Waga czerwonej litej cegły

W budownictwie domów i hozblok najczęściej stosowane były solidne ceglane czerwone. Ma wysoką wydajność i zapewnia trwałość budynków. Zanim zaczniesz budować ten materiał, musisz znać nie tylko jego właściwości, ale także poprawnie obliczyć parametry masy i przepływ.

Ile waży jedna cegła?

Pełna bryła czerwonej cegły jest masywnym materiałem budowlanym, który jest wytwarzany specjalną technologią z wysokiej jakości gliny ogniotrwałej. Ma w sobie minimum pustych przestrzeni, ich odpowiednik wynosi zwykle 10-15%. Aby określić wagę jednego kawałka czerwonej pełnej bryły, należy wziąć pod uwagę że może być produkowany w trzech typach:

  • singiel;
  • półtora roku;
  • podwójnie.

Średnia waga pojedynczej jednostki to 3,5 kg, półtora, 4,2 kg i podwójna 7 kg. Jednocześnie do budowy domów najczęściej wybiera się materiał o standardowych wymiarach 250x120x65 mm, jego waga wynosi 3,510 kg. W obliczu tych samych budynków wykonujemy specjalne pojedyncze bloki, w tym przypadku jedna cegła waży 1,5 kg. Do budowy kominków i pieców zaleca się stosowanie materiału oznaczonego M150, ma on doskonałe bezpieczeństwo termiczne, a przy standardowych wymiarach masa pojedynczego pieca może wynosić od 3,1 do 4 kg.

Ponadto zwykła cegła marki M100 jest stosowana do wykańczania powierzchni, jest odporna na mróz, zapewnia dobrą izolację akustyczną budynku i chroni go przed wnikaniem wilgoci. Waga jednego takiego bloku wynosi 3,5-4 kg. Jeśli planowana jest budowa budynków wielokondygnacyjnych, konieczne jest pozyskanie materiału o klasie wytrzymałości co najmniej 200. Cegła oznaczona M200 ma zwiększoną wytrzymałość, charakteryzuje się doskonałą izolacją termiczną i waży średnio 3,7 kg.

Obliczanie całkowitej masy materiałów budowlanych

Aby zbudować budynek niezawodnie służył długo, jakość jego układania odgrywa ogromną rolę w jego budowie. Dlatego też, aby materiał mógł wytrzymać optymalne i maksymalne obciążenie, konieczne jest prawidłowe obliczenie masy materiału na 1 m3 muru. W tym celu mistrzowie posługują się prostą formułą: ciężar właściwy czerwonej cegły pełnej jest mnożony przez jej ilość podczas układania. Jednocześnie nie wolno zapominać o masie zaprawy cementowej, a także o liczbie rzędów, szwów i grubości ścianki.

Wynikowa wartość jest przybliżona, ponieważ może mieć niewielkie odchylenia. Aby uniknąć błędów podczas budowy, konieczne jest określenie marki cegły, metody murowania oraz prawidłowe obliczenie masy i szerokości ścian podczas tworzenia projektu.

Obliczenie całkowitej masy materiału można uprościć, obliczając poszczególne obszary.

1 paleta

Zanim kupisz materiał budowlany, musisz znać jego zużycie. Cegła jest transportowana na specjalnych paletach, gdzie bloki są umieszczone pod kątem 45, w postaci „choinki”. W jednej takiej palecie z reguły umieszcza się od 300 do 500 jednostek fragmentów. Całkowitą masę materiału można łatwo obliczyć samodzielnie, jeśli znasz liczbę bloków na palecie i wagę jednej jednostki. Zwykle stosowane do transportu palet drewnianych o wadze do 40 kg, ich nośność może wynosić 900 kg.

Aby uprościć obliczenia, kupujący i sprzedający muszą również wziąć pod uwagę fakt, że pojedyncza czerwona cegła pełna waży do 3,6 kg, półtora do 4,3 kg i dwukrotnie do 7,2 kg. Na tej podstawie okazuje się, że na tym samym drewnianym podłożu umieszcza się średnio od 200 do 380 cegieł. Wykonując proste obliczenia, określa się przybliżoną masę materiału na palecie, która wynosi od 660 do 1200 kg.Jeśli dodamy wagę kontenera, wynikiem będzie żądana wartość.

Sześcian m

Do budowy budynków powinieneś mieć również informacje i ile metrów sześciennych materiału będzie potrzebne do murowania, ile będzie ważyć. Maksymalnie 513 bloków umieszcza się w 1 m3 pojedynczej pełnej bryły czerwonej, dlatego masa waha się od 1693 do 1847 kg. W przypadku półtorarocznych cegieł wskaźnik ten ulegnie zmianie, ponieważ w 1 m3 jego ilość może osiągnąć 379 sztuk, dlatego waga będzie wynosić od 1515 do 1630 kg. Jeśli chodzi o podwójne bloki, to w jednym metrze sześciennym znajduje się około 242 jednostek i masa od 1597 do 1742 kg.

Przykłady obliczeń

W ostatnich latach wielu właścicieli ziemskich woli angażować się w budowę domów i hoztopostroyk niezależnie. Oczywiście proces ten jest uważany za trudny i wymaga pewnej wiedzy, ale jeśli zrobisz projekt poprawnie i obliczysz zużycie cegły, otrzymasz piękny i trwały budynek. Poniższe przykłady pomogą początkującym mistrzom w obliczaniu materiałów budowlanych.

Zużycie czerwonej cegły pełnej do budowy domu dwupiętrowego 10 × 10 m. Przede wszystkim należy znać całą długość podłóg zewnętrznych. Ponieważ budynek będzie miał 4 ściany, całkowita długość wyniesie 40 m. Przy wysokości sufitu 3,1 m powierzchnia ściany zewnętrznej dwóch pięter wyniesie 248 m2 (s = 40 × 6,2). Z powstałej figury trzeba będzie odjąć pewne obszary, oddalone pod otworami drzwi i okien, ponieważ nie będą one pokryte cegłą. Okazuje się więc, że powierzchnia ścian przyszłego domu wyniesie 210 m2 (248m2-38m2).

Do budowy budynków wielokondygnacyjnych zaleca się wykonanie ścian o minimalnej grubości 68 cm, więc układanie będzie wykonywane w 2,5 rzędach. Początkowo układanie odbywa się zwykłą pojedynczą cegłą w dwóch rzędach, a następnie licowanie cegłą licową w jednym rzędzie. Obliczenia bloków w tym przypadku wyglądają następująco: 21 × 210 = 10710 jednostek. W tym przypadku pojedyncza zwykła cegła do nakładania się będzie potrzebować: 204 × 210 = 42 840 sztuk. Waga materiału budowlanego jest obliczana przez pomnożenie masy jednego bloku przez całkowitą ilość. W tym przypadku ważne jest, aby wziąć pod uwagę markę cegły i jej cechy.

Zużycie litej czerwonej cegły przy układaniu ściany 5 × 3 m. W takim przypadku powierzchnia do układania wyniesie 15 m2. Od budowy 1 m2 do wykorzystania 51 sztuk. bloki, liczba ta jest mnożona przez powierzchnię 15 m2. W rezultacie okazuje się, że 765 cegieł jest wymaganych do budowy zakładki o wymiarach 5 × 3 m. Ponieważ podczas budowy konieczne jest uwzględnienie połączeń zaprawy, wynikowa liczba wzrośnie o około 10% /, a zużycie bloków wyniesie 842 sztuk.

Ponieważ do 275 sztuk czerwonej cegły jest umieszczonych na jednej palecie, a jej waga wynosi 1200 kg, łatwo jest obliczyć wymaganą liczbę palet i ich koszt. W tym przypadku, aby zbudować ścianę, musisz kupić co najmniej 3 palety.

Przegląd cech czerwonej, pełnej mocy cegły Votkinsky M 100 patrz poniżej.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia