Narzędzia do układania cegieł: wzory i narzędzia

 Narzędzia do układania cegieł: wzory i narzędzia

Tworzenie wysokiej jakości i niezawodnych murów nie jest łatwym zadaniem, ale można sobie z tym poradzić bez udziału zespołu doświadczonych rzemieślników. Najważniejsze jest użycie odpowiednich narzędzi i urządzeń w pracy, które ułatwią i przyspieszą instalację.

Rozważmy bardziej szczegółowo, jakie szablony i narzędzia można wykorzystać przy tworzeniu budynku z cegły.

Cel i cechy urządzeń

Podobnie jak w przypadku innych prac budowlanych, podczas tworzenia murów często używa się specjalnych narzędzi i osprzętu. Większość z nich jest zazwyczaj kupowana w wyspecjalizowanych sklepach, ale dozwolone jest korzystanie z własnych urządzeń. Oczywiście te ostatnie są częściej kierowane przez bardziej doświadczonych mistrzów, którzy dość często spotykają takie prace.

Rozważmy bardziej szczegółowo, jakie istnieją standardowe narzędzia, jaki jest ich cel.

 • Kielnia (lub kielnia). To urządzenie jest kompaktowym ostrzem o płaskiej powierzchni zapewniającym wygodniejsze trzymanie. Jest niezbędny do ułożenia kompozycji spoiwa na ceglanych blokach. Następnie ta kompozycja jest starannie rozprowadzana przez kielnię. Z pomocą tego urządzenia są usuwane i dodatkowe elementy rozwiązania.
 • Patchowanie. To urządzenie wygląda jak wąski rowek zamocowany na uchwycie. Łączenie jest wymagane do wysokiej jakości formowania szwów, kontroli poziomu ich grubości, czyszczenia nadmiaru kawałków kompozycji. Złącza są wypukłe i wklęsłe. Ponadto przy wyborze tego urządzenia ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego profil.
 • Mały młotek. Dobrze dobrany młot będzie potrzebny do przycinania części cegieł, aby nadać im wymagane parametry wymiarowe i kształty. Ponadto za pomocą tego narzędzia możliwe będzie skorygowanie drobnych niedokładności instalacji w wciąż nie naprawionym (lub nie w pełni naprawionym) roztworze wiążącym.
 • Poziom budynku. Bez tego urządzenia większość prac budowlanych nie jest zakończona. Poziom pozwala sprawdzić poziomą lub pionową podstawę, z którą pracujesz. Najbardziej popularne są modele bańkowe i laserowe. Te ostatnie oczywiście kosztują więcej, ale są łatwiejsze w użyciu.
 • Pion. To urządzenie jest ładunkiem w postaci stożka lub pocisku. Zapinana jest na nici nieelastyczne. Dzięki pionowi mistrz ma możliwość kontrolowania pionowości budowanych konstrukcji w odniesieniu do przemieszczenia punktu mocowania nici w przekroju poziomym.
 • Szablon, listwy, reguła oraz inne urządzenia, które są niezbędne do kontrolowania zgodności kształtu struktury.
 • Miejsce do cumowania. Ten przedmiot jest nieelastycznym gwintem o dużej gęstości. Rozciąga się wzdłuż rzędów muru i służy jako punkt orientacyjny liniowości.
 • Zamów. Mówiąc najprościej, jest to duża linijka, odpowiadająca najmniejszej szerokości wielu bloków.
 • Kuweta. W przeciwnym razie narzędzie to nazywa się dozownikiem. Jest to mały zbiornik bez dna. Ściany w nim mogą być zarówno proste, jak i pochyłe.Za pomocą dozownika można prawidłowo zmierzyć wymaganą ilość roztworu środka wiążącego dla określonej części szwu i natychmiast nadać mu wymaganą długość i szerokość.
 • Zamów dozownik. To jest kuweta, uzupełniona mechanizmami do znakowania. Ponadto takie urządzenia często wyróżniają się regulowaną miarą długości i obecnością mechanizmów podtrzymujących.
 • Kompleksowy dozownik. Taki „asystent” składa się z poziomu i innych instrumentów. Ponadto może zawierać dodatkowe elementy niezbędne do tworzenia szwów typu figury.

Z pomocą złożonego dozownika można wyrównać i zachować kompozycje murowane.

Tworzenie szablonów

Wzór może być bardzo przydatnym i skutecznym urządzeniem do szybkiego układania cegieł. Możesz to zrobić sam. Oczywiście możesz kupić gotowe modele w sklepie ze sprzętem. Z reguły takie produkty mają możliwość dostosowania wszystkich parametrów wymiarowych. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, lepiej przejść do niezależnej produkcji szablonu.

Najpierw powinieneś zastanowić się nad podstawowymi parametrami geometrycznymi złącza murowego (co oznacza wysokość i szerokość). W tym przypadku wiele zależy od materiału użytego w konstrukcji. W oparciu o technologię układania i wykorzystywania bloków ujawniane są wymiary niszy wzoru.

Do budowy szablonu będziesz potrzebować:

 • pudełko z tworzywa sztucznego odpowiedniej wielkości (lub arkusz sklejki);
 • ołówek;
 • poziom;
 • władca;
 • wiertło (lepiej użyć narzędzia elektrycznego - praca z nim jest wygodniejsza i szybsza);
 • elementy złączne;
 • specjalne narożniki ze stali;
 • śrubokręt;
 • śrubokręt;
 • młotek

Jeśli udało ci się znaleźć odpowiednie plastikowe pudełko, szablon będzie znacznie łatwiejszy. Ponadto sam plastik jest bardziej wytrzymałym i mocnym materiałem, ale jest wystarczająco lekki, co jest bardzo ważne podczas wykonywania prac murarskich. Jeśli nie znalazłeś takiego zbiornika, możesz sam wykonać model o wymaganych wymiarach z arkuszy laminowanej płyty wiórowej, sklejki lub listew.

Najpierw musisz zbudować proste pudełko bez dna. Jego szerokość powinna być nieco większa niż sama cegła.

Projekt powinien składać się z kilku głównych elementów.

 • Rama z podłużnymi ścianami z drewna. Szczelina między drewnianymi deskami powinna odpowiadać grubości ściany. Ponieważ pasy te będą miały wystające dolne części, wygodnie będzie użyć ich do wyrównania cegieł podczas układania.
 • Uchwyty do przenoszenia. Dzięki tym szczegółom korzystanie z urządzenia będzie znacznie łatwiejsze i wygodniejsze.
 • Części poprzeczne. Zasadniczo są one wykonane ze specjalnej taśmy stalowej. Ten element pozwala zachować kontrolę nad liniowością muru.

Wzory do murowania nazywane są również dozownikami, ponieważ z ich pomocą można dozować objętość zaprawy.

Mason's Toolkit

Na nowoczesnym rynku materiałów i narzędzi budowlanych istnieje wiele praktycznych i łatwych w użyciu przedmiotów, dzięki którym tworzenie cegieł jest wielokrotnie uproszczone. Warto zastanowić się bardziej szczegółowo, jakie narzędzia są zwykle używane przez profesjonalnych murarzy podczas układania cegieł, podczas wykonywania szwów między poszczególnymi blokami i do rozciągania sznurka.

Do układania cegieł

Kategoria ta obejmuje oprawy zakupione do przygotowania fundamentów ściennych, a także do okładzin elewacji z cegły. Bez tych urządzeń murarz nie może pracować wydajnie i skutecznie. W tym przypadku kielnia, zwana kielnią, jest uważana za niezbędną. Jak wspomniano wcześniej, jest to trójkątna szpatułka z zakrzywionym uchwytem. Standardowa długość takiego ostrza sięga około 18-19 cm.

Mason potrzebuje również kielni do murowania. Na podłożu z cegły kładzie się roztwór wiążący o pożądanej grubości.Ponadto połączenia między poszczególnymi cegłami są rozmazane kielnią. Usunął także nadmiar roztworu.

Uchwyt kielni powinien być tak wygodny i antypoślizgowy, jak to możliwe, aby można go było łatwo używać.

Drugi najważniejszy jest kilof młotek. Jego długość wynosi zwykle 30 cm.. Jedna strona tego narzędzia może być odłożona do stukania cegieł, tak aby materiał był możliwie ciasny w prawidłowej pozycji, a drugi - do ukłucia cegieł i hew.

Łopata do roztworu jest nadal świeża kompozycja budowlana jest mieszana do jednolitej konsystencji. Ponadto jej mieszanka jest umieszczana na podstawie ściany, jeśli jest szersza niż 1 cegła.

Ponadto murarz musi kontrolować poziom muru, aby okazał się idealnie płaski.

W tym celu:

 • poziom;
 • pion;
 • kwadrat;
 • zamawianie.

Aby wypełnić szwy

Nie ma znaczenia, czy układasz klocki do budowy ścian, filarów, łuków spiralnych lub kolumn. W każdym przypadku będziesz musiał kompetentnie obsługiwać szwy między poszczególnymi cegłami, uszczelniając je specjalnymi narzędziami.

Estetyczny wygląd połączeń między blokami bez użycia specjalnych narzędzi jest dość trudny. Zwykle do tego używa się łączenia. Długość tego urządzenia może osiągnąć 130-150 mm. Z reguły połączenie jest cienką i wąską płytką przypominającą mały nóż.

Dzięki zastosowaniu łączenia istnieje możliwość szlifowania złączy niemal każdego typu.

Mogą to być:

 • pojedyncze cięcie;
 • podwójne cięcie;
 • wybrzuszenie;
 • wklęsły;
 • połączenia w przycinaniu.

W oparciu o parametr grubości szwu, jego struktury i lokalizacji można stosować złącza o różnych rozmiarach. Mogą również różnić się profilem przekroju. Również wykończenie i spoinowanie spoin między poszczególnymi cegłami można wykonać za pomocą kielni.

Aby rozciągnąć przewód

Jeśli mówimy o procesie układania ceglanych bloków do budowy podstawy ściany, najpierw przygotuj elementy narożne. Dopiero wtedy zbierz pozostałe elementy struktury.

Nabrzeże w tym przypadku pozwala rozłożyć wszystkie cegły, przylegając do jednego poziomu. Zasadniczo sznurek jest wykonany z żyłki, kapronu lub bardzo mocnej nici. Najczęściej jest przymocowany zwykłymi gwoździami do muru lub natychmiast na zamówienie.

Z reguły nić jest rozciągnięta w odległości około 2-3 m powyżej krawędzi poprzedniego rzędu. Jest to konieczne, aby nie było kontaktu z ułożonymi cegłami.

Profesjonalne porady

Wybierając kielnię, należy pamiętać, że istnieją dwa typy tego narzędzia:

 • CB - opcje z trójkątnym ostrzem;
 • KP - urządzenia z zaokrąglonymi narożnikami i spiczastą podstawą.

Aby przenieść kompozycję muru z idealnie równą warstwą, wymagana wysokość może być trudna nawet dla doświadczonych rzemieślników. Dlatego eksperci zalecają stosowanie specjalnego szablonu. Jeśli sam nie chcesz tego robić, możesz kupić gotową wersję w sklepie.

Można użyć kilku szablonów jednocześnie, zwłaszcza jeśli mówimy o budowie dużego obiektu. W takich warunkach można stosować nie tylko drewniane, ale także metalowe lub plastikowe produkty.

Już gotowy wzór może być stosowany nie tylko do układania właściwych rzędów cegieł, ale także do układania różnych bloków, na przykład napowietrzanych lub żużlowych.

Aby dozownik drewna lub tworzywa sztucznego mógł „dłużej żyć”, uszkodzone w nim części powinny zostać poddane terminowej wymianie.

Warianty drewna powinny być pokryte lakierem, charakteryzującym się wysoką odpornością na ścieranie. Na przykład może to być skuteczna kompozycja parkietu. F

Kiedy sam tworzysz szablon, możesz wcześniej przygotować proste rysunki. Więc stworzenie projektu będzie łatwiejsze. Po zakończeniu pracy wszelkie narzędzia powinny być dobrze oczyszczone z pozostałości roztworów i mieszanin. Jeśli tak się nie stanie, szybko się nie powiedzie.

Przejrzyj szablon do układania cegieł, zobacz następny film

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia