapewnia zawartość poliwęglanu ze szkłem akrylowym i kwarcowym. Nie można ich zarysować i łatwo zamontować.

  Podświetlana podszewka ma fantastycznie piękny widok.

  Jak wybrać?

  Wybierając produkt, musisz mieć minimalny pomysł na ten temat. Nasadka filaru składa się z dwóch części: dolna jest mocowaniem, które utrzymuje element pokrywający na powierzchni muru,górna chroni konstrukcję przed agresywnymi przejawami środowiska zewnętrznego i jednocześnie ją ozdabia.

  Główne kryteria wyboru to rozmiar (powinien idealnie pasować) i kompatybilność materiału, stylu, objętości z kolumną wsporczą i samym ogrodzeniem.

  Zgodność zakrętek zależy od wielu czynników związanych z różnymi obszarami. Ale przede wszystkim konieczne jest połączenie ich z elementami, dla których zostały zakupione.

  • Betonowa nawierzchnia, ze względu na dużą wagę, nadaje się tylko do słupów i ogrodzeń wykonanych z cegły, kamienia sztucznego i naturalnego, a także ogrodzeń betonowych. Nie można ich łączyć z metalowymi i drewnianymi podporami.
  • Metalowe czapki, dzięki pustej formie, używanej w przypadkach, gdy konieczne jest trzymanie oświetlenia. Są one połączone z metalowymi przęsłami. Ale w zasadzie metal nadaje się do murowania i każdego innego rodzaju filarów.
  • Kamienna podszewka w połączeniu z podstawą z cegły, ale bardziej harmonijnie będą wyglądać z kamieniem, na przykład kolumna z białego marmuru dopełnia obraz idealną powłoką z tego samego materiału.
  • Drewniane czapki dobrze komponują się z podstawą z cegły, ale drewno musi być również obecne w płótnie samego ogrodzenia.
  • To samo dotyczy produkty kute, ceglane słupy, mające takie czapki, powinny powtarzać elementy kucia, jeśli nie w samym ogrodzeniu, to przynajmniej w dekoracji furtki lub bramy.

  Kupując limity, oprócz rozmiaru i zgodności, należy zwrócić uwagę na inne kryteria:

  • przede wszystkim sprawdź towarzyszące dokumenty, certyfikat jakości, usługi gwarancyjne produktu;
  • musisz upewnić się, że rozmiar powłoki pasuje do podparcia, w przeciwnym razie będziesz musiał szukać innego rodzaju zakrętek lub zamówić je indywidualnie u producenta;
  • należy sprawdzić symetrię narożników, elementy nie mogą być przekrzywione;
  • dolna część czapki jest uważana za szczelną, jej wady będą dalej prowadzić do zniszczenia filaru;
  • nawisy okapów powinny być wystarczające do ochrony podpory przed opadami;
  • produkty należy starannie rozważyć, aby wyeliminować zarysowania, odpryski, wgniecenia i inne wady;
  • upośledzenie opakowania jest zawsze podejrzane;
  • Przed zakupem sprawdź kompletne wyposażenie towarów.

  Kolor i wzór czapek dobierany jest w zależności od stylu ogrodzenia lub smaku właściciela.

  Jak zrobić?

  Wielu rzemieślników woli tworzyć czapki samodzielnie. Materiały do ​​tego używają odmiany.

  Z metalu

  Najczęściej wybierany jest domowy metal ocynkowany. Pracują za pomocą giętarki do blachy, forma jest wyrównana z narożnikami, łączniki są produkowane za pomocą nitów. Poniżej do wzoru pasek cynowy, aby stworzyć spódnicę. Produkt jest pomalowany na kolor, w harmonii z płotem.

  Jeśli nie posiadasz umiejętności blacharza, lepiej przygotować go na papierze. Kto zna kowalstwo, może ozdobić czapkę kutymi elementami.

  Z miękkiego dachu

  Po zakończeniu prac dekarskich nie wyrzucaj resztek miękkich płytek. Można go użyć do tworzenia nakładek na kolumnach pomocniczych. W tej pracy, oprócz płytek, będziesz potrzebował narożników, z ich pomocą tworzą czapkę, która przypomina dach budynku. Ten element ogrodzenia wspomaga stylizację domu.

  Poza płytką do pracy na zewnątrz

  Można stosować podszewkę lub materiał nawierzchniowy. Dobrze jest, jeśli płytka pokrywa się z innymi elementami budynku, na przykład z domem, ma utwardzoną ścieżkę ogrodową lub stoi przed miejscem do grillowania. Może mieć zapałki w kolorze z dachem, płotem lub furtką.

  Takie powłoki są płaskie, można je łatwo przymocować cementem lub klejem do płytek.

  Z betonu

  Formy o pożądanej konfiguracji są przygotowywane z blach lub profilowanych arkuszy, którymi będą odlewane produkty. Do produkcji zaprawy cement miesza się z piaskiem i plastyfikatorami, dodaje rozdrobnione włókno dla zwiększenia wytrzymałości.Wszystkie suche składniki są dokładnie mieszane, a następnie wprowadzana i mieszana woda. Otrzymaną mieszaninę wlewa się do przygotowanych form, przykrywa celofanem i pozostawia do całkowitego wyschnięcia.

  Z drewna

  Żądany kształt jest wykonany z drewna za pomocą piły i wyrzynarki. Dobrze wypolerowany produkt jest impregnowany środkami przeciwgrzybiczymi, pokrytymi farbą lub lakierem.

  Mistrzowie przy pomocy rzeźby w drewnie osiągają wspaniałe rezultaty - ich czapki uzyskują niesamowite kształty geometryczne lub rzeźbiarskie obrazy.

  Jak zainstalować?

  Ogolovniki wykonane z różnych materiałów, więc instalacja dla nich nie będzie taka sama.

  Montaż wyrobów betonowych i ceramicznych:

  • powierzchnia filaru jest dokładnie oczyszczona;
  • w celu zapewnienia niezawodnej przyczepności należy go pokryć podkładem, a następnie środkiem impregnującym;
  • nanieść na powierzchnię klej lub zaprawę betonową;
  • zainstaluj czapkę;
  • sprawdzić instalację w pozycji pionowej i poziomej;
  • przymocować szew za pomocą masy uszczelniającej;
  • pozostaw do wyschnięcia na kilka dni.

     Instalacja metalowych nasadek:

     1. umieść oznaczenia na słupie i wywierć otwory pod łączniki;
     2. załóż dolną część nasadki na klejoną powierzchnię podpory i zamocuj śrubokrętem (jeśli konstrukcja jest oddzielna);
     3. na spódnicy zainstaluj górną część głowy.

     Czapki są ważnym elementem słupów nośnych, bez nich konstrukcja wydaje się być niedokończona, nie ma atrakcyjnego wyglądu i podlega stopniowemu niszczeniu.

     Aby dowiedzieć się, jak własnoręcznie robić czapki na ceglanych filarach, zobacz następny film.

     Komentarze
      Autor
     Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

     Hol wejściowy

     Pokój dzienny

     Sypialnia