Dwupiętrowe domy z garażem: ciekawe projekty

Dwupiętrowy dom z garażem jest ucieleśnieniem nowoczesnego marzenia o wygodzie i bezpieczeństwie. W takim pokoju jest miejsce dla dużej rodziny i garażu, który będzie bezpiecznie osłonięty przed śniegiem i deszczem.

Zalety i wady

Istnieje wiele opcji lokalizacji garażu na stronie. Ktoś bardziej lubi to, by stać osobno, pod baldachimem, inni wolą, żeby wszystko było pod jednym dachem. Zarówno to, jak i inne mają swoje zalety i wady.

Jedna z głównych zalet pojedynczej konstrukcji - oszczędność wolnego miejsca. Ponieważ garaż znajduje się blisko domu, terytorium jest opuszczone, co jest ważne dla małych obszarów. Najczęściej jest też możliwe utrzymanie jednego stylu, dzięki czemu dziedziniec wygląda schludniej i piękniej.

Zaleta polega na tym, że ten rodzaj garażu jest bardzo wielofunkcyjny. Można go przekształcić w przestrzeń do przechowywania, warsztat i tak dalej. Nawet jeśli główna przestrzeń jest zajęta przez maszynę, wszelkie akcesoria ogrodowe, narzędzia lub wędki będą nadal w niej pasować.

Wśród niewątpliwych zalet tego typu garaży:

  • ogrzewanie z komunikacji w domu;
  • obecność jednego dachu dla całego budynku;
  • dostęp do samochodu bez wychodzenia z domu, co jest wygodne w zimnej porze roku.

Wadą domu, który znajduje się pod tym samym dachem z garażem, jest tylko jeden. Jeśli przegroda nie jest bardzo gęsta, są otwory wentylacyjne, a następnie nieprzyjemny zapach benzyny, gazy spalinowe mogą stopniowo przenikać do salonu. Aby tego uniknąć, musisz bardzo dobrze wykończyć ściany garażu od wewnątrz i mieć dobry system wentylacji.

Materiały

Do budowy dwupiętrowego domu z miejscem garażowym stosuje się różne materiały budowlane, ale takie same dla całego budynku. Ostateczny wybór, co do zasady, zależy od tego, co oznacza rodzina. Najbardziej przyjazne dla środowiska są naturalne drewno i cegła.

Drewno

Drzewo wpuszcza powietrze, ale nie uwalnia ciepła z domu, więc w takim budynku śpisz dobrze i łatwo oddychasz. Atmosfera w nim jest zdrowa i relaksująca. Tak, i warto budować drewniany dom o niewielkich rozmiarach jest stosunkowo niedrogi. Zwłaszcza, jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że możesz uzyskać lekką podstawę.

Pięknie wyglądają w domu, zbudowane z drewna. W budownictwie stosuje się kilka rodzajów. Najbardziej budżetową opcją jest prostokątne drewno. Ale ma też oczywistą wadę - materiał jest krótkotrwały. Aby przynajmniej trochę przedłużyć żywotność jego powierzchni, konieczne jest lakierowanie.

Drugą opcją jest wysokiej jakości profilowany pręt. Nie wygląda tak atrakcyjnie jak wszystkie inne rodzaje drewna. Z reguły służy po prostu do dodatkowego ocieplenia pomieszczenia, co eliminuje potrzebę marnowania czasu na uszczelnianie pęknięć. Dzięki profilowanej belce ściany są niezawodnie chronione, nie gniją i lepiej zatrzymują ciepło.

Ostatni rodzaj drewna - klejony. Jest to najdroższa i najlepsza opcja. Służy do projektowania garaży i dwupiętrowych domów, tych, którzy są gotowi zapłacić za jakość. Zbuduj dom z laminowanej tarcicy fornirowej, znacznie szybciej.

Cegła

Murowany dom uważany jest za najbardziej niezawodny i trwały. Ten materiał nie wymaga dodatkowej ochrony. Nie musisz nawet malować, sama cegła wygląda atrakcyjnie.

Rodzaje garaży

W odniesieniu do głównej części budynku dwupiętrowego istnieją trzy główne typy lokalizacji garaży.

Nad głową

Podwyższone garaże można podzielić na dwa podgatunki: bok - w formie przedłużenia i dolne pudełko. Pierwsza opcja to pokój położony blisko domu, w prawo lub w lewo. Taki garaż jest wygodny, ponieważ można go zamontować nawet kilka lat po wzniesieniu głównego budynku. Często właściciele domów uzupełniają drzwi garażowe prowadzące do domu. Z reguły wejście łączy się z korytarzem, rzadko z kuchnią.

Dolny garaż jest częścią parteru. Jego konstrukcja powinna być przemyślana z wyprzedzeniem, ponieważ nad nią będą znajdować się inne pomieszczenia. Takie ułożenie pudełka może zwiększyć wysokość całego budynku, ale opcja jest dobra, ponieważ garaż jest częścią domu, co oznacza, że ​​przestrzeń na podwórku pozostaje wolna.

Underground

Garaż tego typu osiada pod domem. Pod nim znajduje się piwnica lub piwnica. Aby samochód mógł swobodnie wchodzić do środka, należy wypoziomować podjazd pod odpowiednim kątem. Należy przewidzieć, że w zimnej porze roku takie zejście może być śliskie.

W wyniku tych wysiłków właściciele domów oszczędzają miejsce i zmniejszają ilość pracy z podłożem, a często również zmniejszają wysokość całego budynku. W niektórych przypadkach garaż może być łączony. Możesz na przykład dołączyć do niego saunę lub warsztat. To oszczędza miejsce.

Planowanie i budowa

Plan dwupiętrowego domu z garażem zawsze okazuje się znacznie bardziej skomplikowany niż zwykle. Jest wiele niuansów, których nie można w żaden sposób zapomnieć. W końcu od tego zależy komfort i bezpieczeństwo.

Wybór lokalizacji

Pierwszym etapem budowy domu z garażem jest wybór lokalizacji. Najpierw musisz zdecydować: nad ziemią będzie to budynek lub podziemny. W tym przypadku nie wolno nam zapominać, że zgodnie z zasadami bezpieczeństwa lokale mieszkalne nie mogą znajdować się nad garażem.

Wstępnie obliczony i rozmiar budynku. Jeśli w rodzinie jest więcej niż jeden samochód, warto również zastanowić się, a nie tylko wziąć większy obszar pod garaż, ale także odbyć wycieczkę na dwa samochody.

Bramy mogą wychodzić bezpośrednio na ulicę i na dziedziniec. Musisz zdecydować z wyprzedzeniem. Wszystko po to, aby właściciel samochodu był bardziej komfortowy. Tak więc, jeśli dom jest budowany bliżej drogi, bardziej racjonalne jest stworzenie garażu z dostępem do ulicy i oszczędzanie na podjeździe

Przygotowanie projektu

Aby zbudować dwupiętrowy dom na miejscu z garażem od podstaw, nie wystarczy po prostu wykonać ten krok. Pamiętaj, aby uzyskać niezbędne uprawnienia i zebrać wszystkie dokumenty.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dokumenty rysunkowe. Ich lista zawiera układy pięter z precyzyjnymi oznaczeniami i prawidłową skalą oraz układy komunikacyjne w domu. Potrzebne będą również dodatkowe informacje na temat projektu fundamentu, schodów i innych elementów.

Komunikacja i bezpieczeństwo

Aby zapewnić wygodę użytkowania, przebudowany garaż musi zostać dostosowany do Twoich potrzeb. Ich lista jest zazwyczaj krótka i wystarczy, że pokój jest ciepły, jasny i bezpieczny.

Na tym etapie rury grzewcze są w razie potrzeby trzymane w garażu i instalowane są instalacje wodociągowe. Jeśli planujesz podgrzać pudełko, nie wolno nam zapominać, że musisz obliczyć wszystkie koszty, aby nie napotkać problemów finansowych z powodu wysokich taryf.

Warto również dobrze wentylować. Wszystkie nieprzyjemne zapachy i opary gazu powinny być wyświetlane na ulicy iw żadnym wypadku nie powinny wchodzić do domu. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych.

Dla większego komfortu kompaktowy garaż można również uzupełnić o dźwiękoszczelne panele. Tak więc zamieszanie z samochodem nie będzie kolidować z tymi, którzy są w domu lub chcą dłużej spać.

Aranżacja drugiego piętra

Nad garażem można również umieścić jakiś pokój.Przepisy bezpieczeństwa nie pozwalają na umieszczenie na dachu mieszkania. Ale nikt nie zakazuje warsztatu ani na przykład ogrodu zimowego w pokoju na piętrze.

Wygodne jest wykorzystanie przestrzeni nad garażem do umieszczenia tam strychu. Możesz także zrobić z balkonem. Na strychu lub balkonie urządzają szklarnię z ogrodem, choć mniejszą niż w pełnoprawnym pokoju. Takie przyjęcie pozwoli ci wypełnić niezamieszkaną przestrzeń i jednocześnie stworzyć piękny zakątek, który ożywi dom.

Ogólne wskazówki

Pomimo istniejących niedociągnięć i uprzedzeń związanych z lokalizacją garażu i domu pod tym samym dachem, wielu nadal wybiera ten typ konstrukcji. Aby wybrany wynik nie zawiódł, musisz posłuchać porad profesjonalistów.

Po pierwsze, musisz zawsze planować wydatki. Układ budynku daje możliwość nie tylko upewnienia się, że wszystko będzie na miejscu, ale także oszacowania, ile pieniędzy zostanie wydanych na budowę. Eksperci doradzają, dodać około dwudziestu procent oprócz niespodziewanych wydatków.

Po drugie, dołączony garaż powinien być wykonany, jeśli nie z tego samego materiału, to przynajmniej w tym samym stylu co dom. W przeciwnym razie dziedziniec będzie wyglądał niechlujnie, a wygląd zewnętrzny będzie wyglądał źle. Popraw wszystkie farby tego samego koloru lub zakryj wszystkie pokoje za pomocą baru

I wreszcie, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór bramy. Teraz są różne opcje: huśtawka, podnoszenie, przesuwanie i tak dalej. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Warto znaleźć rozwiązanie kompromisowe, które zadowoli zarówno swoją jakością, ceną, jak i funkcjonalnością.

Dwupiętrowy dom z garażem to niezawodny budynek dla dużej rodziny o dobrych dochodach. Dzięki przemyślanemu układowi naprawdę stanie się pełnoprawną „fortecą” zarówno dla mieszkańców, jak i ich transportu. Najważniejsze jest, aby nie naruszać zasad bezpieczeństwa i pamiętać, że w takim projekcie ważne są nawet małe rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się nieistotne.

Garaż w domu lub na ulicy - plusy i minusy obu opcji, patrz poniższy film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia