Piękne projekty dwupiętrowych domów z bloków piankowych

Dwupiętrowy dom to świetne rozwiązanie dla małej działki. Nie „złapie” dużo użytecznej przestrzeni z działki, a rodzina w takim budynku nie będzie zatłoczona. Jako główny materiał budowlany w budowie domu można użyć pianobetonu. Jego konstrukcja nie wymaga mocnego urządzenia fundamentowego i może zostać ukończona w krótkim czasie.

Plusy i minusy

Fakt, że bloki piankowe są często wybierane do budowy domów, nie jest zaskakujący.

Ten materiał ma wiele zalet.

 • Ze względu na duży rozmiar bloków, budowa ścian postępuje bardzo szybko.
 • Ten materiał jest łatwo przetwarzany. Może być cięty zwykłą piłą do metalu.
 • Zastosowanie bloków piankowych nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Bloki są dość lekkie. Dorosły może je podnieść sam.
 • Układanie ścian tych elementów nie jest szczególnie trudne.
 • Cena bloków piankowych jest znacznie niższa niż koszt wielu innych materiałów budowlanych.
 • Dzięki kompetentnemu podejściu do budowy domu z pianki bloki będą służyć bardzo długo.
 • W takim budynku zawsze jest ciepło ze względu na dużą zawartość pęcherzyków powietrza „w ciele” każdego bloku.
 • Pianobetonowe bloki są bezpieczne w sensie ekologicznym i ogniowym, dlatego do budowy obudowy są wybierane bez obaw.
 • Materiał ten ma dobre właściwości dźwiękoszczelne, dzięki czemu obcy hałas nie będzie przeszkadzał mieszkańcom podczas pracy budynku.
 • Pianobeton jest dobrze połączony z innymi materiałami budowlanymi, co otwiera ogromne możliwości kreatywności architektonicznej.

Należy wziąć pod uwagę wady materiału.

 • Dzięki porowatej strukturze bloki piankowe pochłaniają wilgoć. Blok nasycony wodą może pęknąć podczas zamrażania. Dlatego ścianki blokowe z pianki wymagają wysokiej jakości wykończenia zewnętrznego, co pozwala nie tylko nadać im estetyczny wygląd, ale także niezawodnie odizolować od wody.
 • Aby pomieścić bloki piankowe podawane przez długi czas i były wygodne, ściany wymagają izolacji.

Projektowanie

Projekty dwupiętrowych domów z pustaków betonowych różnią się dużą różnorodnością. W zależności od strony możesz wybrać budynek o wielkości 6 na 9, 10 na 8 lub 7 na 12 metrów. Projekt może być typowy lub indywidualny.

Aby rozpocząć budowę domu własnymi rękami, powinieneś zdecydować, który kawałek ziemi zostanie wykorzystany do budowy. Dokumentacja projektowa wyraźnie określa, która część ziemi zostanie zbudowana, a która pozostanie pod ogrodem i ogrodem. Jest to ważne z prawnego punktu widzenia.

Konieczne jest również określenie orientacji budynku w przestrzeni. Pożądane jest, aby okna najczęściej odwiedzanych pokoi wychodziły na stronę południową. Zwróć uwagę na organizację i wejście do budynku. Musisz także rozwiązać problem łączenia narzędzi.

Nie ostatni temat - zapewnienie bezpieczeństwa domu i ziemi. Architektura tutaj odgrywa znaczącą rolę. Jeśli witryna jest dobrze widoczna z okien, to już zwiększa spokój najemców.

Rodzaj fundamentu wbudowanego w projekt zależy od poziomu, na którym woda gruntowa znajduje się pod terenem. Jeśli odległość do wody jest mniejsza niż dwa metry, lepiej jest położyć fundament płyty w projekcie. Jeśli odległość do wody gruntowej jest większa niż trzy metry, łatwiej jest umiejscowić zagłębioną podstawę taśmy.

Dwupiętrowy budynek w procesie projektowania lepiej rozróżnia części mieszkalne i pomocnicze. Na przykład w domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych. m nie powinien planować długich korytarzy i trudnych przejść.Pomieszczenia biznesowe ułatwiają natychmiastowe określenie miejsca gdzieś w piwnicy lub na pierwszym piętrze. Łatwiej będzie więc przekazać im komunikację.

Ważnym zadaniem jest jasne określenie wielkości domu podczas projektowania. Od tego zależy nie tylko komfort danej rodziny, biorąc pod uwagę jej wielkość i potrzeby, ale także koszt utrzymania domu, począwszy od płacenia podatków, a skończywszy na kosztach użytkowych.

Na przykład ktoś może polubić projekt budynku 8x8. Może to być zwarty dom, którego powierzchnia mieszkalna nie przekracza 80 kwadratów. Dla czteroosobowej rodziny to wystarczy. Dla większej rodziny lepiej skupić się na planach dla domów 9x9, 8x10 lub 10x10.

Drugie piętro może mieć zwykłą konstrukcję i może być wykonane w formie strychu. Mały dom czasami uzupełnia taras. Wtedy jego komfort znacznie wzrasta, ponieważ to rozszerzenie może być bardzo przestronne.

Zazwyczaj w dwupiętrowych budynkach na parterze znajduje się kuchnia, salon i pomieszczenia pomocnicze, takie jak łazienka i pomieszczenia gospodarcze. Drugie piętro jest często przydzielane pod sypialniami. Jednak opcje planowania w domu bardzo często. Na przykład instalacja łazienki wymaga pewnych sztuczek technicznych, ale mało prawdopodobne jest, aby ktokolwiek odmówił sobie takiej wygody na drugim piętrze w dużym domu.

Opcje wykończenia

Jeśli dekoracja domu z bloku piankowego zależy wyłącznie od preferencji smakowych właścicieli i możliwości ich portfela, to zewnętrzna wymaga przestrzegania pewnych zasad dotyczących właściwości samych bloków piankowych. Ponieważ materiał ten nie jest super mocny i silnie absorbuje wodę, musi być odizolowany od wpływów zewnętrznych. Zewnętrzne materiały wykończeniowe nie powinny kolidować z blokami piankowymi „oddychać”. Jednocześnie są oni zobowiązani do wytrzymania powtarzającego się powtarzającego się zamrażania i zachowania atrakcyjności wizualnej. Warstwa wykończeniowa musi być również odporna na różne rodzaje działania mechanicznego - tarcie, wstrząs itp.

Czasami jako wykończenie zewnętrzne dwupiętrowych domów z bloków piankowych wybierana jest cegła licowa. Układa się go tak, aby między ścianą a warstwą wykańczającą znajdowała się szczelina, która zapewnia wentylację ścian. Również w tej przestrzeni można zainstalować izolację, a wtedy dom będzie cieplejszy i wygodniejszy.

Wykończenie z cegły zapobiegnie spadaniu deszczu i śniegu na ściany bloku piankowego, chroniąc je przed uderzeniami mechanicznymi i ekstremalnymi temperaturami. Przy takim wykończeniu dom może trwać znacznie dłużej. Ale należy mieć świadomość, że za wszystkie te świadczenia trzeba będzie zapłacić dużo pieniędzy.

Również do dekoracji takiego domu można wybrać kamień naturalny. Tę opcję należy przewidzieć z wyprzedzeniem, ponieważ taka podszewka wymaga szerokiego i mocnego fundamentu. Dom z kamienną fasadą będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie (wiele opcji projektowych). Jednocześnie ściany będą niezawodnie chronione przed skutkami opadów atmosferycznych, zmianami temperatury itp. Jeśli jednak prace elewacyjne będą wykonywane słabo, po pewnym czasie może być wymagana częściowa naprawa z powodu złuszczenia kamienia z bloków pianobetonu.

Można stosować okładziny i płytki elewacyjne. Chroni ściany przed negatywnym wpływem środowiska. W tym przypadku wygląd budynku może być dowolny, ponieważ tekstury i kolory płytek są bardzo zróżnicowane. Wadą stosowania tej wykładziny jest to, że zakłóca ona ruch powietrza w blokach piankowych, a obciążenie fundamentu znacznie wzrasta. Jednocześnie kosztów samej płytki nie można nazwać małym.

Opcja budżetu polega na użyciu tynku. Dobrze chroni beton piankowy, nie wchodząc w konflikt z jego właściwościami mechanicznymi. Jednocześnie istnieje również kilka opcji projektowania budynków.

Jednak do gipsowania domu trzeba mieć pewną wiedzę i umiejętności, posiadać niezbędne narzędzia. Dzięki kompetentnemu podejściu do biznesu tynk będzie służył co najmniej dziesięć lat, ale jeśli zasady jego stosowania zostaną naruszone, naprawa będzie bardzo potrzebna.

Piękne przykłady

Dom z pianki o wymiarach 8 na 8 z wbudowanym garażem i wykończeniem z czerwonej cegły wygląda imponująco i jest niedostępny, ale kompaktowy. Małe okna sprawiają, że taka konstrukcja nadaje się do trudnych warunków naturalnych północnych regionów Rosji. W typowym rosyjskim wiejskim domu taki dom będzie wyglądał całkiem ekologicznie.

Dwupiętrowy dom z dwuspadowym dachem z lekkim tynkiem i przeplatany białymi działkami pokrytymi cegłą wygląda elegancko i przewiewnie. Otoczona zielenią taka struktura sprawia wrażenie bajecznego przytulnego domu, marzenia każdej gospodyni.

Dom z bloków piankowych może mieć najbardziej skomplikowany kształt, z powodzeniem łącząc go z blokiem garażowym. Tynkowane ściany w kolorze białym i szarym pięknie komponują się z fragmentami kamienia na fasadzie. Dom wygląda bardzo ujmująco.

Przejrzyj projekt dwupiętrowego domu 8x8, zbudowanego z bloków piankowych, zobacz poniższy film.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia