Wymiary szwu w murze według SNiP

Wyodrębniając grubość szwu, można wizualnie określić jakość konstrukcji dowolnej struktury, niezależnie od tego, czy jest to struktura ekonomiczna, czy mieszkalna. Jeśli nie zaobserwujesz odległości między kamieniami budowlanymi, to nie tylko pogorszy to wygląd i atrakcyjność konstrukcji, ale stanie się również powodem zmniejszenia jej niezawodności. Dlatego każdy murarz powinien na etapie wznoszenia konstrukcji stale monitorować grubość szwów. Można to zrobić zarówno za pomocą pomiaru linijki, jak i wizualnie.

Rozmiary i rodzaje cegieł

Wszelkie cegły murowane są wytwarzane z kompozycji gliny przy użyciu różnych technologii, ale nie wpływa to na wytrzymałość budynku. Na wytrzymałość każdego muru wpływa obecność pustych przestrzeni wewnątrz kamienia. Rozwiązanie w tym przypadku może przenikać do cegły i zapewniać jej bardziej niezawodną przyczepność do podstawy. W zależności od tego może to być:

  • pusty;
  • pełny.

Do wykańczania kominów i kominków używają litego kamienia, a drążenia mogą być stosowane do ścian murowanych. Niezależnie od rodzaju cegły, jej długość i szerokość są standardowe - są to 250 i 120 mm, a wysokość może się różnić. Dlatego rozmiar szwów powinien być wybrany w zależności od szerokości samego kamienia.

Czynniki wpływające na szwy

Przede wszystkim zależy to od konsystencji roztworu, który może rozprzestrzeniać się po bokach, gdy z góry jest przykładany nacisk. Eksperci zauważają, że optymalna grubość szwu wynosi 10–15 mm w płaszczyźnie poziomej, a szwy pionowe powinny być wykonane średnio 10 mm. Jeśli używane są podwójne cegły, szwy powinny być wykonane 15 mm.

Możesz kontrolować te wymiary na oko, ale możesz także użyć krzyżyków lub prętów z metalu o określonej grubości. Wszystkie te wymiary są określane przez SNiP, a zgodność ze standardami zależy od szkolenia samego pracownika. Dlatego przy układaniu fasad budynków lub struktur dekoracyjnych zaleca się preferowanie profesjonalistów, którzy mogą przygotować roztwór zgodnie z wymaganiami, dodając do niego niezbędną ilość piasku lub innych składników w celu utrzymania grubości muru w wymaganych granicach.

Warunki klimatyczne i późniejsze działanie obiektu w murze mają specjalne znaczenie. Jeśli wykonujesz układanie w niskich temperaturach, zaleca się dodanie specjalnych dodatków do roztworu. W tym przypadku szwy powinny być minimalne, co umożliwia zmniejszenie wpływu negatywnych czynników na zaprawę i uczynienie muru monolitycznym.

Zgodnie z GOST dopuszczalne jest również niewielkie odchylenie od podanych wartości szwów, ale odchylenia nie powinny być większe niż 3 mm, czasem 5 mm jest dopuszczalne.

Rodzaje szwów

Dzisiaj możesz znaleźć te rodzaje szwów:

  • przycinanie;
  • pojedyncze cięcie;
  • pustkowie;
  • wypukły;
  • podwójne cięcie

Wymagania SNiP

Wszystkie kamienie budowlane, które są używane do budowy konstrukcji, powinny być wybierane zgodnie ze standardami dla różnych rodzajów materiałów budowlanych, które również określają kodeks budowlany. Cegła, która jest używana do murowania na zewnątrz, musi mieć prostokątny kształt i wyraźne krawędzie. Każdy kamień budowlany jest kontrolowany wizualnie przez mistrza przed instalacją.

Ważne jest również prawidłowe przygotowanie roztworu, który powinien mieć ruchliwość nie większą niż 7 cm Aby zapewnić takie parametry, konieczne może być dodanie różnych składników do mieszanki cementowej, w tym plastyfikatorów, wapna i dodatków chemicznych. Elementy te są wprowadzane w zależności od wymagań producenta.

W zimie zaleca się obserwować temperaturę roztworu nie niższą niż + 25 stopni. Jeśli warunki nie pozwalają na przyklejenie się do tej temperatury, do roztworu należy dodać plastyfikatory.

Ponadto SNiP stwierdza, że ​​stosowanie kamieni budowlanych, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów, jest zabronione, zwłaszcza podczas budowy budynków mieszkalnych.

Cechy technologiczne muru

Te momenty są również regulowane przez normy państwowe, dlatego wszystkie prace budowlane muszą być wykonywane zgodnie z projektami i wykonywane przez wykwalifikowanych murarzy, w zależności od ich poziomu. Wszelkie układanie jest regulowane przez SNiP w kolejności pracy.

  1. Rozmieść miejsce na ścianę.
  2. Definicja otworów na drzwi i okna.
  3. Konfigurowanie zamówień

Podczas budowy budynku wielokondygnacyjnego praca jest wykonywana etapami, a po wymuszeniu pierwszego piętra nakładanie się jest wykonywane. Ponadto wznoszone są ściany wewnętrzne, aw razie potrzeby wzmacniane.

Użyte narzędzie musi być niezawodne i spełniać specyfikacje, a także być sprawne. Podczas wykonywania prac należy bezwzględnie przestrzegać wymogów SNiP dla bezpieczeństwa. Jeśli budynek jest wysoki, wszyscy pracownicy muszą mieć specjalne pasy do pracy na wysokości. Wszyscy murarze pracujący przy składaniu materiałów muszą mieć tożsamość procera i relacje między nimi, aby zapewnić bezproblemową pracę. Przedmiotem nie powinny być żadne obce obiekty, które będą zakłócać pracę.

Patchowanie

Ważną rolę w zapewnieniu gotowego wyglądu konstrukcji odgrywa połączenie, które wykonuje się po ułożeniu cegieł. Może być różnych typów i chroni przed przenikaniem wody do cegły i zaprawy, co wydłuża żywotność budynku. Odległość między cegłami jest wyhaftowana za pomocą specjalnych narzędzi, które umożliwiają utworzenie przezroczystego szwu. W razie potrzeby do roztworów dodawane są specjalne składniki w celu zwiększenia przyczepności. Taka struktura po połączeniu uzyskuje bardziej atrakcyjny wygląd.

Praca nad połączeniem jest pracochłonna i wymaga pewnych umiejętności od pracownika. Na ostatnim etapie konieczna jest stała kontrola wielkości szwów i przestrzeganie reżimów technologicznych w zależności od elementu muru.

Konstrukcja dowolnej konstrukcji rozpoczyna się od ułożenia narożników z ustaleniem zamówienia, co stanowi specjalny pasek do regulacji poziomu muru. Jeśli ściana będzie nadal ogrzewana lub przycinana innymi materiałami, należy osadzić roztwór między cegłami, aby nie wystawał na zewnątrz. Po wzniesieniu narożników konieczne jest wykonanie regulacji, aby w przyszłości ściany były pozbawione zboczy. Zaleca się również budowanie kilku rzędów cegieł na raz, dając czas na złapanie rozwiązania, aby nie miało to wpływu na geometrię ściany.

Jak zrobić idealny szew w cegle, dowiesz się z poniższego filmu.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia