Wiertło do cegły: jak wybrać i używać?

 Wiertło do cegły: jak wybrać i używać?

Kiedy człowiek staje przed koniecznością wzięcia wiertła w ręce, zdaje sobie sprawę, że czeka na ciężką i zakurzoną pracę. A jeśli musisz pracować ze ścianą, zwłaszcza z ceglaną ścianą, najpierw musisz wybrać odpowiednie wiertło do cegły, aby nie uszkodzić narzędzia podczas naprawy i skutecznie wywiercić ścianę z cegły.

Przygotowanie zapasów

Aby wywiercić ścianę z cegły, potrzebujesz wiertarki udarowej. Jeśli wiercenie nie jest naprężone, wiercenie zajmie dużo czasu; wiertło będzie również bardzo gorące, w wyniku czego jego żywotność zostanie znacznie zmniejszona. Takie narzędzie powinno mieć dużą moc i dużą liczbę obrotów na minutę. Od nich zależy, jak łatwo i szybko będzie można wywiercić otwór w ścianie. Ponad 2000 obrotów na minutę jest uważane za akceptowalną wartość i im większa liczba, tym lepiej wpływa to na prędkość wiercenia.

Przed zakupem wiertła należy upewnić się, że wiertło ma samozaciskowy uchwyt i funkcję przewijania do tyłu wiertła. Taki uchwyt automatycznie zaciska wiertło, bez konieczności używania klucza mocującego, który jest najczęściej mocowany za pomocą wiertła.

Przygotowanie do wywiercenia ściany z cegły

Przed rozpoczęciem pracy i rozpoczęciem wiercenia w ścianie należy upewnić się, że w ścianie nie ma żadnych przeszkód w postaci przewodów elektrycznych lub rur wodnych. Pomaga w tym wykrywacz metalu: kierując urządzenie na ścianę, możliwe jest wykrycie przeszkody w czasie i tym samym określenie bezpiecznego punktu wiercenia.

Aby prawidłowo wywiercić dowolny mur z cegły, pierwszy krok jest zaznaczony na ścianie. Do znakowania używa się narzędzia takiego jak stempel, który jest stalowym prętem szpiczastym. Centrum dziurkuje mały otwór w ścianie, dając możliwość zamocowania wiertła w płaskiej pozycji.

Proces wiercenia ściany z cegły

Wiercenie wysokiej jakości wymaga mocnego uderzenia, ale jeśli go nie ma, możesz to zrobić zwykłym wiertłem. Aby wywiercić ścianę z cegły, nie wymaga specjalnej wiedzy, jednak wyjątkowa uważność i zgodność z niektórymi zaleceniami pomogą uniknąć problemów podczas pracy z narzędziem. Wiertło musi być ściśle proste, w przeciwnym razie istnieje szansa na przełamanie wiertła nad cegłą i pozostawienie nierównego wgniecenia w ścianie. Gdy siewnik jest włączony, ważne jest, aby nosić okulary ochronne, które zapobiegną przedostawaniu się kurzu i cegieł do oczu. Ponadto, podczas wiercenia, należy naciskać na wiertło płynnie i bez gwałtownych wysiłków, zapewniając równomierne obciążenie powierzchni.

Wiercenie wymaga dużo energii. Przy dużych prędkościach istnieje ogromna siła tarcia, która silnie nagrzewa wiertło, dlatego musi być chłodzona tak często, jak to możliwe zimną wodą. Często, podczas wiercenia, można natknąć się na wypaloną cegłę, która nie będzie łatwa do wiercenia. Aby zrozumieć, kiedy pojawiła się taka cegła, musisz spojrzeć na kolor jej pyłu, zwykle jest czarny.

Aby pomyślnie wywiercić otwór w ścianie pokrytej wypaloną cegłą, musisz ustawić wiertło z małą prędkością i włączyć funkcję perkusisty. Konieczne jest mocniejsze dociśnięcie narzędzia, ale kontrolowanie ogrzewania wiertła, nie pozwalając na jego przegrzanie.Gorące wiertło szybko zużywa krawędzie tnące, więc najlepiej jest zastosować tutaj diamentową powłokę, która pozwoli lepiej zaangażować powierzchnię, oszczędzając czas i swój własny czas.

Zdarza się, że otwór w ścianie z cegły musi być wykonany ze znaczną średnicą. Ta średnica może służyć jako wylot wentylacyjny. W przypadku takiej procedury konwencjonalne wiertło raczej nie wywierci otworu o dużej średnicy, więc wymagane jest mocne wiertło i korona z powłoką diamentową.

Najpierw musisz zaznaczyć średnicę na ścianie i narysować okrąg na zaznaczonej części ściany. Jeśli, na przykład, rura o średnicy 100 mm, otwór na wiertło powinien być rozłożony co najmniej 120 mm w celu utrzymania rezerwy, w przypadku przechylenia wiertła w drugim kierunku. Następnie należy odnotować punkty za wiercenie z odległością co kilka centymetrów. Następnie musisz wybrać odpowiednią grubość wiertła, tak aby całkowicie przechodziło przez ścianę z cegły.

Na etapie wiercenia należy wywiercić zaznaczone punkty. Wiertło musi przejść przez ścianę, pozostając po drugiej stronie ściany. Kurz po tym będzie dużo, więc zaleca się pokrycie obcych przedmiotów ściereczką i nałożenie ochrony, aby uniknąć obfitego pyłu. Po zakończeniu powinieneś uzyskać dużą liczbę wywierconych punktów w okręgu.

Po wierceniu, za pomocą łopaty, należy wybić dodatkowe kawałki cegieł. Operacja jest wykonywana tylko w trybie beat, wiertło na cegle nie jest tutaj potrzebne. Gdy możliwe jest wydrążenie niepotrzebnej cegły, po kilkukrotnym chodzeniu po narzędziu, możliwe będzie wykonanie szerokiej dziury w ścianie.

Wybór odpowiednich śrub do wiercenia

Wkręty samogwintujące nazywane są łącznikami w postaci pręta, z gwintem wkręcanym, zaostrzonym końcem i głowicą. Gwint utrzymuje rdzeń śruby w ścianie, zapewniając w ten sposób mocowanie i sztywność. Zgodnie z klasyfikacją wkręty samowiercące dzielą się na następujące typy.

 • Uniwersalny, odpowiedni dla każdego uchwytu - najczęściej.
 • Wkręty samogwintujące wzmacniające blachy bez kołka. Wiercenie jest obowiązkowe przed wkręceniem śruby.
 • Wkręty samogwintujące bez kołków do mocowania miękkiego metalu i drewna, tworzywa sztucznego.
 • Śruby choinkowe, zdolne do wzmacniania betonowego lub ceglanego muru, łącząc się z kołkami, blokując wewnątrz.
 • Śruby - wkręty bez kołków, są potrzebne do wzmocnienia ściany z cegły lub ściany z betonu.

  Aby wybrać odpowiednie śruby do wiercenia, należy rozważyć, z jakiego metalu lub stopu są wykonane. Zakres zastosowania tych produktów zależy od materiału, z którego jest wykonany.

  • Stal nierdzewna. Ogromnym plusem jest ochrona przed wilgocią. Obecność metali takich jak chrom i nikiel nie pozwala na rdzewienie takich śrub.
  • Stal węglowa. W porównaniu z poprzednim typem, ten metal nie jest chroniony przed wilgocią, ale bardziej trwały.
  • Mosiężne śruby wiertarskie - Jest to stosunkowo drogi, ale wysokiej jakości materiał. Możesz pracować z nimi zarówno w środowisku słonym jak i kwaśnym. Mosiądz jest odporny na korozję, ale ten stop jest miękki i zdeformowany pod dużym obciążeniem.

   Jeśli wybierzesz wkręty samogwintujące do wiercenia w betonie za pomocą kołka, musisz wziąć pod uwagę, że podkład został tam wcześniej wbity, a sama śruba jest już wkręcona. Mechanizm jest wykonany w taki sposób, że ostre końce podkładu przyklejają się do ściany, gdy śruba jest wkręcana w otwór, rozszerzając obszar łącznika w celu uzyskania bardziej trwałego mocowania.

   Ten system montażowy, w którym plastikowa tuleja rozszerza obszar montażu, jest używany w następujących przypadkach:

   • zwiększone obciążenie śrub;
   • sztywniejsze mocowanie do betonu komórkowego;
   • potrzeba wyeliminowania drgań, aby zapobiec wirowaniu śrub.

   Jeśli potrzebujesz wzmocnić konstrukcję fasady domu, możesz użyć wysokiej jakości kołków rozporowych MBR-X, które pasują do śruby.Takie elementy złączne można wkręcić w ścianę z cegły i nadają się zarówno do cegieł korpulentnych, jak i pustych.

   Jeśli nie ma kołka, trzeba będzie również wywiercić mały otwór na śruby, lepiej jest również obliczyć długość śruby, która ma być przekazana wcześniej. W przeciwnym razie śruba albo nie osiągnie żądanej głębokości, albo zostanie zakopana w ścianie. Ponowny montaż może spowodować uszkodzenie delikatnego otworu w betonie.

   Istnieją również tak zwane turbosurupy. Zaletą tej śruby jest zmienny gwint z nacięciami. Jest znany z dobrej przyczepności do betonowej ściany. Takie wkręty samogwintujące można przykręcić konwencjonalnym wiertłem, nie wymagają nadmiernego wysiłku. Turboshurup ma zastosowanie do bloków komórkowych i pustaków betonowych.

   Kolor to także ważne śruby. W odniesieniu do koloru wkręty samowiercące są następujące.

   • Srebro - takie śruby nadają się do wszystkich warunków klimatycznych. Zapobiegaj powstawaniu korozji. Nadaje się do pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
   • Żółty - pokryty ochronną powłoką cynkową z domieszką miedzi. Złóż wniosek tylko o prace wewnętrzne.
   • Czarny - zawiera warstwę tlenku. Takie śruby nie nadają się do pomieszczeń o wysokim odsetku wilgotności, na przykład w łazienkach i szklarniach niepożądane jest stosowanie takich łączników.

    Podczas dokręcania śrub za pomocą konwencjonalnej wiertarki, ważne jest, aby wybrać wiertło, biorąc pod uwagę następujące zalecenia:

    • wiertło powinno być o kilka milimetrów mniejsze niż śruba;
    • przy użyciu narzędzia antywłamaniowego lepiej jest kupić wiertło z wgłębieniami w części zaciskowej wiertła;
    • podczas wiercenia można użyć wiertarki uniwersalnej do wiercenia w cegle.

    Podsumowując, zauważamy, że łatwo jest wywiercić mur ceglany. Najważniejsze jest przestrzeganie wspomnianych zaleceń i wybranie odpowiedniego ekwipunku do pracy.

    Dowiesz się więcej o betonowych ćwiczeniach z filmu.

    Komentarze
     Autor
    Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

    Hol wejściowy

    Pokój dzienny

    Sypialnia