Cegły do ​​piaskowania: co jest potrzebne i jak się je wykonuje?

Cegła do piaskowania jest skuteczną procedurą czyszczenia fasad i jest szeroko stosowana w przywracaniu pierwotnego wyglądu budynków mieszkalnych i budynków przemysłowych.

Istota procesu

Piaskowanie to zestaw środków do oczyszczania muru z sadzy, brudu, sadzy, białych pozostałości i rysunków. Procedura jest przeprowadzana przy użyciu specjalnego sprzętu, zwanego piaskowaniem. Użycie takiego urządzenia przywraca pierwotny wygląd ceglanych ścian i znacznie spowalnia proces niszczenia kamienia. Pomimo dość mocnego mechanicznego działania strumienia ściernego na cegłę, materiał nie kruszy się i nie traci swoich właściwości użytkowych.

Zasada instalacji piaskarki jest następująca: sprężone powietrze jest mieszane z piaskiem, pod wysokim ciśnieniem za pomocą sprężarki jest podawane do pistoletu i rozpylane na powierzchni. W rezultacie cegła jest oczyszczana z brudu i zyskuje schludny i zadbany wygląd. Ponadto wpływ mieszaniny ściernej na powietrze skutecznie niszczy grzyby i bakterie, których niszcząca aktywność z czasem prowadzi do zniszczenia cegieł.

Pomimo nazwy sprzętu, nie tylko piasek jest używany jako mieszanina robocza do piaskowania. Doskonałe wyniki czyszczenia ścian można uzyskać poprzez obróbkę cegieł korundem, żużlem kupper, kulkami szklanymi, żużlem niklowym, a także śrutem plastikowym i ceramicznym. Wybór materiału zależy od rodzaju cegły, wieku układania, warunków klimatycznych i charakteru zanieczyszczenia elewacji.

Należy zauważyć, że ten rodzaj czyszczenia jest dość uniwersalny i nadaje się do każdego rodzaju cegły. Można przetwarzać gładkie, teksturowane, twarde i nieszkliwione cegły. Znacznie rozszerza to zakres stosowania urządzeń do piaskowania, umożliwiając pielęgnację wszystkich rodzajów cegieł, a także konstrukcji drewnianych i betonowych.

Wskazania do użycia

Rozważane są ceglane piaskowanie Jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie budynków w zadowalającym stanie i jest przeprowadzany w wielu przypadkach.

 • Oczyszczanie świeżej ściany z pozostałości cementu. Procedura jest wykonywana oszczędnie przy użyciu piasku o średniej ziarnistości.
 • Usuwanie wykwitów i śladów opadów. Ten rodzaj zanieczyszczenia jest szczególnie widoczny na fasadach z czerwonych cegieł ceramicznych. Takie ściany są podatne na pojawienie się białawych smug i plam, co ma bardzo negatywny wpływ na wygląd budynków.
 • Czyszczenie plam korozyjnych. Ten rodzaj zanieczyszczenia często dotyczy struktur zbudowanych z białej cegły krzemianowej. Metalowe elementy elewacji, takie jak okucia balkonowe, haki do przewodów elektrycznych i zewnętrzne ognioodporne schody, często nie mają powłoki antykorozyjnej i ostatecznie zaczynają rdzewieć. Kiedy pada deszcz, rdza zaczyna spływać po ścianach wraz z biczami wodnymi, pozostawiając za sobą czerwone zardzewiałe smugi. Takie zanieczyszczenie znacznie psuje wygląd budynków i nic, z wyjątkiem piaskarki, nie jest usuwane.
 • Usuń pleśń i pleśń. Ten rodzaj zanieczyszczenia ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na ogólny wygląd fasady, ale także powoduje poważne zagrożenie zniszczeniem materiału.Piaskowanie pozwala usunąć pory grzyba, które są głęboko osadzone w cegle i trwale oczyścić ściany z szaro-zielonych brzydkich plam.
 • Czyszczenie wewnętrznych ceglanych ścian z resztek starej farby i gipsu. Podczas przeprowadzania napraw często konieczne jest usunięcie starej powłoki dekoracyjnej ze ścian i lepiej, aby pojedyncza jednostka nie poradziła sobie z instalacją piaskarki. Materiał ścierny ostrożnie wypłukuje powierzchnię, pozostawiając idealnie czystą cegłę.
 • Sztuczne starzenie ściany cegieł ceramicznych. Miłośnicy loftu, Prowansji, kraju, techno, gotyku, a także koneserzy tradycyjnych angielskich wnętrz często korzystają z tej techniki. W wyniku mechanicznego działania mieszaniny roboczej na cegle pojawiają się liczne shcherbinki i zagłębienia, które wyglądają tak naturalnie i żywotnie, że niemal niemożliwe jest odróżnienie sztucznie starzonego materiału od oryginalnego stuletniego kamienia. Aby uzyskać najlepszy efekt, stosuje się piasek, żużel niklowy, kulki szklane i śrut ceramiczny.
 • Obróbka powierzchni przed zastosowaniem tynku lub mieszanek farb i lakierów. W tym przypadku piaskowanie przyczynia się do powstania chropowatej powierzchni, która znacznie zwiększa przyczepność i znacznie wydłuża żywotność powłoki dekoracyjnej.
 • Usuń plamy tłuszczu i oleju. Podczas czyszczenia powierzchni z tego rodzaju zabrudzeń jako składnik ścierny stosuje się piasek lub żużel.

Metody czyszczenia

Piaskowanie odbywa się na kilka sposobów wybór właściwego dokonywany jest z uwzględnieniem charakteru zanieczyszczenia i ostatecznego celu wydarzenia.

 • Najczęstszym jest klasyczny sposób, w jaki piasek, zmieszany ze sprężonym powietrzem, jest wyrzucany na ścianę pod wysokim ciśnieniem, dając efekt szmerglowego papieru.
 • Poniższą metodę nazywa się mokrą i stosuje się ją do szczególnie zanieczyszczonych powierzchni zawierających stare plamy i wysuszone resztki zaprawy. Istota tej metody polega na mieszaniu substancji ściernej z wodą, a następnie natryskiwaniu otrzymanej kompozycji na ścianę.
 • Bardzo skuteczną techniką jest obróbka powierzchni lodem, która pozwala usunąć zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc. W tym przypadku piasek jest zastępowany małymi cząstkami naturalnego lub sztucznego lodu i pod wysokim ciśnieniem służy im na ścianie.
 • Czwarta metoda to obróbka termiczna lub, jak to się nazywa, ognista, polegająca na jednoczesnym rozpylaniu piasku i materiałów palnych. Stosowanie czyszczenia ognistego przyczynia się do całkowitego zniszczenia bio-rozpraszaczy, takich jak mchy, pleśnie, grzyby i patogeny.

Środki ostrożności

Podczas piaskowania należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać środków ostrożności. Procedurę należy wykonywać wyłącznie przy użyciu środków ochrony osobistej, takich jak osłona twarzy i okulary ochronne.

Podczas pracy wszystkie części ciała muszą być bezpiecznie zamknięte. Wymóg ten wynika z faktu, że piaskowanie, nawet w najsłabszym trybie pracy, jest w stanie przyspieszyć cząstki ścierne do prędkości 600 km / h, dlatego bezpośrednie uderzenie odrzutowca w osobę jest poważnie zranione, a nawet śmierć.

Oprócz obrażeń fizycznych praca ze sprzętem do piaskowania bez użycia sprzętu ochronnego jest obarczona tak straszną chorobą jak krzemica. Choroba powoduje poważne uszkodzenie tkanki płucnej i jest spowodowana dostaniem się pyłu piaszczystego do dróg oddechowych. Dlatego podczas pracy ze sprzętem do piaskowania, niezależnie od tego, który materiał ścierny jest obecnie używany, konieczne jest użycie dokładnego respiratora lub kasku z wymuszonym dopływem powietrza.Uszy również muszą być chronione przed silnym hałasem za pomocą słuchawek przemysłowych.

  Piaskowanie jest uważane za najskuteczniejszy sposób przywrócenia pierwotnego wyglądu muru i znacznego wydłużenia żywotności budynków.

  Jak pracować piaskowanie, zobacz poniższy film.

  Komentarze
  Autor
  Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

  Hol wejściowy

  Pokój dzienny

  Sypialnia