Właściwości zaprawy do układania cegieł i technologia ich przygotowania

Zanim zdecydujesz się na kwestię układania, przede wszystkim powinieneś starannie ocenić swój budżet, ponieważ kupowanie cegieł to jedna rzecz, a jeszcze inna wybór mieszanki murarskiej. Może być droższy niż same cegły. Często ludzie wybierają najtańszą opcję, ale nie zawsze jest to odpowiednie. Aby wybrać rozwiązanie odpowiadające twoim potrzebom, powinieneś dowiedzieć się więcej o rodzajach mieszanek, ich różnicach, zaletach i wadach.

Rodzaje zapraw murarskich

Istnieje kilka opcji dla mieszanek murowanych. Najczęściej stosowany roztwór na bazie cementu, zwany również cementem piaskowym. Oprócz muru idealnie nadaje się zarówno do tynków szorstkich, jak i do jastrychów betonowych. Wszystko zależy od spójności. Grubsza zaprawa będzie odpowiednia dla murów, nie rozleje się podczas pracy i nie pozostawi smug, a mur będzie równy i schludny, cegły nie będą się poruszać.

Zaprawa cementowa ma kilka minusów, jej siła jest najważniejsza. Mieszanina po suszeniu ma wysoką sztywność, w procesie kurczenia się struktury, w której rama jest wykonana z betonu, lub rozszerzalność cieplna muru może pęknąć, zmniejszając tym samym wytrzymałość konstrukcji.

Często mur na zaprawie cementowej wymaga izolacji.

Zaprawa cementowa charakteryzuje się niską mobilnością, co nie jest zbyt dobrze widoczne w procesie budowy murów. Mobilność mieszanki zależy od współczynnika jej rozprzestrzeniania się na powierzchni pod własnym ciężarem. Ruchliwość można zmniejszyć lub zwiększyć, dodając składniki mieszanki. Ta właściwość pozwala równomiernie wypełnić pionowe i poziome szwy.

Zaprawa wapienna, w przeciwieństwie do cementu, jest bardziej plastyczna i ciepła. Ale jest o wiele mniej trwały i dlatego jest rzadko stosowany do ścian murowanych, które przenoszą duży ładunek, bardziej przeznaczonych do niskich budynków. Stosowany jest głównie w suchych pomieszczeniach. Wapno miesza się dłużej, co wydłuża czas od złożenia do wykończenia. Takie rozwiązania są rzadko zalecane.

Zaprawa cementowo-wapienna jest rodzajem środka. Jest dość trwały, ciągliwy i ciepły, dzięki czemu można go stosować do prawie wszystkich rodzajów murów. Jest łatwa do zastosowania, co zwiększa szybkość pracy. Nadaje się do budowy ścian w suchych i mokrych pomieszczeniach. Utrzymuje duże obciążenie i zbliża się do konstrukcji łożyska.

Wraz z powyższą, często stosowaną zaprawą cementowo-glinianą, porywa ona szybciej cementowo-wapienne. Świetnie nadaje się do użytku w obszarach o niskich temperaturach. Posiada wystarczającą plastyczność i trwałość.

Jest zwykle stosowany jako alternatywa dla cementu wapiennego.

Ponadto dostępne są dostępne na rynku suche mieszanki, które po prostu wymagają rozcieńczenia wodą w odpowiednich proporcjach. Posiadają wszystkie niezbędne właściwości, odpowiednie dla różnych rodzajów murów. Takie mieszaniny są znacznie łatwiejsze w użyciu, ale ich cena może być znacznie wyższa niż koszt takiej samej ilości roztworu przygotowanego przez ciebie.

Wśród gotowych rozwiązań można znaleźć kolorową mieszankę murów. Są one przeznaczone do murów dekoracyjnych, ale mają odpowiedni margines bezpieczeństwa i chronią mur przed uszkodzeniem. Takie mieszanki są odporne na mróz i wilgoć, jak to często stosuje się do okładzin budynków.Rynek oferuje duży wybór kolorów i odcieni mieszanki, można łatwo wybrać go na dowolne potrzeby.

Mieszanka kolorów może mieć dwa zastosowania. W jednym z wariantów wymagany jest odcień monochromatyczny, a mieszanina nie powinna wyróżniać się na tle ogólnego muru, dlatego jest wybrana dla podstawowego koloru cegły. W innym przykładzie wykonania konieczne jest odróżnienie struktury muru, a kolor roztworu jest dobrany kontrastowo. W takich przypadkach często stosuje się biały roztwór. Istnieje możliwość wyboru koloru na dowolne potrzeby.

Wciąż jest mieszanka żaroodporna. Służą do układania pieców, kominków i kominów. Takie roztwory nie odkształcają się po podgrzaniu i nie tracą swoich właściwości.

Produkcję każdego rodzaju pieców kamiennych, a także rur kominowych zaleca się tylko za pomocą rozwiązań żaroodpornych. Wraz z cegłami żaroodpornymi tworzą trwałą strukturę, która będzie znacznie mniej niebezpieczna dla ognia.

Skład i proporcje

Proporcje wszelkiego rodzaju rozwiązań są obliczane na podstawie obciążenia, które spadnie na nie. Zaprawa cementowa zawiera cement i z reguły piasek z kamieniołomu. Początkowo zawiera niewielki procent gliny, co dodaje plastyczności do roztworu. Piasek rzeczny nie nadaje się do tych celów ze względu na jego grubą frakcję i dużą ilość zanieczyszczeń - musi być starannie filtrowany. Cement działa jak element wiążący, im większy będzie jego wynik, tym silniejszy będzie wynik po wyschnięciu. Wpływ na to ma również marka i świeżość cementu. Z biegiem czasu niewykorzystany cement ulega pogorszeniu.

W przypadku murów stosunek cementu i piasku powinien wynosić 1/3. Ponieważ zaprawa nadaje się nie tylko do murowania, proporcja może zmieniać się od 1/3 do 1/6, w zależności od rodzaju pracy.

Roztwory wapna składają się z wapna wapiennego lub pasty wapiennej, piasku i wody. Optymalna proporcja wynosi od 1/2 do 1/5 wapna do piasku, w zależności od zawartości tłuszczu w wapnie.

Zaprawy cementowo-wapienne składają się z cementu, wapna gaszonego, piasku i wody. Z reguły obserwuje się proporcje 1/1/6 (cement, wapno i piasek). Przepis na to rozwiązanie jest dość prosty, jest przygotowywany według tej samej zasady, co wapno. Takie rozwiązania można stosować do tynkowania.

Skład gotowej zaprawy murarskiej może się różnić w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonana jest cegła. Zasadniczo składa się ze spoiwa, które może być cementem lub wapnem, a także zawiera wypełniacz i plastyfikator - często są to piasek i glina. W niektórych przypadkach jako część mieszanin mogą występować specjalne dodatki zwiększające szybkość suszenia lub odporne na mróz w niskich temperaturach.

Proporcje, z reguły, są wskazane na opakowaniu w stosunku wody i samej mieszaniny. Przy wytwarzaniu takich mieszanin wszystkie składniki doprowadza się do jednorodnej masy, rozdrabnia i pakuje w opakowania. Konsument może postępować zgodnie z instrukcjami.

Aby uzyskać kolorowe roztwory w mieszaninie, dodaj niezbędny pigment mineralny. Nie ulegają one blaknięciu. Mix można zamówić na życzenie. W przeciwnym razie rozwiązania te różnią się od poprzednich tylko ich wartością.

Mieszanki żaroodporne są oparte na cemencie, wapnie lub glinie. W niektórych przypadkach fundamentem może być gips. Mieć szereg specjalnych dodatków, których koszt może być zbyt wysoki do samodzielnego przygotowania rozwiązania.

Ze względu na wysoki koszt gotowych mieszanek często istnieje problem z ich samodzielnym przygotowaniem. w przypadku rozwiązań żaroodpornych składnikami mogą być piasek i glina. Glina jest odporna na wysokie temperatury. Głównym kryterium jest zawartość tłuszczu, stosowanie chudej gliny jest przeciwwskazane, nadmiar tłuszczu może być skompensowany piaskiem. Z tego rodzaju mieszanki należy wyłożyć korpus pieca. Okładzina jest lepsza do wytworzenia roztworu na bazie cementu lub wapna.Dozwolone jest użycie kolorowej mieszanki murarskiej.

Kamienie wapienne oznaczają obecność azbestu jako materiału wzmacniającego. Jest znany ze swojej odporności na ciepło.

Technologia produkcji

Przygotowanie rozwiązania dla muru nie jest zazwyczaj trudne. Zasadniczo wszystkie składniki są dostępne na rynku. Najprostszym sposobem jest przygotowanie zaprawy cementowej. W odpowiednich proporcjach mieszaninę doprowadza się do jednorodnej kompozycji, po czym konieczne jest jej rozcieńczenie wodą i mieszanie do stanu lepkiego. Ważne jest, aby nie wlewać zbyt dużo wody, ponieważ mieszanina okaże się zbyt płynna, co skomplikuje proces układania i pozostawi smugi. Ponadto płynny roztwór zmniejszy wytrzymałość struktury.

Zaprawa wapienna jest przygotowywana na bazie ciasta wapiennego, które można przygotować niezależnie od wapna palonego lub kupić gotowe. Do przygotowania w powyższych proporcjach zagnieść ciasto wapienne i piasek. Następnie rozcieńczyć wodą. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią konsystencję, powinna ona przypominać grubą śmietanę.

Zaprawy cementowo-wapienne są przygotowywane na tej samej zasadzie. Różnica polega na obecności cementu w kompozycji.

Do przygotowania roztworów gliny konieczne jest sprawdzenie zawartości tłuszczu w glinie. W tym celu konieczne jest rozcieńczenie gliny wodą i zmieszanie jej z gładką płytką do uzyskania konsystencji śmietany, a następnie oszacowanie ilości gliny pozostałej na płycie po wyjęciu jej z roztworu. Jeśli warstwa gliny jest zbyt cienka, około 1 mm, jest uważana za cienką i nieodpowiednią do układania.

Gruba warstwa oznacza, że ​​glina jest zbyt tłusta, należy ją rozcieńczyć piaskiem w większych ilościach niż zwykle. Glina jest uważana za optymalną, jeśli jej grubość na płytce będzie wynosić 3-5 mm z małymi skrzepami. Glina zmieszana z piaskiem, rozcieńczona wodą do konsystencji śmietany, a następnie gotowa do użycia.

Konsumpcja

Wskaźniki zużycia zapraw murarskich oblicza się na podstawie grubości wzniesionych ścian, wielkości i rodzaju cegieł. Cegła pełna wymaga mniej zaprawy niż pustak. A także na ścianach z cegły, która ma duże rozmiary (półtora, podwójne), będzie wymagać mniejszej ilości zaprawy niż na tej samej ścianie pojedynczej cegły. Zużycie jest zwykle obliczane na 1 kwadracie. m i 1 cu. m

Rozważmy przykład z zaprawą cementową. Jeśli mówimy o grubości ściany, istnieje kilka rodzajów murów:

 • w pół cegle;
 • w jednej cegle;
 • w dwóch cegłach;
 • dwie i pół cegły.

Standardowa pojedyncza cegła ma rozmiar 250x120x65 mm. W jednym metrze sześciennym pasują na około 400 sztuk. Używając cegły tej wielkości, o grubości szwu 1 cm, około 0,3 cu. m rozwiązanie, biorąc pod uwagę niewielki margines. Pod względem 1 kwadratu. m objętość muru wyniesie około 75 litrów zaprawy. Z odliczeniem wody, która z reguły stanowi 25–35% całkowitej ilości roztworu, można obliczyć, że zużycie cementu na 1 tys. m kładzie średnio 33 kg.

Zgodnie z proporcjami 1/3 piasku będzie potrzebować około 100 kg. Ilość zużytego materiału budowlanego może się różnić w zależności od komponentów źródłowych, z których wykonana została cegła.

Różne rodzaje cegieł wyróżniają się zdolnością pochłaniania wilgoci, która w różnych przypadkach może zwiększyć lub zmniejszyć koszty materiałów.

  W tej chwili dostępne są kalkulatory online, które pomogą dokonać dokładniejszych obliczeń. A także w każdym sklepie sprzętu zapewni pełną poradę na temat przepływu mieszaniny. Nie będzie zbędne, aby zasięgnąć porady profesjonalnego murarza. Dobry specjalista wyjaśni wiele aspektów związanych z cegłami. Producenci materiałów sypkich zawsze wskazują zużycie na opakowaniach swoich produktów. Zaleca się kupowanie składników mieszanki z marginesem, ponieważ konstrukcja jest pełna nieprzewidzianych sytuacji.

  Wskazówki dotyczące mieszania zaprawy murowanej znajdują się w następnym filmie.

  Komentarze
   Autor
  Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

  Hol wejściowy

  Pokój dzienny

  Sypialnia