Bawarskie cegły: cechy i zalecenia do wdrożenia

 Bawarskie cegły: cechy i zalecenia do wdrożenia

Istnieje kilka opcji układania cegieł. Jeden z najbardziej atrakcyjnych jest uważany za specjalny układ bawarski. Ma swoje własne cechy, które należy wziąć pod uwagę, gdy wykonuje się samoczynnie. Dzisiaj szczegółowo zbadamy, jaka jest ta metoda układania i jak prawidłowo z nią pracować.

Co to jest?

Przed rozpoczęciem samodzielnej konstrukcji estetycznego muru bawarskiego konieczne jest szczegółowe rozebranie tego, co to jest. Murarstwo bawarskie jest rodzajem muru, który łączy bloki różnych typów. Elementy zazwyczaj mają inny kolor, najczęściej utrzymywany w odcieniach czerwieni i brązu. Rezultatem jest bardzo oryginalna i atrakcyjna kompozycja, która przyciąga wiele uwagi.

Większość źródeł jest pełna informacji, że podobna wersja murów pochodzi z Niemiec w XVII wieku. W rzeczywistości te materiały wykończeniowe są stosunkowo nowe. Znaczna dystrybucja, mogli uzyskać zaledwie kilka dekad temu. Z powyższych informacji wynika oczywiste pytanie: gdzie w nazwie muru pojawia się Bawaria? Oznaczenie to jest uważane za bardziej handlowe, jak na przykład dom blokowy lub hamburger. Związek ze wspomnianym regionem w Niemczech wynika raczej z tego, że w dużych ilościach można zobaczyć stare ceglane domy bez tynkowania.

Charakterystyka

Estetyczne i modne bawarskie sprzęgło rozpoznawalne i pożądane. Jeśli więc planujesz skorzystać z tej jasnej kombinacji kolorowych klocków, to powinieneś dowiedzieć się, jakie cechy są w nim nieodłączne.

 • W tym stosie sąsiadujące bloki zwykle mają różne kolory.
 • W projekcie żaden z kolorów nie powinien być podkreślany w stosunku do pozostałych. Nie zapominaj o tej ważnej zasadzie, ponieważ jeśli nie będzie przestrzegana, sprzęgło będzie dysharmonijne.
 • Rysowanie takiego sprzęgła nie powinno być ciągle powtarzane.
 • Szwy pionowe muszą być wyrównane w poprzek rzędu.

Należy zauważyć, że tradycyjny typ bawarskiego muru obejmuje połączenie czerwonej i brązowej cegły (jeden z ich odcieni). Dźwięki mogą być nie większe niż dziewięć. Głównie mistrzowie używają ośmiu odpowiednich tonów.

Metody układania

Przed przystąpieniem do samodzielnego układania się w Bawarii musisz stworzyć odpowiedni schemat. Pożądane jest, aby rysować szczegółowo. W tym schemacie będziesz musiał odzwierciedlić wszystkie kolory, które zamierzasz trzymać przy układaniu cegieł. Należy pamiętać, że istnieje wiele opcji bawarskiego układania.

Jednak z pewnością będziesz musiał przestrzegać kilku ważnych zasad. Dopuszczalne jest uruchomienie od 5 do 10 oddzielnych fragmentów. Połączenie, które najbardziej Ci się spodobało, powinno być realizowane zgodnie ze wszystkimi funkcjami technicznymi. Aby ceglany mur bawarski wyglądał kompletnie i estetycznie, należy zadbać o to, aby rzędy zmieniały się w szwach usytuowanych pionowo.

Nowoczesne wzory są niezwykle rzadko wykonywane z cegieł o różnych kolorach w jasnym tonie. Większość ludzi woli ciemne warianty. Z takich materiałów uzyskuje się solidne i piękne struktury, które pokazują delikatny smak ich właścicieli.

Również tutaj możesz zastosować nie tylko wielobarwne, ale monotonne układanie. Na przykład, jeden kolor może być wykonany w narożnikach domu lub w otworach drzwi / okien. Często w obliczu różnych budynków mistrzowie uciekają się do spektakularnego układania w postaci choinki. Oczywiście murarz musi być dobrze zaznajomiony z taką techniką, aby uzyskać oczekiwany wynik.

Ciekawie wygląda tandemowy bawarski i dwukolorowy murowany mur. Dzięki takiemu układowi narożniki i otwory są zwykle lżejsze, a same ściany układane są z czerwonej cegły lub ozdobione bawarskim murem. W tym przypadku zwykle używa się przybliżonych gammatów.

Jak wybrać materiał?

Jeśli planujesz okleić elewację domu cegłą bawarską, powinieneś wiedzieć, że zakup partii cegieł w pobliskiej fabryce prawdopodobnie ci nie pomoże. Aby uzyskać podobne wykończenie, wykonaj wielokolorowe klocki. Różni producenci kolorów mogą się różnić. Wybierając materiały budowlane z takich powodów, powinieneś spojrzeć nie tylko na ich kolor, ale także na inne ważne kryteria.

 • Cegły wysokiej jakości. W żadnym wypadku bloki nie powinny być rozdrobnione, głęboko zarysowane i mieć inne podobne wady. Uszkodzone materiały nie będą trwać długo, dlatego ważne jest, aby szukać produktów wysokiej jakości bez uszkodzeń.
 • Jednolitość kolorów. Nie ma znaczenia, czy kupujesz jasną cegłę czy ciemność. A te i inne materiały powinny mieć jednolity kolor, bez bladych lub ciemnych plamek.
 • Producent. Kupuj tylko dobre cegły od producentów w dobrej wierze. Najbardziej popularne dzisiaj to zakład w Starym Oskolu, fabryki LSR i Golitsyn keramozavod.

Jeśli weźmiemy pod uwagę specyficzne parametry, które cegła powinna posiadać (na przykład zmniejszone) podczas układania w Bawarii, to są one następujące:

 • klasa wytrzymałości - nie niższa niż M150;
 • poziom mrozoodporności - nie niższy niż F50;
 • wchłanianie wilgoci - od 8 do 10%.

Przygotowanie

Jeśli zabezpieczyłeś wszystkie niezbędne narzędzia i materiały budowlane, możesz przystąpić do rozpoczęcia prac instalacyjnych. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie. Zastanów się, co oznaczają takie wydarzenia.

 • Wybór zdjęcia. Istnieje wiele odcieni bawarskiej cegły, ale pożądane jest, aby nie umieszczać więcej niż czterech na jednej ścianie. Im więcej kwiatów, tym trudniej będzie leżeć. Aby fasada była oryginalna i atrakcyjna, wystarczą 3-4 odcienie. Możesz spróbować połączyć różne kolory za pomocą specjalistycznych programów, ale eksperci tego nie zalecają, ponieważ na próżno spędzasz czas. Żadna z masonek nie przylega do idealnie dokładnej lokalizacji każdej jednostki.

Ten bawarski kłaść i scharakteryzować. Nie ma określonej zmiany cegieł - nie ma tu wyraźnych ozdób. Na etapie przygotowawczym zdecyduj się na główny ton i kilka dodatkowych. Nie zapominaj, że główny odcień powinien wynosić co najmniej 50%. Inni mogą kupować w darmowych proporcjach.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie wybrać tonów głównych i dodatkowych dla bawarskiego muru, możesz zwrócić się do bardziej doświadczonych projektantów w tych sprawach lub rozważyć kilka gotowych opcji.

 • Aby jak najszybciej ułożyć cegły, można z grubsza rozłożyć bloki o różnych odcieniach bezpośrednio na rusztowaniu. Nie ma potrzeby dokładnych obliczeń. Jeśli tego potrzebujesz, każdy kolor można zrobić później.
 • Bawarski mur powinien być zbudowany wyłącznie do łączenia, dlatego ważne jest, aby wstępnie kupić wymagane narzędzia i akcesoria.
 • Jeśli chcesz, możesz kupić specjalną kompozycję kolorów. To kosztuje więcej niż proste formuły, ale sprawia, że ​​bardziej interesujące i piękne cegły.

Dopuszcza się stosowanie bawarskiego muru jako warstwy elewacyjnej fasady budynku i jako zewnętrzny rząd podstaw ścian z cegły. Podczas oddzielnej okładziny dozwolone jest wprawianie płyt piankowych w ruch w celu dalszej izolacji ścian. Jednak nie wszyscy eksperci radzą stosować takie rozwiązania, ponieważ wtedy nie będzie specjalnego wrażenia z izolacji, ponieważ jest ona swobodnie umieszczona między ścianą nośną a okładziną, co prowadzi do strat ciepła.

Jeśli chcesz osiągnąć dobry efekt cieplny, szczelnie ułóż izolację między podstawą a podszewką. Wypełnij pozostałe przestrzenie pianką.

Krok po kroku

Po kompetentnym przygotowaniu możesz przystąpić do budowy ceglanego muru bawarskiego. Rozważ w etapach, w jaki sposób należy poprawnie umieścić bloki.

 • Najpierw musisz sprawdzić, czy wszystkie ściany przednie są poziome. Do tego potrzebujesz pionu. Sprawdź położenie ścian na całej ich wysokości, ustaw znaczniki na fundamencie za pomocą wstępnego ułożenia materiałów okładzinowych. Należy pamiętać, że najkrótsza szczelina między główną ścianą a wykończeniem nie powinna być mniejsza niż grubość warstwy izolacyjnej. Jeśli ostatni nie zostanie położony, wcięcie może być dość małe. Wszystkie szczeliny muszą następnie wylać roztwór.
 • Następnie zaznacz lokalizację początkowego rzędu bloków. Należy pamiętać, że wszystkie bloki w okładzinie muszą być nienaruszone, bez uszkodzeń. Rozłóż 1 rząd cegieł bawarskich. Zacznij od jednego rogu i stopniowo przechodź do tego, co znajduje się po przeciwnej stronie. Między nimi musi być odstęp co najmniej 8-10 mm.
 • Aby śledzić rozmiar szwu, należy kupić specjalne urządzenie w sklepie lub zrobić je samodzielnie z kwadratowego profilu.
 • Jeśli na końcu układu nie ma całej cegły, trzeba będzie nieco poszerzyć luki. Przez 1 raz zrób szczelinę między sąsiednimi blokami cegły nie więcej niż 2-3 mm. Jeśli ten niuans nie jest przestrzegany, rozbieżność będzie oczywista. Po około 20-25 cegieł można usunąć w rozmiarze 10 cm. Z reguły jest to wystarczające w większości sytuacji. Jeśli poprawisz lukę, jest to zbyt problematyczne, możesz po prostu odciąć część cegły, a następnie zastosować ją na mniej widocznym obszarze.
 • Usuń wszystkie śmieci ze ściany. Rusztowania prefabrykowane. Nie można się bez nich obejść, jeśli wysokość przycinanej podstawy osiągnie 1,5-1,6 m. Leśnicy są zwykle robieni przez samych rzemieślników z drewna. Możesz kupić już zmontowane lub wynajęte metalowe konstrukcje. Wszystko pochodzi z życzeń gospodarza.
 • Teraz przygotuj rozwiązanie do układania. Powinien składać się z 1 części elementu cementowego i czterech części piasku. W razie potrzeby dodaje się płyn. Spraw, by rozwiązanie było nieco grubsze niż w przypadku układania prostej czerwonej cegły.
 • Następnie nałóż warstwę hydroizolacji - arkusze pokrycia dachowego na fundamencie. Układanie zrobić, zaczynając od 2 rogów, znajdujących się po przeciwnych stronach. Wyrównaj je do około 4-5 pasów. Zawsze podążaj za pozycją podstaw narożnych na poziomie lub pionie.
 • Każdy z rogów musi opierać się na szerokości 4-5 klocków. W trakcie dalszej pracy wartość ta zostanie zmniejszona o połowę bloku ceglanego. Podczas pracy na rogach nie usuwaj wiersza instalacji. W dalszym ciągu zostanie usunięty.
 • Teraz rozciągnij sznur lub linę konstrukcyjną między wyłożonymi narożnikami. Pamiętaj, aby sprawdzić jej idealną pozycję poziomą. Ustaw gwinty, aby kontrolować poziom muru.
 • Następnie możesz przejść bezpośrednio do ułożenia jednej cegły. Weź te części z uprzednio rozłożonego rzędu instalacji i połóż bezpośrednio na murze. Dostosuj szerokość spoin za pomocą prętów z metalu w kształcie kwadratu.
 • Rozwiązanie okazało się być z przodu, należy natychmiast usunąć wilgotną szmatką.Przesuwaj pasek wzdłuż rzędów, gdy się zwiększają. Pamiętaj, że kolor każdej następnej cegły lepiej wybrać zgodnie z wcześniej opracowanym planem / schematem, jeśli wybierzesz tę metodę. W tym przypadku bloki nie muszą być brane pod uwagę. Wystarczająco, aby przestrzegać przybliżonego stosunku kolorów.
 • Podczas układania cegieł nie zapomnij, że główny kolor powinien stanowić około 50% całego muru. Jeśli chcesz, możesz zmieniać kolory. Popełnienie błędu w tej sprawie nie jest straszne.
 • Następnie, po 4-5 rzędach, przejdź do spoinowania. Odbywa się to za pomocą małego urządzenia z tworzywa sztucznego, drewna lub metalu. Jeśli podczas procesu spoinowania zauważysz przeskoki w kompozycji, należy je dodać i ponownie wygładzić. Zawsze czyść powierzchnię brudu, w przeciwnym razie na bawarskich cegłach mogą pozostać zauważalne plamy z roztworu, aby pozbyć się tego będzie trudne.
 • Ostrożnie rozłóż cegły na otworach w miejscu. Jednocześnie często konieczne jest obcięcie bloków na długość. Cięte materiały nie muszą być umieszczane na rogu otworu. Umieść go wcześniej na kilku blokach.
 • Aby wykończyć cegłę, okazało się, że jest bardziej niezawodny i wytrzymały, konieczne jest „związanie” z podstawą ściany nośnej. Aby to zrobić, należy zaopatrzyć się w specjalne wzmocnienie okresowego profilu, metalową siatkę lub ocynkowaną taśmę z perforacją.
 • Jeśli cegły przejdą przez całą powierzchnię licową, połóż cegłę wzdłuż starego wzoru, aż do zakończenia pracy. Oczywiście, jeśli chcesz zorganizować określone ułożenie tylko na niektórych częściach budynku, będziesz musiał działać zgodnie ze wstępnie zdefiniowanym i szczegółowym szkicem.

Postępuj ostrożnie i nie spiesz się. Zawsze sprawdzaj równomierność konstrukcji. Aby to zrobić, możesz użyć poziomu bąbelkowego lub laserowego. Jeśli wątpisz w swoje umiejętności lub boisz się popełnić poważne błędy, lepiej jest skorzystać z usług doświadczonych murarzy. Wtedy wynik cię nie zawiedzie.

Aby uzyskać informacje na temat prawidłowego tworzenia cegieł bawarskich, zobacz następny film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia