Sami robimy zjeżdżalnię dla dzieci

 Sami robimy zjeżdżalnię dla dzieci

Układ placu zabaw jest niemożliwy bez zjeżdżalni. Ale musimy bardzo starannie wybrać projekt i wziąć pod uwagę wszystkie niuanse. To jest bezpieczeństwo i komfort oraz łatwość robienia własnych rąk.

Gatunki

Mówiąc o rodzajach zjeżdżalni dla dzieci, musimy najpierw rozróżnić dwa typy: ogród i znajdujące się w domu. Najczęściej projekty domu są umieszczane w sypialni. Możesz zrobić je z losowo wybranych materiałów, nawet ze sklejki lub płyty wiórowej. Na ulicy jest to niedopuszczalne - jest za dużo niekorzystnych efektów pogodowych. Ale główne podejścia do projektowania konstrukcji pozostają niezmienione.

Różnica może być związana z materiałami, z których wykonany jest slajd. Do jej użycia:

 • PVC;
 • drzewo;
 • metal

Zaleca się stosowanie systemów plastikowych dla dzieci od 3 do 5 lat. Ich główne zalety to:

 • łatwość montażu;
 • minimalne terytorium okupowane;
 • możliwość uzyskania różnych form;
 • wygoda i bezpieczeństwo;
 • sezonowa wszechstronność.

Tworzywo sztuczne pozwala na wykonywanie zboczy w postaci spirali, rury lub fali. Doskonała pojemność cieplna plastikowego zbocza pozwala nie przegrzewać się latem, a także utrzymywać komfortową temperaturę zimą. Prace wykonywane są bardzo prosto, konieczne jest jedynie zmontowanie części zgodnie z instrukcjami. Jednak plastik jest kruchy, zwłaszcza jeśli chodzi o tanie chińskie próbki. Nie działa wystarczająco długo.

Często na miejscu w pobliżu budynków mieszkalnych można zobaczyć metalowe zjeżdżalnie. Są bardzo trwałe i służą przez długi czas. Nawet przy aktywnej eksploatacji atrakcja będzie działać wystarczająco długo, aby mogły być używane przez kilka pokoleń. Możesz stworzyć projekt o różnych wysokościach i nierównej długości zejścia.

Zanim jednak wybierzesz taką strukturę dla swojego stoczni, konieczne jest uwzględnienie jej słabości.

Metal przewodzi ciepło zbyt dobrze. W upale jest bardzo gorąco, a kiedy nadchodzi zimno, łyżwiarze łatwo zamarzają. Może to prowadzić do złych konsekwencji zdrowotnych, nawet jeśli nie zostaną zauważone w upale gry. Nadal trzeba pamiętać, że metal wymaga opieki. A jeśli rampa jest wykonana ze stali, może korodować.

Drzewo jest atrakcyjne z wielu powodów. Jest bezpieczny pod względem środowiskowym i sanitarnym. Drewniane konstrukcje są stosunkowo lekkie i mogą być dostarczane w dowolnym miejscu. Warunki pogodowe nie uniemożliwiają ich użycia. Ale musimy to zrozumieć nawet najlepsze drewno może zostać zdeformowane z powodu zmian wilgotności i temperatury.

Dla ochrony specjalnego traktowania. Jednak komplikuje to i zwiększa koszt procesu budowy. Ponadto konieczne jest staranne dobranie kompozycji do impregnacji, ponieważ nie wszystkie są wystarczająco bezpieczne. Ale drewnianą zjeżdżalnię można łatwo naprawić własnymi rękami. A podczas fazy budowy nie trzeba używać spawarki.

Duży obszar zajmowany przez zjeżdżalnię (szczególnie wraz z zejściem) wymaga dokładniejszego podejścia do organizacji tego elementu placu zabaw. Ogranicz wybór odpowiedniego materiału nie może. Często wzgórze uzupełnia dom. Nie tylko staje się innym miejscem do gry, ale także pomaga chronić się przed deszczem w miesiącach letnich. Warto też wspomnieć, że rodzaje slajdów różnią się zarówno obecnością domu, jak i wielkością konstrukcji.

Rysunki i rozmiary

Aby prawidłowo zbudować zjeżdżalnię dla dzieci w ich letnim domku, konieczne jest wykonanie rysunków i diagramów.Jeśli profil nachylenia znaleziony w Internecie nie pasuje do nachylenia, konieczne jest obrócenie go w prawo (w celu zwiększenia) lub w lewo (w celu zmniejszenia) kąta. Im bardziej strome zbocze, tym przyjemniejsze będą dzieci. Ponadto ten projekt zajmie mniej miejsca, co jest szczególnie ważne w kraju.

Ale gdy nachylenie zbocza wzniesienia jest większe niż 40 stopni, konieczne jest ostrożne przeprowadzenie obliczeń, aby obszar hamowania nie okazał się zbyt długi.

Zazwyczaj profile są rysowane w jednej skali, od dołu do góry. Jednocześnie starają się dopasować punkty początkowe. Następnie przygotowywane są pionowe linie przekroju, między którymi musi być również identyczna odległość. Kąt pochylenia zależy od wielkości wolnego miejsca.

Jeśli w pobliżu dziedzińca domu znajduje się ściana, basen lub inne niebezpieczne miejsca, konieczne jest zaplanowanie budowy najbardziej stromego wzgórza.

Przygotowując rysunki, należy wziąć pod uwagę nie tylko dostępne terytorium, ale także wiek dzieci. Tak więc, jeśli projekt jest przeznaczony dla kategorii 3-7 lat, możesz zrobić powierzchnię do gry na wysokości ponad 2 m. Ale będziesz musiał wykonać metalowe bariery, których wysokość będzie wynosić co najmniej 0,7 m. może wynosić maksymalnie 0,5 m. Wysokość swobodnego spadania powinna być ograniczona do 2 m.

Gdy prawdopodobny jest upadek z górnej platformy, konieczne jest zapewnienie układu powłoki pochłaniającej uderzenia podczas projektowania. Liczby często nie wskazują konstrukcji wsporczych. I nie może być innych elementów pochówku. Forma powinna być tak prosta, jak trudno jest zbudować strukturę o wyrafinowanej konfiguracji. Rysunek zjeżdżalni musi być wykonany w takiej orientacji, aby zjazd nie był skierowany w stronę jezdni.

Projekt

W młodym wieku sama wyobraźnia dzieci wykonuje główną pracę. Jest w stanie „pomalować” pozornie nieistotny element na stronie, aby przedstawić go jako bajeczną przestrzeń. Ale intencja części dorosłych, aby pomóc wyobraźni, popchnąć ją w ściśle określonym kierunku, jest całkiem odpowiednia. A jeśli nachylenie jest trudne do urozmaicenia, wzrost może być reprezentowany o wiele ciekawiej niż prosta klatka schodowa. Doskonałymi tego typu rozwiązaniami mogą być:

 • wzgórze w postaci „ciągnika”;
 • domek na drzewie;
 • „Pociąg”.

Jak to zrobić sam?

W Internecie łatwo znaleźć wiele schematów aranżacji slajdu dla dzieci. Ale warto zwrócić uwagę tylko na takie rysunki i rysunki, gdzie bariery są pokazane szczegółowo. Dzieci w każdym wieku grają bezinteresownie i tracą poczucie rzeczywistości. Dlatego ogrodzenie i poręcz muszą być wymagane. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiały, z których suwak jest budowany jako całość, a nawet na jego części wtórne.

  Istnieją dwa główne wymagania: bezpieczeństwo sanitarne i minimalne ryzyko pożaru. Wszystkie drewniane i metalowe konstrukcje powinny być szlifowane, aby zminimalizować ryzyko obrażeń. Myśląc o przyszłej konstrukcji i jej wzniesieniu, należy wykluczyć wszelkie szczeliny i szczeliny. Podczas zabawy dzieci nie podążają za swoimi palcami, a nawet głowami. Warto wyobrazić sobie slajd oczami dziecka, a wtedy stanie się jasne, gdzie można ukryć niebezpieczeństwa.

  Projekt sprzętu sportowego krok po kroku rozpoczyna się od przygotowania zejścia. Wykonana jest z desek, które pokrywają się pod względem długości i szerokości. Drewno jest starannie polerowane, aby zapewnić bezpieczeństwo zejścia. Aby połączyć deski używane pręty umieszczone na dole. Następnym krokiem jest przymocowanie boków konstrukcji do zejścia.

  Aby nie skrupulatnie obliczyć wszystkie proporcje, można po prostu powtórzyć standardowe wymiary slajdów fabrycznych. Przy pochyleniu 55 stopni ma on wysokość 1,3 metra. Deski części bocznych są wybierane i ustawiane tak, aby końce znajdowały się na górze strony. Pełnią funkcję poręczy, które można trzymać przed zejściem.Boki są mocowane po obu stronach za pomocą śrub, dzięki czemu trzymają się podstawy zejścia.

  Ważne: części boczne należy dokładnie przetworzyć. Wszystkie ostre rogi są cięte, a nawet szlifowane papierem ściernym. Aby poświęcić mniej czasu i wysiłku, możesz po prostu wziąć młyn ze ściernicą. Następnie musisz wykonać znaczniki. W tym momencie będziesz potrzebował wiertła do pracy w ogrodzie.

  Wykopaliska w glebie, uzyskane z jej pomocą, są potrzebne do zainstalowania belki. Do informacji: od dołu pasek ten należy nasmarować masą uszczelniającą. Teraz miejsca, w których zostały umieszczone, betonowane. Tylko takie rozwiązanie zapewnia niezawodność i stabilność konstrukcji. Zaleca się zagniatanie zaprawy cementowej M500 w standardowych proporcjach.

  W górnej części prętów wycięto szczeliny. Są one potrzebne, aby założyć paski na paski. Połączenie części odbywa się za pomocą śrub. Listwy rozwiązują dwa problemy naraz: zwiększają sztywność i zapewniają bezpieczeństwo dzieciom. Teraz musisz przymocować do ramy kilka drewnianych poprzeczek.

  Drabina jest przymocowana do nich z jednej strony, a przygotowane zejście z drugiej. Po wykonaniu tej pracy konieczne jest zbudowanie drewnianej podłogi. W swojej produkcji układamy deskę, mocując je śrubami.

  Ważne: płyt nie można zamknąć. Odstępy powinny być takie, aby wyeliminować ryzyko obrażeń, ale woda będzie płynąć swobodnie.

  Jeśli potrzebujesz maksymalnej wytrzymałości, połączenia części drewnianych wzmacniają stalowe narożniki. Zaleca się, aby wzgórze było dwukrotnie dłuższe niż wysokość. Wybierając witrynę, musisz wyglądać tak, aby nie skończyła się na nizinie. Po długich deszczach powstanie „bagno”. Wszystkie drewniane i plastikowe części mają być impregnowane środkami ogniochronnymi.

   Ale konstrukcja drewnianego zjeżdżalni może wystąpić w inny sposób. Alternatywny schemat zakłada, że ​​najpierw usuwają one całą glebę i wyrównują wgłębienie. Jest to konieczne, jeśli jest żyzna ziemia - wtedy nie będzie pusta i przyniesie korzyści gdzie indziej. Następnie miejsce jest pokryte piaskiem i po pewnym czasie, gdy osiada, zepsuć całe terytorium. Tym razem nie warto marnować, możesz:

   • przygotować drzewo;
   • osusz to;
   • wyciąć zgodnie z rysunkiem;
   • oshkurit;
   • impregnować składnikami ochronnymi.

   Kroki, poręcze, poręcze i deski, które będą potrzebne do budowy „tunelu”, są pomalowane dwukrotnie emalią. Między barwieniem muszą być szlifowane. Na tym etapie przygotowawczym kończy się. Nadszedł czas, aby zbudować fundament: w studniach, przygotowanych za pomocą ślimaka ogrodowego, umieść armaturę. Z pewnością zweryfikuje poziom konstrukcji.

   Po umieszczeniu zbrojenia jest ono natychmiast betonowane, a rogi są przyspawane na górze. Słupki, które zostaną umieszczone w bazie, muszą być przetarte w niektórych miejscach. Te wycięcia umożliwiają mocowanie drewna w narożnikach za pomocą wkrętów samogwintujących. Następnie filary są połączone sznurkami. Drabina jest wykonana w następujący sposób: łańcuchy są dołączone, a następnie kroki są nadziewane.

    Ale schody nie mogą być używane normalnie, chyba że zostaną uzupełnione o wyrzutnię. Po zakończeniu tej pracy wymagane jest przygotowanie podstawy zejścia (wykonana jest z pręta). Ustawiono zakrzywiony profil stalowy dla nachylenia. Tarcza ze sklejki jest umieszczona nad podstawą pod nachyleniem. Na tę tarczę przybity jest arkusz żelaza.

    Zewnętrzne krawędzie arkusza są składane i mocowane do profilu. W przeciwnym razie obrażenia są nieuniknione. Teraz możesz wyciąć szczeliny w deskach i owinąć krawędzie arkusza. Pod stokiem przygotowuje się promenada. Boki pokryte są sklejką. Teraz możesz:

    • umieść tablicę;
    • uzupełnienie schodów poręczami;
    • zbuduj czterospadowy dach, przykryj go sklejką.

    Żaden z gotowych obwodów nie może być jednak uważany za jedyny poprawny. Jeśli sytuacja tego wymaga, zawsze możesz się wycofać. Aby zrobić rampę samą w sobie, nie trzeba używać sklejki. Może być również zbudowany z:

    • arkusz z tworzywa sztucznego;
    • linoleum;
    • Ocynkowana stal o grubości 0,05 cm.

    Laminat do łyżew jest niepraktyczny.Pod stałym obciążeniem lub w kontakcie z wodą łatwo ulega deformacji. A oto kilka innych zaleceń:

    • Możliwe jest zwiększenie ochrony drewna przed wilgocią przez polerowanie woskiem;
    • Farba olejna jest znacznie gorsza niż mieszanki akrylowe i lakiery do pokrycia drewnianej zjeżdżalni;
    • nie można ustawić wzgórza w pobliżu trujących roślin i miodowych roślin;
    • należy natychmiast zobaczyć, że w pobliżu nie ma rur i urządzeń elektrycznych;
    • Nie jest możliwe zorientowanie rampy w kierunku jezdni, ogrodzenia lub ściany głównej.

    Piękne przykłady

    Wymień zasady budowy slajdów i poznaj niuanse, które mogą być długie. Ale o wiele lepiej jest podjąć inicjatywę i skupić się na gotowych pomysłach projektowych. Zdjęcie poniżej pokazuje proste jasne wzgórze, zbudowane prawie wyłącznie z drewna. Tylko powierzchnia stoku jest wyłożona blachą. Jednocześnie płyty ochronne są całkowicie drewniane, wbrew obawom niektórych osób ta decyzja nie wygląda na smutną.

    Ale możesz stworzyć kolorowy i kolorowy projekt, nawet uzupełniony przez dość długie przejście między wejściem i zejściem. Para budynków namiotowych pozwala ukryć się przed niezbyt obfitym deszczem. Istnieje jeszcze prostsza wersja, w której cała powierzchnia jest wykonana z drewna. Ten projekt należy wybrać, gdy potrzebujesz tylko funkcjonalności, a nie jasnego wyglądu.

    Aby dowiedzieć się, jak zrobić wzgórze własnymi rękami w jeden dzień, patrz poniżej.

    Komentarze
     Autor
    Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

    Hol wejściowy

    Pokój dzienny

    Sypialnia