Gobelin we wnętrzu mieszkania

Gobelin - to niezwykły szczegół, którego nie ma w każdym pokoju. Te ścienne obrazy tekstylne są kolejnym dowodem, że moda jest cykliczna, a fakt, że była popularna w odległym XVIII wieku, może teraz znaleźć nowe życie. Jednocześnie taka oryginalna decyzja stylistyczna w warunkach nowoczesnego mieszkania nie będzie gorsza niż w starym zamku.

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o gobelinach i zrozumiesz, w jaki sposób możesz użyć takiego dzieła sztuki do dekoracji własnego domu.

Co to jest?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest gobelin i kiedy się pojawił. Gobeliny to obrazy tkane, które przedstawiają różne krajobrazy, sceny historyczne lub inne luksusowe obrazy.

Wiadomo, że pierwsze gobeliny pojawiły się w starożytnym Egipcie. Następnie wykorzystano je do uchwycenia ważnych momentów historycznych. Później podobny sprzęt był używany we Francji i Szwajcarii. Francuskie tkaniny dekoracyjne uznano za najbardziej luksusowe. Uważano je nie tylko za dekorację ścienną, ale za prawdziwe dzieło sztuki, które zasługuje na szczególną uwagę.

Z biegiem czasu takie gobeliny rozprzestrzeniły się na cały świat i stały się prawdziwą ozdobą luksusowych zamków i rezydencji królewskich.

Do tej pory gobeliny stały się popularne ponownie. Doskonale nadają się do dekoracji domów i mieszkań w różnych stylach. Luksusowy masywny gobelin pomoże przekazać ducha innego kraju i stworzyć tajemniczą atmosferę w pokoju.

Ponadto gobeliny, zwłaszcza duże, są w stanie tłumić dźwięki, co jest również istotne w warunkach mieszkań o cienkich ścianach i słabej izolacji akustycznej. Takie cechy sprawiają, że jest bardzo praktyczny w życiu codziennym. Technika tworzenia gobelinów jest wciąż dość skomplikowana, co uzasadnia wysoką cenę produktów. Ponadto, teraz z gobelinu szyć dywany, torebki, a nawet stroje.

Odmiany

Teraz gobeliny nazywane są nie tylko zabytkowymi dziełami sztuki, ale także stylizowanymi dywanami. Spójrzmy na główne różnice między gobelinami klasycznymi a modelami stworzonymi w podobnej technice.

Gładkie

Dywany ścienne to trend, który już dawno minął. Ale stylowe gobeliny zyskują na popularności. Najprostszą opcją są gładkie modele bez wzoru wypukłości i dodatkowego wystroju wolumetrycznego. Stworzył takie dywany z gobelinów w tradycyjnej technice. Możesz bezpiecznie powiesić je na ścianie lub położyć na podłodze, w zależności od preferencji estetycznych.

Teksturowane

Nieco bardziej skomplikowana wersja gobelinów - to produkty teksturowane. W tym przypadku produkt jest tworzony zgodnie z tradycyjną techniką i dopiero wtedy jest zdobiony wypukłymi szwami. Pozwala to na stworzenie reliefowego płótna, które jest atrakcyjne nie tylko ze względu na jego wygląd, ale także na dotyk.

Warstwowy

Taki połączony model ma również bardzo interesujący wygląd. Tutaj połączyłem kilka technik. Na przykład szydełkowany dywan można uzupełnić eleganckim haftem lub frędzlami wokół krawędzi.

Nie tkane

Jest to jedna z najciekawszych opcji tworzenia gobelinów. Takie obrazy są wykonane z tkaniny, ale inne techniki. Najczęściej te gobeliny są tworzone za pomocą haftu, dziania lub aplikacji.

Teraz istnieje wiele interesujących opcji dla gobelinów, zarówno dużych, jak i małych.Dlatego możesz bezpiecznie zdobyć piękny dekoracyjny atrybut, bez względu na to, czy potrzebujesz zabytkowego i naprawdę zabytkowego przedmiotu, czy po prostu stylowego elementu dekoracyjnego bez historii, którą by zachował.

Wskazówki dotyczące wyboru

Wybierz piękny i prawdziwie wysokiej jakości gobelin, który może być naprawdę trudny, jeśli po raz pierwszy staniesz przed takim zadaniem.

Należy pamiętać, że płótna gobelinowe, w przeciwieństwie do przestarzałych masywnych dywanów, można zawiesić w prawie każdym pomieszczeniu. Gobelin może ozdobić sypialnię, salon, gabinet, pokój dziecięcy, a nawet kuchnię. Jedynym wyjątkiem jest łazienka i zimny pokój balkonowy, w którym po prostu niemożliwe jest stworzenie odpowiednich warunków.

Jedną z najważniejszych zasad wyboru kanwy z gobelinami jest to, że nie była zbyt jasna i dopasowana kolorystycznie do reszty wnętrza.

Ogólnie rzecz biorąc, gobelin jest pięknym obiektem artystycznym, który powinien łączyć tylko różne części pokoju. Aby nie przejść przez wystrój, gobelin powinien być jedynym elementem dekoracyjnym w pokoju, zwłaszcza jeśli jest mały. Obok płótna nie zaleca się wieszania na ścianie żadnych dodatkowych obrazów.

Fabuła obrazu musi być wybrana w oparciu o styl, w jakim zaprojektowano pokój. Logiczne jest, aby powiesić słodkie obrazki w pokoju dla dzieci, być może sceny ze słynnych bajek, zrobione na płótnie.

Również wysoko cenione produkty, które przedstawiają różne krajobrazy, sceny historyczne lub reprodukcje słynnych obrazów. Takie piękne gobeliny mogą być świetnym prezentem wakacyjnym dla konesera takich dzieł sztuki. Wiele osób polubi również mały gobelin przedstawiający symbole heraldyczne lub akcesoria związane z danym krajem.

Nawiasem mówiąc, ciekawie będzie spojrzeć na kombinację płótna gobelinowego z innymi podobnymi elementami, na przykład welonem lub poduszkami wykonanymi z tej samej tkaniny lub ozdobionymi podobnymi wzorami.

Przy wyborze odpowiedniego materiału należy zwrócić uwagę na rozmiar. Jak już wspomniano, im mniejszy jest sam pokój, tym bardziej kompaktowy powinien być obraz.

W przeciwnym razie otrzymasz bardzo nieprzyjemny efekt - gobelin „zjada” całą wolną przestrzeń i sprawia, że ​​jest wizualnie mniejszy. W dużym pokoju na tle pustych ścian gubi się mały gobelin.

Materiały

Chociaż wielu nabywcom wydaje się, że wszystkie gobeliny są do siebie podobne i są tworzone z tego samego materiału, w rzeczywistości tak nie jest. Gobeliny są często wykonane z tkanin o dużej gęstości i jest to główna rzecz, która je łączy. Najczęściej, tworząc obrazy gobelinowe, nowocześni producenci preferują tkaniny takie jak żakard.

Ten materiał ma gęstą teksturę, a ponadto łatwo jest umieścić na nim niezbędne obrazy.

Rzadziej można znaleźć cienkie tkaniny bawełniane lub gęste wełny lub tkaniny frotte. Ale takie produkty mają pewne zalety. Na przykład ciepła wełna ma takie właściwości, jak izolacja cieplna i akustyczna, a bawełna nadaje się do jasnych pomieszczeń.

Projekt

Nie tylko materiał, z którego wykonane jest płótno z gobelinu, różni się, ale także wzory, które go zdobią. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym i najczęstszym motywom.

Starożytne obrazy

Dla kolekcjonera i miłośnika antyków nie ma lepszego znaleziska niż stylowy gobelin, który zdobi reprodukcję starego obrazu, zwłaszcza jeśli jest to praca wykonana ręcznie. Najpopularniejszymi tematami są wizerunek polowania (zwłaszcza polowanie królewskie), bale i przyjęcia, gdzie panie są przedstawiane w luksusowych strojach i otoczone pięknymi rzeczami.

To zdjęcie idealnie pasuje do biblioteki lub biura domowego, stylizowanego antyku.To samo dotyczy dużych map świata z ogromną liczbą drobnych szczegółów i obrazów różnych zamków i innych starożytnych budynków. Na przykład biały zamek, górujący na wzgórzu nad morzem, jest jednym z obrazów, które z pewnością zachwycą miłośników sztuki.

Krajobrazy

Innym popularnym gatunkiem są krajobrazy. Tutaj znajdziesz prawie wszystko - od pakowacza róż na płótnie po obraz małej wioski w stylu Prowansji. Garden of Eden lub wizerunek rozpościerającego się drzewa na tle zachodów słońca to świetna opcja do dekoracji sypialni lub salonu w dowolnym stylu. Wszystkie rodzaje piwonii, róż, słoneczników i innych kwiatów, podobnie jak dziewczyny i romantyczne natury, które doceniają piękne.

Indywidualna uwaga zasługuje na wizerunek zwierząt. Słodkie koty lub szczenięta zawsze powodują tkliwość zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zdjęcie z jeleniem nadaje się do dekoracji nawet w prywatnym biurze.

Tematy domowe

Dom „gobelinowy” implikuje obraz prosty i znany wszystkim zdjęciom: może to być scena rodzinna, obiad na stole lub bukiet maków, wędkowanie lub rodzinny obiad. Taki element dekoracyjny doda przytulności w pomieszczeniu i na pewno zachwyci Cię na długi czas.

Abstrakcja

Zupełnie inny gatunek - niezrozumiałe i niestandardowe obrazy, zwane sztuką abstrakcyjną. W przeciwieństwie do klasyki, sztuka abstrakcyjna nie zawsze jest wyraźna. Gobelin w tym stylu może być prostą kombinacją jasnych kolorów. Czerwone, niebieskie i zielone odcienie przeplatają się ze sobą w taki sposób, że trudno jest dokładnie zrozumieć, co autor chciał powiedzieć. Ale jednocześnie jest to fascynujące.

Nawiasem mówiąc, wśród tych płócien znajdują się reprodukcje obrazów znanych impresjonistów i abstrakcjonistów, którzy precyzyjnie ożywią wnętrze i podkreślą dobry smak mieszkańców mieszkania.

Są to główne typy wykończeń, chociaż oczywiście można znaleźć inne warianty obrazów. Na przykład szczególnie popularne są obecnie praktyczne gobeliny z kalendarzem lub obrazem drzewa genealogicznego. A dla przedszkola możesz odebrać zdjęcie z postaciami z anime lub stronami ulubionej książki.

Główne rodzaje splotu

Najczęściej gobeliny są tworzone przy użyciu krosna. Istotą tkania ręcznego jest to, że nici są ze sobą powiązane. Istnieje kilka różnych technik i w zależności od tego, którą wybierzesz, możesz uzyskać różne wyniki. Nawiasem mówiąc, maszyny do tworzenia gobelinów można tworzyć własnymi rękami, jeśli masz doświadczenie w pracy z drewnem.

Przed przystąpieniem do tkania gobelinu należy wybrać odpowiedni wzór i przenieść go na przedmiot składający się z nici rozciągniętych na maszynie. Kiedy taki osobliwy szkic jest gotowy, możesz przystąpić do jego ucieleśnienia w kolorze.

Ukośne linie

Z reguły w jednym gobelinie łączy się kilka rodzajów różnych splotów naraz. Pozwala to uzyskać pożądany obraz i połączyć płaskie elementy z wytłoczonym. Ukośne linie to miejsca, w których nici dwóch kolorów są połączone w jednym miejscu.

Ten rodzaj tkania jest używany tam, gdzie trzeba nadać obrazowi okrągłość lub zakrzywić.

Technika kołowa

Technika kołowa według mistrza nie jest tak powszechna. Interesujące jest jednak również to, co w końcu wynik. Nici o różnych kolorach w tym przypadku przechodzą w koło, a gotowy obraz wydaje się być dziełem sztuki pomalowanym szerokimi i pewnymi pociągnięciami pędzla. Wygląda naprawdę spektakularnie i pięknie.

Technologia konturów

Jak sama nazwa wskazuje, technika ta służy do podkreślenia konturu obiektu. Z tego powodu z reguły stosuje się bardziej gęste nici niż u podstawy. Jeśli korzystasz z tej techniki, obraz jest wyraźniejszy i bardziej skomplikowany.

Ozdobne uprzęże

Ozdobna wici - to może nadać gotowej pracy dodatkową atrakcyjność. Przy pomocy uprzęży podstawa nici jest w niektórych miejscach skręcona Najczęściej ta technika jest używana do obcinania pojedynczych fragmentów lub skupiania się na częściach gobelinu.

Extra Decor

Oprócz podstaw tkania należy pamiętać o dodatkowych elementach dekoracyjnych. Do dekoracji gobelinu używane są pióra, koraliki i inne szczegóły. Czasami nawet gotowe łodygi i suszone kwiaty są wplecione w gotowy wzór. To sprawia, że ​​obraz jest bardziej kompletny i ulgowy.

Producenci i recenzje

Kiedy pojawiły się gobeliny, najpopularniejsze były te stworzone przez francuskich mistrzów. Teraz wszystko się nieco zmieniło i na całym świecie produkowane są wysokiej jakości produkty z tkanin gobelinowych. Produkty francuskie, włoskie i belgijskie są bardzo popularne.

Szczególnie popularne są produkty krajowe z Iwanowa. Wyglądają pięknie, a podczas pracy są dość bezpretensjonalne. Z przyjemnością cieszą się również tradycyjne rosyjskie motywy, których nie można znaleźć wśród gobelinów zagranicznych producentów.

Gobeliny domowe zyskały reputację jakości i niedrogości. Są łatwe do czyszczenia, wyglądają dobrze przez wiele lat, a jednocześnie nie musisz wydawać ogromnej kwoty na zakup tego dekoracyjnego przedmiotu w swoim domu lub mieszkaniu. Tak więc nawet osoba ze średnią pensją będzie w stanie pozwolić sobie na taki luksus.

Miejsce we wnętrzu

W końcu warto powiedzieć, jak używać gobelinów do dekoracji któregokolwiek z pokoi. W końcu, jak będzie to właściwe we wnętrzu i jak dobrze będzie do niego pasować, i ogólne wrażenie będzie zależeć. Nawet najdroższe płótno będzie wydawało się zbędne i niewłaściwe, jeśli nie będzie dobrze go odebrać. Twoje pieniądze zostaną zmarnowane.

Użyj zamiast tapety

Piękne i duże gobeliny można łatwo wykorzystać zamiast tapety, jeśli masz mały pokój. Najczęściej w ten sposób zdobią jedną ze ścian. Jest to bardziej opłacalne i o wiele bardziej interesujące niż tapetowanie na obwodzie pokoju. Gęste płótna gobelinowe to świetny sposób na izolację pomieszczenia i stworzenie doskonałej izolacji akustycznej.

W sypialni

Piękny gobelin można bezpiecznie zawiesić w każdej sypialni. Może to być pokój dziecięcy lub pokój dla dorosłych. Tutaj z definicji wszystko zależy od rodzaju obrazu zastosowanego do tkaniny. Na przykład w żłobku najbardziej logiczne jest używanie uroczych kreskówek lub obrazów wróżek, aw sypialni małżeństwa - krajobrazów lub romantycznych zdjęć.

W biurze lub bibliotece

Kolejnym pomieszczeniem z gobelinami, które zasługuje na uwagę, jest biuro domowe lub biblioteka. Piękny stary gobelin w stylu vintage to luksusowy dodatek do każdej szafki. Odpowiednie będą tutaj powściągliwe pastelowe kolory, stare wzory i inne piękne szczegóły.

W wiejskim domu

Na szczególną uwagę zasługuje użycie gobelinów w domach lub w domkach. W takich warunkach wyglądają najbardziej ekologicznie. Odpowiednie będą tu stare lub stylizowane antyczne płótna z wizerunkami szlachty, polowań królewskich lub dzieł architektury. Dzięki pięknej i odpowiednio dobranej tkaninie nawet najprostszy domek będzie znacznie lepszy i wygodniejszy. I oczywiście nie zapominaj, jak dobrze gobeliny izolują ściany. Dzięki luksusowemu płótnie łatwiej będzie ci przetrwać mroźną zimę.

Wybierz płótno gobelinowe, które w kolorze i stylu pasuje do wszystkich funkcji wnętrza. Produkt powinien być dobrze połączony z kolorem innych wyrobów z tkanin, na przykład z zasłonami, kocami, kocami, poduszkami lub innymi tkaninami.Możesz więc stworzyć harmonijne i przemyślane wnętrze, które będzie wyglądać o wiele bardziej oryginalnie niż jakikolwiek prosty pokój w standardowym rozwiązaniu projektowym.

Jeśli zanim gobeliny zostały użyte do udekorowania domów szlacheckich lub innych luksusowych pomieszczeń, teraz prawie każdy może bezpiecznie ozdobić swój lokal tym przedmiotem. Wybierz nowoczesny gobelin, który pasuje do stylu i nastroju, lub kup luksusowy, zabytkowy przedmiot, a twoje wnętrze „ożyje” i błyszczy nowymi kolorami.

Dowiedz się więcej o tym, jak ozdobić gobelin wewnętrzny, dowiesz się z poniższego filmu.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia