Projekty małych domów z poddaszem: tajemnice rozszerzania przestrzeni

Poddasze - świetny pomysł na budowę domu na małej powierzchni. A w tym przypadku i kiedy urządzenie budynku zmieni się po pewnym czasie po jego uruchomieniu, konieczne jest ścisłe przestrzeganie zasad projektowania. To jedyny sposób na osiągnięcie najbardziej racjonalnego wykorzystania przestrzeni.

Często problemem dla projektantów jest mały rozmiar domu. Dlatego opracowano wiele sposobów na pokonanie tych trudności i przekształcenie trudnych okoliczności w korzyści.

Jak pokonać ograniczoną przestrzeń?

Kupowanie własnego domu to marzenie wielu ludzi i nie ma znaczenia, czy jest to główna rezydencja, czy tylko miejsce na krótki czas wolny. Okoliczności materialne zmuszają wielu do preferowania małych domów. W tym przypadku zaleca się nie spieszyć, ale starannie wybrać projekt, biorąc pod uwagę opcje różnych organizacji projektujących, porównując propozycje między sobą.

Najczęstszym błędem - wybór projektów, w których lokalizacja sypialni lub pokoi dziecięcych na szczycie budynku.

Małym dzieciom, osobom starszym, chorym lub po prostu zmęczonym trudno jest dostać się na strych. Ponownie zejście nie jest zbyt wygodne. W tym przypadku warto po prostu zamienić różne pokoje.

Wyjście na balkon może być bardzo atrakcyjne, ale koszt takiej decyzji projektowej jest wystarczająco duży. Czasami celowe jest ograniczenie się do niezbyt dużej platformy zamiast pełnego balkonu, zachowując estetykę.

Budując mały dom z poddaszem, należy zachować rozsądną równowagę między jakością fundamentu (jego nośnością) a całkowitym kosztem pracy. Jeśli podstawa jest znacznie podniesiona nad ziemię, konieczne jest wyposażenie jej w schody wejściowe i balustrady. Dla osób pragnących maksymalizować komfort, ta okoliczność nie będzie zbyt przyjemna.

Aby prawidłowo korzystać z terytorium małych budynków, zaleca się poszukiwanie pomocy tylko u przeszkolonych projektantów i architektów.

Wybór materiałów

Przemysł materiałów budowlanych opracował wiele opcji, które można wykorzystać w konstrukcji i dekoracji poddasza.

Tradycyjne rozwiązania to:

  • cegła;
  • drewno;
  • glina (saman);
  • shell rock.

  Najczęściej najcięższe materiały są używane na parterze, podczas gdy stosunkowo lekkie materiały są używane do tworzenia mansard. Wśród nich jest także beton komórkowy. Z niego tworzą bloki o grubości 300 - 400 mm, które przewyższają wiele innych materiałów do izolacji termicznej. Budowa betonu komórkowego jest tania i praktyczna.

  Drewno jest bardziej naturalnym materiałem, ale jego użycie wymusza skrupulatne wykonanie standardowej technologii budowy i przetwarzanie materiału ściśle według zasad.

  Ceglane ściany mają swoje zalety. Jednym z nich jest długa usługa budowlana, która może mieć ponad 100 lat. Cegła łatwo trzyma formę, nie zapada się pod wpływem zmiany temperatury i wilgotności. Cegły blokowe są bardziej nowoczesne i tanie, ale ich parametry w niczym nie ustępują klasycznej wersji.

  Konstrukcja ramy z poddaszem ma wiele zalet:

   • wielokrotna redukcja strat ciepła w porównaniu do zimnych strychów;
   • wykończenie górnego pokoju może być płynne (najemcy mogą być bezpiecznie na pierwszym poziomie);
   • Istnieje wiele sposobów korzystania z najwyższego piętra.

   Jednak rozwiązanie ramowe implikuje najbardziej rygorystyczne wykonanie przepisów budowlanych i przepisów.

   Jeśli się od nich odchodzisz, możesz zmagać się z ciągłym zamarzaniem, utratą ciepła i nagromadzeniem skondensowanej wilgoci. Konieczne jest również podjęcie środków, aby opady śniegu nie kolidowały z naturalnym oświetleniem strychu.

   Wykonujemy zewnętrzne

   Zewnętrzna ściana poddasza składa się z pionowej części utworzonej przez główny materiał konstrukcyjny domu. Wykorzystuje krokwie, pokrycia dachowe i panele do wnętrza pomieszczenia. Stosunek między nimi jest każdorazowo ustalany na podstawie cech projektu.

   Na zewnątrz używają głównie dachów metalowych lub miękkich pokryć dachowych. Opcje wykończenia elewacji domów mansardą dość często. To i eksperymenty z konfiguracją dachu, który tworzy biodro lub polupalmovoy z różną liczbą ramp. Ten i dopełniające okrągłe daszki i jeszcze bardziej ekstrawagancka forma (tzw. Dach zadaszony).

   Często projektanci przeprowadzają eksperymenty z różnymi typami okien, nadając im skomplikowany i niezwykły wygląd (okrągły, trapezowy itd.). Inni projektanci preferują jeszcze mniej chwytliwe, ale dobrej jakości i stabilne typy okien.

   Jednostki okienne mogą być instalowane:

    • w jednej wersji;
    • w postaci łańcucha;
    • podzielone na oddzielne bloki;
    • monolityczny.

    Jednym z najnowszych rozwiązań konstrukcyjnych jest „składany” balkon, który można łatwo złożyć i otworzyć w razie potrzeby.

    Pomysły na wnętrze

    • Zdaniem ekspertów najlepiej jest albo porzucić zgniatanie przestrzeni na strychu, albo dać pierwszeństwo ściankom działowym. Jest to dość lekki materiał, który minimalizuje obciążenie wywierane na fundament budynku. W tym przypadku ich zadanie takich bloków rozgraniczających działa stabilnie.
    • Niepożądane jest tworzenie sufitu, który zajmie mniej niż połowę powierzchni całego pomieszczenia. Może to powodować dyskomfort wizualny.
    • Okna o nietypowym wyglądzie są sposobem nie tylko wyrażenia estetycznej koncepcji, ale także dodania maksymalnej ilości światła do pomieszczenia.

    Przydatne porady i wskazówki od projektantów

    Poddasze zaczęto wykorzystywać do stałego zamieszkania w XVII wieku, ale dziś ludzie mają o wiele więcej okazji do projektowania i funkcjonalnych treści. Wewnątrz można umieścić obie sypialnie z panoramicznymi oknami i bardziej ekonomiczne opcje (na przykład siłownie). Dość przestronny i jasny pokój łatwo zmienia się w biuro i pokój dziecięcy. Niektórzy projektanci proponują zajęcie całego strychu z łazienką, aby zachować użyteczne terytorium na pierwszym piętrze domu.

    Aby uczynić kompaktową przestrzeń przyjemniejszą, trzeba pomyśleć o odpowiednim wariancie dachu.

    Na przykład dachy dwuspadowe, ze względu na ich atrakcyjność wizualną, umożliwiają wykorzystanie tylko 2/3 dostępnej powierzchni. Uszkodzone konfiguracje pozwalają zwiększyć tę liczbę do 90%. Podnosząc dach do 150 cm, możesz dodać całkowitą powierzchnię domu o 100%. Pomoże także pozbyć się braku przestrzeni w środku.

    Jeśli na strychu okaże się, że tworzy się tylko wąski obszar, zaleca się umieszczenie w nim sypialni. W najniższych segmentach strychu zaleca się umieszczenie systemu przechowywania, ponieważ ludzie nadal nie mogą się tam poruszać.

    Projektanci radzą od samego początku zastanowić się, jak powstanie wejście na poddasze i jego wyjście, które schody zostaną zainstalowane. Innym ważnym punktem jest zastosowanie trwałej podłogi, aby wyeliminować nieprzyjemne zdarzenia. Oczywiście krokwie i szczegóły podłóg muszą być również mocne. Na obszarach, gdzie lato jest gorące, racjonalne korzystanie z klimatyzacji.

    Spektakularne przykłady inspiracji

    Piękny strych może mieć kolor pasujący do przedniej ściany.Kadrowanie oddzielnej części dachu dwuspadowego pozwala uatrakcyjnić element dekoracyjny. Po zrobieniu podłogi na poddaszu w wiejskim domu, nie należy się wstydzić jej wyraźnego trójkątnego kształtu. Wręcz przeciwnie, łatwo jest stać się godnym i korzystnym dla „bicia”. Zmienność bogatych czarnych belek z drewnem szlachetnego koloru, usytuowanych prostopadle do nich, wygląda bardzo efektownie i nietypowo.

    Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny domków z poddaszem, biały kolor fasady z małym ceglanym filarem oddzielającym dwie części okna od siebie jest prawie najlepszym rozwiązaniem. Samo okno może być nierównomierne pod względem wysokości. Dzięki nietypowemu kształtowi wnętrze pokoju stanie się lżejsze.

    Przejrzyj mały domek z poddaszem w następnym filmie.

    Komentarze
     Autor
    Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

    Hol wejściowy

    Pokój dzienny

    Sypialnia