Studio kuchenne w „Chruszczowie”

 Studio kuchenne w Chruszczowie

Charakterystyczną cechą apartamentów - „Chruszczow” jest ich mała kuchnia. Jest tak mała, że ​​może być w tym samym czasie trudność dla 2–3 osób, nie wspominając o zakwaterowaniu gości.

Dzisiaj jednak projektanci proponują skorygowanie tej wady architektonicznej i przekształcenie takiego pokoju w modną, ​​stylową i dość przestronną kuchnię-studio.

8 zdjęcie

Funkcje i opcje układu

Apartamenty typu studio to specjalny rodzaj układu pomieszczeń, w którym brakuje ścian i ścianek działowych. Część dzienna obejmuje jednocześnie przestrzeń sypialni, salonu, gabinetu, kuchni i przedpokoju. Ten układ jest idealny dla 1-2 osób.

W małych mieszkaniach (takich jak „Chruszczow”) ten rodzaj planowania może być jedyną możliwą możliwością znacznego rozszerzenia powierzchni mieszkalnej.. Aby to zrobić, musisz zburzyć kilka ścian, które nie przenoszą głównego ładunku, i połączyć kuchnię z przestrzenią mieszkalną. Otrzymasz przestronny, bezpłatny obszar do gotowania i jedzenia, relaksu i spotkań z przyjaciółmi.

Cechy układu:

 • znaczny wzrost przestrzeni życiowej;
 • stworzenie wspólnego, jednolitego stylistycznie wnętrza;
 • możliwość realizacji kreatywnych pomysłów projektowych w projekcie;
 • praktyczność i łatwość obsługi pomieszczeń.

Wady:

 • koszty finansowe przebudowy i wykończenia;
 • Obowiązkowe zatwierdzenie prac naprawczych z odpowiednimi organizacjami;
 • złożoność i czas trwania procesu.

Cały proces przebudowy można podzielić na kilka etapów pracy:

 1. Stworzenie projektu projektowego, w którym każdy centymetr kwadratowy kuchni, w tym powierzchni poziomych, zostanie wzięty pod uwagę i wykorzystany w możliwie największym stopniu.
 2. Urządzenia kuchenne do zabudowy.
 3. Łączenie pokoju i kuchni poprzez stworzenie wspólnego rozwiązania stylistycznego w projekcie.
 4. Rozszerz istniejący system oświetleniowy za pomocą reflektorów i świateł wiszących do podziału na strefy.
 5. Dekoracyjny wzór.

Połączona przestrzeń daje znacznie więcej możliwości rozmieszczenia mebli. Aneks kuchenny, stół i krzesła można ustawić w następujący sposób:

 • wzdłuż jednej lub dwóch ścian (wariant liniowy, idealny do prostokątnego pomieszczenia);
 • litera „G” lub „P”. Opcje te pozwalają stworzyć działający „trójkąt”, to znaczy, że wszystko będzie zawsze przed twoimi oczami i pod ręką;
 • w formie półwyspu lub wyspy (z tą opcją układu najczęściej używany jest licznik prętów, blat lub postument w postaci wyspy oddzielającej przestrzeń kuchenną od salonu).

W każdym wariancie planu muszą być koniecznie 3 strefy: strefa gotowania (blat, płyta grzewcza, zlew, szafki kuchenne, lodówka), jadalnia (stół jadalny, krzesła lub kącik meblowy) oraz część wypoczynkowa (część dzienna pokoju).

Jak zalegalizować przebudowę?

 • Nie każda opcja przebudowy jest możliwa bez zgody odpowiednich władz. Ten moment musi zostać rozwiązany na etapie opracowywania projektu.
 • Przebudowa kuchni polega na rozbiórce nadmiaru ścian. W żadnym przypadku nie mogą być przewoźnikami, ta opcja jest wykluczona.
 • Następujący zakaz regulacyjny: nie wolno wchodzić do toalety z kuchni, tylko przez korytarz (ten niuans ma znaczenie w przypadku mieszkań z przyległą kuchnią i toaletą).
 • Kuchenka gazowa musi być odizolowana od przestrzeni mieszkalnej, jeśli nie przez ścianę, to przynajmniej przez przegrodę z przesuwanymi drzwiami.
 • Jeśli te niuanse zostaną wzięte pod uwagę, możesz złożyć wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące mieszkania i zatwierdzić projekt w komitecie akceptacji WIT.

Przeznaczenie

Rozbiórka przegród i ścian zamienia mieszkanie 1-2-pokojowe we wspólną, integralną przestrzeń, w której człowiek gotuje i je jedzenie, odpoczywa, przyjmuje gości, śpi. Najlepiej jest podzielić przestrzeń na kilka obszarów funkcjonalnych. Ten proces nazywa się strefowaniem.

Na przykład blat barowy, stół jadalny, przegroda z przezroczystego / kolorowego poliwęglanu lub kuty metal pomogą oddzielić kuchnię od części dziennej.

Inną opcją jest użycie drugiego poziomu. Jadalnia i kuchnia są uniesione nad podłogą za pomocą podium.

Wykorzystanie materiałów o różnych kolorach i fakturach do dekoracji jest kolejną opcją dla strefowania kuchni. Ten sam efekt można uzyskać za pomocą reflektorów nad jadalnią, blatu barowego, blatu roboczego.

Przeznaczenie mieszkania jednopokojowego. W małym mieszkaniu mieszkają zwykle osoby samotne lub mała rodzina. Na tej podstawie można zaoszczędzić miejsce przy zakupie kuchenki gazowej lub elektrycznej - wystarczy najbardziej kompaktowa opcja, na przykład kuchenka dwupalnikowa.

Mały pokój oznacza obecność kompaktowych mebli. Może to być łóżko przekształcające lub leżanka. Telewizor plazmowy zamontowany na ścianie pozwoli zaoszczędzić miejsce i pieniądze przy zakupie stoiska. A na wystrój strefy rekreacyjnej wystarczy mała kanapa i stolik kawowy.

Studio dwupokojowego mieszkania pozwala na użycie znacznie więcej opcji zagospodarowania przestrzennego. Najczęściej część pokoju pozostaje w oryginalnej formie. Może to być pokój dziecięcy, ponieważ dziecko potrzebuje oddzielnej, odosobnionej przestrzeni na lekcje.

Sypialnia to pokój, który również oznacza samotność i ciszę. Dlatego najpopularniejszą opcją łączenia jest kuchnia + salon.

Aby oddzielić pokój od kuchni, pomoże przezroczysta lub solidna ścianka działowa, zasłona, składany parawan. Ciekawa i oryginalna wersja - przegroda znajdująca się pod kątem. Szafa przesuwna może jednocześnie pełnić zarówno główną funkcję, jak i służyć jako przegroda. Dwie wąskie szafy, odłożone do siebie, natychmiast rozwiążą 2 problemy: z umieszczeniem rzeczy / ubrań w salonie i naczyń / przyborów kuchennych w kuchni.

Jeśli główna ściana oddziela kuchnię i ścianę, której nie można zburzyć, wtedy drzwi w kuchni można usunąć, a łuk wycięty w ścianie można wykorzystać jako przejście.

Rozwiązania kolorowe

Mała kuchnia stanie się jeszcze mniejsza i cięższa, jeśli wybierzesz ciemne, nasycone kolory materiałów wykończeniowych, takich jak pokrycie podłogi i ściany. Idealny - pastelowe, delikatne kolory (liliowy, lawendowy, miętowy, beżowy, turkusowy, różowy, żółty, kremowy, mleczny i jasnoniebieski).

Przestrzeń można urządzić w odcieniach monochromatycznych, ale połączenie kilku kolorów jest bardziej odpowiednie dla kuchni. Może to być tapeta z delikatnym kwiatowym nadrukiem lub kontrastującymi odcieniami płytek.

Wizualnie wyciągnij niski sufit, aby pomóc śnieżnobiałemu sufitowi. W takim przypadku ściany i podłoga powinny być utrzymane w ciemniejszych odcieniach. Aby pokój nie wyglądał zbyt ponuro, możesz podnieść stół jadalny i krzesła w kolorze białym.

Poniższe techniki pomogą uczynić pokój bardziej przestronnym i darmowym (przynajmniej wizualnie):

 1. Zastosowanie błyszczących, błyszczących i odblaskowych powierzchni (sufit napinany, lustro, wstawki szklane na elewacjach kuchni).
 2. Użyj przy wykańczaniu nie dużych, ale małych odbitek i szczegółów (mozaika, witraże).
 3. Asymetryczne rozmieszczenie przedmiotów, użycie mebli o nieregularnych kształtach, ścianek działowych i innych elementów.

Przykłady projektów projektowych

Jednopokojowe mieszkanie i kuchnia urządzone są w stylu minimalizmu: jasne geometryczne linie, klasyczna kolorystyka, minimalna ilość mebli i detali wnętrz. Przestrzeń kuchenna jest oddzielona od pomieszczenia solidną ścianą działową i wykładziną podłogową kontrastującą w fakturze i kolorze. Jadalnia jest podświetlona światłem wisiorek.

Mały obszar kuchenny jest pierwotnie strefowany za pomocą asymetrycznie umieszczonego półokrągłego licznika prętów. Przestrzeń wizualnie pozostaje cała, pokój jest przestronny, a kuchnia jest starannie oddzielona od reszty terytorium. Jasne, przyjemne kolory, zastosowanie szklanych wstawek w projekcie i dodatkowe źródła światła sprawiają, że wnętrze jest bardzo lekkie i przestronne.

Niezwykły układ liniowy wygląda bardzo kompaktowo. Jedna ze ścian kuchennych przylega do ściany łóżka. Wnętrze, zaprojektowane w jasnych kolorach, uzupełnia kilka jasnych, ekspresyjnych akcentów (jasna żółta ściana, dekoracyjne poduszki, obrazy).

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia