Technologia murarska „W półtorej cegły”

Ściany różnych budynków są często układane w pół cegły. Jeśli mówimy o budowie dwupiętrowej konstrukcji, to tutaj podobny schemat instalacji jest optymalnym rozwiązaniem, które wykorzystuje większość doświadczonych rzemieślników. Każdy może sobie poradzić z takimi pracami budowlanymi, najważniejsze jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami i używać dobrych materiałów. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej różnicy między cegłą a połową cegły, jak sobie z tym poradzić.

Funkcje

Cegła jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych materiałów posiadających zestaw pozytywnych właściwości operacyjnych. Dlatego budynki murowane znajdują się z godną pozazdroszczenia regularnością na każdej ulicy. Mogą być zbudowane nie tylko przez doświadczony zespół rzemieślników, ale także przez samych właścicieli nabytej strony. Najważniejsze jest, aby ściśle przestrzegać instrukcji i układać wzory cegieł. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, wynik nie zawiedzie Cię.

Istnieje wiele nieskomplikowanych układów cegieł. Jedna lub inna opcja jest wybierana zgodnie z bezpośrednim celem przyszłej budowy i umiejętności właścicieli. Wielu użytkowników korzysta z metody układania pół cegły. Jeśli zastosujesz ten schemat, ceglane ściany będą bardzo mocne i trwałe. Jednak eksperci radzą stosować się do tego sprzęgła w przypadku, gdy nie jesteś bardzo ograniczony w ilości materiałów budowlanych, a także planujesz zbudować dom w strefie, gdzie zwiększona siła jest koniecznością.

Należy zauważyć, że układanie w półtorej cegle różni się tym, że zapobiega możliwemu oddzieleniu materiału, z którego wykonana jest struktura ściany.

Jeśli nie dążysz do zbudowania prawdziwego „bastionu”, możesz przejść do innego (prostszego) sposobu układania bloków z cegły. Podobnie jak w przypadku innych wariantów murów, pierwszy rząd odgrywa w tej sytuacji bardzo ważną rolę. Musi być złożony zgodnie z zasadami. To od tego zależy jakość całej struktury jako całości.

Nie zapominaj również o jakości ułożonych narożników, ponieważ będą one później służyć jako podstawa do budowy ścian. Podczas układania cegły i połowy powinny działać bardzo ostrożnie i celowo. Nie powinieneś popełniać błędów i lekceważyć geometrii materiałów. W rezultacie może to doprowadzić do wytworzenia niestabilnej i krótkotrwałej konstrukcji ściany, która może wymagać ponownego wykonania.

Jak zrobić siebie?

Ściana, piwnica i każda inna konstrukcja może być wykonana z muru z cegły 1,5 bez udziału profesjonalistów. Oczywiście wynik będzie w dużej mierze zależał od jakości wykonywanej pracy. Aby osiągnąć pożądany wynik, należy polegać na instrukcjach krok po kroku. Zapoznajmy się ze wszystkimi etapami takich prac na przykładzie tworzenia ściany z 1,5 cegły.

Etap przygotowawczy

Podobnie jak w przypadku innych prac budowlanych, produkcja cegieł według powyższego schematu zapewnia szereg kroków przygotowawczych. Będziesz musiał kupić wysokiej jakości materiał budowlany i przygotować odpowiednie rozwiązanie dla niego. Ponadto z pewnością będziesz musiał zakupić szereg narzędzi i akcesoriów:

 • kielnia (inaczej nazywa się kielnia);
 • młot;
 • łączenie;
 • mop;
 • pion;
 • poziom;
 • kwadrat;
Kielnia
Młotek
Patchowanie
Pion
Poziom
Kwadrat
 • sznur;
 • zamówienie;
 • taśma miernicza;
 • reguła;
 • wahadło.

Przed przystąpieniem do instalacji musisz zapoznać się z wieloma niuansami (rozważ je na przykładzie ścian budynku):

 • grubość określonego muru zwykle osiąga 380 mm (parametr ten składa się z parametru szerokości jednej części, szerokości łączącego go elementu i grubości szwu);
 • konieczne będzie zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowy układ każdego rogu i podwiązanie rzędów;
 • aby uzyskać wystarczająco dobre podwiązanie 1,5 cegły, wymagane są produkty pełnej długości, pół kwartału i trzech czwartych;
 • najpierw musisz zaznaczyć lokalizację pierwszego rzędu (oczywiście po wybraniu technologii instalacji).
Sznur
Taśma miernicza
Reguła

Opcje opatrunku

Zazwyczaj mistrzowie odnoszą się do tych rodzajów opatrunków:

 • pojedynczy rząd (lub łańcuch);
 • wielorzędowy.

Proste rozpoznawanie ligacji jednorzędowej. Gdy naprzemiennie wymienia te rzędy i łyżki z zewnętrznej strony planowanej podstawy (jeśli jest to ściana). W tym przypadku nie będą potrzebne pełnowymiarowe cegły w dużych ilościach.

Wieloligacja odbywa się w następujący sposób:

 • wiersz początkowy jest ułożony „wsuwając łyżkę”;
 • drugi jest odwrotny;
 • 3,4,5,6 rzędy rozkładają łyżki z wiązką szwów na pół beli.
Multi-ligacja
Łańcuszkowy opatrunek

Rogi murarskie

Narożniki są podstawą do budowy takich ceglanych konstrukcji jak ściany. Nawet małe wady w tym układzie mogą prowadzić do poważnego naruszenia geometrii. Z tego powodu nośność konstrukcji może być znacznie zmniejszona.

Uważaj, że montaż narożników jest około 3-4 rzędów przed wyświetlaniem samych ścian.

Jest to wymagane, aby móc instalować zamówienia i można było rozciągnąć między nimi specjalny przewód. Pomoże to monitorować równość rzędów w trakcie układania. Technologia wyświetlania 1,5 klocków jest skomplikowana w porównaniu z techniką w 1 bloku. Tłumaczy to fakt, że w pierwszym przypadku konieczne będzie użycie materiałów budowlanych o różnych formatach (chodzi o czwórki, trzy czwarte i pół).

Prace murarskie

Po pierwsze, należy uszczelnić fundament, kładąc na nim arkusze pokrycia dachowego. Następnie, używając poziomu konstrukcji w narożnikach przyszłej konstrukcji, mur jest wykonywany w kilku rzędach. Układy kątowe zostaną następnie do nich przymocowane za pomocą specjalnych wsporników. Po zamówieniu musisz rozciągnąć specjalny sznur. Zaleca się umieszczenie go co 5 m. Jeśli długość między narożnikami jest większa, aby uniknąć rozciągania koronki, w środku umieszcza się latarnię z cegieł. Następnie można przystąpić do układania rzędów cegieł.

Rozprowadzić przygotowaną kompozycję muru za pomocą kielni. Krok od krawędzi ściany powinien wynosić około 20 mm. Jeśli szew jest całkowicie wypełniony, to nie więcej niż 10-15 mm. Grubość zbiornika powinna być utrzymywana w zakresie 25-30 mm. Na podstawie konsystencji roztworu uzyskuje się szwy 10-12 mm.

Techniki murarskie

Istnieją trzy rodzaje układania cegieł w 1,5 cegły. Poznaj je.

 • Chodź. Zaleca się stosowanie tej metody układania cegieł, jeśli pracujesz z solidnym produktem wiążącym. Jednocześnie szwy są całkowicie zalane i są łączone. Do pionu wcześniej dostarczonego bloku reszta roztworu jest popychana przez kielnię. Następnie umieść następną cegłę, którą należy docisnąć do kielni. Kelmu musi być ostry. Rozłożony szczegół jest zdenerwowany.
 • Wtrysk Określona metoda jest istotna podczas pracy z kompozycją z tworzywa sztucznego. W tym przypadku cegła jest lekko pochylona, ​​dotyka jednej z ułożonych rozwiązań, przesuwa ją do części wcześniej ustalonej i oblega ją.
 • Wstrzykiwanie z przycinaniem. Ta technologia różni się od powyższej tylko tym, że spoiwo należy układać w niewielkiej odległości od krawędzi ściany. Roztwór znakomity dla fug, a następnie usuwany kielnią.

Układ 1,5 bloku można wykonać za pomocą izolacji.Jest on po prostu mocowany do podstawy ściany łożyska za pomocą dalszej powłoki tynkowej.

Ciasno
Zraszanie
Zraszacz

Porady i wskazówki

Skorzystaj ze wskazówek i zaleceń ekspertów.

 • Jeśli wątpisz w swoje umiejętności, eksperci zalecają ufanie układaniu narożników, filarów (jak również obszarów na skrzyżowaniu pomostów) i detali, takich jak murarze z dużym doświadczeniem, ponieważ te elementy konstrukcji z cegły są zwykle niezwykle ważnymi składnikami całej konstrukcji.
 • Ściana nośna ze stałą izolacją jest dopuszczalna do wykończenia różnych powłok. Tynk może być szorstki, a następnie wykończony okładziną z cegły lub wentylowaną fasadą.
 • Przy przygotowywaniu roztworu lepiszcza należy pamiętać, że im więcej zawiera cementu, tym mniej plastiku się okaże. Jeśli boisz się samodzielnie przygotować mieszankę, lepiej kupić gotowy produkt o stałych proporcjach. Wystarczy dodać wodę.
 • Jeśli mur w 1,5 bloku zostanie w przyszłości wykończony mieszanką tynku, nie ma potrzeby wykonywania połączeń w nim. Ta procedura nie jest również potrzebna, jeśli chcesz dodać wynikowy układ z okładzinami.
 • Na każdym etapie prac budowlanych korzystaj z poziomu budynku. Nie zapominaj, że wszystkie rzędy i podstawy muszą być możliwie równe i poprawne.

Mur „w półtorej cegle” pokazano na poniższym filmie.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia