Wnętrze i układ apartamentu typu studio

 Wnętrze i układ apartamentu typu studio

Apartament typu studio to szczególny rodzaj przestrzeni życiowej preferowanej przez kreatywnych ludzi lub młodych ludzi. Przestronna, pusta przestrzeń, pozbawiona ścianek działowych i ścian, to doskonała dziedzina aktywności dla wykorzystania kreatywnych i innowacyjnych pomysłów w projektowaniu i wystroju wnętrz.

Studio może być komfortowym warsztatem, miejscem spotkań z wesołymi firmami, przytulnym kącikiem na spokojne wakacje. Nasze funkcje pomogą Ci poznać cechy i zalety tego pomieszczenia, opcje wyposażenia, wybór rozwiązania stylistycznego dla wnętrza.

11 zdjęcie

Funkcje specjalne

Studio to koncepcja, która przyszła do nas z USA na początku ubiegłego wieku. W tym okresie kraj stanął przed ogromnym napływem imigrantów z krajów europejskich i azjatyckich. Emigranci pilnie potrzebują tanich i wygodnych mieszkań. Dlatego wkrótce pojawiły się małe, tanie mieszkania, które później stały się znane jako studia.

Mieszkanie było małym pokojem z kuchnią, łazienką i salonem. Tani typ mieszkania dla imigrantów stopniowo zmieniał się w elitarną przestrzeń mieszkalną dla bohemy dzięki niezwykłym i oryginalnym projektom, które idealnie nadają się do realizacji w takich mieszkaniach.

Dzisiaj mieszkania o takim układzie są dość powszechne. I mogą być w kategoriach mieszkań z diametralnie przeciwną kategorią cenową. Opcje budżetowe budowane są w oparciu o 1-2-pokojowe mieszkania o małej powierzchni. Prestiżowe apartamenty typu studio wyróżniają się ogromną powierzchnią, nowoczesnym designem, oryginalnym podziałem przestrzeni.

Zalety takich pomieszczeń obejmują:

 1. Rozmiar Bezpłatną, przestronną przestrzeń mieszkalną, nie ograniczoną ścianami i ściankami działowymi, można przekształcić w nowoczesną funkcjonalną część dzienną za pomocą odpowiednio dobranych i zaaranżowanych mebli i stref.
 2. Idealny dla osób spoza rodziny. Ten apartament nadaje się do spotkań z przyjaciółmi, pracy, wypoczynku.
 3. Wolną przestrzeń można ułożyć w jednym kierunku stylistycznym lub w kombinacji kilku stylów jednocześnie.
 4. Swoboda poruszania się, której nie zapewniają standardowe apartamenty z ich ściankami działowymi i ścianami.
 5. Idealna akustyka w pomieszczeniu (ważny fakt dla muzyków).

Dzięki tym zaletom dziś wielu ludzi myśli o przebudowie własnych apartamentów w studio. Wymaga to jednak rozwiązania pewnych problemów:

 • budynki panelowe wykluczają możliwość rozbiórki przegród nośnych;
 • stare budynki nie podlegają przebudowie;
 • demontaż ścian, układanie nowych systemów dostarczania ciepła i wody, odprowadzanie ścieków, okablowanie wymagać będą znacznych zastrzyków finansowych;
 • ten apartament nie jest odpowiedni dla rodzin z dziećmi lub dużej liczby mieszkańców;
 • szczególną uwagę należy zwrócić na system wentylacji dzięki połączeniu kuchni i przestrzeni mieszkalnej.

Wśród wad mieszkania można zauważyć tylko tę samą otwartą przestrzeń. Najmniejszy bałagan (niemyte naczynia, porozrzucane rzeczy, książki, zabawki) będzie natychmiast zauważalny dla nieznajomego, który przyszedł odwiedzić. Ponadto obecność gości lub krewnych nie pozwala na prywatność, ponieważ pozwala na mieszkanie o normalnym układzie.

Projekty projektowe

Przed stworzeniem projektu dla apartamentu typu studio, konieczne jest poznanie jego podstawowych zasad: wolnej przestrzeni i minimum obiektów. Możliwe jest, że część przedmiotów i mebli będzie musiała zostać rozdzielona, ​​ponieważ nie będą pasować do nowego wnętrza.

Nowe mieszkanie powinno być przestronne, wygodne, funkcjonalne, wygodne i piękne.

 • Pierwszy etap pracy związany jest z przebudową. Musisz wcześniej uzyskać oficjalne pozwolenie na przebudowę budynku lub mieszkania.
 • Następnie możesz przejść bezpośrednio do pracy nad projektem projektowym. Cały obszar użytkowy, nawet najmniejszy, powinien być maksymalnie zaangażowany w projekt.
 • Opcje planowania zależą od wielu parametrów, w tym konfiguracji, rozmiaru, funkcjonalnego przeznaczenia pomieszczenia, możliwości finansowych właściciela. Pomieszczenia mogą mieć kształt kwadratowy, prostokątny lub tunelowy.

Układ prostokątnego pokoju typu studio

Pożądane jest, aby wnętrze było utrzymane w jasnych, matowych kolorach. Meble należy dobierać raczej kompaktowo i mobilnie, na przykład transformatory. Pokój powinien być jasny. Jeśli naturalne oświetlenie nie wystarcza, należy rozważyć rozmieszczenie różnych źródeł sztucznego światła.

Nawiasem mówiąc, powierzchnie ze szkła lub lustra nie tylko optycznie powiększają pomieszczenie, ale także rozjaśniają go. Dlatego te materiały mogą być używane jako małe przegrody do zagospodarowania przestrzennego.

Należy unikać pretensjonalnej dekoracji. Wystarczająco dużo niezbędnych części do dekoracji. Ciężkie klasyczne zasłony lub zasłony „zjadają” przestrzeń, dlatego najlepiej jest używać żaluzji lub kurtyn świetlnych.

Właściwy podział na strefy jest jednym z głównych aspektów planowania. Po pierwsze, dotyczy lokalizacji łazienki i jej izolacji od reszty przestrzeni.

W sypialni lepiej wybrać miejsce z dala od drzwi wejściowych i łazienki. Dobrze, jeśli jest ogrodzony szafą, ekranem lub małą przegrodą. Stwarza to wrażenie małego oddzielnego pokoju.

Strefa kuchenna może znajdować się w dowolnym dogodnym miejscu. Najczęściej z prostokątnym układem umieszcza się go naprzeciw ściany okien. Jeśli pozwala na to przestrzeń podłogi, w ten sposób można utworzyć kilka funkcjonalnie różnych stref (pracy, salonu, pokoju zabaw).

Kwadratowy apartament lub dom studyjny ma wiele zalet w porównaniu z prostokątnymi pokojami:

 • mimo niewielkiej powierzchni pokój nadal jest jasny i przestronny ze względu na prawidłowy kształt geometryczny;
 • układ można zawsze zmienić (o prostokątnym kształcie, co jest trudniejsze do wykonania);
 • Obszary funkcjonalne w kwadratowym pomieszczeniu są bardziej mobilne, podobnie jak meble, które można wykorzystać jako ścianki działowe;
 • brak „długich” i „krótkich” ścian sprawia, że ​​wszystkie strefy są jednakowo oddalone od siebie.

Wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych. Dla projektantów podłóg polecamy linoleum lub płytki. Są to bardzo praktyczne, odporne na zużycie i trwałe materiały.

Podczas wykańczania okien można użyć szerokich parapetów jako blatu, lady barowej lub biurka komputerowego. Pozwoli to zaoszczędzić cenną powierzchnię pomieszczenia i zorganizować inny obszar funkcjonalny.

Aby ozdobić ściany, nie wybieraj tapet ani farb tego samego koloru. Zasada podziału na strefy obejmuje połączenie kilku kolorów i odcieni w tym samym pomieszczeniu. Na przykład część kuchenna może być wykończona materiałem imitującym mur, salonem z fototapetą oraz sypialnią z dekoracyjnym tynkiem lub tkaninami. Obowiązkowym elementem wnętrza powinno być lustro.

Pięknie ozdobią pomieszczenie i sprawią, że będzie bardziej komfortowy do życia, a także skupienie się na poszczególnych obszarach pomoże odpowiednio dobranemu systemowi oświetlenia.

Na przykład w korytarzu oświetlenie LED może być używane wzdłuż / na całym obwodzie pomieszczenia lub 1-2 lampy ścienne umieszczone przy wejściu. Do głównego pomieszczenia można użyć systemu reflektorów umieszczonych wokół sufitu lub żyrandola. Do zabudowy kuchennej i wbudowanych i podwieszanych źródeł światła. Aby oświetlić sypialnię, wystarczy kompaktowa lampa podłogowa.

Umiejscowienie mebli

Nie zaśmiecaj przestrzeni dużą ilością mebli. Każdy element musi przenosić pewien ładunek. Zaleca się zwracanie uwagi na wielofunkcyjne meble, na przykład rozkładaną sofę. Jest kompaktowy, wygodny i dobrze wygląda w każdym wnętrzu. Moduły meblowe mogą być wykonane na zamówienie. Nie tylko ułatwiają życie, pozostawiają przestrzeń bardziej przestronną, ale także nadają jej własny „smak” wnętrzu. Możesz rozważyć opcję łóżka, które ukrywa się za szafą i rozkłada się po otwarciu.

W kuchni-salonie

Licznik prętów pomoże oddzielić kuchnię od głównej przestrzeni. Aby pomieścić przybory kuchenne, przydatny jest otwarty stojak, zlew można umieścić w wolnym rogu pokoju. Aby uzyskać bardziej kompetentne i ergonomiczne rozwiązanie wolnej przestrzeni, lepiej jest wybrać wbudowany panel. Upewnij się, że masz mocny kaptur. Nie zapominaj, że przestrzeń kuchenna praktycznie nie jest zamknięta przez salon, więc zapachy rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu.

Lada barowa, składany stolik, krawężnik stołowy, składane krzesła i taborety pomogą w wyposażeniu jadalni.

Aby pomieścić kuchnię, zwykle używa się rogu pokoju. Dlatego zestaw mebli (jeśli taki jest plan) lepiej wybrać kątowe. Przestrzeń powinna być wykorzystywana tak efektywnie, jak to możliwe, wybierając kompaktową zmywarkę, pralkę i inne gadżety.

Niewielki przytulny salon powinien być przewidziany nawet w najmniejszym apartamencie typu studio. Najczęściej wystarczy do tego mała kanapa, znajdująca się naprzeciwko telewizora. Aby zaoszczędzić miejsce, lepiej umieścić telewizor nie na osobnym cokole, ale wewnątrz ściany lub szafy.

Część dzienna może pełnić jednocześnie funkcję sypialni, więc rozkładana sofa lub krzesło jest optymalnie przystosowana do aranżacji pokoju. Meble powinny być zwarte, nie zaśmiecać przestrzeni i szybko przenosić się z jednego stanu do drugiego.

Do przechowywania książek, naczyń, odzieży, sprzętu gospodarstwa domowego, akcesoriów, pościeli i innych rzeczy zdecydowanie warto kupić szafę. Może być wbudowany lub samodzielny. Jest to najbardziej praktyczna, kompaktowa, wygodna i piękna opcja do umieszczania i przechowywania artykułów gospodarstwa domowego.

Aby odizolować łóżko lub wybrać mały kącik dla prywatności, możesz użyć ekranu lub pięknej kurtyny.

Jeśli planujesz hałaśliwe przyjęcia i spotkania ze znajomymi, warto kupić kompaktowy składany stół i te same krzesła. Pomogą one zakwaterować gości z wystarczającym komfortem i nie zajmują dużo miejsca po złożeniu.

Inne opcje mebli, które można wykorzystać do dekoracji salonu to: stolik kawowy, wyściełane taborety, fotele z poduszkami. Jeśli chodzi o sprzęt gospodarstwa domowego, najlepiej wybrać najbardziej kompaktowe rzeczy. Na przykład telewizory plazmowe można umieścić nie tylko na stole, ale także na ścianie.

Niskie meble (stoły, podnóżki, poduszki do siedzenia) pozwolą Ci doskonale obramować granice danego obszaru funkcjonalnego, jednocześnie nie zaśmiecając przestrzeni.

W korytarzu

Ponieważ zakłada się, że apartament typu studio jest mieszkaniem dla 1-2 osób, na korytarzu nie powinno być dużej ilości mebli. Mała przegroda, która oddziela korytarz od reszty mieszkania, może być doskonałą bazą do stworzenia kompaktowej garderoby.Może pomieścić kilka haczyków do odzieży wierzchniej i półek na buty i kapelusze.

Możesz postawić otwartą szafę lub 1 - 2 - częściową szafę, małą pufę lub sofę, lustro - a korytarz jest gotowy!

W łazience

Najbardziej racjonalne pomieszczenia toalety i łazienki łączą się. Ponadto, aby pomieszczenie nie zajmowało dużo miejsca, zamiast kąpieli, najlepiej rozważyć opcję kabiny prysznicowej.

Instalacja wodno-kanalizacyjna jest wybierana w możliwie najmniejszym rozmiarze: prysznic, kompakt, umywalka, pralka. Na ścianach można zamocować kilka półek na akcesoria prysznicowe.

Style i kolory

Wybór kierunku stylistycznego zależy w dużej mierze od stopnia naturalnego światła w pomieszczeniu. Jeśli mieszkanie znajduje się po słonecznej stronie, do dekoracji można użyć zarówno jasnych, delikatnych, jak i nasyconych, ciężkich tonów. Jednak preferowana jest pierwsza opcja. Pastelowe kolory (mleczny, biały, piasek, krem ​​i inne kolory) nie podrażniają oczu, wypełniają pokój światłem, czynią go bardziej przewiewnym i lekkim.

To samo dotyczy wyboru mebli. Jeśli planujesz umeblować pokój drewnianymi meblami, najlepiej wybrać drewno o jasnych odcieniach. Ciemne szafki, łóżka i krzesła wizualnie zmniejszają już niewielki obszar.

Nie powinieneś wybierać tapety ze zbyt pstrokatym, jasnym wzorem. Co najważniejsze, druk był niewielki, mały. Jeszcze ciekawszą opcją jest jasny akcent na jednej ze ścian. Na przykład za pomocą fototapet. Jasne poduszki dekoracyjne, niezwykła kołdra lub pokrowce na krzesła pomogą sprawić, że dyskretne wnętrze stanie się bardziej spektakularne i wyraziste.

Klasyczny styl. Pokój urządzony jest w świeżych, jasnych kolorach. Meble: szafa lub ściana, rozkładana sofa, stolik kawowy i kilka krzeseł. Obszary funkcjonalne są oddzielone od siebie barem, małą przegrodą, meblami.

Wnętrze w stylu skandynawskim doskonale nadaje się do małych lub ciemnych pomieszczeń. Jego charakterystyczną cechą jest użycie bieli. Śnieżnobiałe ściany, podłoga, sufit, meble - tak zimne, śnieżne wnętrze wizualnie sprawia, że ​​pokój jest dość przestronny i bardzo jasny. Używanie kolorowych dywanów, żyrandoli, zasłon, tekstyliów jest dozwolone jako kontrastujące szczegóły. Ich liczba powinna być minimalna.

Połączenie kilku stylów w jednym pomieszczeniu wygląda jeszcze ciekawiej i nieoczekiwanie. Na przykład badanie można zaprojektować w stylu minimalizmu, klasyki w salonie. Dla miłośników bardziej ekscentrycznych stylów możemy polecić kierunek pop-artu z jasnymi, chwytliwymi obrazami, panelami, dywanami, meblami i elementami dekoracyjnymi.

Dla tych, którzy preferują zupełnie inne projekty wnętrz od pop-artu, możemy zwrócić uwagę na styl loftowy. Szczególnie nadaje się do mieszkania młodego kawalera. Betonowe ściany, cegła, nierówne linie, brak wystroju tworzą wrażenie niedokończonych napraw. Drzwi lub meble mogą być używane jako ciemne akcenty.

Bardzo świeża, oryginalna i stylowa opcja to połączenie czerni i bieli w jednym wnętrzu. Najczęściej biały kolor jest wybierany do okładzin ściennych i sufitowych. Podłoga może być ozdobiona czarno-białymi szachami. Meble są również starzone w tych kontrastujących kolorach. Ta opcja zawsze wygląda interesująco, pomimo tradycyjnego połączenia klasycznych kolorów. Srebrne lampy i elementy dekoracyjne dodają elegancji i ekspresji wnętrzu.

Dla miłośników bardziej romantycznej scenerii styl prowansalski jest idealny. Ciepłe kolory (piasek, lawenda, jasnoniebieski, oliwkowy kolor), świeże kwiaty i bukiety suszonych roślin, eleganckie metalowe półki, ozdobne podkładki, niskie stoły, bawełniane zasłony na oknach - wszystkie te detale nadają wnętrzu domową atmosferę i komfort.

9 zdjęcie

Zwiększamy powierzchnię użytkową - tworzymy drugi poziom

Cechą projektów apartamentów typu studio jest maksymalne wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego powierzchni użytkowej. Pokój powinien być nie tylko przestronny, powinien być wygodny. Należy wziąć pod uwagę wszystkie ludzkie potrzeby związane z jedzeniem, spaniem, spotkaniem z gośćmi.

Dlatego bardzo często projektanci oferują racjonalną i kreatywną wersję layoutu - urządzenia drugiego poziomu. Oczywiście to rozwiązanie jest możliwe tylko przy wystarczającej wysokości sufitu. Na drugim piętrze można przenieść łóżko, zorganizować małe gabinet lub nawet łazienkę.

Drugi poziom, co do zasady, nie zajmuje solidnej przestrzeni nad głównym obszarem mieszkalnym, ale niewielką częścią, do której prowadzą schody z „pierwszego piętra”. Schody mogą być trwałe, składane lub montowane z boku, aby nie zajmowały dużo miejsca. Oczywiście dwie ostatnie opcje nie są odpowiednie dla dzieci i osób starszych.

W zależności od konfiguracji i wielkości drugiego poziomu można faktycznie zwiększyć powierzchnię mieszkalną o 5-7 lub nawet 10 metrów kwadratowych. Najczęstszym zastosowaniem drugiego piętra jest sypialnia. Przytulny, cichy, prawie ukryty przed kącikiem ciekawskich oczu, jak również odpowiedni do dobrego wypoczynku.

Teraz parter może być w pełni wykorzystany jako kuchnia / jadalnia / salon. W zależności od konstrukcji klatki schodowej można ją również wykorzystać na różne sposoby. Na przykład umieść szuflady na pranie lub użyj przestrzeni pod schodami jako małego kąta do odpoczynku.

Drugi poziom nie musi być praktycznie pod sufitem. Możesz użyć wysokiego podium, aby wyróżnić oddzielny obszar (biuro, sypialnia). Ciało pomostu może być również wykorzystywane do przechowywania rzeczy.

Pomysły wewnętrzne

Aby zrozumieć, jak ciekawe, oryginalne i wielofunkcyjne może być mieszkanie typu studio, należy spojrzeć na różne przykłady wyposażenia.

Nawet bardzo małe mieszkanie może pomieścić kilka funkcjonalnych pokoi naraz, jak pełnowartościowe 2 lub nawet 3-pokojowe mieszkanie. Salon, kuchnia, jadalnia i sypialnia są bardzo kompaktowo rozmieszczone w małej przestrzeni dzięki kompetentnemu układowi. Jasne ściany, dobre naturalne oświetlenie i dodatkowe źródło światła w postaci szerokiego, obszernego żyrandola sprawiają, że pomieszczenie jest bardzo jasne. Brak dodatkowych mebli: telewizor znajduje się na ścianie, duża walizka służy jako stojak na odtwarzacz DVD. Drewniany wystrój nadaje wnętrzu wykończony i nowoczesny wygląd.

Apartament typu studio w wersji klasycznej. Lada barowa i różne opcje podłóg pomagają oddzielić część wypoczynkową od kuchni. Wnętrze pokoju zostało zaprojektowane w połączeniu różnych odcieni brązu i mleczności. Szczególną uwagę przywiązuje się do oświetlenia: reflektory umieszczone na obwodzie salonu i kuchni, a także kilka wiszących świateł nad stojakiem baru, pozwalają odpowiednio rozdzielić przestrzeń i w razie potrzeby umieścić akcenty.

Mały apartament typu studio może być przytulny i wygodny. Otwarty stojak oddziela małe miejsce pracy od łóżka, a podium pozwala wybrać jadalnię ze wspólnej przestrzeni. Niezwykłe ozdobne drobiazgi (dywan imitujący trawnik, nowoczesne materiały wykończeniowe do okładzin ściennych, oryginalny obraz) nadają wnętrzu stylowy i kreatywny wygląd.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia