Jak uszyć arkusz na gumce w łóżeczku własnymi rękami?

 Jak uszyć arkusz na gumce w łóżeczku własnymi rękami?

Sen jest istotną częścią naszego życia. O tym, jak wygodnie jesteśmy w łóżku, o naszym nastroju i jakości snu. Dzieci we śnie są bardzo aktywne, często przewracają się, wymachują rękami i nogami, tak często krawędzie pościeli są wybijane i tworzą bryłę. Rozwiązanie tego problemu może służyć jako prześcieradło z gumką w łóżeczku.

Wybór tkaniny

Arkusze na gumce są mocno osadzone w życiu współczesnego człowieka, ponieważ są bardzo wygodne w użyciu. Wygodne jest również użycie takich arkuszy w przypadku, gdy kształt łóżka jest okrągły, ponieważ standardowe opcje nie do końca pasują.

Szycie arkuszy własnymi rękami zajmie trochę czasu, ale może znacznie zaoszczędzić budżet rodzinny. Potrzebne będą do tego następujące akcesoria:

 • szpilki;
 • nożyczki;
 • maszyna do szycia;
 • tkanina;
 • nici;
 • guma lniana;
 • taśma brzegowa;
 • żelazo.

Tkaninę można dobrać zgodnie z preferencjami właścicieli: kolorową lub monochromatyczną, frotte lub dzianinową.

Tkaniny bawełniane są naturalne, hipoalergiczne, oddychające i bezpieczne dla niemowląt. Włókno bambusowe ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciw roztoczom, a także wysoką chłonność. Perkal jest jednym z najtańszych materiałów, ale szybko się nosi. Perkale i perkal mają wysoką gęstość - kształt takich produktów nie zmienia się podczas używania lub prania.

Flanela jest przyjemna dla skóry ze względu na jej miękkość, ale może się osadzać, gdy jest używana. Satyna nie kruszy się i ma wysoką odporność na ścieranie. Dzianiny mogą szybko utracić kolor (aby uniknąć takiego wyniku, należy dokładnie zbadać skład tkaniny, którą lubisz i wziąć pod uwagę zalecenia producenta dotyczące trybu temperaturowego prania produktów wykonanych z takiej tkaniny) i rozciągnąć, ale zwróć uwagę na miękkość i komfort takich produktów.

Na co zwrócić uwagę?

Główne wskaźniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze najwygodniejszej tkaniny są pozycje opisane poniżej.

 • Skład. Badanie składników pozwoli Ci zrozumieć, ile naturalnych, sztucznych lub syntetycznych włókien w materiale. Duży procent zawartości włókien naturalnych zwiększa wartość produktu. Zaleca się stosowanie głównie naturalnych tkanin, ponieważ są one cenione bardziej syntetycznie ze względu na ich przyjazność dla środowiska, ale mogą różnić się pod względem trwałości.
 • Jakość Jego wskaźniki obejmują wytrzymałość i trwałość tkanin. Należy również zwrócić uwagę na kolor i metodę przetwarzania materiałów, ponieważ producenci często zaniedbują proces technologiczny, oszczędzając w ten sposób czas na produkcję tkanin. Aby dowiedzieć się, jak dobrane barwniki zostały pomalowane, możesz wziąć wybraną tkaninę i pocierać ją między dłońmi, a następnie sprawdzić, czy na rękach są ślady barwników.
 • Gęstość tkaniny. Dzieje się tak we wszystkich materiałach - można je zobaczyć na opakowaniu. Producent określa skład i gęstość tkaniny.
 • Cena muszą być zgodne z jakością rysunków wykonanych na tkaninie i kolorze.
 • Pościel powinien być przyjazny dla środowiska, bezpieczny, nie prowokować wystąpienia reakcji alergicznej w kontakcie z ciałem. Powinien mieć dobre właściwości absorpcyjne i oddychalność, umożliwiając skórze otrzymywanie i uwalnianie tlenu.
 • Jeśli potrzebujesz zrobić ubrania dla dziecka, następnie należy wziąć pod uwagę możliwy czas na jego pranie; tak, aby pranie było dobrze umyte, jak często małe dzieci kału na nim. Ponadto powinien szybko wysuszyć żelazo bez dodatkowego wysiłku.

Jak szyć?

Poniżej znajduje się krok po kroku wersja krawiecka z flaneli, ponieważ jest ona szczególnie wygodna dla delikatnej skóry dziecka.

Rozmiar materaca łóżeczka dziecięcego wynosi 60 x 120 cm, szerokość flaneli to 90 cm, w tym przypadku potrzebna jest długość 1,5 m.

Aby uniknąć ewentualnych problemów z kurczeniem, można umyć tkaninę przed szyciem. Kurczenie się oblicza się w następujący sposób:

 • musisz wziąć kawałek tkaniny 1x1 m;
 • umyć go w taki sam sposób, w jaki zamierzasz prać ubrania;
 • wysuszyć materiał, ostrożnie prasować;
 • po przeprowadzonych procedurach można obliczyć, ile razy segment usiadł: skurcz = 100 - (d2x100 / d1).

To znaczy, jeśli przed praniem było 100 cm, a po praniu okazało się 98 cm, to skurcz = 100 - (98x100 / 100) = 2%.

Następnie należy zmierzyć tkaninę zgodnie z możliwym skurczem. Następnie, w rogach powstałego prostokąta, musisz wyciąć kwadraty - możesz wykonać tekturowe półfabrykaty w formie kwadratów do dalszego użycia o szerokości 15-17 cm.

Po wycięciu kształtów wewnętrzne krawędzie kwadratów muszą zostać zszyte - w ten sposób uzyskuje się rodzaj koperty. Następnie musisz nałożyć krawędzie tkaniny lub obszyć taśmę brzegową (ta metoda jest bardziej interesująca ze względu na jej estetykę).

Aby uszyć gumę, potrzebujesz czterech takich segmentów, po jednym dla każdej strony. Długość każdego cięcia gumy powinna wynosić 25 cm, a na krawędziach arkuszy należy wykonać oznaczenie z każdego rogu 20 cm w obu kierunkach. Rozciągnięta guma musi być przypięta szpilkami, tak aby środek dziąsła przylegał do szwów narożnych. Jest to możliwe dla wygody za pomocą żelazka do prasowania zagięć gumowych pasów na obwodzie arkusza.

Następnie powinieneś to wszystko zygzakować: im większy zygzak, tym lepiej.

Istnieją również inne sposoby zszywania arkuszy gumy. Na przykład, gdy nie jest zszyty cały obwód produktu, ale tylko dwie przeciwległe strony. W takim przypadku należy poprawnie obliczyć długość elastycznej opaski tak, aby produkt był dobrze dopasowany do materaca (poduszki materaca) ze wszystkich stron.

Po zakończeniu pracy na wynikowej owalnej skrzynce związaliśmy wszystkie guzki. Prześcieradło dla dzieci jest gotowe, możesz wypróbować je na materacu.

Zgodnie z tą samą zasadą można szyć arkusze o różnych rozmiarach, niezależnie od wielkości łóżka. Jeśli rozmiar tkaniny nie pasuje do szerokości materaca, wysokości boków, możesz obrębić boki oddzielnie.

Wzór jest dość prosty. Najważniejszą rzeczą jest zakup wymaganej ilości tkaniny. W tym celu zmierz długość i szerokość materaca, a także wysokość boków. Średnio wynosi około 15-20 cm.

Następnie powinieneś narysować prostokąt na tkaninie. Szerokość jednej strony jest równa długości materaca i wysokości dwóch boków. Oznacza to, że jeśli wysokość boku materaca wynosi 20 cm, należy wziąć 40 cm, a następnie dodać kolejne 30 cm na pierwszą stronę i wykonać odpowiednie oznaczenie.

Druga strona materaca jest równa szerokości materaca, wysokości dwóch boków, ale trzeba dodać kolejne 20 cm.

Następnie powstały prostokąt musi wyciąć rogi w postaci kwadratów o boku 15 + 10 cm.

Do szycia nieprzemakalnych arkuszy potrzebny jest płaszcz przeciwdeszczowy, z którego są szyte płaszcze przeciwdeszczowe i kombinezony wodoodporne. Możliwe jest również użycie ściereczki z tkaniny. Musisz wziąć wymagany rozmiar wodoodpornej tkaniny i obszyć ją na obwodzie prostokąta na etapie, gdy wzór jest wykonany z głównej tkaniny. Możesz przymocować tkaninę poprzez szycie wzdłużne i poprzeczne za pomocą arkusza - dzięki czemu może trwać dłużej i nie straci wyglądu po praniu w pralce. Dzięki wodoodpornej tkaninie możesz łatwo uniknąć zanieczyszczenia materaca (materaca) w przypadku kału dziecka.

Wymiary

Ważne jest, aby starannie zmierzyć wymiary materaca przed zakupem tkaniny, ponieważ wymiary mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta.Materace dla dzieci są w następujących rozmiarach: 60x120, 60 na 190, 60 na 195, 60 na 200, 65 na 125, 65 na 190, 65 na 195, 65 na 200, 70 na 140, 70x160, 70 na 190, 70 na 195 , 70 na 200, 75 na 190, 75 na 200 i 80x160 cm.

Rozmiary pojedynczych opcji: 80 na 190, 80 na 195, 80 na 200, 85 na 190, 85 na 195, 85 na 200, 90 na 190, 90 na 195, 90 na 200, 95 na 190, 95 na 195 i 90 na 200 cm

Przy wyborze kompletu pościeli należy również wziąć pod uwagę możliwe różnice w wielkości proporcjonalnie do kategorii wiekowej dziecka.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym i podstawowym szkoły powinny mieć wymiary 120 na 60 lub 125x65 cm, dla dzieci w wieku szkolnym 6-7 lat i więcej - 160 x 80 i 160 x 70 cm. 200x80 i 80x180 cm

Ponadto, przed zakupem i cięciem materiału, nie należy zapominać o zużyciu materiału na wysokość boków i na nakładanie materiału. Staranny dobór faktury i rozmiaru tkaniny pozwoli dziecku cieszyć się spokojnym snem.

Jak obliczyć?

Można zastosować następującą formułę do obliczenia tkaniny do szycia arkuszy, gdzie A to szerokość materaca, B to jego długość, a C to grubość.

Szerokość arkusza jest obliczana w następujący sposób:

W = A + 2xC + 2x2 cm + 2x6 cm (dla szwów i naddatku szwu).

Długość arkusza:

D = B + 2xC + 2x2 cm + 2x6 cm (dla szwów i naddatku szwu).

Po wykonaniu niezbędnych obliczeń na tkaninie należy wyciąć prostokąt o bokach równych W i D.

Jak uszyć prześcieradło na gumce w łóżeczku, patrz wideo poniżej.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia