Vysola na murowaniu: dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

 Vysola na murowaniu: dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Ceglane domy budowane są poważnie i od dawna gorliwi właściciele. Cegła jest materiałem przyjaznym dla środowiska i wystarczająco drogim, więc chcę, aby wyglądał przyzwoicie przez wiele lat. Powierzchnia pięknego ceglanego muru, próbująca być otwarta. Bardzo często pojawiają się plamy rosnące o nieregularnym białawym kolorze. To tak zwany wykwit. Psuwają wygląd fasady i są rodzajem katalizatora do niszczenia cegieł.

Jak radzić sobie z tym zjawiskiem, analizujemy w artykule.

Co to jest?

Na murach w pierwszych latach po wybudowaniu domów można zaobserwować białe obszary, jakby rozpryskane kredą. Więc pod wpływem nadmiaru wilgoci i wielu innych powodów na powierzchni cegły są pierwiastki alkaliczne. Wyglądają bardzo brzydko, nadając fasadzie niechlujny wygląd. Ale walcz z nimi nie tylko aby poprawić wygląd zewnętrzny budynku. Faktem jest, że pojawienie się raz, wykwity stale rosną, zajmując coraz większy obszar. Ponadto wchodzą w cegłę, przyczyniając się do jej wczesnego zniszczenia. Dlatego podczas wykrywania wykwitów na murze walka z nimi musi rozpocząć się natychmiastaż konsekwencje staną się nieodwracalnymi procesami.

Najczęściej występowanie alkalicznej płytki nazębnej prowadzi do naruszenia głównych przepisów budowlanych przez SNiP. Szkodliwy wpływ na cegły ceramiczne mają również niepoprawnie obliczone cechy konstrukcji domu, które ujawniają się nawet w mieszkaniu. Jednak zakłócenia technologiczne nie są jedynym problemem dla właścicieli murowanych domów. Tworzenie wykwitów przyczynia się do samej struktury cegły, terenu i klimatu, a także wielu innych czynników, które zostaną omówione bardziej szczegółowo.

Przyczyny

Zanim zaczniesz walkę z denerwującym zjawiskiem, warto znać jego przyczyny. Od nich zależeć będą dalsze kroki w celu wyeliminowania białej płytki. Przyczyny wykwitów są podzielone na niezależne od osoby, a także ze względu na jego działalność (w szczególności naruszenie technologii wytwarzania cegieł i procesu układania).

Następujące czynniki uwzględniają główną przyczynę alkalicznej płytki nazębnej na fasadach.

  • Zastosowanie niskiej jakości zaprawy murarskiej o wysokiej zawartości alkaliów, dodatków chemicznych i nadmiaru zanieczyszczeń prowadzi do degradacji cegieł. Z biegiem czasu nie tylko zmienia kolor na biały. W głębszych warstwach zaczynają powstawać łuski, co prowadzi do stopniowego niszczenia materiału pod wpływem dodatkowego naprężenia mechanicznego.
  • Prace budowlane w zimie lub deszczowa pogoda, zwłaszcza przy użyciu różnych dodatków hydrofobowych i przeciw zamarzaniu, co również niekorzystnie wpływa na jakość konstrukcji.

Zdarza się również, że wykwity powstają z powodu nieprzestrzegania technologii wytwarzania materiału w zakładzie. Na przykład, jeśli zamiast suszenia w specjalnym piecu, został po prostu wysuszony na powietrzu. Sole w jednej lub innej ilości zawarte są w samym tlenku glinu, który jest jednym z głównych składników w produkcji cegieł. Jego nadmiar przy niskiej jakości surowców, oprócz zakłócenia produkcji, przy pierwszym poważnym nawilżeniu doprowadzi do usunięcia soli na zewnątrz.

Szaro-biały kwiat na zewnętrznej powierzchni ścian jest częstym i powszechnym zjawiskiem.Występuje w wyniku naturalnych procesów chemicznych i fizycznych. Zasadniczo dochodzi do odparowania rozpuszczalnych w wodzie soli, doprowadzając je do powierzchni. Wilgoć porusza się wzdłuż kapilarnej struktury cegły, zmywając z niej sól. Tak więc w punktach wynurzenia na powierzchnię woda odparowuje, a zanieczyszczenia w postaci drobnych kryształów gromadzą się w plamach.

Opady o dużej zawartości różnych zanieczyszczeń i szkodliwych substancji w wodzie mogą również powodować uszkodzenie cegieł. Szczególnie często zdarza się to w dużych miastach przemysłowych o słabej ekologii.

Jeśli w pobliżu przyszłego domu znajduje się fabryka, powinieneś zadbać o zachowanie cegły na fasadzie w dobrym stanie.

Najrzadszą przyczyną są niewłaściwe warunki przechowywania cegieł w zimnej porze deszczowej bez ochrony bezpośrednio na ziemi. Wilgoć może również dostać się z gleby, ale jest to możliwe tylko przy źle wykonanej hydroizolacji warstwy podstawowej.

Metody usuwania

Jeśli wykwity pojawiły się na ścianie, możesz je usunąć własnymi rękami. Aby to zrobić, możesz użyć gotowych roztworów kwasów sprzedawanych w sklepach lub spróbować usunąć biały kwiat przy pomocy środków ludowych. Wysokiej jakości czyszczenie odbywa się w kilku etapach. Konieczne jest przestrzeganie technologii prawidłowej utylizacji płytki nazębnej, a następnie nie powróci on ponownie do ścian.

Po pierwsze eliminacja największych cząstek odbywa się poprzez działanie mechaniczne. Aby to zrobić, potrzebujesz twardej szczotki z metalowym włosiem i czystej wody, najlepiej czystej, bez zanieczyszczeń. Ten proces jest dość pracochłonny i zajmuje dużo czasu. Ale z należytą starannością efekt staje się natychmiast zauważalny.

Następnie wybierz specjalne narzędzie do czyszczenia z wykwitów. Na alkalia wpływają kwasy zawarte w gotowych roztworach. Wskazane jest, aby dowiedzieć się o składzie i chemicznym charakterze samych plam, aby znaleźć najbardziej skuteczne środki. Ponieważ w większości przypadków nie jest to możliwe, konieczne jest użycie metody próbkowania, aby jak najskuteczniej pozbyć się brzydkiej płytki.

Do testowania usuwacz jest często używany najpierw na stronie testowej, po czym czeka na wynik. Czasami trzeba eksperymentować, aby wybrać narzędzie, więc nie należy od razu kupować dużego pojemnika, jeśli nie ma pewności co do jego skuteczności. Konieczna jest praca ze sprzętem ochrony osobistej, ponieważ większość funduszy zawiera dość silne kwasy i środki powierzchniowo czynne.

W niektórych przypadkach dopuszczalne jest przygotowanie rozwiązania w domu. Aby to zrobić, rozcieńczyć 20 g kwasu solnego, kilka łyżek octu i 50 g detergentu na 10 litrów wody (mydło w płynie lub pianka do zmywarek zrobi). Zastosuj kompozycję zazwyczaj pędzlem ze sztucznym włosiem lub wałkiem. Jeśli powierzchnia do obróbki jest duża, można użyć butelki z rozpylaczem lub konwencjonalnych opryskiwaczy ogrodowych. Cegła powinna być dobrze nasycona środkiem czyszczącym..

Jeśli wybierzesz gotowe narzędzie, powinieneś ściśle przestrzegać instrukcji dołączonych do niego. Czas potrzebny do oczyszczenia muru jest zazwyczaj na opakowaniu. Praca jest wykonywana przy użyciu rękawiczek, okularów, a czasami respiratora, ponieważ w tego rodzaju produkcie występują kwasy o różnych stężeniach.

Po oczyszczeniu cegły ze śladów wykwitów należy ją spłukać. Niewielką powierzchnię można obrabiać ręcznie.

Duże powierzchnie są myte wodą z konwencjonalnego węża do podlewania lub użyj mini myjni samochodowej.

Umyty w ten sposób powierzchnia powinna dobrze wyschnąć. Może to potrwać do półtora dnia.. Następnie, aby usunąć taki problem na zawsze ze ścian pokoju, są one pokryte specjalną mieszanką, często opartą na komponentach akrylowych. Takie narzędzie po prostu odpycha wodę, zapobiegając jej przedostaniu się do porów cegły.Dodatkowo impregnacja dodatkowo chroni mur przed zabrudzeniem i kurzem, które po prostu nie mogą na nim osiąść. Powierzchnia zawsze wygląda czysto i lśniąco, co wygląda bardzo atrakcyjnie.

Z prostych narzędzi, które są zawsze pod ręką, możemy polecić niedrogi sposób, przynieść biały kwiat z małego obszaru. Czyści swój zwykły alkohol mlekowy. Standardowa butelka tego płynu jest rozcieńczana w 10-12 litrach czystej wody. W razie potrzeby stężenie można nieznacznie zwiększyć, pobierając mniejszą objętość wody. Nanieść produkt sprayem drobnym sprayem.

Czasami, nawet przy właściwym prowadzeniu wszystkich środków czyszczących, pojawia się ponownie tablica. Nie chodzi tu o przetwarzanie złej jakości, ale o strukturę samego materiału. Każda cegła i zaprawa zawierają związki alkaliczne, które są niemożliwe i nie trzeba ich całkowicie usuwać. Specyfika organicznych materiałów budowlanych polega właśnie na włączeniu takich elementów do ich składu. Obróbka zewnętrzna zmywa wykwity tylko na chwilę. Jeśli po pewnym czasie duża ilość wilgoci dostanie się do muru, konieczne będzie ponowne wykonanie zabiegu.

Aby uniknąć powtarzających się czynności związanych z czyszczeniem, powierzchnia narażona na silne warunki atmosferyczne lub przedostanie się wody musi być chroniona przed wilgocią. Jednocześnie nakłada się na nie wymagania dotyczące przepuszczalności pary.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

O wiele łatwiej jest zapobiec pojawieniu się wykwitów niż z nimi walczyć. W końcu powstają wystarczająco szybko i zwiększają ich lokalizację. Praca nad ich usunięciem może zająć dużo czasu, wysiłku i pieniędzy. Ponadto nie ma gwarancji, że białe plamy nie pojawią się ponownie po czyszczeniu. Dlatego z góry określamy możliwe czynniki, które mogą zepsuć mur.

  • Lepiej jest kupić cegłę od sprawdzonego producenta przez lata i wielu klientów.. Oszczędzaj na materiale po prostu nie jest tego wart. Jednocześnie bardzo trudno jest odróżnić wysokiej jakości materiały do ​​budowy od materiałów uzyskiwanych w wyniku naruszeń technologicznych. W poszukiwaniu dobrego dostawcy pomogą recenzje i zalecenia.
  • W przypadku konstrukcji konieczne jest rozcieńczenie możliwie jak największej grubości. i wykonywać prace budowlane tylko przy suchej pogodzie. Wskazane jest budowanie tylko w ciepłej połowie roku.
  • Jeśli to możliwe, nie należy dodawać żadnych specjalnych dodatków do zaprawy murarskiej.. Sama mieszanka najlepiej jest próbować rozcieńczać czystą wodą i wysokiej jakości gruboziarnistym piaskiem.
  • Jeśli konieczne jest zawieszenie pracy, niedokończone części budynku należy przykryć folią.. Zaleca się jak najszybsze doprowadzenie ich pod dach, aby wilgoć i opady atmosferyczne nie dostały się do materiału i nie zasilały go.

Układanie należy wykonywać tak starannie, jak to możliwe, nie pozostawiając śladów zaprawy na elewacji. Jeśli zdarzy się skażenie cegły, wyczyść ją jak najszybciej. Następnie na powierzchnię muru nakłada się specjalną hydrofobową substancję, która jest w stanie odeprzeć wilgoć z powierzchni mineralnych, dobrze mocząc cegłę.

  • Należy starannie zaprojektować system odwadniania, systemy odprowadzania wody deszczowej i specjalne wiaty. w celu uniknięcia nadmiaru wody na elewacji podczas opadów. W ten sposób woda deszczowa spadnie mniej na cegły.
  • Rozwiązanie jest lepsze, aby nie było cienkie ani cienkie. Często przy użyciu starej cegły jest moczona w wodzie. Lepiej tego nie robić, ale usunąć pozostałości starego cementu lub mieszaniny przez działanie mechaniczne.
  • Do roztworu roboczego dodawane są specjalne dodatki, które zastępują substancje wapienne. i nadać lepiszczu większą plastyczność, aby zapobiec naturalnemu procesowi tworzenia soli w murze i ich późniejszemu wypuszczeniu na powierzchnię.Jest to ważny środek zapobiegawczy, ponieważ wygodna i bardzo dokładna aplikacja zapewnia najbardziej prawidłowe i jednolite obciążenie każdej cegły. Wcześniej do tego celu wykorzystano żółtka jaj. Nowoczesny przemysł oferuje gotowe rozwiązania. Są to formery z mikrofibry, zawierające zasadniczo pochodne oleju, kwasy tłuszczowe lub związki silikonowe.

Tworzenie wykwitów jest często naturalnym i nieuniknionym procesem. Nie zawsze można kontrolować jego wygląd. Ale o ile to możliwe, konieczne jest stworzenie warunków do przestrzegania właściwej technologii układania, wtedy można uniknąć wielu problemów.

Jak usunąć wykwity, zobacz następny film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia