Waga cegły i jak ją zmierzyć

Cegła - najpopularniejszy materiał budowlany na świecie. Bez niego trudno sobie wyobrazić budynki mieszkalne, budynki przemysłowe i różne obiekty. Rozważany materiał budowlany ma różne rozmiary, jest wykonany z materiałów o różnej gęstości i według różnych technologii, odpowiednio, ma różnice w wadze. Parametry wagowe są ważne, ponieważ obliczone wartości fundamentu, na których opiera się cały ładunek budynku lub konstrukcji, wytrzymałość konstrukcji, zależą od nich.

Odmiany i znaki ceglane

Istnieje ogromna różnorodność cegieł i zgodnie z krajowymi standardami państwowymi produkty są podzielone na różne grupy w zależności od zakresu ich zastosowania i charakterystyki technicznej.

Do celu są następujące typy.

  • Konstrukcja - zaprojektowane do wykonywania ścian do różnych celów (łożyska, wnętrza), zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Cegła cokołowa, zwykła też ich dotyczy.
  • Twarzy - wymagane do ostatecznego wykończenia. Bloki mogą być wykonane z materiałów naturalnych lub sztucznych, istnieje ogromna różnorodność kolorów, różne rozmiary. Cegła licowa może być użyta jako materiał konstrukcyjny.

Zgodnie ze strukturą można zidentyfikować:

  • pustaki, w których produkcji stosuje się formy, w których znajdują się otwory w blokach zapewniające odpowiednio niską przewodność cieplną, ten typ cegły jest bardziej energooszczędny;
  • pełne, tj. nie ma pustych przestrzeni wewnątrz cegły, może to być standardowy blok pieca;
  • kilka gatunków wyróżnia się wytrzymałością - od najmniej gęstych M-75, M-100 i M-150 do najgęstszych M300;
  • na mrozoodporność są oznaczenia od F15 do F50.

Jeden typ to cegły szamotowe, które są wykonane ze specjalnej trwałej gliny z dodatkami pewnych zanieczyszczeń, w tym piasku. Możliwe jest uzyskanie bloków poprzez obróbkę pyłu ogniotrwałego i specjalnego proszku w wysokiej temperaturze (wypalanie). Jest to cegła szamotowa ogólnego przeznaczenia (ShA, ShA-5, ShB-5, ShB8), kopuła kopułowa, skierowana dwustronnie i wiele innych, przeznaczona do specjalistycznych konstrukcji.

Istnieją również inne rodzaje tego materiału okładzinowego - kwasoodporne, zabutovochny, krzemianowe i ceramiczne.

Należy zauważyć, że marka producenta cegieł zabutovochnogo ma wielkie znaczenie. Im jest wyższa, tym silniejsza może być konstrukcja.

Rozmiary produktów

Wielu producentów oferuje dość szeroką gamę cegieł. Na tej podstawie standardowymi produktami mogą być:

  • pojedyncze wersje 250x120x65 mm;
  • półtora z rozmiarami 250 do 120 na 88 mm;
  • podwójne o wymiarach 250 na 120 na 138 mm.

Cegły licowe mogą być mniejsze niż 120 mm, ponieważ ich głównym celem jest estetyczne postrzeganie gotowego budynku lub konstrukcji. Może być także inna i jej masa. Są bloki z cegły, które mają inne rozmiary ze względu na różnice w kształcie, na przykład, są trójkątne kształty, z okrągłością, wklęsłe, wypukłe itp. Jak można zrozumieć, istnieją różne rozmiary produktów, aby zapewnić różnorodność i ekskluzywność, która przyczynia się do wyobraźni klienta i architekta podczas pracy nad budową obiektu.

Ciężar objętościowy i właściwy

Z powyższego możemy wywnioskować, że w zależności od wielkości materiału i metody wytwarzania, cegła ma inną objętość i ciężar właściwy. Ciężar objętościowy należy obliczyć za pomocą specjalnej formuły.Najbardziej lekka jest cegła do prac okładzinowych od 1200 do 1500 kg na metr sześcienny. W przypadku bloków z pustkami parametr ten waha się od 130 do 1650 kg / m3. Najtrudniejsze - pełne opcje.

Waga objętościowa jest ważnym parametrem, który jest niezbędny do obliczenia obciążenia na fundamencie konstrukcji i jest określony przez wagę cegły na kubaturę muru.

Innymi słowy, ciężar właściwy jest gęstością materiału, z którego wykonany jest produkt. Zależy od surowca, jego jakości, sposobu produkcji, porowatości. Aby obliczyć wartość ciężaru właściwego, należy ustalić „czystą” objętość. Standardowa wartość ciężaru właściwego dla cegły krzemianowej wynosi około 2000-2400 jednostek. Produkt gliniany ma ciężar właściwy od 1700 do 1900 kg / m3, cegła ognioodporna to około dwóch tysięcy jednostek. Rozważane parametry są ważne zarówno na etapie projektowania, jak i na etapie rzeczywistej produkcji robót, ponieważ jakość, trwałość konstrukcji, jej przewodność cieplna i efektywność energetyczna zależą od tego.

Metody pomiarowe

Aby określić liczbę bloków cegieł i ich parametry wagowe, ważne jest określenie metod pomiaru, które mogą być objętościowe, masowe lub mieszane. Z reguły cegła jest zwalniana w paletach (specjalnych paletach), gdzie umieszcza się od dwustu do trzystu pięćdziesięciu cegieł. Dzielenie ciężaru palety cegłą o masie 1 szt. (metoda masowa), możesz łatwo znaleźć ich całkowitą liczbę i odwrotnie. Przy tym pomiarze ważne jest uwzględnienie masy samych palet, które wahają się od 18 do 40 kg.

Metoda wolumetryczna polega na tym, że znając wymiary jednego bloku i wymiary całej palety, łatwo jest obliczyć liczbę produktów. Metoda mieszana łączy obie omówione wcześniej. Pomiar ilości jest ważny przy płaceniu za zakup materiałów budowlanych w sklepie, podczas płacenia pracownikowi instalacji, podczas sprawdzania zgodności pracy wykonanej z istniejącym projektem.

W artykule dokonaliśmy przeglądu tylko głównych i najczęstszych typów i typów wyrobów z cegły, ich objętości i ciężaru właściwego oraz innych parametrów. Przy wyborze produktu ważne jest, aby projekt został opracowany przez eksperta. Samemu, bez specjalnej wiedzy, nawet najbardziej zwykłe klocki z cegły najlepiej nie używać.

Dowiesz się więcej o budowaniu klocków z poniższego filmu.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia