Jak fugować spoiny murowane?

 Jak fugować spoiny muru?

Każdy chce, aby jego dom był najpiękniejszy, zadbany i atrakcyjny. Najczęściej do budowy mieszkań przy użyciu takiego materiału jak cegła. W tym przypadku powstaje pytanie, jak zamknąć wszystkie małe szczeliny między blokami cegły? Wymaga to spoinowania spoin i wszystkich nierównych powierzchni. Zatirochny materiał przydziela kontury cegły licowej.

Cementowanie fug

Fugowanie to zastosowanie specjalnej dodatkowej warstwy na powierzchni pomiędzy cegłami po ich ułożeniu. Taki materiał jest używany do pionowego lub poziomego układania ściany, po usunięciu nadmiernej mieszanki na złączach każdej cegły, ale pozostają małe nierówności. Spoina lub, jak to się nazywa, łączenie, jest używana właśnie do takich celów. Układanie cegieł okazuje się piękne i równe. Warstwa, która będzie chronić przed wilgocią, ma wysoką integralność i trwałość. W rezultacie życie budynku wzrasta.

Próbują połączyć natychmiast po wykonaniu budynku. Oczywiście są też takie przypadki, gdy ta praca jest wykonywana kilka lat później. W tym przypadku ściana już pochłonęła dużą ilość wilgoci i jest stopniowo niszczona.

Fugowanie odbywa się tylko na tych ścianach, które nie będą później wykorzystywane do tynkowania lub wykładania.

Zalety fugowania

Łączenie jest zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne.

Do właściwości dekoracyjnych należą:

 • podkreślić linie faktur;
 • wybór wzoru cegły;
 • połączenie wszystkich linii, które zostały ułożone zarówno w kierunku poziomym, jak i pionowym;
 • nadanie elewacji rygoru i przejrzystości.

Praktyczne cechy są następujące:

 • z podszewką zwiększa izolację akustyczną;
 • chroni przed nadmierną wilgocią;
 • ciepło zachowuje się w budynku;
 • wydłuża się okres użytkowania;
 • pojawia się szczelność;
 • małe pęknięcia są zamknięte.

Fuga zachodzi na poprzednią warstwę cementu, ale w ten sposób niemożliwe jest całkowite usunięcie błędów w postaci nadmiaru cementu w ścianie, jego krzywizny i nierówności muru.

Kiedy jest najlepsze miejsce do wykonania połączenia, a w jakim przypadku to zrobić? Łączenie można wykonać tylko wtedy, gdy dokładnie wzniesiono mur ceglany. W końcu każdy szew ma tę samą standardową grubość. Poziomo, liczba ta wynosi od 10 do 15 mm, a pionowo od 7 do 14 mm.

Istnieje kilka znanych i powszechnych sposobów tworzenia fug własnymi rękami. Rozważ kilka przykładów bardziej szczegółowo.

W przycinaniu

Jest to najłatwiejsza opcja do wykonywania fug między cegłami. Nie będzie nawet potrzeby zakupu specjalnego narzędzia - wąskiej kielni.

Najpierw należy rozcieńczyć zaprawę, a następnie zastosować ją między cegłami. Rozwiązanie jest zwykle wykonane z cementu. Nadmiar zastosowanej masy można łatwo usunąć za pomocą kielni (polerowane narzędzie po obu stronach z zakrzywionym drewnianym uchwytem). Konieczne jest, aby warstwa trochę stwardniała, a następnie wszystko zetrzeć twardą szczotką.

Filet

To drugi sposób, w jaki mistrzowie używają. Z narzędzi, których będziesz potrzebować: mała ostra szpatułka, nazywana „łączeniem”, samo rozwiązanie. Łopatka nie powinna być zbyt gruba i długa, ponieważ dzięki temu narzędziu mieszanina nakładana na powierzchnię zostanie zagęszczona.Zaprawę cementową należy ułożyć na powierzchni muru, usunąć nadmiar za pomocą kielni, a następnie zagęścić mieszankę między cegłami za pomocą małej ostrej łopatki.

Prostokątny

Jest to metoda, którą lepiej powierzyć mistrzom niż zrobić to samemu, ponieważ wymaga specjalnych umiejętności i umiejętności. Z szwów usuń roztwór, około 4-5 mm, a następnie utworzone szczeliny są ponownie wypełnione nową mieszanką, bardziej szczelnie. To wykończenie ma piękny wygląd i przyciąga uwagę, ale nie nadaje się do użytku na ulicy, ponieważ nie spełnia funkcji odpychania wody.

Istnieją dwa rodzaje fugowania - cementowe i epoksydowe. Są całkiem różne od siebie. Fugowanie cementu jest bardziej popularne, łatwiej je zdobyć, są tańsze w kategorii cenowej.

Taka zaprawa jest produkowana przez wiele przedsiębiorstw (na przykład Quick-mix jest popularnym dostawcą na rynku). Materiał jest usuwany z powierzchni wystarczająco szybko, a woda jest wykorzystywana w każdym domu do rozcieńczania mieszaniny.

Fuga epoksydowa droższa, nie jest dostępna, w niektórych miastach nie można ich kupić. Są bardziej skuteczne niż cement. W miejscach, gdzie jest więcej wilgoci i występuje zwiększone obciążenie, zaprawa epoksydowa będzie miała większą wytrzymałość niż cement. Ich wskaźnik trwałości jest wysoki, podobnie jak izolacja termiczna.

Własna fuga

Do samodzielnego wykonania zaprawy należy: cement, mieszanina gipsu i węglanu wapnia (alabaster) i piasek kwarcowy. Składniki muszą być mieszane w proporcjach 2 do 2 i do 10.

Stopniowo dodawać wodę do mieszaniny. Masa nie powinna być zbyt cienka ani zbyt lepka. Aby sprawdzić, czy powstała pasta jest gotowa do pracy, nałóż ją na kielnię - nie powinna z niej ściekać.

Kiedy potrzebujesz białej zaprawy, możesz dodać do mieszanki wapno lub mieszankę handlową. Jeśli wapno jest używane jako podstawa koloru białego, to gdy wilgoć na niego wpadnie, biały kolor będzie za każdym razem bardziej szary.

Stopniowe krzepnięcie masy następuje w ciągu trzech godzin. Po tym, traci swoją plastyczność, bardziej intensywnie stosowany, staje się niemożliwe do pracy z nim.

Do fugowania mogą być potrzebne następujące narzędzia:

 • szpatułka, kielnia, wiertło, które będą mieszać mieszaninę;
 • cement, woda i wiadro;
 • pojemność, w której zostanie umieszczone całe rozwiązanie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz przygotować do późniejszej pracy - twardy pędzel, aby przejść przez wszystkie szwy, usuwając nierówności i nadmiar. Następnie należy umyć szwy (jeśli ściana jest wysoka i duża, najlepiej użyć węża), należy również umyć samą cegłę, aby była nasycona wilgocią.

Równolegle przygotowywane jest rozwiązanie. Po pierwsze, musisz wybrać sposób zaprawy - wklęsły lub wypukły. To zależy od tego, jakie narzędzia są potrzebne. Niewielką ilość mieszanki należy pobrać szpatułką, delikatnie ubić i przetrzeć stawy. Po tym musisz wyczyścić miejsce szwu za pomocą pędzla, aby usunąć nadmiar. Ta praca się skończyła.

Na fugach zobacz film poniżej.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia