Ile cegieł stojących w 1 kwadracie. m kłaść?

 Ile cegieł stojących w 1 kwadracie. m kłaść?

Konieczność obliczenia liczby cegieł licujących w 1 kwadracie. m murowanie występuje w przypadkach, gdy podejmuje się decyzję o wykończeniu elewacji budynku. Przed rozpoczęciem formowania muru konieczne jest obliczenie liczby sztuk lub modułów na jeden metr kwadratowy. Może się różnić w zależności od rodzaju użytego muru, grubości ścian. Obliczając z wyprzedzeniem, ile okładziny w domu, którego potrzebujesz, możesz zapobiec ewentualnym błędom w zakupie materiałów i zapewnić ich najbardziej racjonalne wykorzystanie podczas pracy.

Rozmiary i rodzaje cegieł

Istnieje pewna wymiarowa cegła siatkowa, przyjęta w UE i Rosji (GOST). Różnice są koniecznie brane pod uwagę przy zakupie i obliczaniu materiałów. W szczególności produkty krajowe są bardziej ukierunkowane na wygodę układania z dokowaniem na długich bokach (łyżkach) lub krótkich ścianach bocznych (podbicia). Europejscy producenci skupiają się na dekoracyjnym elemencie muru. W tym przypadku ceniona jest indywidualność projektu, a części składowe niekoniecznie muszą idealnie do siebie pasować.

W szczególności norma europejska dopuszcza następujący zakres wielkości (LxWxH):

 • 2DF 240x115x113 mm;
 • DF 240x115x52 mm;
 • WF 210x100x50 mm;
 • WD F210x100x65 mm.
2DF 240x115x113mm
DF 240x115x52mm
WF 210x100x50mm
WD F210x100x65 mm.

Rosyjskie normy zapewniają również możliwość zmiany wysokości każdej warstwy muru. Wyróżnia się pojedyncze warianty o średnicy 65 mm, podwójne o wysokości 138 mm, półtora 88 mm. Wymiary długich i krótkich boków dla wszystkich opcji są standardowe: 250 x 120 mm. Przy obliczaniu ilości niezbędnych materiałów warto rozważyć wybraną grubość złącza murowego. Na przykład w 1 m2 muru z zaprawą murarską - 102 sztuki pojedynczej cegły i bez liczenia fug, ta liczba będzie już wynosiła 128 jednostek.

z rozwiązaniem
bez rozwiązania

Rodzaje murów

Duży wpływ na zużycie materiału ma możliwość wyboru wzoru muru. W przypadku budynków i budowli często stosowane są bloki o różnych kolorach, mozaika lub ciągła powłoka, która jest wyrazista dzięki zastosowaniu nietypowej gamy produktów. Szczególnie pożądane są dekoracyjne wersje okładzin z cegły w Europie, gdzie produkowane są całe kolekcje rozwiązań dla fasad w określonym stylu.

Sam proces formowania warstwy muru zawsze obejmuje dwa składniki - zaprawę i cegłę. Ale kolejność i sposób montażu solidnej ściany mogą się znacznie różnić. Wśród najpopularniejszych wariantów zewnętrznego ornamentu jest kilka typów.

 • Murowany typ muru. Charakteryzuje się naprzemiennymi rzędami z długą i krótką częścią cegły na przedniej stronie fasady. Jednocześnie połączenia pokrywają się, dając możliwość stworzenia harmonijnego rozwiązania elewacyjnego. W wersji gotyckiej wykonywana jest ta sama sekwencja używania długich i krótkich boków, ale z przesunięciem stawów.
 • Śledź. Mur jest uformowany przesunięty o połowę długości cegły w każdym rzędzie. Powłoka ma wygląd wizualny. Z przodu jest zawsze długa część produktu.
 • Układanie Lipieck. Charakteryzuje się zachowaniem stawów na całej wysokości ściany zewnętrznej. Wiersze są łączone w następującej kolejności: trzy długie elementy na jeden krótki. Możliwe jest użycie modułów innego koloru.
 • Tychkovy. Na elewacji używany jest tylko krótki bok, przesuwający się w miarę układania rzędów.
 • Układanie łyżki. Formowane na długim boku (łyżka). Przesunięcie to 1/4 lub 1/2 cegły.
 • Układanie Brandenburgii. Charakteryzuje się połączeniem dwóch łyżek i jednego z tych elementów. W tym przypadku krótki bok jest zawsze przesuwany tak, aby znajdował się na połączeniu długich części.
 • Chaotyczny sposób. Pozwala tworzyć wykończenie elewacji za pomocą kolorowych cegieł o różnych kolorach. Lokalizacja modułów jest wybierana dowolnie, nie ma wyraźnej kolejności.

W branży budowlanej stosowane są również inne popularne i poszukiwane opcje montażu fasadowych powłok dekoracyjnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przy wyborze typu muru z wyraźną sekwencją elementów konieczne jest staranne zachowanie odpowiedniej gęstości i płynności zaprawy, aby uniknąć możliwych problemów z odkształceniem linii szwu.

Obliczanie powierzchni ściany

Aby obliczyć całkowitą powierzchnię ścian i uzyskać liczbę cegieł potrzebnych do domu, należy wykonać pewne wstępne czynności. Istnieją pewne standardowe wartości, które można rozważyć przy składaniu wniosku.

Na przykład liczba produktów w opakowaniu jest obliczana na podstawie jego wysokości (średnio wynosi 1 m) i wymiarów. Na kwadracie liczbę cegieł oblicza się z użyciem zaprawy i bez niej. Na przykład cienka okładzina elewacyjna 0,5 cegły w jednej wersji wymaga zakupu 51/61 sztuk. Jeśli dostawca proponuje rozważenie materiału jako palety, należy pamiętać, że na palecie znajduje się 420 produktów o standardowym rozmiarze.

Przy obliczaniu powierzchni ścian należy również wziąć pod uwagę wiele czynników. Dlatego zdecydowanie należy pamiętać o konieczności dokładnego pomiaru wszystkich parametrów fornirowanej fasady. Aby je zdobyć, potrzebujesz:

 • pomnóż długość i wysokość każdej ściany (wykonanej dla obiektów o dowolnej konfiguracji);
 • uzyskać poprzez dodanie tych wartości całkowitej powierzchni struktury elewacji;
 • zmierzyć i obliczyć powierzchnię zajmowaną przez otwory drzwiowe i okienne;
 • zsumuj wynikowe dane;
 • od całkowitej powierzchni fasady odejmij te same parametry dla drzwi i okien;
 • Uzyskane dane będą podstawą do dalszego liczenia liczby materiałów.

Zdjęcia wszystkich tych, którzy potrzebują ceglanych powierzchni, zostaną pomnożone tylko przez liczbę elementów na 1 m2. Ale takiego podejścia nie można nazwać całkowicie obiektywnym. Wszakże w procesie pracy, łączenia, układania narożników i otworów, co również wymaga użycia dodatkowej objętości materiałów. Zarówno małżeństwo, jak i bitwa muszą być brane pod uwagę podczas przetwarzania ceglanych bloków.

Sposoby liczenia produktów

Oblicz liczbę cegieł licujących w 1 kwadracie. m mur może być na różne sposoby. Liczba sztuk modułów budowlanych zależy od tego, jak dokładnie wykonano mur. Okładzina jest najczęściej wykonywana przy użyciu połowy cegły, ponieważ jest zamocowana wokół głównej ściany. Ale jeśli chcesz znacznie zwiększyć izolacyjność cieplną lub właściwości izolacji akustycznej konstrukcji, możesz zainstalować fasadę z 1, 1,5 lub nawet 2 cegieł.

W tym przypadku, jeśli występują szwy, liczba elementów na 1 m2 będzie następująca.

Typ cegły

Liczba sztuk przy układaniu w 0,5 cegły z rozwiązaniem

w 1 cegle

w 1,5 klockach

w 2 cegłach

Single

51

102

153

204

Drań

39

78

117

156

Podwójnie

26

52

78

104

Bez szwów obliczenie zużycia cegły na 1 m2 muru będzie następujące.

Typ cegły

Liczba sztuk przy układaniu w 0,5 cegły bez rozwiązania

w 1 cegle

w 1,5 klockach

w 2 cegłach

Single

61

128

189

256

Drań

45

95

140

190

Podwójnie

30

60

90

120

Wpływa na liczbę elementów w jednym metrze kwadratowym okładziny dekoracyjnej i rodzaj użytych modułów. Wysokie podwójne i półtorej opcji zmniejszą zużycie rozwiązania. W przypadku pojedynczych elementów zużycie samych cegieł będzie wyższe. Do liczenia warto również wziąć pod uwagę liczbę cegieł w palecie.

Przy zamawianiu materiału ważne jest poznanie innych parametrów i wskaźników zakupionych produktów. W szczególności, w przypadku dostawy luzem lub w opakowaniach, w kostce znajduje się 512 cegieł. Warto dodać, że uśrednione wartości w tym przypadku należy stosować tylko w obliczeniach muru z takim samym układem elementów (tylko łyżką lub tylko krawędzią).

Ponadto, jeśli obliczenia są przeprowadzane w jednym metrze sześciennym ściany, konieczne jest uwzględnienie proporcji szwu. Stanowią do 25% całości. Praca przy standardowej grubości szwów pozwala na przepływ 1 m3 394 jednostek produktów.

Grubość muru należy ustalić indywidualnie. W przypadku stosowania cegieł podwójnych lub półtorakroć należy wziąć pod uwagę wszystkie wskaźniki związane ze spadkiem ilości materiału. Oprócz woluminu można przeprowadzać obliczenia na podstawie wskaźników powierzchni ścian. Zapewni to bardziej niezawodny wynik. W przypadku ścian zewnętrznych wskaźniki błędów osiągają 1,9%, w przypadku przegród wewnętrznych - 3,8%.

Wybierając metodę obliczeń, należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe aspekty związane z wykonywaniem pracy. Długość i szerokość złączy murowanych, jeśli różni się od standardu, należy uwzględnić w obliczeniach. Liczba cegieł na 1 m2 lub 1 m3 w tym przypadku będzie mniejsza niż średnia.

Przed rozpoczęciem pracy powinieneś zadbać o zakup odpowiedniej ilości materiałów do dekoracji fasad. Zużycie cegieł licowych powinno uwzględniać grubość szwów, powierzchnię ścian, sposób formowania muru. Takie podejście pozwoli uniknąć problemów z brakiem materiałów.

   .

   Ponadto obliczenia powinny zawsze uwzględniać walkę cegły w procesie. Zapasy powinny wynosić około 5%. Dzięki prawidłowemu obliczeniu niezbędnych objętości materiału możliwe jest zapewnienie nieprzerwanego przebiegu prac przy tworzeniu dekoracyjnej okładziny elewacji budynku.

   Przykład prawidłowego obliczenia cegły w filmie poniżej.

   Komentarze
    Autor
   Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

   Hol wejściowy

   Pokój dzienny

   Sypialnia