Projektowanie średnich i dużych apartamentów typu studio

 Projektowanie średnich i dużych apartamentów typu studio

Często ludzie mają do czynienia z ograniczoną wolną przestrzenią w swoim mieszkaniu, więc kwestia celowego i właściwego rozmieszczenia przestrzeni mieszkalnej staje się aktualna. Jedną z opcji tego układu jest apartament typu studio. A zrozumienie tego wszystkiego pomoże tej dziedzinie wiedzy, jak projektowanie wnętrz.

Cechy planowania

Średni apartament typu studio (45-54 m²)

Apartament studio mody przyszedł do nas z Zachodu. W większości przypadków ten układ mieszkania był cytowany przez kreatywną elitę. Obecnie wśród kreatywnej populacji dużych miast, ale nie tylko, studia są również szeroko stosowane.

Studia są wygodne, ponieważ układ w nim może być początkowo wykonywany na życzenie właścicieli.

Taki pokój jest tradycyjnie podzielony na dwa sektory: mieszkalny i łazienkowy. Nie ma tam korytarza w mieszkaniu, a brak wewnętrznych przegród wizualnie zamienia twoje mieszkanie w bardziej wolne i wielofunkcyjne.

Aby odróżnić strefy, użyj oświetlenia, dwupoziomowego sufitu, kolorowego projektu i elementów dekoracyjnych. W tym celu można również użyć różnych mebli i półek, takich jak licznik prętów. Przy takim podziale studia na strefy, jego wnętrze będzie bardziej praktyczne i kompletne.

Ten apartament jest przeznaczony głównie dla maksymalnie dwóch osób. Wyróżnia się zwartością i bardzo bliską interakcją ze sobą.

Jedną z cech studia jest około 50 mkw. - to oczywiście swoboda wyboru wnętrza i całego projektu do gustu. W ten sposób osoba daje swojemu domowi oryginalność i wyjątkowość.

Do takiego mieszkania najlepiej nadaje się klasyczne wnętrze. Nie możemy jednak zapominać tak skutecznie i efektywnie, jak to tylko możliwe, o wykorzystaniu wszystkich niuansów układu studia.

Duży apartament typu studio (ponad 55 m²)

W przypadku apartamentu typu studio o powierzchni 54-60 m2 lub większej, najbardziej odpowiednim układem jest to, że pokój jest podzielony na dwie strefy: mieszkalną i przyjmującą gości. Jednocześnie część mieszkalna strefy jest oddzielona od reszty przegrodami i wystrojem.

Jedną z zalet studia jest prostota zmiany układu, dobre oświetlenie i przestronność. Konieczne jest również racjonalne ułożenie mebli.

Jeśli w pokoju znajduje się spiżarnia, radzimy usunąć ją, aby jeszcze bardziej rozszerzyć przestrzeń.

Jednym z najczęstszych sposobów wnętrza kuchni jest przekształcenie jej w salon z kuchnią. Jednocześnie jeden sektor płynnie i naturalnie kontynuuje drugi, zaprojektowany w tym samym stylu.

Aby wytyczyć obszar kuchni i salonu, najlepiej nadaje się do umieszczenia baru, który również zastępuje stół jadalny. A podział innych stref między sobą odbywa się wizualnie za pomocą wykańczania.

Przykłady projektów projektowych

Oto przykład projektu projektowego przeciętnego studia. Ogólna kolorystyka jest wykonana w ciemnoszarych i jasnych kolorach. Pomieszczenia dla gości i kuchni oddzielone są barem. Istnieje duża loggia w stylu loft. Do oświetlenia używa się wielu małych reflektorów.

Tutaj możesz zobaczyć projekt dużego apartamentu typu studio. Kolorystyka ścian i większości mebli utrzymana jest w jasnych kolorach. Pokoje gościnne i sypialne są tradycyjnie podzielone między sobą przez małe funkcjonalne przegrody i wnętrze. Studio jest wykonane w stylu współczesnym.

Wybór stylu

Przy wyborze elementów wnętrza i materiałów wykończeniowych należy położyć nacisk na ich jakość i bezpieczeństwo, a także trwałość i niezawodność.

Obecnie istnieje duża różnorodność stylistyczna domu, w zależności od estetycznego smaku właścicieli. Może to być styl klasyczny, styl hi-teck, minimalizm, styl loft, styl orientalny i wiele więcej.

Styl Loft jest używany w dużych studiach z lekkimi partycjami. W przypadku wolnej przestrzeni hi-teck i charakterystycznej kolorystyki odzwierciedlającej wysokie technologie są nieodłączne.

Należy jednak powiedzieć, że jasne kolory i lustrzane powierzchnie, niezależnie od wybranego wzoru, zapewnią pomieszczeniu wizualną przestrzeń. Nie zapomnij o indywidualnych cechach studia.

Wyposażony w podział na strefy i wyposażenie

Aby zaoszczędzić miejsce, zaleca się umieszczanie elementów wewnętrznych poprzez osadzenie ich w ścianach domu. A meble powinny mieć inną maksymalną funkcjonalność. Warto powiedzieć, że taki element wnętrza jak szafa bardzo dobrze nadaje się do studia.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że w mieszkaniu typu studio można umieścić inną liczbę stref funkcjonalnych. Zależy to od najbliższego obszaru studia i cech układu. Każdy sektor może być jasno zdefiniowany w swoich granicach, ale możliwe jest również płynne połączenie stref, takich jak kuchnia-salon.

Ogólnie rzecz biorąc, takie obszary jak salon, sypialnia, kuchnia, miejsce do pracy i jadalnia wyróżniają się. Granice stref można modelować za pomocą przegród lub kolorów i mebli.

W centrum studia zazwyczaj znajduje się salon. A przy oknie, bliżej miejsca do spania, można wyposażyć kąt roboczy. Lada barowa w kuchni z jadalnią pomoże Ci zaoszczędzić miejsce i oddzielić ten sektor od innych. W łazience, aby zaoszczędzić miejsce, często instaluj prysznic.

Do rozgraniczenia stref dobrze nadają się szafki i otwarte półki, a także narożne sofy. Aby to zrobić za pomocą wykańczania, możliwe jest tylko w dużych studiach.

Kolor i oświetlenie

Do wysokiej jakości oświetlenia studyjnego należy używać nie tylko sztucznego, ale również naturalnego oświetlenia. Aby uzyskać najlepszy przepływ promieni świetlnych, użyj przezroczystych i otwartych partycji.

Abażury i lampy podłogowe nadają się do wygodnego oświetlenia różnych części mieszkania.

Kolor może służyć nie tylko jako element stylu i wnętrza, ale może również pełnić praktyczną funkcję wizualnej separacji przestrzeni. Jaki jest ważny i bardzo użyteczny czynnik rejestracji.

Oczywiście wybór palety kolorów twojego mieszkania zależy bezpośrednio od wyboru stylu, ale nadal zaleca się stosowanie jasnych i ciepłych odcieni w warunkach małych obszarów, które wizualnie poszerzają przestrzeń.

Między ścianami, meblami, elementami dekoracyjnymi powinien być kontrast.

Przydatne wskazówki

  • Pomoże to zaoszczędzić miejsce nie tylko wizualnie, ale praktycznie zarówno wbudowanym urządzeniom gospodarstwa domowego, jak i jasnym kolorom elementów wnętrza.
  • Aby wydobywać mieszkanie z nieprzyjemnych i żrących zapachów, pomaga wydalić - musi być wystarczająco silny, aby pokryć całą przestrzeń.
  • W małej przestrzeni najlepiej używać urządzeń i elektroniki o najniższym możliwym poziomie hałasu.
  • W odpowiednim czasie dla szafek kuchennych.
  • Do rozgraniczenia mobilnej przestrzeni można użyć różnych ekranów i innych pomocy.
  • Nie używaj masywnych i masywnych mebli szafkowych.
Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia