Obliczanie masy cegieł szamotowych

 Obliczanie masy cegieł szamotowych

Materiały konstrukcyjne należy stosować tylko przy ścisłym uwzględnieniu obciążenia powstającego na fundamencie. Dlatego wagę cegieł szamotowych należy starannie monitorować. Ponadto od tego zależy organizacja transportu produktów.

Funkcje

ShA-8 i ShA-5 to dwa najczęściej używane warianty cegieł szamotowych. Otrzymuje się je przez spalanie ze znaczącą mieszaniną gliny grzewczej o określonym kształcie. Do produkcji produktu przy użyciu kombinacji kaolinitu z innymi minerałami. Technologia oznacza, że ​​pewna ilość tlenków glinu i krzemu powinna znajdować się w gotowej kompozycji. Wymienione wyżej dwie marki cegieł ogniotrwałych są szeroko stosowane do:

  • instalacja pieców i kominków;
  • konstrukcja komina;
  • wykładanie pieców do topienia w zakładach metalurgicznych.

Wybierając skład cegły ogniotrwałej, technolodzy nauczyli się wpływać nie tylko na jej odporność termiczną. Różnice w składzie chemicznym powodują różnicę gęstości (ciężaru właściwego). Więc 1 szt. cegła szamotowa kategorii ShA-5 waży 3,4 kg. Jednocześnie jego wymiary liniowe są ściśle określone w normach państwowych i wynoszą 230x114x65 mm. Zgodnie z GOST 390 cegła o wymiarach 250x120x65 mm powinna mieć masę 4 kg.

Standardowe produkty Chamotte

GOST 390-96 określa również masę cegieł ułożonych na 1 palecie. Może się wahać od 1350 do 1600 kg. Oznacza to układanie 385-400 sztuk gotowych produktów. Masa jednego sześcianu. m cegieł ogniotrwałych waha się od 1745 do 2050 kg. Niezależnie od całkowitej grawitacji w 1 cu. m powinno zawierać dokładnie 513 sztuk.

Charakterystyka według marki

Wybierając cegły szamotowe, nie ma potrzeby obliczania masy produktów przy użyciu złożonych formuł. Wystarczy znać konkretną markę techniczną gotowego produktu. Tak więc lekkie cegły kategorii SB 5 muszą ważyć 3,5 kg. Służy do wykończenia pieca, grillowania, produkcji kominków i grilli. Szamotowa kategoria SHA 5 ma masę 3,4 kg. Jest przeznaczony do indywidualnego budownictwa mieszkaniowego.

Bloki ША 5 i ШБ 5 muszą mieć ten sam rozmiar - 230х114х65 mm. Bloki 6A 6, przeznaczone do układania urządzeń grzewczych i grzewczych, są również produkowane według standardowych wymiarów - 230 x 114 x 40 mm. Jednocześnie masa takiego produktu wynosi 3,4 kg. Najcięższe produkty to Sha 8. Są one potrzebne do tworzenia wewnętrznych murów w piecach grzewczych i kanałach dymowych.

Przykład obliczeń

Niech planowana budowa wysokości pieca 2400 mm (z podstawą 24 cegieł). Każdy rząd ma wysokość 70 mm, a 300 mm odejmuje się od planowanej wysokości w celu „cięcia”. Łącznie pozostaje 30 rzędów murów, a po pomnożeniu przez 2/3 (zwykła proporcja w konstrukcji „holenderskiego”) będzie miała tylko 20 rzędów. Wynikiem jest 480 klocków (plus 50 za „cięcie”).

Jeśli zamówisz cegły szamotowe SHB-5 proste, wówczas 1 paleta będzie zawierać 385 bloków o łącznej wadze 1309 kg. Całkowite zapotrzebowanie w tym przypadku wynosi 530 cegieł o łącznej masie 1802 kg. Można stwierdzić, że wymagane jest 1,37 palet bloków konstrukcyjnych. Możesz przywieźć je w samochodzie typu „Gazela”, jednak samochód zostanie przeciążony.

Jeśli zamówisz szamot bezpośredni ShB-8, 297 klocków o łącznej wadze 1188 kg wpadnie do jednej tacy. Nasilenie pojedynczego produktu wyniesie 4 kg. W ten sposób 530 sztuk waży 2120 kg. Dlatego będziesz musiał zamówić pełnoprawną ciężarówkę, aby dostarczyć partię cegieł ogniotrwałych do obiektu.Oczywiście, w rzeczywistości rozmiar pieców i liczba bloków używanych do murowania jest różna, warto również rozważyć komin, ale ogólna zasada liczenia pozostaje niezmieniona.

Dowiesz się więcej o cegłach szamotowych z filmu.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia