Apartament typu studio o powierzchni 27 metrów kwadratowych. z balkonem

Kawalerka o powierzchni 27 m.kw. + balkon jest uważany za najlepszą opcję dla takiego planu. To doskonała baza do stworzenia przytulnej, nowoczesnej, komfortowej strefy dla jednej osoby lub małej rodziny. W opcjach projektowych i meblarskich studio opowie nasz artykuł.

Funkcje

Główną cechą studia jest brak wewnętrznych przegród i niektórych ścian. W wyniku tego planowania uzyskuje się przestronną, wolną przestrzeń, w której przestrzeń do gotowania / odbierania do pisania, spania, odpoczynku i innych pomieszczeń funkcjonalnych jest oddzielona od siebie małymi ekranami, zasłonami, przezroczystymi przegrodami lub nawet bardziej dowolnie: według schematu kolorów materiałów wykończeniowych, reflektorów, obecności małego podium podium.

Niezależnie od placu, powierzchnia mieszkalna studia jest tradycyjnie podzielona na kilka obowiązkowych stref:

 • kuchnia / jadalnia;
 • pokój dzienny:
 • sypialnia;
 • biuro

Aby małe mieszkanie mogło rzeczywiście pomieścić wszystkie te funkcjonalne pokoje, konieczne jest wykonanie pewnych prac zagospodarowania przestrzennego.

Kuchnia z reguły w takich mieszkaniach jest już przydzielona (główne połączenia są doprowadzane, a piec i zlew są zainstalowane). Pozostaje tylko oddzielić go od reszty obszaru i określić miejsce do odpoczynku i snu. Najczęściej do tego celu służy licznik prętów. Ten oryginalny i bardzo funkcjonalny przedmiot jest dziś często używany do dekoracji kuchni. Pozwala to znacznie zoptymalizować przestrzeń kuchenną.

Stojak może służyć jako stół jadalny i jako powierzchnia robocza w procesie gotowania.

Przykłady projektów projektowych

Studio z balkonem daje wiele możliwości realizacji różnych pomysłów projektowych we wnętrzu. Oto kilka opcji.

Kuchnia na balkonie

Pomimo pozornej niemożliwości i niedogodności takiego rozwiązania, ma wiele zalet:

 • oszczędność miejsca. W rzeczywistości całe pomieszczenie jest przenoszone na balkon (oczywiście musi być przeszklone i izolowane). Reszta terytorium zostanie podzielona tylko na część wypoczynkową i sypialną;
 • przeniesienie kuchni pomoże pozbyć się hałasu sprzęt gospodarstwa domowego, wylewanie wody i zapachów podczas gotowania;
 • Balkon jest doskonałym źródłem naturalnego światła. (oszczędności na dodatkowych lampach);
 • w miejscu kuchni w studio możesz zostawić tylko bar, który będzie jednocześnie stołem. Wystarczy dodać kilka krzeseł - gotowy jest przytulny kącik do jedzenia i spotkań z przyjaciółmi;
 • jeśli kuchnia zajmuje zbyt dużo miejsca w pokoju, część jej można wyjąć na balkoni zostaw część w pokoju, znacznie oszczędzając przestrzeń mieszkalną i rozszerzając funkcjonalność samej kuchni.

W zależności od wybranej opcji, wielkości i kształtu balkonu, sąsiedniego terytorium, kuchnia może być kwadratowa, prostokątna lub kątowa.

Oprócz zalet tego rozwiązania istnieją istotne wady:

 • na balkonie trzeba będzie nawiązać podstawową komunikację (woda, ścieki, prąd i światło). Te działania są bardzo kosztowne i kłopotliwe. Możesz rozważyć opcję częściowo przeniesionej kuchni - wtedy komunikacja pozostanie w pomieszczeniu;
 • przestrzeń balkonowa może nie wystarczyć dla ludzi, którzy są przyzwyczajeni do gotowania w kuchni;
 • niewielka powierzchnia balkonu wymaga jego bardzo kompetentnego i efektywnego wykorzystania. Nie powinno być niepotrzebnych szczegółów;
 • standardowe meble nie pasują do wielkości balkonu. Najprawdopodobniej będziesz musiał umeblować balkonowe meble kuchenne na zamówienie.

Balkon może być świetnym miejscem nie tylko do gotowania, ale także do posiłków. Jest to prawdopodobnie najbardziej powszechne wykorzystanie balkonu w apartamentach typu studio. Picie porannej kawy lub posiłku i podziwianie pięknej panoramy świeżego powietrza - co może być lepszego?

Ta opcja jest wygodna, ponieważ nadaje się do każdego studia. Jego wdrożenie nie będzie wymagało czasochłonnych i kosztownych operacji. Wystarczający stół, krzesła i elementy dekoracyjne, aby nadać wnętrzu kompletny wygląd. Jeśli jeden z rogów balkonu jest wykorzystywany jako mini-bar, wówczas jego terytorium stanie się również doskonałym miejscem do organizacji imprez.

Wadą tej decyzji są te same meble, które będą musiały być wykonane na zamówienie, i stosunkowo mała przestrzeń, co jest mało prawdopodobne, aby pomieścić dużą liczbę gości.

Balkon - teren rekreacyjny

Z reguły układ mieszkania zapewnia jadalnię obok kuchni. Jeśli kuchnia znajduje się daleko od balkonu, zorganizowanie jadalni na niej nie jest zbyt rozsądne. Bardziej logiczne byłoby zorganizowanie tam małego kącika do odpoczynku i relaksu.

Konstrukcja toalety bezpośrednio zależy od obszaru samego balkonu. Jeśli jest mały, możesz umieścić małą sofę wzdłuż ściany i stolik do kawy obok.

Jeśli obszar balkonu na to pozwala, część można podnieść za pomocą podium, a na nim można ustawić miejsce do spania. Podium to świetna opcja na przydzielenie funkcjonalnie innej strefy. Na przykład można go użyć do zorganizowania małego pokoju gier na balkonie.

Studium na balkonie

To kolejna często spotykana opcja. Główną cechą biura jest jego względna izolacja od reszty pomieszczenia. Osoba pracująca nie powinna być rozpraszana przez hałas lub inne zewnętrzne manifestacje. Znalezienie kąta w apartamencie typu studio nie jest łatwe. Dlatego balkon doskonale radzi sobie z tym zadaniem.

Można ozdobić obszar balkonu do pracy na różne sposoby. W przedniej części balkonu można postawić biurko i krzesło, umieścić niezbędny sprzęt biurowy. Zaletą tej decyzji będzie dobre naturalne światło. Długa ściana balkonu może służyć do przechowywania regałów, półek, cokołów. Przeciwną ścianę może zajmować wysoka otwarta półka na książki, foldery i dokumenty.

Tak więc balkon można wykorzystać do niemal każdego obszaru funkcjonalnego. W zależności od tego, pozostała część mieszkalna mieszkania może być zaaranżowana, kierując się zasadami podziału na strefy, podaną w następnym akapicie.

Wskazówki:

 1. Wolny obszar powinien być maksymalnie wykorzystany. Na przykład licznik prętów może jednocześnie pełnić rolę stołu jadalnego, a szeroki parapet na balkonie może stać się blatem stołu.
 2. Każdy obszar funkcjonalny powinien być wizualnie oddzielony od reszty. Jednocześnie wszystkie strefy powinny być połączone wspólną decyzją stylistyczną i wyglądać bardzo harmonijnie.
 3. Kompetentnie przemyślany system oświetlenia pomoże wizualnie umieścić niezbędne akcenty we wnętrzu.

Umiejscowienie mebli

Podczas tworzenia wnętrza należy unikać dużych, masywnych mebli. Lepiej zwrócić uwagę na przekształcanie zestawów lub modułów mebli. Możesz używać otwartych półek, wąskich szaf na całej ścianie, a także wielofunkcyjnych łóżek i sof, które są wyposażone w dodatkowe schowki.

W kuchni-salonie

Część mieszkania przeznaczona do gotowania i jedzenia powinna być przytulna, wystarczająco przestronna i wygodna. W zależności od miejsca przeznaczonego na przestrzeń kuchenną i jej konfiguracji, wybierany jest optymalny zestaw mebli: półki na zawiasach i podłogi, wbudowany piec, lodówka, zlew. Upewnij się, że masz mocny kaptur, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zapachu w całym pomieszczeniu.

Blat stołu może znajdować się wzdłuż ściany. Jego rolą może być licznik barowy, który oddziela przestrzeń kuchenną od części dziennej. Stół z krzesłami może znajdować się w tej samej strefie lub poza nią.

W korytarzu

Jako meble do aranżacji korytarza najczęściej używane szafy, półki do przechowywania butów, czapek i akcesoriów. Mieści również małą sofę lub pufę, wieszak na garderobę i lustro. Minimalna ilość mebli musi w pełni zaspokoić potrzeby osób mieszkających w mieszkaniu.

W łazience

Najbardziej racjonalną opcją planowania łazienki w apartamencie typu studio jest połączenie łazienki i toalety. Wanna jest najczęściej zastępowana przez kompaktowy prysznic. Wzdłuż jednej ściany można umieścić kompaktową, umywalkę, pralkę. Wręcz przeciwnie, jest kabina prysznicowa, szafa lub kilka otwartych półek na akcesoria prysznicowe, wieszak na szlafroki i ręczniki.

Na balkonie

W zależności od tego, jak planujesz korzystać z balkonu, wybierany jest odpowiedni zestaw mebli. Jeśli jest to łóżko, potrzebna będzie mała sofa lub nawet materac w części narożnej. Jeśli to jest badanie - stół i krzesła. Jeśli w salonie - stolik kawowy, kilka krzeseł, krzesła lub mała sofa.

Style i kolory

Niezmienną zasadą projektowania mieszkań o takim układzie jest użycie lekkich, delikatnych kolorów. Jasne, pastelowe kolory nadają pomieszczeniu uczucie lekkości, dzięki czemu są jeszcze bardziej przestronne i jasne. Jasne, kontrastowe kolory wystroju (poduszki, obrazy) lub mebli pomogą nadać wnętrzu bardziej wyrazisty i wyrafinowany wygląd.

Jeśli chodzi o orientację stylistyczną, wybiera się najczęściej styl klasyczny lub skandynawski, high-tech, minimalizm, art deco, loft, Provence.

Ciekawy pomysł - drugi poziom

Drugi poziom lub podium to rozwiązanie architektoniczne, które pozwala na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni apartamentu typu studio lub oddzielnej strefy.

Dodatkowa podłoga to najbardziej radykalny sposób możliwy tylko przy wystarczającej wysokości sufitu. Drabina, składane lub stacjonarne schody wykonane z metalu, drewna, plastiku i innych materiałów mogą prowadzić do drugiej kondygnacji.

Podium umożliwia nieznaczne podniesienie obszaru funkcjonalnego, na przykład jadalni lub kuchni. Obie opcje wyglądają bardzo ciekawie, dzięki czemu można bawić się przestrzenią mieszkania w oryginalny i stylowy sposób.

Pomysły na wnętrze

Nowoczesna opcja dla małego studia. Kompaktowa kuchnia połączona jest z jadalnią, resztę miejsca zajmuje kącik roboczy i miejsce do spania.

Zaprojektuj wąskie i długie studio przemyślane w najmniejszym szczególe. Strefy funkcjonalne są przedłużonymi długimi ścianami, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca do poruszania się po mieszkaniu. Śnieżnobiała dekoracja i meble dodają wnętrzu lekkości i lekkości. Jasne akcenty sprawiają, że pokój jest bardziej stylowy i nowoczesny.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia