Wybór lodówki na warzywa i owoce

 Wybór lodówki na warzywa i owoce

Prywatny ogród to świetny sposób na zjedzenie większej ilości pokarmów bogatych w witaminy z minimalną ilością szkodliwych dodatków, a nawet oszczędzanie na tym. Inną rzeczą jest to, że w naszym kraju sezon świeżych warzyw i owoców nie trwa przez cały rok, a w postaci puszki wszystkie te dary natury łatwo tracą pewną część swoich korzyści.

Jeśli twój własny ogród przynosi znaczne ilości zbiorów i chcesz zachować je głównie świeże, powinieneś kupić specjalną lodówkę na warzywa i owoce.

Wymagania wstępne

Dla większości współczesnych konsumentów nie jest tajemnicą, że nawet zwykła domowa lodówka ma strefy o różnych temperaturach. To nie jest minus organizacji sprzętu, ale możliwość umieszczenia każdego produktu w optymalnych dla niego warunkach. Typowym miejscem „warzywnym” jest specjalna komora lub pudełko z dna głównej komory, ale warunki nie są idealne i jest mało miejsca.

Optymalna chłodzona szafka na składniki wegetariańskie może mieć bardzo różne temperatury zamrażania, ale zawsze z możliwością regulacji. Jeśli kamera jest w stanie zrobić to w trybie automatycznym, zwykle temperatura wewnątrz wynosi od 2 do 7 stopni Celsjusza. Ważne jest jednak, aby utrzymywać wilgotność wewnątrz komory na poziomie 70–95%. Niektóre modele umożliwiają regulację temperatury w zakresie 8-20 stopni, ale wtedy maksymalna dopuszczalna wilgotność wynosi 90%.

W niektórych przypadkach do przechowywania warzyw i owoców można również użyć specjalnych komór grzewczych, w których temperatura może zmieniać się od 2 do 18 stopni powyżej zera.

Sprzęt o pojemności do 250 ton jest używany na skalę przemysłową, ale oczywiście w domu wykorzystywane są kamery o mniejszym rozmiarze.

Bardzo pożądane jest posiadanie kilku przedziałów, ponieważ zbyt niskie temperatury dla produktów pochodzenia roślinnego mają znaczenie tylko przez krótki czas. Aby uniknąć zepsucia takiej żywności, nie należy jej gwałtownie rozmrażać, aby wybrana lodówka mogła stopniowo podnosić temperaturę, dosłownie o jeden lub dwa stopnie.

Zasada działania

Produkcja specjalnych lodówek do owoców i warzyw to nie tylko marketingowa sztuczka przeznaczona do sprzedaży tej samej jednostki pod nową nazwą, ale całkowicie oddzielny sprzęt. Opisane produkty podlegają wpływowi różnych mikroorganizmów i mogą również tracić wodę podczas procesu zamrażania, co powoduje pogorszenie zarówno smaku, jak i wyglądu.

Pierwszą rzeczą, która sprawia, że ​​taka jednostka jest ładowana, jest zamrażanie szokowe. Różni się tym, że występuje gwałtowny spadek temperatury, który zwykle nie osiąga wartości ujemnych. Takie podejście pozwala skutecznie zniszczyć wszystkie możliwe bakterie, które mogą wywołać procesy rozkładu lub rozkładu, ale wkrótce temperatura wzrośnie dla wielu owoców i warzyw, w przeciwnym razie owoce tropikalne zostaną po prostu zniszczone od wewnątrz.

Dla każdego rodzaju owoców ustawiana jest specjalna stała temperatura przechowywania. Na przykład, w przypadku marchwi potrzebujesz ścisłego zera, w przypadku winogron możesz ulżyć - do 2 stopni Celsjusza, jabłka nie psują się przy +4, ale południowe banany nie powinny być przechowywane w temperaturach poniżej +7, chociaż powyżej +12 nie powinieneś.

Zasadnicze znaczenie ma nie tylko temperatura wewnątrz komory, ale także wilgotność, która musi stale utrzymywać się na określonym poziomie. Biorąc pod uwagę, że w takiej jednostce warzywa i owoce, które są zamknięte, mogą być przechowywane przez miesiące, producent jest zobowiązany do przemyślenia systemu wentylacjiponieważ po prostu niemożliwe jest regulowanie poziomu wilgotności. System dokładnie monitoruje poziom wilgoci w powietrzu wewnątrz komory i, w razie potrzeby, odprowadza powietrze na zewnątrz, aby dary natury nie stały się zestarzałe.

W większości przypadków taki sprzęt sam wykonuje wszystkie skomplikowane obliczenia, więc nie jest wymagana specjalna wiedza konsumenta. Urządzenie zakłada obecność kilku wbudowanych programów, z których każdy jest przeznaczony dla konkretnego owocu lub warzywa, właściciel może tylko nacisnąć odpowiedni przycisk i upewnić się, że zawartość lodówki nie ulegnie pogorszeniu.

Kryteria wyboru

Jeśli zdecydowano, że taki sprzęt jest bardzo przydatny w domu, przed dokonaniem zakupu Należy zwracać uwagę na cechy, które należy kierować przy wyborze.

  • Wymiary. Dom nie jest pomieszczeniem do przechowywania, więc aparat nadal musi być umieszczony gdzieś, aby nikomu to nie przeszkadzało. Oddzielny moment - musi swobodnie przechodzić przez istniejące drzwi, ponieważ zwykle taki sprzęt nie rozumie.
  • Kilka stref temperatury. Duże magazyny mogą stać się jednostką jednokomorową dla każdego rodzaju warzyw lub owoców, ale w domu pożądane jest posiadanie kilku sekcji, tak aby cała uprawa pasowała do jednej komory. Każda sekcja powinna być regulowana oddzielnie, ponieważ niemożliwe jest przechowywanie wszystkich produktów w jednej temperaturze.
  • Tom. Lodówki do owoców i warzyw miały objętość 35 litrów. Właściciel musi z wyprzedzeniem zastanowić się, ile potrzebuje, ponieważ mała lodówka nie rozwiąże jego problemu, a duża jednostka kosztuje znacznie więcej, a nawet jeśli jest to w większości proste, nie zapewnia odpowiednich warunków przechowywania.
  • Materiał. Pożądane jest, aby drogi sprzęt był trwały i nie tracił atrakcyjnego wyglądu tak długo, jak to możliwe. Wymagania te są najbardziej zgodne z obudowami ze stali nierdzewnej, ale malowane lodówki szybko zużywają się na zewnątrz.
  • Typ chłodzenia. Statyczne szafy chłodnicze działają zgodnie z zasadą naturalnej cyrkulacji masy powietrza, dlatego w nich różnica temperatur w poszczególnych strefach często różni się w zależności od lokalizacji półki - z góry lub z dołu. Modele dynamiczne siłą wtryskują zimne powietrze za pomocą wentylatora, więc lokalizacja stref temperatury jest bardziej podatna na ustawienia użytkownika.

Jak przechowywać owoce, dowiesz się w następnym filmie.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia