Wybór akcesoriów do ksiąg drzwiowych

Najbardziej palącą kwestią nowoczesnych małych mieszkań jest oszczędność przestrzeni użytkowej w pomieszczeniach mieszkalnych. Zastosowanie konstrukcji drzwi składanych jako alternatywy dla tradycyjnych wykładzin na drzwiach na zawiasach ma wiele zalet, co pozwala zaoszczędzić miejsce przed niepotrzebnymi „martwymi strefami”. To jedyny sposób na wygodniejsze ułożenie mebli. Wygodną obsługę konstrukcji drzwiowych z kilku elementów sekcyjnych można uzyskać za pomocą kształtek specjalnie stworzonych do modeli składanych, które różnią się od zwykłych.

Funkcje

Nie zaleca się instalowania konstrukcji drzwi składanych na szerokich otworach, tak jak nie należy tego robić w pomieszczeniach z dużym krzyżem i tam, gdzie drzwi często się otwierają. Wynika to z niezbyt wytrzymałych elementów złącznych. Ponadto, różnorodne komponenty występują tutaj w dużych ilościach, co ostatecznie może wpływać na większe prawdopodobieństwo awarii podczas działania. Najlepiej jest zainstalować takie drzwi na wewnętrznym otworze w garderobie lub sypialni. Jest jeszcze jedna opcja - można zainstalować składane drzwi jako ekran partycji do zagospodarowania pomieszczenia.

Typ składania wszystkich drzwi jest ułożony w przybliżeniu w ten sam sposób, ale mimo to konstrukcje tego rodzaju można podzielić na dwa oddzielne podgatunki:

 • „Harmonijki”;
 • „Książki”.

Konstrukcja drzwi harmonijkowych składa się z oddzielnych paneli o przekroju 15 centymetrów szerokości. Są one połączone profilem na zawiasach, czasem montowanym na pętlach końcowych. Zmontowane już drzwi są przymocowane tylko do jednej szyny na górze, dzięki czemu możliwe będzie ich przesuwanie dzięki rolkom. Ekstremalny panel jest przymocowany do wnętrza stawu, pozostałe sekcje w momencie otwarcia będą składane harmonijka.

Ale projekt „książki” składa się głównie z pojedynczych ruchomych skrzydeł. Gdy drzwi są zainstalowane w dużym otworze, jest o wiele więcej sekcji. Podczas przesuwania składanych skrzydeł drzwi nie będą używane jedna górna szyna. W tym przypadku dolna szyna będzie służyć jako podpora dla struktur wymiarowych z częściami połączonymi pętlami.

Kompletny zestaw

Składany typ drzwi jest zazwyczaj przy zakupie wyposażony w zestaw okuć, który jest niezbędny do instalacji. Liczba elementów zawartych w zestawie zależy od liczby paneli.

Ten zestaw zawiera głównie:

 • zestaw sekcji;
 • górna prowadnica wykonana z aluminium lub stali;
 • suwak karetki (ilość zależy od producenta);
 • rolki;
 • zawiasy lub przegubowy profil złącza;
 • klucz regulacyjny używany przy montażu konstrukcji;
 • dodatkowy zestaw elementów montażowych, który jest określony przez producenta.

Istnieją modele wyposażone w mechanizm blokujący z dolnym profilem prowadzącym. W takim profilu zwykle nie ma potrzeby, ponieważ akordeon drzwiowy jest wykonany z bardzo lekkiego materiału - tworzywa sztucznego. Drogie modele uzupełniają drogie modele drzwi od producentów MDF. Fragmenty drzwi mają jednocześnie wypełnienie szklanymi wstawkami, witraże do dekoracji lub specjalne pomysły i przysmaki.

Kruchość i kruchość części, sam łącznik, szyna z tworzywa sztucznego, brakująca metalowa rama na panelach, połączenie konstrukcji drzwi z profilem na zawiasach zamiast pętli końcowej - wszystko to wpływa na produkt, więc te drzwi są mało przydatne do długotrwałej lub częstej eksploatacji.

Wykorzystanie takich konstrukcji jak książka na drzwiach jest uważane za najbardziej niezawodną i praktyczną opcję tworzenia podłóg w wewnętrznych otworach. Liczba paneli przekroju tutaj zależy od wielkości samego otworu. Oczywiście, aby zainstalować drzwi będzie wymagać więcej miejsca w porównaniu ze składanymi konstrukcjami „akordeon”. W rzeczywistości „książka” jest znacznie bardziej masywna, dlatego jest znacznie silniejsza.

Różne modele wykonane są z tworzywa sztucznego, aluminium, zwykłego drewna lub MDF. Zdarza się, że projekt obejmuje również asymetryczne drzwi, które otwierają się w różnych kierunkach. W związku z tym cały zestaw mebli może się bardzo różnić.

Zestaw drzwi składający się z 2 liści może obejmować:

 • wózki z łożyskami kulkowymi dla skrzydła napędzanego, który ma 2 poziomy swobody;
 • osie obrotowe od dołu i od góry;
 • prowadnica górna i dolna dla skrzydła głównego;
 • zawiasy z łącznikami.

Należy zauważyć, że prawie wszystkie istniejące części mechanizmu konstrukcji drzwi, takie jak na przykład wózek nośny, zawiasy zawiasowe lub typ nacisku urządzenia dla skrzydeł, są regulowane. Zapewnia to bezpieczne dopasowanie przez długi czas. Wysoki koszt sprzętu jest uważany za jedyną wyjątkową wadę. Im wyższa jakość wszystkich komponentów, tym koszt budowy jako całości będzie droższy.

Dodatkowe elementy

Jeśli zainstalujesz dodatkowy typ okuć, możesz dodać dowolny dodatkowy urok do wszystkich składanych drzwi.

Różne akcesoria:

 • pętle końcowe o nietypowych kształtach i kolorach;
 • wygodne piękne uchwyty;
 • wykładziny inkrustowane do składanych paneli sekcyjnych.

Dodatkowo można zapewnić dodatkową funkcjonalność składanych konstrukcji drzwi za pomocą zawiasów z samozamykaczem. Mechanizmy te ułatwią otwieranie i składanie paneli drzwiowych. Mechanizm ma regulację prędkości zamykania dzięki funkcji mocowania zaworów, gdy są one w pozycji otwartej.

Informacje na temat instalacji książki do drzwi można znaleźć w poniższym filmie.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia