Instrukcje regulowania samozamykacza

 Instrukcje regulowania samozamykacza

Bliżej jest urządzenie do powrotu drzwi do pierwotnego położenia w trybie automatycznym. To urządzenie cicho i delikatnie zakrywa otwartą klapkę. W razie potrzeby trzyma skrzydło drzwi w stanie otwartym. Wiele drzwi wyposażono w nowoczesne praktyczne urządzenie. Jednak, jak każda technika, bliższe wymaga konserwacji, regulacji i rozwiązywania problemów.

Rodzaje mechanizmów i ich urządzenia

Aby lepiej zrozumieć zasadę mechanizmu, konieczne jest przeanalizowanie jego podstawowych typów, więc łatwiej będzie dowiedzieć się, jak poprawnie debugować bliżej drzwi.

W większości te dwa typy tego urządzenia są praktykowane:

 • Zjeżdżalnia krzywkowa - zapewnia miękki poślizg, jest stosowana do obrazów o niskiej wadze;
 • dźwignia zmiany biegów - najbardziej popularny rodzaj mechanizmu, ruch sprężyny realizowany jest za pomocą kół zębatych, może być stosowany nawet do masywnych paneli drzwiowych.

Zgodnie z metodą montażu urządzenia można podzielić na trzy główne typy:

 • Najlepsza lokalizacja konstrukcji (nad głową) - są to najbardziej nieskomplikowane urządzenia w użyciu, ich funkcje można regulować za pomocą kilku śrub lub zaworów umieszczonych na panelu obudowy. Są zamontowane na górze skrzydła, co jest niezwykle wygodne do instalacji. Do drzwi wejściowych wytwarzane są specjalistyczne urządzenia napełnione olejem przystosowane do pracy w klimacie gorącym lub zimnym.
 • Na zewnątrz. Systemy montowane na podłodze są również stosunkowo łatwe w konfiguracji. Doskonale się prezentują w instytucjach bankowych, biurach, centrach handlowych i rozrywkowych oraz tam, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na wygląd drzwi. Urządzenia te są zintegrowane z podłogą i są prawie niewidoczne dla odwiedzających. Stosowane są mechanizmy regulatorów o wyglądzie przesuwnym, przeznaczone do drzwi o masie nie większej niż 100 kilogramów.
 • Urządzenia typu ukrytego Samoregulacja jest dość problematyczna, ponieważ są one chowane wewnątrz skrzydła drzwi lub podłogi, co utrudnia dostęp do nich. Zapotrzebowanie na urządzenia wymaga dokładnego wykończenia kosmetycznego i idealnej elewacji głównej.

Zgodnie z zasadą urządzenia są następujące:

 • hydrauliczny;
 • pneumatyczny;
 • elektryczny.

Struktura urządzenia

W strukturze tego urządzenia Uwzględniono następujące części i mechanizmy:

 • odlewana obudowa aluminiowa;
 • wiosna;
 • tłok;
 • śruby regulacyjne (zawory);
 • koła zębate;
 • łożysko igiełkowe;
 • uszczelki gumowe;
 • elementy złączne.

Zasada bliższego działania

Podstawowym elementem konstrukcji jest system sprężyn, który podczas otwierania drzwi jest ściskany i gromadzi energię potrzebną do zamknięcia drzwi. Proces kompresji odbywa się poprzez przeniesienie siły urządzenia trakcyjnego na sprężynę. Przekładnie i listwy przesuwają tłok, podczas gdy olej przepływa przez wewnętrzne kanały do ​​wolnej części ciała. Podczas suwu powrotnego drzwi sprężyna prostuje się i zapewnia miękkie zamknięcie.

Kiedy konieczna jest procedura?

Regulacja działania samozamykacza jest dość prostą sprawą. Konfigurację można wykonać bez żadnych problemów własnymi rękami. Warto zastanowić się, jakie sytuacje mogą wymagać dostosowania parametrów tego mechanizmu. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest czas nieprzerwanego działania dowolnego mechanizmu bezpośrednio opartego na jakości jego utrzymania przez cały okres eksploatacji. W rezultacie, 1–2 razy w roku, konieczne jest przeprowadzenie kontroli samozamykacza i wyeliminowanie drobnych usterek. Jest to szczególnie ważne w okresie przejściowym pór roku.

W lecie i zimie warunki klimatyczne są bardzo zróżnicowane. Większość zamykaczy jest wypełniona olejem, a jak wiadomo, każda ciecz zmienia swój stan, gdy zmienia się temperatura otoczenia. W szczególności zimą olej ma grubszy stan, a ruch skrzydła drzwiowego staje się wolniejszy. W lecie wszystko okazuje się odwrotne, więc musisz przygotować bliższy wymagany poziom. Dostosowanie urządzenia jest również konieczne, jeśli zauważysz jakiekolwiek usterki lub po prostu nie podoba Ci się ustawione ustawienia. Jeśli urządzenie zaczyna zwalniać lub skrzydło drzwi zamyka się zbyt mocno i szybko, nieregularnie, nie przyciąga się przez dłuższy czas, możesz spróbować to wszystko skorygować. Sprawy są nieco bardziej skomplikowane, gdy urządzenie zawiedzie, ponieważ proste strojenie nie będzie już skuteczne i konieczne będą naprawy.

Instrukcje ustawiania samozamykacza zrób to sam

Aby dostosować urządzenie, niekoniecznie zaproś kreatora. Wystarczy mieć minimalny zestaw narzędzi i pewnych umiejętności. Cała procedura zajmie minimalną ilość czasu i zapewni możliwość osiągnięcia pożądanego rezultatu, zgodnie z poniższymi krokami.

 • Przed przystąpieniem do samej procedury należy pamiętać, że nie należy przesadzać z zaworami regulacyjnymi (śrubami). Dopuszczalne jest wykonanie tylko 2 obrotów, wtedy mogą pojawić się trudności. Olej w zbiorniku pod ciśnieniem może się wylać, a układ hydrauliczny samozamykacza ostatecznie straci swoją wydajność.
 • Aby dostosować prędkość zamykania skrzydła drzwiowego, należy się nauczyć tylko jednej tendencji - obracanie zaworu w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara będzie się stopniowo zmniejszać. Jeśli jednak wykonasz akcję w przeciwnym kierunku, wskaźnik zamknięcia wzrośnie.
 • Istnieje rozwiązanie problemu związanego z tym, że tylko jedna osoba może się przedostać. Ponieważ istnieje trzeci zawór, regulacja, która może zapewnić drzwiom stałą pozycję przez pewien czas. W konsekwencji nawet grupa ludzi będzie mogła swobodnie wejść na teren obiektu.
 • Taki problem, ponieważ brak wysiłku przy całkowitym zamknięciu skrzydła drzwiowego jest wyeliminowany przez regulację zaworów odpowiedzialnych za prędkość zamykania.

Kluczowym problemem w dostosowywaniu samozamykacza może być znalezienie idealnego rozwiązania. Głównym zadaniem jest zamknięcie drzwi do końca, aby nie pozostały żadne pęknięcia. Należy wybrać idealny czas, w którym skrzydło drzwi może pozostać w stanie otwartym. Wymagane jest także, aby możliwe było bezszelestne zamykanie, nie można zaakceptować twardych wstrząsów na ościeżnicy. Może to spowodować uszkodzenie sieci. A najgorszą opcją może być utrata mechanizmów wydajności odpowiedzialnych za prawidłowe działanie.

Jak wyregulować siłę zamykania, aby drzwi nie trzaskały?

Do samostrojenia potrzebny jest płaski śrubokręt lub klucz imba. Drzwi otwierają się do końca, zamocowany specjalny zawór, umieszczony na końcu urządzenia. Pełna fiksacja jest wykonywana przy zamkniętym skrzydle drzwiowym.Zmieniając stopień szczelności zaworów, można dostosować drzwi do niezwykle wygodnego zamykania. Zawór numer 1 odpowiada za siłę zamknięcia drzwi.

Jeśli drzwi do końca są zbyt szybkie, aby zamknąć na początku, zawór musi być przykręcony, a jeśli jest powolny i konieczne jest zwiększenie prędkości, przeciwnie, odkręcić. Zawór nr 2 odpowiada za szybkość całkowitego zamknięcia skrzydła drzwi (klapy). Oddzielne modyfikacje posiadają trzeci zawór, który dostosowuje wszystkie wysiłki funkcjonowania bliższego. Przy odpowiednim ustawieniu skrzydło bramy porusza się delikatnie, bez szarpnięć. Rezultatem prawidłowej instalacji i właściwej postawy będzie długa żywotność.

To ważne! Nie można absolutnie wyłączyć zaworów regulacyjnych. W przeciwnym razie przestaną wykonywać swój cel funkcjonalny nawet po powrocie na swoje miejsce.

Jak poluzować otwór?

Dość często samozamykacz wymaga dodatkowej konfiguracji. Jeśli mechanizm działa szczelnie i podczas otwierania drzwi, konieczne jest podjęcie wysiłku - konieczne jest zwolnienie zaworu, drzwi zaczną działać płynnie. Zawór może być umieszczony od końca lub od przodu, wszystko zależy od modyfikacji urządzenia. Położenie zaworów można określić, patrząc w instrukcji, gdzie producent wskazuje lokalizację wszystkich elementów i elementów mechanizmu zamykającego drzwi.

Pozycja otwarta

Czasami istnieje potrzeba otwarcia drzwi na stosunkowo długi czas. Konieczne jest ustalenie, jak dopasować urządzenie, aby drzwi nie zamykały się, ale pozostawały otwarte. W wielu modyfikacjach zamykaczy jest w tym przypadku dostępna opcja pomocnicza. Aby dostosować się do tego trybu, należy otworzyć drzwi o około 90 stopni, a następnie dokręcić wyspecjalizowany zamek. Po tak prostych czynnościach możliwe będzie pozostawienie skrzydła drzwi otwartego, gdy zostanie ono otwarte do ustawionego stopnia. Urządzenie uruchomi specjalny zamek i przytrzyma drzwi w tej pozycji w razie potrzeby. Jeśli chcesz zamknąć drzwi, po prostu musisz je pociągnąć do siebie i zejdzie z zamka. Jeśli drzwi nie zostaną otwarte do limitu, będą się poruszać w taki sam sposób jak zawsze, bez zatrzymywania się.

Mistrzowie porad

Warto przestrzegać następujących zaleceń, ponieważ pomogą one w dostosowaniu mechanizmu, i organizuj także pracę na własną rękę:

 • znaczne naruszenie prędkości skrzydła drzwi, eliminacja odchylenia od normalnych parametrów następuje poprzez obrócenie jednej z regulowanych śrub w wymaganym kierunku, co będzie się różnić od prędkości otwierania (zamykania) drzwi;
 • możliwe jest zwiększenie (zmniejszenie) szybkości dohlop poprzez obrócenie drugiego zaworu w kierunku zgodnym lub przeciwnym do ruchu wskazówek zegara;
 • jeśli obrócisz nakrętkę w celu regulacji w wymaganym kierunku, możesz dokonać korekt ze względu na napięcie sprężyny;
 • przekręcenie regulowanej nakrętki skoryguje zawór odpowiedzialny za kąt otwarcia drzwi, w wyniku czego zacznie się ona płynnie otwierać, będzie łatwiej otwierać się.

Możemy śmiało powiedzieć, że urządzenia zamykające są praktycznymi i wygodnymi urządzeniami. Są łatwe w instalacji i obsłudze. Wszystkie modyfikacje są wyposażone w specjalistyczne zawory, dzięki którym można regulować siłę i szybkość otwierania lub zamykania skrzydła drzwi. Opcje bliższego umożliwiają otwarcie lub zamknięcie drzwi. Ale pamiętajcie - konieczne jest zakupienie tych urządzeń od dystrybutorów, którzy mają prawo sprzedawać zgodnie z całkowicie rosyjskim klasyfikatorem rodzajów działalności gospodarczej.

Jak ustawić drzwi bliżej własnymi rękami, zobacz poniższy film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia