Cegła gipsowa: cechy i zastosowanie we wnętrzu

 Cegła gipsowa: cechy i zastosowanie we wnętrzu

W nowoczesnym wzornictwie bardzo popularne są dekoracyjne tynki ceglane. Materiał ten pozwala nie tylko zaoszczędzić użyteczną przestrzeń, ale także wygląda estetycznie, wypełniając przestrzeń atmosferą domowego komfortu. Dzięki ogromnemu wyborowi kolorów i faktur panele te są idealne dla każdego stylu.

Plusy i minusy

Cegła gipsowa jest unikalnym materiałem budowlanym o różnych kształtach i strukturach. Dziś jest szeroko stosowany do dekoracji wnętrz, dekorując zarówno całą powierzchnię, jak i poszczególne sekcje. Pięknie wygląda wnętrze, w którym znajduje się połączenie muru z tapetą i tynkiem.

Główne zalety tego typu cegieł obejmują następujące punkty.

 • Przyjazność dla środowiska. Materiał jest wykonany wyłącznie z naturalnych składników, dlatego nie wydziela szkodliwych substancji i zapewnia bezpieczne działanie dla zdrowia ludzkiego.
 • Rozsądna cena. W przeciwieństwie do innych materiałów, cegła dekoracyjna z gipsu jest tańsza. Jest często wybierany jako okładzina budżetowa.
 • Atrakcyjny wygląd. Produkt jest produkowany w różnych rozmiarach i kolorach, może mieć zarówno gładką, jak i reliefową strukturę. Pozwala to na wykorzystanie wszelkich pomysłów projektowych.
 • Wygodna instalacja. Płyty można łatwo wybrać dla różnych typów powierzchni i zainstalować w prosty sposób. Jest całkiem realistyczne wykonywanie takich okładzin własnymi rękami, bez uciekania się do pomocy specjalistów.
 • Lekki. Ściany zdobione cegłami gipsowymi nie ulegają deformacji.

Jeśli chodzi o wady, materiał ten jest niestabilny pod względem wilgoci i uszkodzeń mechanicznych, dlatego montaż płyt musi być przeprowadzany ostrożnie, aby uniknąć kruszenia. Jeśli podczas pracy płytka pęknie, można ją szybko zastąpić nową, nie naruszając integralności całego wykończenia.

Projekt i style

Nowoczesne wnętrze zapewnia naturalne materiały, ale często są drogie, więc wielu właścicieli mieszkań i domów woli sztuczną cegłę z gipsu. Ta okładzina jest dekorowana nie tylko powierzchnią ścian, ale także drzwiami, otworami okiennymi, podestami i łukami. Ze względu na fakt, że materiał jest produkowany z błyszczącą, matową, wytłaczaną i płaską powierzchnią, może być stosowany w dowolnym stylu, od klasycznego po nowoczesny.

Obecnie modne są następujące rodzaje wzorów z cegły gipsowej.

 • Romans. Dla wielu murowanie wiąże się z niewygodnym i brutalnym otoczeniem, które sprawia wrażenie przebywania na ulicy. Ale jeśli wybierzesz odpowiedni odcień i fakturę cegieł, a także stworzysz piękny układ rzędów, możesz uzyskać niezwykłe i oryginalne wnętrze. Aby wypełnić przestrzeń romantyczną atmosferą, należy wybrać delikatne farby do dekoracji, które zostaną połączone z kolorami tkanin i wykładzin podłogowych. Ten projekt charakteryzuje się beżowymi, mlecznymi tonami i dobrym oświetleniem, zapewniając grę kolorów na powierzchni sztucznego kamienia. Dodatkowo w wystroju muszą być małe statuetki, wazony kwiatów i ażurowe zasłony.
 • Pop Art. Ten styl z reguły przypomina emocjonalne i otwarte osobowości. W przestrzeni kosmicznej przeważają kontrastujące tony. Jasna tapicerka meblowa i biała cegła doskonale się uzupełniają. Wygląda ciekawie we wnętrzu i połączeniu żółtego, zielonego i białego. Wzmocnij teksturę gry, używając szorstkiej faktury wykończenia z welurową tapicerką sof i krzeseł.
 • Gotyk Wybierając ten kierunek, nie ma potrzeby tworzenia w pokoju nudnej atmosfery średniowiecznych zamków. Wystarczy wyróżnić „stare” oddzielne fragmenty. Dobrym rozwiązaniem byłyby wielobarwne panele murowane. Na przykład będzie wyglądać pięknie, na przemian w kolorze czarnym, mlecznym i beżowym. Aby uzupełnić projekt, drewniane belki na suficie i meble będą błyszczące.
 • Skandynawski styl. Cegła w tym projekcie jest uważana za główny akcent. Zaleca się dekorowanie ścian płytami w naturalnych kolorach, unikając jasnego kontrastu. Pokoje o ścianach wyłożonych szarą i czarną cegłą wyglądają świetnie. Możesz także użyć pastelowych odcieni. Aby wszystko we wnętrzu było harmonijnie połączone, musisz wybrać kolor powierzchni pod meblami i tkaninami. Surowość wnętrza pomoże ukryć dodatkowe elementy wystroju w postaci obrazów, pięknych żyrandoli i wazonów.
 • Etniczne. Jest to dość ciekawy projekt, w którym występuje jednocześnie lekki rygor i bogate jasne kolory. W tym przypadku cegła gipsowa ochry musi być połączona z niezwykłą ceramiką, dywanami i pamiątkami przywiezionymi z krajów afrykańskich i azjatyckich. Na ścianach można tworzyć osobne fragmenty ułożone w formie hieroglifów lub artefaktów.
 • Loft Ceglane ściany w tym stylu są uważane za główną dekorację wnętrza. Przestrzeń pokoju powinna być wolna i nie mieć partycji. Wystrój jest zalecany do tworzenia przedmiotów lakonicznych, unikając zbędnych dekoracji. Pożądane jest ułożenie powierzchni w monochromatycznej cegle gipsowej o nierównej powierzchni. Dozwolone są różne kolory okładzin, poczynając od śnieżnobiałego i kończąc na jasnym piasku i czerwieni.

Aplikacja

Cegła gipsowa jest bardzo popularna w dekoracji wnętrz, ale w przeciwieństwie do swoich „braci” jest znacznie gorsza pod względem wydajności, dlatego jest zalecana do pomieszczeń o normalnej temperaturze i wilgotności. Możesz ozdobić piękne wnętrze materiałem dekoracyjnym wszędzie, ale najważniejsze jest, aby wybrać dla niego „właściwe” miejsce i przestrzegać zasad działania.

Projektanci najczęściej wykorzystują fragmenty gipsu w korytarzu, tworząc konstrukcje nośne. Dekoracyjne panele nadają się również do dekorowania okien, drzwi, nisz i łuków. Cegła gipsowa o różnych fakturach i kolorach nadaje projektowi dodatkowe ciepło i komfort, dzięki czemu można go wybrać do dekoracji wnętrz w mieszkaniu i prywatnym domu. Niezwykłym rozwiązaniem byłyby cegły w sypialni, salonie i pokoju dziecięcym. Jeśli dom wiejski jest wielopiętrowy, schody można ozdobić podobnym wykończeniem.

Ponieważ materiał „boi się” wilgoci, nie zaleca się umieszczania go w łazience. Okładzina gipsowa nie nadaje się do pomieszczeń w pobliżu zlewu (fartuch kuchenny), kominków. Pomimo takich ograniczeń, produkt gipsowy może być pierwotnie łączony z drewnem i marmurem, ozdabiając je jako całą powierzchnię ścian, tworząc osobne kompozycje.

Jak zrobić siebie?

Obecnie rynek budowlany jest reprezentowany przez elegancki asortyment cegieł gipsowych, ale w razie potrzeby panele dekoracyjne można łatwo wykonać własnymi rękami w domu. Aby je wykonać, musisz mieć następujące materiały:

 • sproszkowany gips;
 • wosk parafinowy;
 • formowanie gliny;
 • uszczelniacz silikonowy;
 • karton.

Ponieważ gips jest częścią cegły, konieczne jest zakupienie surowców o gatunku nie niższym niż GF 10, ponieważ ma on zwiększoną wytrzymałość i odporność na wpływy zewnętrzne. Ponadto do produkcji formy silikonowej należy stosować, która jest sprzedawana w postaci gotowej. Jeśli go nie ma, łatwo jest zrobić go samemu z gliny rzeźbiarskiej, która jest rozwijana do grubości nie większej niż 20 mm i tworzy odciski do refluksu. Formy mogą być również wykonane z parafiny. Aby to zrobić, topi się, a następnie wlewa do pudeł o pożądanym rozmiarze.

Po przygotowaniu formularzy przeprowadza się proces tworzenia dekoracyjnej cegły.

 • Proszek gipsowy wlewa się do pojemnika, dodaje wodę. Wszystko jest dokładnie wymieszane aż do uzyskania jednorodnej konsystencji.
 • Formy, w których planuje się wytwarzanie materiału, są naoliwione lub nasmarowane. Pozwoli to łatwo usunąć zamrożone fragmenty w przyszłości.
 • Mieszaninę wlewa się do formy, wstrząsa i równomiernie rozprowadza. Następnie, zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta, poczekaj, aż tynk stwardnieje.

W przypadku, gdy projekt przewiduje użycie kolorowych klocków, podczas przygotowywania mieszanki należy dodać schemat kolorów. Ponadto po zrobieniu cegły można ją również pokryć specjalną zaprawą nadającą fakturę i połysk.

Jak układać?

Ponieważ cegła gipsowa jest łatwa w instalacji, możliwe jest przeprowadzenie jej instalacji własnymi rękami. Materiał dekoracyjny można umieścić na dwa sposoby: na sucho (murowanie wykonuje się za pomocą szyn i śrub) i mokro (fragmenty należy przykleić do ściany specjalnym związkiem). Niezależnie od wybranej technologii, przed ułożeniem cegły należy dobrze przygotować powierzchnię roboczą. Procedura ta jest przeprowadzana etapami.

 • Wyrównanie podstawy jest wykonywane jako pierwsze. Aby wyeliminować wszystkie wady, zaleca się szpachlowanie ścian.
 • Następnie baza jest oczyszczana z brudu, kurzu i zaprawy. Na tym etapie ważne jest również, aby posortować kafelek i wybrać jego rozmiar. Jeśli wymagane jest wykończenie nierównych lub wypukłych powierzchni, cegły należy ciąć za pomocą piły do ​​metalu.

Gdy ściany są gotowe do wyłożenia, rozpocznij proces układania. Najbardziej niezawodna jest sucha metoda instalacji, ale wymaga przestrzegania specjalnych zasad i technologii.

 • Pomieszczenie pokoju jest mierzone, aw jednym z jego rogów zamocowana jest drewniana listwa, która posłuży jako początek instalacji fragmentów. Po zamocowaniu szyny pionowej powstaje otwór. Położył płytkę. Instalacja powinna być przeprowadzona od góry do dołu. Wszystkie części są zamontowane na śrubach lub śrubach.
 • Następnie, po ułożeniu pierwszego rzędu, zmierzyć odległość, która jest równa szerokości cegły, i kontynuować pracę, aż cała powierzchnia zostanie zwrócona.

Ponadto cegłę gipsową można przykleić metodą mokrą. Aby to zrobić, najpierw dokonuje się dokładnego oznaczenia rzędów, zwłaszcza jeśli chodzi o wykończenie różnymi elementami. Jeśli ściana zostanie ułożona przez zdjęcie, fragmenty muszą być ułożone z góry na podłodze. Następnie roztwór kleju jest przygotowywany w małej ilości (musi być ugniatany etapami, ponieważ duża objętość może twardnieć i stać się nieodpowiednia). Klej nakłada się na cegłę i ciasno dociska do powierzchni.

Aby wykonać minimum błędów podczas samodzielnego układania i uzyskać solidną okładzinę, która niezawodnie służyłaby długo, ważne jest również uwzględnienie następujących niuansów:

 • Cegła gipsowa jest raczej kruchym materiałem, dlatego podczas jej instalacji należy zachować ostrożność, w przeciwnym razie panele mogą dawać wióry i będą się przepełniać;
 • w przypadku muru w kuchni szerokość złączy musi wynosić co najmniej 10 mm, co pozwoli zaoszczędzić materiał;
 • dolne części ścian, które po naprawie zostaną pokryte meblami, mogą być układane z resztkami;
 • przyklejając cegłę, należy ją delikatnie wcisnąć w powierzchnię, wykonując ruchy obrotowe, które pozwolą wydostać się z nadmiaru kleju;
 • Klej, który jest używany do montażu cegły gipsowej, ma zdolność szybkiego suszenia, więc przez 30 minut trzeba mieć czas na wyczyszczenie całego nadmiaru kleju i wygładzenie szwów.

Jaką farbę możesz namalować?

Z czasem wnętrze pokoju wymaga aktualizacji, więc jeśli dekoracja ścienna jest wykonana z gipsu, można nadać mu drugie życie. Dla tego materiału dekoracyjnego wystarczy pokrycie farbami akrylowymi lub silikonowymi. Dozwolone jest również malowanie i mieszanki na bazie wody lub rozpuszczalny w wodzie lakier. Możesz także malować fragmenty tynku przed ich ułożeniem, co pozwala nadać materiałowi jaśniejszy i bardziej błyszczący wygląd. Jeśli planujesz pomalować starą podszewkę, cegła musi być najpierw dobrze wypolerowana, w przeciwnym razie farba się rozpadnie.

Zaleca się pomalowanie cegły gipsowej w trzech warstwach. Dzięki temu jego kolor będzie bardziej nasycony i spektakularny. Po pomalowaniu powierzchni dekoracyjnej konieczne jest dodatkowo pokrycie jej lakierem ochronnym.

Piękne przykłady we wnętrzu

Ostatnio istnieje wiele opcji projektowania z użyciem cegieł gipsowych. Taka dekoracyjna dekoracja będzie wyglądać pięknie nawet bez dodatkowych mebli. Dlatego murowane cegły często zastępuje się meblami z szafą i grubymi ścianami. Aby nadać pomieszczeniu niezwykły styl i wypełnić przestrzeń komfortem, możesz skorzystać z następujących przykładów aranżacji wnętrz.

 • Na halę. Dobrym rozwiązaniem w tym pomieszczeniu będzie dekoracja ścian cegłą gipsową w ciepłej palecie kolorów. Piasek i delikatne odcienie powierzchni w szczególny sposób podkreślą geometrię przestrzeni. Aby nie stracić piękna sztucznego kamienia na ogólnym tle, wystarczy umieścić stolik kawowy i dużą narożną sofę z mebli. Możesz skończyć nie tylko na jednej ze ścian, ale także ozdobić fragmentami boczne rogi przy wejściu lub wykonać dekorację w postaci kolumn imitujących kamień naturalny.
 • Na korytarz. Interesująco będzie wyglądać w korytarzu lub na korytarzu, ułożonym na podłodze w formie listew przypodłogowych. Dekoracyjne panele mogą również ozdobić krawędzie ścian bezpośrednio przy wejściu. Zaleca się wybór jasnych kolorów do podszewki, ponieważ ciemna cegła może wizualnie zmniejszyć mały pokój.
 • Do sypialni. W tym pomieszczeniu konieczne jest stworzenie efektu wolnej przestrzeni i zwiewności, dlatego odcienie do wykończenia cegieł dobierane są zgodnie z podstawowymi kolorami wnętrza. Dobrze nadaje się do uspokojenia i powściągliwości sypialni. Piękne będą wyglądały jak połączenie białych i piaskowych cegieł. Na dużej ścianie można również wykonać płyty murowane z efektem starożytności. W tym przypadku w pokoju muszą znajdować się meble wykonane z drewna i szkła.

Jak położyć swój własny ceglany tynk, zobacz następny film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia