Ręczniki: odmiany, cechy, punkty orientacyjne do wyboru

 Ręczniki: odmiany, cechy, punkty orientacyjne do wyboru

W każdym domu znajduje się wiele przedmiotów i rzeczy, bez których niemożliwe jest codzienne życie. Ręcznik z tej listy zajmuje czołowe miejsce. Każda osoba staje przed koniecznością zdobycia tego gospodarstwa domowego, ale nie każdy wie, że jego wybór jest bardzo trudnym zadaniem.

Rodzaje do przeznaczenia z rozmiarami

W ostatnich latach, gdy jakikolwiek produkt uznawano za deficyt, nikt nie zwracał uwagi na jakość produktu, ręczniki kupowano z tego powodu, że był on dostępny w handlu. Ale dziś ten zakup może potrwać dość długo. Przybywszy do sklepu, bardzo ważne jest posiadanie wiedzy na temat rodzajów ręczników i ich rozmiarów, aby nie pomyłkowo pomieszać modele rąk i włosów.

Łaźnia

Obecność ręczników kąpielowych w łazience jest standardem w każdym domu. Ten produkt jest znany każdemu, jak również jego głównym celem. Produkt tekstylny do kąpieli to duża tkanina wykonana z frotte. Jego rozmiar pozwala na całkowite owinięcie ludzkiego ciała po wykonaniu zabiegów wodnych. Osobliwością tekstyliów kąpielowych jest zdolność wchłaniania wilgoci, bez utraty miękkiego dotyku na skórze.

Wysokiej jakości produkty z tkaniny mogą służyć właścicielowi przez długi czas. A dla sprawiedliwych płci producenci ręczników kąpielowych zrobili miły prezent, wypuszczając ręcznik kąpielowy dla kobiet.

Na prysznic

Przeważnie przypomina ręcznik kąpielowy z jedyną różnicą w wielkości - produkt na nieco mniejszy prysznic. W przeciwnym razie jest w pełni zgodny z jego kolegą. Nowoczesne modele ręczników pod prysznic wyposażone są w specjalne mocowanie na rzep. Kobiety zakrywają swoje ciała od klatki piersiowej, a mężczyźni od pasa.

Na ręce

Ten rodzaj ręczników ma małe rozmiary. Używane głównie w łazience. Zasadniczo ręcznik ręczny jest zawieszony w pobliżu zlewu, rzadziej w pobliżu kabiny prysznicowej lub wanny. Niewielu ludzi wie, ale tkanina tego typu ręcznika jest wyposażona w rowkowaną powierzchnię, więc podczas wycierania skóra dłoni jest nie tylko osuszana, ale także otrzymuje mały masaż.

Na nogi

Ten rodzaj ręcznika jest identyczny pod względem rozmiaru z jego ręką. Tylko wtedy, gdy ręcznik może być używany przez wszystkich członków rodziny, produkt na stopy najlepiej stosować indywidualnie.

Na twarz

Do tej pory, aby spotkać się w łazience, oddzielny ręcznik na twarz jest prawie niemożliwy. Bardzo wygodne jest, aby osoba trzymała poranne zabiegi wody i używała wyrobu tekstylnego do rąk, ponieważ jest ona bliższa z powodu częstego używania. Po prostu zrób to nie warto. Ręcznik do twarzy, mimo niewielkich rozmiarów, wykonany jest z miękkiego i delikatnego materiału frotte. Dotyk takiej tkaniny sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy i uśmiechasz się.

Ważną cechą tego typu ręczników jest natychmiastowa absorpcja wilgoci.

Na głowę

Włosy są ważną częścią każdego obrazu i stylu. Odpowiednia dbałość o nie zależy nie tylko od zastosowanych szamponów, balsamów i masek. Ręcznik odgrywa ważną rolę. Jego główną funkcją jest maksymalne wysychanie włosów i skóry głowy.

Dla mężczyzn producenci produkują specjalną linię ręczników o małych rozmiarach z miękką drzemką.W przypadku płci pięknej modele z długimi włosami są oferowane do głowy z przyciskiem.

Plaża

Wyjazd do morza zawsze powoduje wiele pozytywnych emocji. Zbieranie rzeczy zaczyna się na tydzień przed podróżą. I tu pojawia się pytanie o wybór ręcznika. Kąpiel, odpowiednio, nie nadaje się do takich przygód, ale plaża - w sam raz.

Ważną cechą modelu plażowego jest dobra absorpcja i duży rozmiar. Ponadto tekstylia plażowe można rozłożyć na piasku i opalać.

Kuchnia

W pokoju, w którym marzenia o kulinarnych arcydziełach stają się rzeczywistością, bardzo ważne jest posiadanie kilku ręczników. Proste właściwości absorpcji wilgoci dla przyborów kuchennych nie wystarczą. Bardzo ważne jest, aby produkty były gęste i trwałe.

Do suszenia naczyń lepiej wybrać ręcznik z materiału waflowego.

Papierowe ręczniki w arkuszach niedawno stały się modne, wykorzystując je jednorazowo, co z jednej strony jest dobre, az drugiej strony szybko się wyczerpują.

Ślub

Dość często nowożeńcy w dniu ślubu otrzymują zestawy pościeli, artykuły gospodarstwa domowego i komplet ręczników. Z jednej strony jest to tradycja, az drugiej wkład w bagaż rodzinny.

Mówiąc o tradycji, warto pamiętać, że w minionych wiekach podczas ślubu młodzi ludzie wstawali na specjalnie haftowanych ręcznikach, które potem pozostały w rodzinie na zawsze. Współczesny świat przestał używać tego zwyczaju, ale zdobiony ręcznik jest bardzo ważnym prezentem na ślub.

Toaleta

Ten rodzaj tekstyliów jest przeznaczony wyłącznie do higieny intymnej. W związku z tym muszą korzystać indywidualnie.

Jego rozmiar jest nieznaczny - dwa razy mniejszy niż ręcznik. Sama tkanina wykonana jest z super hipoalergicznego materiału, który w kontakcie ze skórą powoduje przyjemne doznania.

Kochanie

Ten rodzaj ręczników różni się od swoich odpowiedników wyjątkową miękkością i delikatnością. A wszystko dzięki specjalnemu tkaniu nici frotte. Ponadto ręczniki dziecięce są szybko schnące, co eliminuje możliwość przeziębienia. Małe dzieci chętnie zawijają się w ciepłe ręczniki po wieczornej kąpieli. Nowoczesne modele oferują młodym konsumentom szlafrok z kapturem. W jego projekcie znajdują się obrazy ulubionych postaci z kreskówek, a ponadto sama szata dla dzieci może mieć uszy i ogon.

Przy wyborze rozmiaru bardzo ważne jest uwzględnienie wysokości dziecka, chociaż gama modeli jest przeznaczona dla kategorii wiekowej 0+.

Przegląd materiałów z plusami i minusami

Aby ręczniki były miękkie i delikatne, producenci stosują nie tylko naturalne, ale także syntetyczne materiały. Aby zrozumieć zalety i wady każdego materiału, konieczne jest szczegółowe zbadanie ich właściwości.

Bawełna

Ten materiał jest wszystkim znany. Każdego dnia każdy ma do czynienia z bawełną w dowolnym temacie, w odzieży, w tekstyliach i wielu innych. Z tego wynika, że ​​ten rodzaj tkanki nie jest w stanie zaszkodzić zdrowiu ludzkiemu. Materiał bawełniany ma wysoką gęstość, więc jego żywotność jest bardzo długa.

W kwestii ceny bawełna jest powszechnie dostępną tkaniną, a produkty wykonane z tego materiału nie są zbyt drogie. Wadą jest powolne suszenie tkaniny.

Nawiasem mówiąc, gdy niezgodność z zasadami pielęgnacji materiału tkaniny bawełniane siedzieć natychmiast po pierwszym praniu.

Len

Różni się zwiększonym poziomem wchłaniania wilgoci, nie powoduje reakcji alergicznych. Oto tylko produkty lniane, w szczególności ręczniki o szorstkiej fakturze. Ale do masażu produkty lniane są po prostu niezbędne.

Welur

Dzięki swoim właściwościom welurowa tkanina ręcznikowa jest bardziej odpowiednia do dekoracji produktów niż w określonym celu. Jako materiał Welur jest bardzo piękny, ale bardzo źle pochłania wilgoć..

Materiał waflowy

Bardzo popularny rodzaj tkaniny na ręczniki kuchenne. Nie ma kosmków, dzięki czemu można bez obaw wytrzeć czyste naczynia. Absorpcja wilgoci to sto procent, co jest materiałem o pozytywnej jakości.

Mahra

Aby uzyskać wysokiej jakości ręcznik frotte, producenci stosują kilka rodzajów materiałów - dodaje się bawełnę, len, bambus, a czasami włókna syntetyczne. To niezwykłe połączenie tworzy puszystą tkaninę z miękkimi pętelkami.

Mahra w swojej strukturze jest trwała, co ma pozytywny wpływ na jej żywotność. Wadą jest długi czas schnięcia tkaniny, zwłaszcza przy intensywnym zwilżaniu.

Bambus

W produkcji wyrobów włókienniczych bambus jest uważany za nowicjusza. Dzięki nowoczesnej technologii produkty na bazie bambusa mają wysokie właściwości bakteriobójcze. Gęstość materiału bambusowego jest średnia, dzięki czemu ciężar produktów jest odczuwany w bagażu podręcznym. Bardzo ważne jest, aby bambusowe ręczniki dobrze wchłaniały wilgoć. Są mocne i trwałe.

W przeciwieństwie do wielu innych materiałów, bambus nie pochłania zapachów, a podczas długotrwałego przechowywania na dalekiej półce nie będzie pokryty grzybem ani pleśnią. Wady obejmują koszt ręczników bambusowych i złożoność opieki nad tym materiałem.

Modal

Ten materiał nie cieszy się dużą popularnością w społeczeństwie, a na rozprawie niewiele się o nim mówi. Ale mimo to robią wspaniałe ręczniki z modalu. Podstawą tkaniny jest drewno - może to być sosna, eukaliptus lub buk. Specjalna technologia tkania nici nadaje ręcznikom wyjątkową miękkość.

Gotowe produkty wyróżniają się praktycznością użytkowania, są bardzo lekkie, odporne na zużycie, co świadczy o ich trwałości. Ale modalne wciąż ma jedną wadę - może powodować reakcję alergiczną.

Tensel

Ten rodzaj materiału jest wykonany z włókna celulozowego eukaliptusa, co wskazuje na naturalność tkaniny.

Stosowanie tensela jest zalecane dla wszystkich osób, niezależnie od rodzaju skóry, z wyjątkiem małych dzieci i alergii.

Ręcznik Tencel ma kilka zalet, na przykład trwałość. Nie powoduje reakcji alergicznej. Ponadto nawet po kilku praniach tkanina nie traci swojej miękkości i wyglądu.

Poliamid

W produkcji tej tkaniny stosowane są włókna syntetyczne, pochodzące z produktów naftowych. W związku z tym produkcja poliamidu jest syntetyczna. Mimo to produkty te są poszukiwane na całym świecie.

Takie cechy jak trwałość, trwałość, szybkie schnięcie, odporność na małe uszkodzenia należą do właściwości materiału poliamidowego. Z drugiej strony poliamid nie absorbuje dobrze wilgoci.

Poliester

Materiał ten należy również do grupy tkanin syntetycznych. Jego podstawa składa się z oleju odpadowego. Jego pozytywne cechy to łatwość wytwarzania produktów, praktyczność i cena. Negatywny jest brany pod uwagę niska higroskopijność.

Mikrofibra

Produkty wykonane z mikrofibry zyskały popularność kilka lat temu. Sam materiał charakteryzuje się szybkim wchłanianiem i suszeniem. Po praniu nie wymaga dodatkowej opieki. Jedynym minusem jest rychła utrata idealnego wyglądu.

Żakard

Ten rodzaj materiału jest wytwarzany na specjalnych maszynach. Technologia jego produkcji to podwójna nić, która służy jako podstawa dla dwustronnych pętli. Jakość tkaniny zależy głównie od rodzaju użytej bawełny i bliskości tkania pętli. W każdym przypadku ręczniki żakardowe są miękkie, miękkie i chłonne.

Kolory i wzornictwo

W odległej przeszłości, kiedy na rynku brakowało wyrobów włókienniczych, ludzie kupowali to, co było dostępne. Jednocześnie nikt nie patrzył na kolor ręczników przy ich projektowaniu.Dziś te dwa czynniki odgrywają ważną rolę.

Znacznie nabyte modele ręczników, wykonane w kontraście - to czarno-biały produkt.. Zasadniczo to rozwiązanie projektowe jest zaprojektowane dla stylu high-tech, ale nie powstrzymuje ludzi, którzy chcą odróżnić przybory kuchenne.

Dość często w dużych rodzinach można znaleźć spersonalizowane ręczniki. Ten przedmiot odnosi się do higieny osobistej i aby nie pomylić, gdzie jego produkt w rogu wyrobu tekstylnego tworzy łatę z nazwą.

Haftowany ręcznik na ślub. Trzymając się słowiańskich tradycji, prosty produkt można przekształcić w niezwykły pamiętny dar, który młodzi ludzie będą trzymać w swojej rodzinie przez całe życie.

Noworoczne ręczniki to najjaśniejszy i kolorowy dodatek do świątecznego stołu. Standardowe serwetki już dawno przestały być przyjemne dla oka, ale małe płótno z motywem świątecznym sprawia, że ​​zanurzasz się w magię wakacji i ponownie wierzysz w Świętego Mikołaja.

Osiedlanie się w hotelu, pierwsza osoba, która idzie do łazienki, aby umyć ręce. I tam spotykają różne rodzaje ręczników z logo hotelu. Może to być tylko nazwa w rogu i może to być zmniejszona kopia znaku ze wszystkimi drobnymi szczegółami. W każdym razie takie rozwiązanie projektowe jest niedrogie nie dla każdego przedsiębiorstwa, ale tylko dla elitarnych firm.

Właściwości jakościowe

Po zapoznaniu się z charakterystyką materiałów używanych do produkcji ręczników należy zwrócić uwagę na pewne dodatkowe czynniki. Dokładniej, jednolitość farby, jej trwałość, obróbka krawędzi. I dopiero w ostatniej chwili należy zwrócić uwagę na miękkość i dotykowe właściwości interesujących tekstylnych modeli.

Higroskopijność

Być może jest to najważniejsza jakość dla każdego rodzaju ręcznika. Produkty te mają przede wszystkim na celu maksymalizację absorpcji wilgoci.

Odpowiednio, im wyższa higroskopijność ręcznika, tym lepiej usunie wodę.

Gęstość

Na etykietach każdego modelu ręczniki przedstawiają kilka symboli, wśród których jest wskazana gęstość materiału. Wartość ta jest wskazana w stosunku gramów na metr kwadratowy produktu. Dla każdego rodzaju ręcznika obliczana jest indywidualna gęstość. Na przykład na etykiecie ręczniki kuchenne wskazywały 150-200 g / m². Oznacza to, że gęstość tkaniny wynosi od 150 do 200 gramów na metr kwadratowy.

Długość stosu

Wysokość stosu, który występuje głównie w ręcznikach frotte, powinna również mieć pewien standard. Najlepszy rozmiar to pięć milimetrów.. Taki materiał dobrze wchłania wilgoć, jest miękki i delikatny w dotyku, i będzie służył swojemu właścicielowi przez długi czas. Jeśli długość stosu jest większa niż pięć milimetrów, mogą pojawić się problemy. Po kilku praniach wełniste czubki zaczną się splatać, tworząc sploty.

Mały stos ręcznika frotte nie jest zdaniem. Takie produkty są uważane za wysokiej jakości, mogące służyć przez wiele lat, tylko absorpcja takiego produktu jest raczej niska.

Stopień sztywności

Jeśli model ręcznika, który lubisz, jest zbyt miękki w dotyku, oznacza to, że w procesie produkcji zastosowano włókna syntetyczne, które zmniejszają poziom higroskopijności.

Kryteria wyboru

Nie jest tajemnicą, że ręczniki to lista niezbędnych rzeczy, które można kupić na własny użytek lub w prezencie. Na wesele lub urodziny lepiej wybrać najpiękniejsze wzory prezentów z haftem. Aby po prostu zrobić coś miłego dla ukochanej osoby, wystarczy kupić zestaw ręczników kuchennych.

Dokonując wyboru na korzyść konkretnego modelu ręczników, należy zwrócić uwagę na niektóre parametry.

 • Najpierw musisz sprawdzić krawędzie.Każdy szew powinien być wykonany w sposób jasny i ostrożny, nie powinno być żadnych nici resztkowych.
 • Musisz sprawdzić ręczniki do malowania. Wystarczająco dużo, aby utrzymać powierzchnię wybranego modelu mokrą białą szmatką lub szalikiem. Jeśli tkanina jest źle zabarwiona, na serwetce pojawią się kolorowe ślady.
 • Wybierając ręcznik kąpielowy, musisz przymocować produkt do dłoni. Miękkie i ciepłe wrażenia mówią o jakości towarów.

Producenci

Obecnie istnieje wiele firm i przedsiębiorstw zajmujących się produkcją tekstyliów domowych, w tym ręczników. Ale nie każdy może się pochwalić światową nazwą i ogromnym asortymentem.

 • Arya - Turecki producent tekstyliów, który włamał się na rynek światowy i cieszy się dużym popytem ze względu na naturalność użytego materiału. Szczególną uwagę konsumentów kieruje się na bawełniane ręczniki.
 • Czysto jest rosyjskim producentem wyrobów włókienniczych. Asortyment firmy ma na celu dostarczenie niezbędnych towarów nie tylko w domu, ale także w biurach. Produkty marki Cleanelly można kupić nie tylko do higieny osobistej, ale także do aktywnego wypoczynku.
 • Morze na szczyt - australijska marka produkująca luksusowe produkty i wyposażenie do higieny osobistej dla turystów. Firma przywiązuje szczególną wagę do produkcji ultracienkich ręczników, które mogą wchłonąć objętość cieczy, która przekracza ich 10-krotnie.
 • „Tydzień” - dobrze znana marka, która pochodzi z terytorium Federacji Rosyjskiej. Asortyment tego producenta jest bogaty w różnorodne produkty tekstylne. Ręczniki firmy „Nedelka” są bardzo poszukiwane, a wszystko dzięki wysokiej jakości materiałowi i nowoczesnym technologiom do szycia produktów.

Wskazówki dotyczące użytkowania i opieki

Dla każdego producenta ręczników są specjalne znaki na etykiecie produktu. Wskazują ogólne zasady opieki, podstawowe cechy i możliwe cechy wyróżniające.

A jednak warto wiedzieć z wyprzedzeniem kilka zaleceń, które mogą zapobiec uszkodzeniu wyrobów włókienniczych.

 • Przed pierwszym użyciem ręcznik należy umyć. Mycie należy przeprowadzać z uwzględnieniem właściwości materiału, temperatura wody powinna mieścić się w zakresie 28-60 stopni.
 • Zwykłe ręczniki należy prać oddzielnie od kolorowych tkanin, a naturalne - oddzielnie od materiałów syntetycznych.
 • Podczas prania nie należy używać różnych balsamów. Wpływają niekorzystnie na higroskopijność ręczników.
 • Bardzo ważne jest, aby umyte ręczniki wysychały naturalnie, bez żadnych dodatkowych elementów suszących.
 • Pojawienie się naciągnięcia na powierzchni frotte można usunąć za pomocą nożyczek do paznokci.

Jak umyć ręczniki frotte i zmiękczyć, zobacz następny film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia