Rodzaje i rozmiary podwójnej cegły

 Rodzaje i rozmiary podwójnej cegły

Podczas budowy budynków wielu rzemieślników stoi przed wyborem materiału budowlanego, który powinien mieć nie tylko estetykę, ale także wysoką wydajność. Na wszystkie te parametry odpowiada podwójna cegła, dlatego ostatnio jest bardzo pożądana. Oprócz niezawodności i trwałości, podwójne bloki pozwalają również przyspieszyć proces budowy, a do ich instalacji stosuje się 2 razy mniej zaprawy cementowej.

Funkcje specjalne

Podwójna cegła to wszechstronny materiał budowlany, wewnątrz którego znajdują się puste przestrzenie. Jego wskaźnik siły i wytrzymałości jest określony przez specjalne oznakowanie w postaci liczb, stojących za literą „M”. Na przykład do budowy budynków wielokondygnacyjnych zaleca się wybranie podwójnych bloków M-150. Jeśli planuje się budowę samych murów, odpowiednia będzie cegła M-100.

Do produkcji podwójnych cegieł stosuje się tylko ekologiczne komponenty, zwykle jest to najwyższej klasy glina, woda i naturalne wypełniacze. Produkcję materiałów prowadzą zarówno marki zagraniczne, jak i krajowe. W zależności od technologii produkcji można rozważyć szczelinowy i porowaty blok. W tym przypadku pierwszy typ różni się od drugiego przez obecność pęknięć i otworów o różnych rozmiarach wewnątrz. Ze względu na wewnętrzne puste przestrzenie masa produktu jest zmniejszona.

Do tej pory produkcja podwójnych cegieł uległa poprawie i pozwala produkować bloki o różnym zakresie wielkości przekraczającym ustalone normy. W zależności od charakterystyki produkcji materiał może różnić się nie tylko wyglądem, strukturą, ale również wydajnością. Podwójna cegła jest produkowana w następujący sposób.

 • Plastik. Początkowo glinianą masę przygotowuje się z wilgotnością 18-30% i formuje się z niej preformę. Następnie surowiec jest wysyłany do form, prasowany i spalany w komorze w wysokiej temperaturze. Rezultatem jest mocny podwójny ceramit, który idealnie nadaje się do budowy domów i bloków użytkowych w obszarach o wysokim poziomie wilgotności.
 • Półwytrawny. W tym przypadku technologia zapewnia wypalanie przedmiotu o wilgotności nie większej niż 10%. Zgodnie z normami GOST takie bloki powinny zawierać dwa ceramity, a rozmiary cegieł powinny wynosić 25 × 12 × 14 mm.

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i różnym dodatkom, podwójne cegły mogą być produkowane nie tylko w tradycyjnym brązowym lub czerwonym, ale także w innych odcieniach. Upraszcza to wybór materiału podczas budowy, ponieważ jest idealny dla każdego projektu. Podwójna cegła stosowana jest na prawie wszystkich placach budowy, układają zarówno ściany zewnętrzne, wewnętrzne, jak i fundament. Zalety takich bloków obejmują:

 • ochrona przed wysoką temperaturą;
 • trwałość;
 • przepuszczalność powietrza;
 • rozsądna cena;
 • szybka stylizacja.

Jeśli chodzi o niedociągnięcia, ten materiał niektórych gatunków ma dużą masę, dlatego w trudno dostępnych miejscach jego układ może być skomplikowany.

Odmiany

Popularność i ogromne zapotrzebowanie na podwójną cegłę tłumaczy się wysoką wydajnością operacyjną. Może się różnić teksturą, rozmiarem, liczbą szczelin i pustkami. W zależności od surowców używanych do produkcji istnieją dwa rodzaje bloków.

Krzemian

Ich główną cechą jest to, że produkcja odbywa się z mieszaniny zawierającej 90% piasku i 10% wody.Ponadto produkt zawiera również dodatki, które podnoszą jego jakość. Jest to absolutnie ekologiczny materiał, który wygląda podobnie do naturalnego kamienia. Proces wytwarzania podwójnej cegły krzemianowej następuje przez prasowanie mokrej mieszanki wapna i piasku, po czym dodaje się do niej różne pigmenty i przesyła do obróbki parą. Może być pusta, szczelinowa lub porowata. Siłą silikatowe bloki dzielą się na znaki od 75 do 300.

Bloki te są najczęściej używane do obliczania partycji wewnętrznych i zewnętrznych. Cegły krzemianowe nie powinny być stosowane do budowy cokołów i fundamentów budynków, ponieważ produkt nie jest odporny na wilgoć, aw przypadku braku warstwy hydroizolacyjnej może ulec zniszczeniu. Nie zaleca się wykonywania podwójnej cegły krzemianowej i układania rur, pieców. Nie wytrzyma długotrwałej ekspozycji na wysokie temperatury.

Jeśli chodzi o korzyści, to ten produkt ma doskonałą izolację akustyczną i ma prawidłowy kształt geometryczny. Pomimo dużej wagi takich cegieł, ich układanie jest szybkie i łatwe. Ze względu na swoją gęstość produkty krzemianowe przewyższają ceramikę o 1,5 raza, dzięki czemu zapewniają trwałe i wysokiej jakości murowanie. Ponadto podwójne bloki krzemianowe są o 30% tańsze niż inne typy.

W zależności od projektu cechy tego materiału są podzielone na twarz, żużel i popiół. Każdy z tych podgatunków jest przeznaczony wyłącznie do budowy określonych obiektów.

Ceramiczne

Reprezentują nowoczesny materiał budowlany, który jest stosowany w prawie wszystkich rodzajach prac budowlanych. Jego cechą są duże rozmiary, które zwykle wynoszą 250 × 120 × 138 mm. Dzięki takim niestandardowym wymiarom budowa jest przyspieszona, a zużycie wypełnienia betonowego jest znacznie ograniczone. Ponadto podwójna cegła ceramiczna nie jest gorsza pod względem wytrzymałości niż zwykłe bloki, więc może być stosowana w konstrukcji nośnej i samonośnej w budynkach o wysokości nie większej niż 18 m. optymalny mikroklimat.

Główną zaletą podwójnej cegły ceramicznej jest jej niedrogi koszt, podczas gdy wielu producentów często robi dobre rabaty przy zakupie bloków do budowy dużego obiektu. Bloki te, oprócz wysokiej jakości, mają również estetyczny wygląd. Zwykle cegła jest czerwona, ale w zależności od dodatków może również uzyskać inne odcienie. Produkt jest bezpieczny dla środowiska, a nawet po długotrwałym użytkowaniu i ekspozycji na środowisko zewnętrzne nie wydziela szkodliwych substancji.

Bloki te są transportowane na paletach, gdzie zwykle umieszcza się do 256 sztuk. Jeśli chodzi o znakowanie, może być inaczej, najczęściej przy budowie obiektów wybierz cegłę M-150 i M-75. Ponadto podwójne bloki ceramiczne są podzielone na pełne i puste, nie tylko ich cena, ale także ich pojemność cieplna zależy od tego parametru. Pustych cegieł nie można używać do budowy ścian nośnych, w tym przypadku dozwolone jest tylko pełne mocowanie. Pomimo faktu, że ten pierwszy ma niską wagę i znacznie zmniejsza całkowite obciążenie fundamentu, jego nieodłączne luki wpływają na przewodność cieplną.

Ponadto podwójna cegła jest podzielona na następujące typy.

 • Prywatne. Bloki te idealnie nadają się do układania pieców, kominków i układania fundamentów. Jedyną rzeczą jest to, że kiedy wyświetlacz twarzy wymaga dodatkowego wykończenia.
 • Twarzy. Produkowany jest w wersji klinkierowej i hiperprasowanej. Może to być cegła pełna lub pusta. W odróżnieniu od zwykłych bloków, te na twarz są produkowane w formie figuralnej, trapezowej, zaokrąglonej i skręconej. Jeśli chodzi o kolor, jest ciemnobrązowy, szary, czerwony, żółty i brązowy.

Wymiary

Za jedną z cech podwójnej cegły uważa się jej wymiary, które są prawie 2-krotnie większe niż wymiary pojedynczych i półtora bloku. Warto zauważyć, że waga produktu jest mała, co zmniejsza całkowite obciążenie podstawy budynku. Wyjaśnia to obecność pustych przestrzeni wewnątrz bloków, które mogą zajmować do 33% przestrzeni produktu. Zgodnie ze standardami konstrukcyjnymi według GOST 7484-78 i GOST 530-95, podwójne cegły mogą być produkowane w rozmiarze 250x120x138 mm, podczas gdy zagraniczni producenci mogą produkować produkty o innych rozmiarach. Ponadto wymiary cegieł zależą od surowców, z których są uwalniane.

 • Podwójny blok ceramiczny. Jego wymiary to 250 × 120 × 140 mm, materiał ten jest oznaczony jako oznaczenie 2.1 NF. Ponieważ rozmiary cegieł są 2 razy większe niż parametry standardowych bloków, wskaźnik ten znacząco wpływa na wysokość wyświetlacza.
 • Podwójny blok krzemianowy. Produkowany jest również o wymiarach 250 × 120 × 140 mm, z takimi wskaźnikami dla 1 m3 muru do 242 jednostek są wymagane. Pomimo wskazanych wymiarów, taki produkt ma przyzwoitą wagę do 5,4 kg, ponieważ przy wytwarzaniu bloków do kompozycji dodawane są składniki pomocnicze, które zwiększają odporność na mróz.

Cegły podwójne są wytwarzane ściśle według technologii i ustalonych standardów, ale ponieważ bloki blokowe w procesie produkcyjnym są wypalane w piecach i dalej przetwarzane, ich rozmiary mogą się różnić parametrami do 8%. Aby zapobiec takim zmianom wielkości, producenci na etapie formowania cegieł zwiększają swoje dane geometryczne. W końcu po wydaniu typowych produktów. Niezależnie od tego GOST dopuszczał odchylenie od standardowych wymiarów o długości 4 mm i szerokości o nie więcej niż 3 mm.

Jak obliczyć ilość?

Konstrukcja nowych obiektów jest uważana za odpowiedzialną pracę, więc należy ją rozpocząć nie tylko przy projektowaniu, ale także przy obliczaniu materiału. Przede wszystkim liczą liczbę cegieł w jednej kostce. W tym celu ważne jest również uwzględnienie grubości szwów i szerokości układania. Zwykle do 242 jednostek podwójnej cegły na 1 m3, jeśli odjąć szwy, liczba wyniesie 200 sztuk, a zatem dla każdego obliczenia 1 m2 bez uwzględnienia szwów wymaganych jest 60 bloków, z uwzględnieniem - 52. Obliczenia te są odpowiednie, jeśli konstrukcje mają być ułożone w jednym rzędzie, nie więcej niż 250 mm grubości.

W przypadku konstrukcji o grubości 120 mm potrzebne są 30 jednostek bez względu na i 26 w odniesieniu do szwów. Przy budowie ścian o grubości 380 mm zużycie wynosi odpowiednio 90 i 78 sztuk, a grubość 510 mm - 120 i 104 sztuki. Aby uzyskać dokładniejsze dane w obliczeniach, zaleca się ułożenie jednego lub kilku wierszy testowych bez rozwiązania ilustrującego przykładu, a następnie obliczenie wszystkiego.

Ponadto zużycie cegieł zależy od rodzaju prac budowlanych i liczby pustych przestrzeni wewnątrz bloków, ponieważ pustka może zajmować do 50% objętości. Dlatego, jeśli planowana jest budowa bez dodatkowej izolacji ściany, zaleca się wybranie cegły o dużej liczbie szczelin, ponieważ zapewni to minimalne obciążenie fundamentu, sprawi, że budynek będzie ciepły, a do układania będzie potrzebnych mniej bloków.

Pomimo faktu, że podwójne cegły są produkowane w standardowych rozmiarach, ich partie mogą się różnić o mały procent błędu. Dlatego w przypadku budowy dużych budynków zaleca się jednorazowe złożenie zamówienia na całą liczbę cegieł. Zmniejszy to nie tylko problemy z obliczeniami, ale zagwarantuje taki sam odcień produktów.

Jak obliczyć liczbę cegieł do murowania, zobacz poniższy film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia