Ile waży cegła krzemianowa?

Pierwsze cegły krzemianowe pojawiły się pod koniec XIX wieku. Niemcy są uważane za miejsce narodzin materiałów budowlanych, chociaż eksperymenty z produkcją takich cegieł przeprowadzono w wielu innych krajach.

Nasz artykuł poświęcony jest odmianom cegły krzemianowej i jej masie.

Odmiany i ich parametry

Niedrogi wysokiej jakości materiał budowlany składa się głównie z piasku kwarcowego (około 90%), wapna (nieco mniej niż 10%) i niewielkiej ilości dodatków. Metoda produkcji - autoklaw. Oryginalne składniki są mieszane, prasowane i poddawane obróbce parą wodną w temperaturze 200 stopni.

Istnieje kilka rodzajów cegieł krzemianowych. Dzięki funkcjom projektowym dzieli się je na:

 • korpulentny;
 • puste, puste przestrzenie są zarówno przelotowe, jak i nieprzezroczyste (pustka może wynosić do 45%).

Przez cel:

 • Prywatne (używane do budowy murów);
 • okładzina (jest wykończeniowym materiałem budowlanym).

W wyglądzie:

 • niepomalowane;
 • kolor.

Według wymiarów:

 • podwójnie;
 • półtora roku;
 • singiel.

Długość i szerokość wszystkich cegieł są takie same. Parametry są ściśle przestrzegane, zgodnie ze specjalnym standardem państwowym (GOST 530-2012). Pierwszy parametr (długość) odpowiada 250 mm, drugi (szerokość) 120 mm. Dotyczy to tylko wysokości krzemianu.

Według rozmiaru można określić rodzaj cegieł. Tak więc pojedynczy ma parametry 250x120x65 mm, półtora - 250x120x88 mm i podwójny - 250x120x138 mm.

Cegły są malowane przez dodanie pigmentów w procesie produkcji. Z czasem kolor praktycznie się nie zmienia, ponieważ barwniki są odporne na środowisko zewnętrzne. Kolorowe cegły (mogą być różowe, żółte, czerwone lub niebieskie) są używane do prac licowych.

Różnica między masą właściwą a masą

Rozróżnij objętość i ciężar właściwy cegieł. Masa całkowita zależy od cech konstrukcyjnych materiału budowlanego. Duże znaczenie dla tej wartości mają puste przestrzenie w ciele kamienia, a także jego gęstość. Aby określić wagę objętościową, masę cegły w kilogramach należy podzielić przez jej objętość w metrach sześciennych.

Najmniejszy wskaźnik ciężaru objętościowego ma produkty skierowane do przodu z pustkami. Rozważana wartość takich cegieł to jeden metr sześcienny tylko 1200 kg dla podwójnych i 1400 kg dla półtorakrotnych produktów. Od 1300 do 1640 kg na kostkę spada na bloki robocze z pustkami.

Unary solid bricks mają największy wskaźnik gęstości masy. Kostka materiału budowlanego waży 1900 kg. Na sześcianie półtoraczykowych cegiełek jest 1700 kg. Ciężar objętościowy jest uwzględniany przy obliczaniu muru nośnego na fundamencie. Wartość uzyskuje się przez pomnożenie ciężaru właściwego przez objętość muru.

Na jakość wpływa jakość surowców i porowatość. Aby określić tę wartość, objętość wszystkich pustych przestrzeni jest odejmowana od całkowitej objętości cegły. Następnie masę kamienia należy podzielić na „czystą” objętość. Normalna wartość ciężaru właściwego mieści się w zakresie od 2000 do 2400 kilogramów na metr sześcienny. Zmniejszenie tempa wskaże słabą jakość materiału.

Metody obliczania wagi i ich cechy

Cegła krzemianowa jest często wykorzystywana przy budowie budynków mieszkalnych i obiektów technicznych. Budowa kapitału nie potrwa długo, jeśli nie spełnisz wymagań technicznych. Głównym warunkiem trwałości dowolnego budynku jest prawidłowy stosunek wybranej podstawy (fundamentu) i obciążenia na niej. Dlatego nawet na etapie projektowania konieczne jest określenie masy cegły krzemianowej.

Ze względu na różnorodność rodzajów cegieł silikatowych, należy zdecydować się na pożądany rodzaj muru, obecność lub brak warstwy licowej. Ściany są najczęściej wznoszone z białych cegieł. W przeciwieństwie do pojedynczego, półtorej godziny znacznie przyspiesza proces budowy. Masa standardowych półtorakrotnych kopii bez otworów odpowiada średnio 4,9-5 kg. Wraz ze wzrostem wilgotności wzrasta masa.

Podczas wykonywania obliczeń konstrukcji budynku nie wystarczy wiedzieć, ile waży 1 sztuka. cegły pojedyncze, podwójne lub półtoraroczne. Z reguły używany jest inny wskaźnik - kostka. Ważne jest, aby określić masę muru w metrach sześciennych.

Obliczając wymaganą wartość, nie zapomnij doprowadzić wyników do jednej jednostki miary. Zatem wymiary standardowej cegły podano w milimetrach, a objętość z reguły oblicza się w metrach sześciennych. Aby wykonać obliczenia, długość, szerokość i wysokość jednego bloku muszą zostać przekształcone na liczniki.

Dostawa materiałów budowlanych do klienta odbywa się w partiach zainstalowanych na palecie. Liczba cegieł na małej drewnianej palecie jest zawsze taka sama. Na przykład pojedyncze jednostki w opakowaniu po 280 sztuk. Biorąc pod uwagę, że waga 1 szt. wynosi 3,7 kg, okazuje się, że w jednym opakowaniu 1036 kg.

Dzięki prostym obliczeniom można określić liczbę różnych rodzajów cegieł w jednej kostce, a także ich wagę.

Na podstawie wyników można znaleźć liczbę wymaganych pakietów.

Przykład liczenia

Masę cegły można uzyskać przez pomnożenie jej objętości przez gęstość właściwą. Gęstość właściwa - wartość odniesienia ustalona przez normę. To prawda, że ​​ta zasada dotyczy tylko pełnych kopii. Wgłębienia i powierzchnie faliste zmniejszają wagę cegieł. Im więcej pustek, tym mniej materiału budowlanego waży.

Rozważmy przykład obliczania ciężaru jednej standardowej pełnej cegły krzemianowej dla każdego z jej typów. Dane wyjściowe to wymiary i gęstość. Drugi wskaźnik pozostaje niezmieniony dla wszystkich opcji. Zmienia się w zakresie 1,8-1,95 g / cm3. Do obliczeń przyjmujemy minimalną gęstość 1,8 g na centymetr sześcienny.

Obliczenia wymagają określenia objętości jednego kawałka cegły. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę całkowite wymiary w centymetrach:

 • 25x12x6,5 = 1950 cm3 (dla pojedynczego);
 • 25x12x8.8 = 2640 cm3 (przez półtora roku);
 • 25x12x13,8 = 4140 cm3 (dla podwójnych).

Masę uzyskuje się przez pomnożenie uzyskanych objętości przez gęstość i przeliczenie wyniku na kilogramy przez podzielenie przez 1000:

 • 1950 x 1,8 / 1000 = 3,510 kg;
 • 2640 x 1,8 / 1000 = 4,751 kg;
 • 4140 x 1,8 / 1000 = 7,453 kg.

W przypadku pustaków pustych należy rozważyć puste objętości. Najprostszy sposób określenia parametrów pustych przestrzeni cylindrycznych. Ze względu na fakt, że szczeliny są ściśle prostopadłe do największej płaszczyzny cegieł, znana jest długość cylindra. Jest równa wysokości bloku:

 • 6,5 cm w jednym;
 • 8,8 cm w półtorej;
 • 13,8 cm podwójnie.

Ze szkolnego programu nauczania znana jest formuła dla obszaru koła: πr2. Liczba π = 3,14. Pozostaje zmierzyć średnicę otworu.

Załóżmy, że średnica otworu przelotowego wynosi 40 mm, wtedy promień jest o połowę mniejszy - 20 mm. Weź liczbę otworów równą 3 szt. W tym przypadku objętość cegieł zmniejszy się o ilość objętości pustych przestrzeni. Objętość każdej z pustych przestrzeni wynosi: 6,5 (długość cylindra) x 3,14 (bezwymiarowa stała π) x (2x2) (promień otworu w kwadracie) = 81,64 cm3. Wynik jest potrojony o liczbę otworów. 81,64 x 3 = 244,92 cm3.

Objętość pojedynczego kamienia w centymetrach sześciennych: 25 x 12 x 6,5 = 1950 cm3. Usuwając objętość pustych przestrzeni, otrzymujemy pierwotną objętość cegły, aby określić wagę: 1950 - 244,92 = 1705.08 cm3. Gęstość pustych bloków wynosi 1,1-1,5 g / cm3. Mnożenie gęstości przez „czystą” objętość da ciężar cegły. Na przykład, weź maksymalną gęstość, otrzymujemy wagę: 1,5 x 1705.08 = 2576,62 g lub 2,55 kg.

Znając zasadę obliczeń, można niezależnie określić wagę dowolnej cegły krzemianowej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o cegłach krzemianowych - zobacz film poniżej.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia