Warianty projektów domów z werandą

Dom z werandą jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla tymczasowej daczy, jak i wiejskiego domu, w którym mieszkają na stałe. Weranda umożliwia znaczne rozszerzenie przestrzeni używanej do istnienia. Ale aby czuć się w nim komfortowo, z pewnością trzeba wyposażyć wszystko zgodnie z zaleceniami profesjonalistów.

Cel i korzyści

Stylowy i nowoczesny dom z werandą odpowiednią dla dużych rodzin i dla ludzi, którzy po prostu lubią żyć w komforcie. Z zamkniętej werandy można zrobić prawie wszystko, nawet szklarnię, a nawet jadalnię. Wszystko zależy od potrzeb i pragnień rodziny.

Bardzo wygodne, że weranda może być dołączona do domu nawet kilka lat po budowie głównego budynkuOznacza to, że zawsze istnieje możliwość rozszerzenia przestrzeni życiowej. To prawda, że ​​eksperci nadal radzą wykonywać wszystkie prace na raz, aby później nie angażować się w rozbudowę dodatkowych pomieszczeń.

Jest miło, że sama konstrukcja jest dość prosta, więc można nawet zbudować werandę własnymi rękami. W niektórych przypadkach nawet ogrzewanie nie jest wymagane. Jest to bardzo korzystne zarówno na etapie budowy, jak iw późniejszym życiu.

Bardzo często te pokoje uzupełniają ogromne szklanki. Główną zaletą takiego rozwiązania stylistycznego jest to, że pokój ten oferuje widok na przyrodę. Daje to możliwość zrelaksowania się i cieszenia się pięknem okolicy podmiejskiej, bez pozostawiania ciepłego pokoju.

Różnice z tarasu

Teraz wielu ludzi myli tarasy z werandami. Ale musisz zrozumieć, że są to bardzo różne rzeczy. Weranda to terytorium, które przylega do domu. Z reguły jest to całkowicie przeszklony pokój. W niektórych przypadkach jest wbudowany w pokój, a nie tylko dołączony do niego. Zazwyczaj na klasycznej werandzie są drzwi i pełny dach. Często odbywa się tam komunikacja, której praktycznie nie można znaleźć na tarasie. Werandy są ogrzewane i oczywiście uzupełnione lampami.

Taras nazywany jest obszarem otwartym, który nie jest uzupełniony żadnymi oknami ani drzwiami. Bardzo często znajduje się na fundamencie. To może być monolityczne lub wzniesione na mocnych stosach. Zamiast dachu obszar tarasu jest często pokryty lekkim daszkiem lub nawet markizą. Jest to korzystne i praktyczne. Okna nie mają tarasu ani ścian. Dopełniają go tylko stylowe panele na dole.

Projekty

Projektowanie domu z werandą jest bardzo ważnym zadaniem, do którego należy podejść z najwyższą odpowiedzialnością.

Przygotowanie dokumentacji

Przede wszystkim przed rozpoczęciem głównej pracy musisz zadbać o przygotowanie całej niezbędnej dokumentacji. Należy to zrobić niezależnie od tego, czy zatrudnieni specjaliści lub sami właściciele są zaangażowani w budowę.

Przed skontaktowaniem się ze specjalnym organem należy przygotować rysunki projektu. Tam trzeba wskazać, czy planowane jest prowadzenie komunikacji. Następnie możesz skontaktować się z administracją. Ma to na celu zapewnienie, że konstrukcja jest całkowicie legalna.

Nawiasem mówiąc, po zakończeniu budowy musisz ponownie skontaktować się z agencjami rządowymi. Jest to konieczne, aby zarejestrować wszystkie zmiany w wyglądzie domu. To nie ma znaczenia, ta przestrzeń jest wykorzystywana do stałego lub tymczasowego pobytu.Faktem jest, że bez niezbędnych dokumentów budynek będzie uważany za nielegalny samostroem, a to z kolei oznacza, że ​​jeśli spróbujesz oficjalnie sprzedać, przenieść lub wymienić dom, będziesz miał problemy.

Co należy wziąć pod uwagę podczas projektowania

Planując dom z werandą, musisz najpierw zastanowić się, w jaki sposób budynek znajdzie się na dziedzińcu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie domu z gankiem, tak aby okna wychodziły na piękny krajobraz. Może to być trawnik, zacieniony ogród lub dziedziniec ozdobiony figurami ogrodowymi. W zależności od życzeń właściciela werandę można dołączyć do kuchni, przedpokoju, sypialni lub nawet do garażu. Możesz nawet zbudować go w rustykalnym domu z pięcioma ścianami.

Innym ważnym punktem są funkcje użytkowania. Z reguły na obszarach podmiejskich werandy nie są one dodatkowo izolowane termicznie, ponieważ pomieszczenie to nie jest używane w zimnych porach roku. W zwykłym budynku mieszkalnym z dużą werandą najemcy spędzają dużo więcej czasu, a wręcz przeciwnie, zaleca się podgrzanie.

Aby to zrobić, musisz nie tylko przeprowadzić niezbędną komunikację, ale także zaizolować ściany, sufit i drzwi. Możesz także zastąpić proste okna podwójnymi szybami. Ostatni krok - w razie potrzeby umieść grzejniki. Jeśli podejmiesz te wszystkie kroki, pokój nie będzie zimny nawet w mroźną zimę.

Jak korzystać z przestrzeni

Istnieje wiele możliwości rozszerzenia przestrzeni prostych jednopiętrowych domów. Najczęściej bazę uzupełnia strych, taras lub weranda. Weranda spośród wszystkich proponowanych opcji jest dobra, ponieważ jest łatwa do zbudowania i może być używana w zimie. Jest o wiele bardziej opłacalny niż dwupiętrowy dom.

Przestrzeń jest bardzo często wykorzystywana jako miejsce do wypoczynku. 6 na 9 pokoi wystarczy na relaks w towarzystwie krewnych lub przyjaciół. W tej przestrzeni można umieścić kilka krzeseł, przytulną sofę ze stolikiem do kawy lub piękny fotel. Bardzo ważną rolę odgrywają ozdobne i dekoracyjne drobiazgi, które sprawiają, że pokój jest wygodniejszy.

Werandę można również wykorzystać jako substytut jadalni lub nawet kuchni letniej. Druga opcja dotyczy tych, którzy nie mieszkają w domu i używają go od czasu do czasu. Jadalnia jest dogodnie usytuowana obok kuchni. Jeśli znajdują się pod tym samym dachem i są połączone drzwiami lub prostym łukiem, na werandzie wygodnie będzie zjeść obiad w towarzystwie rodziny i zorganizować pełnoprawne biesiady dla przyjaciół i krewnych.

Jeśli w domu jest wystarczająco dużo pokoi, werandę o wymiarach 6 × 6 metrów można wykorzystać jako przestrzeń twórczą. Wszystko zależy od tego, co mieszkańcy domu hobby. Na przykład w pokoju wyłożonym drewnem można wyposażyć studio w artystę. Inną popularną opcją jest weranda z prawdziwym ogrodem zimowym. Taki pomysł spodoba się tym, którzy lubią ogrodnictwo i chcą mieć pod ręką świeże warzywa i przyjemne kwiaty nie tylko w ciepłym sezonie, ale także w ekstremalnie niskich temperaturach. Nawet dom z gankiem, wyłożony doniczkami kwiatów, wygląda uroczo, co możemy powiedzieć o pełnoprawnym ogrodzie w twoim domu.

W niektórych przypadkach do przechowywania można wykorzystać pomieszczenia klasyczne lub pięciościenne. Dużo łatwiej jest pracować z tak ogólnym kierunkiem - wystarczy wziąć miejsce pod półkami, półkami lub szafkami. Na werandzie 6 na 8 wszystko to pasuje łatwo. Ten typ werandy można umieścić obok garażu, kuchni lub salonu - wszystko zależy od tego, które rzeczy są tam najczęściej przechowywane.

Wreszcie możemy zauważyć, że dobrze ogrzana weranda może być wykorzystana jako sypialnia dla gości. Taki plan spodoba się tym, którzy często przyjmują gości, i nie może zorganizować wszystkich w głównych pokojach małego domu.

Z proponowanych projektów możesz wybrać dowolne, samodzielnie wyposażając nowy pokój.

Materiały

Budowanie werandy nie jest bardzo trudnym zadaniem, a poza tym można użyć różnych materiałów do wzniesienia tego dodatkowego pokoju, co również ułatwia pracę.

Cegła

Tradycyjną opcją jest murowany dom, uzupełniony o werandę z tego samego materiału. Taki budynek kojarzy się z czymś niezawodnym i trwałym, co nie jest zaskakujące, ponieważ materiał jest naprawdę odporny na wpływ warunków atmosferycznych i bezwzględny czas.

Podczas budowy ceglanego ganku konieczne jest przygotowanie wysokiej jakości fundamentu. Powinien być dokładnie taki sam, jak pod całym domem, aby nie wydawało się, że weranda opadła. Takie podejście ochroni także nowe pomieszczenie przed pęknięciami i poważnymi pęknięciami na ścianach.

Wiele osób nie lubi materiału takiego jak cegła po prostu dlatego, że ta opcja wydaje się oklepana i nudna. Ale możesz eksperymentować z wyglądem przestrzeni. W tym celu możesz na przykład wybrać nie standardową czerwoną cegłę, ale jasną lub kolorową. Również otwory lub narożniki okien i drzwi są często przycinane kolorowymi cegłami. Wygląda ciekawie i stylowo.

W przypadku ceglanego ganku jest on najczęściej uzupełniany klasycznym dachem, wykończonym takimi materiałami, jak płyty gipsowo-kartonowe lub panele ścienne.

Kamień

Drugą opcją jest weranda z kamienia naturalnego. Konstrukcja okazuje się bardzo mocna i trwała. Jego jedyną wadą jest wysoki koszt. Możesz jednak zaoszczędzić pieniądze, tworząc werandę na świeżym powietrzu lub uzupełniając jej bazę o okna prawie całkowicie ścienne. Pięknie wygląda połączenie kamiennych ścian z luksusowymi oknami ozdobionymi witrażami lub metalowymi prętami. Ten dodatek spodoba się miłośnikom klasyki i tym, którzy wybierają minimalizm i nowoczesność.

Plastik

Mniej oczywistą opcją jest plastikowa weranda. Ściany pokryte przez niego wyglądają zaskakująco elegancko i pięknie. Same ściany wykonane są z prostej cegły, która służy jako niezawodne wsparcie. Sercem zapięcia i profili używanych do szklenia. Ten zestaw materiałów pozwala zaoszczędzić trochę, ponieważ tworzywo sztuczne jest tańsze niż te same płyty kamienne lub drewniane.

Drewno

Rzadziej naturalne drewno jest używane do tworzenia ganków. Domy szkieletowe z bali lub zaokrąglony bar wyglądają przytulnie i domowo. Są przyjazne dla środowiska, dzięki czemu można bezpiecznie umieścić i miejsce do wypoczynku oraz letnią kuchnię. Jednopiętrowy dom z naturalnego drewna jest droższy niż budynek z takim balkonem, ale jednocześnie cieszy się jakością i bezpieczeństwem dla zdrowia.

Wzory

Werandy sąsiadujące z domem mogą mieć różne kształty. Jest to wygodne i praktyczne, ponieważ można znaleźć dokładnie taką opcję, która pasuje do rozmiaru i nie zajmuje dodatkowej przestrzeni na stronie. Możesz jednak zwrócić uwagę na bardziej oryginalne projekty, na przykład asymetryczne lub te, które otaczają werandę na obwodzie pomieszczenia.

Również wszystkie budynki tego typu są podzielone na zamknięte i otwarte. Zamknięte budynki są wygodne w użyciu, aby zapewnić dobry wypoczynek o każdej porze roku. Taki pokój, jak już wspomniano, może być używany na różne sposoby. Całkiem możliwe jest podzielenie jednego pokoju nawet na kilka stref funkcjonalnych.

Dwie wspólne opcje - weranda, zaprojektowana dla relaksu i kreatywności, oraz pokój używany jako kuchnia letnia, połączona z jadalnią.

Kuchnia letnia

Doskonałą opcją jest dom z letnią kuchnią na werandzie przy wejściu. W tym przypadku nie wystarczy tylko zbudować inny pokój, trzeba mieć przy sobie gaz, wodę i wszystko, czego potrzebujesz. To rozwiązanie jest bardzo dobre, ponieważ kuchnia znajduje się oddzielnie od głównych pomieszczeń. Okazuje się, że smaki z kuchni nie przenikną do sypialni, salonu i innych pomieszczeń.

Część wypoczynkowa

Aranżacja werandy dla przestrzeni dla gości jest prawdziwie uniwersalną opcją, która będzie pasować niemal wszystkim.Dlatego możesz go wybrać, uzupełniając pokój przytulnymi rzeczami i tworząc idealną atmosferę do wypoczynku.

Piękne przykłady

Prywatne domy z pięknymi werandami mogą być wyposażone na różne sposoby. Istnieje wiele ciekawych pomysłów projektowych, które spodobają się zarówno młodej parze, jak i dużej rodzinie.

Nowoczesna weranda

Pierwsza opcja to minimalistyczny ganek. Został zaprojektowany tak, aby można go było wykorzystać jako jadalnię i miejsce do wypoczynku. Podstawą pokoju są jasne kolory. Jest to połączenie prostych desek parkietowych z białymi ścianami i sufitem. Uważa się, że biały kolor jest w stanie rozszerzyć przestrzeń. W tym przykładzie możesz upewnić się, że to prawda. Dość małe rozszerzenie wydaje się przytulne i wystarczająco przestronne.

Uzupełnia meble tego samego koloru. Projektanci wybrali tylko najbardziej potrzebne, dlatego zdecydowanie nie ma w pokoju nic zbędnego, a każdy wolny licznik jest używany mądrze. Niewiele jest drobiazgów dekoracyjnych - są to zielenie i miękkie poduszki w jasnych kolorach.

Skandynawski styl

Drugi przykład to budynek wiejski, przypominający klasyczny dom fiński. Weranda wygląda bardzo nowocześnie z zewnątrz dzięki dużym szklanym oknom oprawionym w czarną ramę. Wewnątrz werandy jest wystarczająco dużo miejsca na wszystko, czego potrzebujesz. Projektanci postanowili nie zaniedbywać takiej przewagi pomieszczenia, jak ogromne okna, i umieścić w niej wygodne krzesła, w których tak miło jest siedzieć podziwiając widok na prywatny dziedziniec.

Użyte tutaj kolory są znane w stylu skandynawskim - czarnym, białym i szarym. Wygląda to proste, ale jednocześnie bardzo stylowe.

Światło

Następnym przykładem jest przytulny, przestronny pokój w jasnych kolorach. Barwy są ciepłe, a wystrój jest luksusowy. Oprawione obrazy, oryginalne abażury i znakomity wiszący żyrandol są używane jako ozdoby. Oczywiście są tu również meble i przedmioty dekoracyjne. Jest to szeroka sofa, wygodne stoły, a nawet szafa, w której można przechowywać wszystko, co nie mieści się w innych pokojach.

W rzeczywistości taki elegancko urządzony pokój może być wykorzystany jako pełnoprawna alternatywa dla salonu, w którym przyjęcie gości nie będzie niczym wstydliwym.

Przytulna przestrzeń

Jeśli opcja z luksusowym beżowym salonem wydaje się nieodpowiednia na proste letnie wakacje w kraju, możesz udać się w drugą stronę. Aby stworzyć przytulną atmosferę na werandzie, musisz wypełnić przestrzeń pokoju wiklinowymi krzesłami i drewnianymi meblami. Na tle podłogi, sufitu i ścian z drewna wszystko wygląda bardzo ekologicznie. Kolory są przeważnie ciepłe, strojenie w spokojny sposób.

Dodatkowo wszelkiego rodzaju słodkie małe rzeczy „ożywiają” atmosferę. - kwiaty w doniczkach wiszące kosze, naczynia, piękne peleryny i poduszki. Taka weranda jest idealnym miejscem na rodzinne wakacje z filiżanką herbaty i emocjonalnymi rozmowami. Zwłaszcza biorąc pod uwagę obecność pięknego krajobrazu za oknem.

Weranda, w przeciwieństwie do tarasu, jest uniwersalną opcją rozszerzenia, która pozwala znacznie rozszerzyć wolną przestrzeń.

Jak ogrzać werandę, patrz poniżej w filmie.

Komentarze
 Autor
Informacje podane w celach informacyjnych. W kwestiach budowlanych zawsze skonsultuj się ze specjalistą.

Hol wejściowy

Pokój dzienny

Sypialnia